رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

عوامل موثر در استهلاک کمپرسور

کمپرسورها از تجهیزات مهم در صنایع و مشاغل کوچک و بزرگ می‌باشند و وجود آنها برای پیشبرد بسیاری از کارها ضروری است. خرابی کمپرسور می‌تواند باعث ایجاد وقفه در کار و توقف تولید شود. از سویی مجموعه را متحمل هزینه‌های تعمیرات و زمان از دست رفته می‌کند. رعایت برخی نکات می‌تواند منجر به افزایش طول عمر آنها شود و استهلاک دستگاه را به مقدار چشمگیری کاهش دهد. ما در این مقاله سعی خواهیم نمود برخی از نکات لازم برای افزایش طول عمر کمپرسورها را به طور جداگانه بررسی نماییم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

تعمیرات کمپرسور اسکرو

قدم اول برای تعمیر کمپرسور اسکرو شناسایی و عیب یابی مشکلات ایجاد شده است برای عیب یابی دقیق از ابزارهای تخصصی باید استفاده شود که در این متن به بررسی متداول ترین مشکلاتی که برای کمپرسور اسکرو که ممکن است اتفاق بیافتد می پردازیم.

تعمیر کمپرسور اسکرو در محل

زمانیکه کمپرسور باد شما نیاز به عیب یابی و تعمیرات اساسی داشته باشد، تعمیر کمپرسور در محل باعث صرفه جویی در زمان و هزینه اضافی جهت جابه جایی و حمل و نقل دستگاه شود. قبل از تماس با شرکت هایی که تعمیر کمپرسور اسکرو انجام می دهند بهتر است تجربه و سابقه کاری آنها را در نظر بگیرید و درباره هزینه تعمیرات و گارانتی خدمات و همچنین جزئیات و زمان انجام کار از آنها سوال کنید و تمامی شرایط به صورت شفاف مکتوب شوند. در حال حاضر کمپرسورسازان انجام تعمیر کمپرسور اسکرو در تهران و سایر شهرها را تحت پوشش خود دارد.

طول عمر کمپرسور و نکاتی برای افزایش طول عمر آنها

کمپرسورها یکی از دستگاه‌های ضروری برای تولیدات و کسب و کارها به شمار می‌روند که تهیه و خرید آنها مجموعه را ملزم به هزینه کردن می‌کند؛ پس بهتر است برای جلوگیری از هزینه مجدد به سلامت آن توجه شود. خرید دستگاه کمپرسور از برندهای معتبر که تولیدات آنها بر پایه ی استفاده از متریال باکیفیت و تکنولوژی روز دنیا است می‌تواند در کارکرد و طول عمر دستگاه موثر باشد.

بعد از تهیه ی دستگاه توجه به برخی نکات می‌تواند ضمن بهبود عملکرد دستگاه، بهره وری و طول عمر آن را افزایش دهد. به طور کلی طول عمر مفید دستگاه به طور دقیق قابل تخمین نیست اما عواملی نظیر کیفیت ساخت و قطعات محصول و نحوه نگهداری و سرویس در افزایش آن تاثیر به سزایی دارند.

رطوبت مخزن کمپرسور، فیلتر روغن، فیلتر هوا، نشتی یابی کمپرسور، دمای کمپرسور و … از جمله مواردی است که می‌بایست توجه بسیاری به آنها داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه به هریک از موارد فوق می‌پردازیم:

رطوبت مخزن کمپرسور

رطوبت مخزن و آب موجود در آن یکی از عوامل کاهش طول عمر کمپرسور است. مکش هوا در کمپرسور باعث ورود رطوبت محیط در کنار هوا به داخل کمپرسور می‌شود و تجمع آن در مخزن پس از عملیات فشرده سازی باعث پوسیدگی مخزن و آسیب به کمپرسور می‌شود.

به طور کلی هوای فشرده بر اثر بخار آب به وجود می‌آید و بعد از ورود به مخزن و خنک شدن معمولا رطوبت فوق در مخزن ته نشین شده و با سوراخ کردن کف آن عمر دستگاه را کاهش می‌دهد. تخلیه رطوبت فوق برای حفظ سلامت دستگاه ضروری است. برای این کار می‌توانید از شیر تخلیه اتوماتیک مخزن هوا استفاده کنید. این وسیله در دو نوع مکانیکی و الکترونیکی تولید و در بازار عرضه شده است.

تخلیه روزانه از طریق شیر تخلیه زیر مخزن نیز از دیگر روش‌های ساده برای تخلیه رطوبت مخزن کمپرسور است. البته برخی از مخزن‌ها مجهز به اتودرین برقی می‌باشند و آب و رطوبت درون مخزن کمپرسور هر چند ساعت یکبار به طور خودکار خالی می‌شود. طبیعتا قیمت این کمپرسورها کمی بالاتر خواهد بود اما استفاده از آن راحت تر و مطمئن تر می‌باشد.

تعویض فیلتر روغن کمپرسور

تعویض فیلتر روغن کمپرسور بستگی به مدل کمپرسور و نوع روغن مصرفی دارد که توضیحات آن در دفترچه محصول موجود است. به طور میانگین هر فیلتر روغن تقریبا بعد از ۱۵۰۰ ساعت استفاده به دلیل ورود ذرات معلق در هوا به ایراند و ترکیب آنها با روغن می‌بایست تعویض شود. کاهش سرعت روغن در کمپرسور و عدم توانایی آن به انتقال گرما از ایراند به رادیاتور از تبعات عدم تعویض به  موقع فیلتر روغن است.

تعویض فیلتر هوای کمپرسور

همانطور که پیش تر هم به آن اشاره کردیم، ورود ذرات معلق هوا به ایراند و سایر قطعات کمپرسور می‌تواند به مرور زمان عملکرد این دستگاه را با مشکلاتی مواجه کند و باعث کاهش طول عمر آن شود. فیلتر هوای کمپرسور با افزایش کیفیت هوای ورودی به دستگاه، بر کیفیت هوای خروجی نیز تاثیرگذار است.

فیلتر هوای کمپرسور به طور میانگین پس از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت کارکرد می‌بایست تعویض شوند. برای افزایش طول عمر فیلترهای هوا بهتر است آنها را به طور هفتگی با فشار هوا از آلودگی‌ها و گرد و غبار پاک کنید.

نشتی یابی کمپرسور

گذشت زمان باعث فرسوده شدن اجزای کمپرسور و استهلاک دستگاه می‌شود. یکی از تبعات ترک خوردگی و زنگ زدگی اتصالات و شلنگ‌های کمپرسور، نشتی آن است که منجر به افت فشار و کاهش راندمان هوادهی می‌گردد. نشتی در سیستم هوای فشرده یکی از دلایل کاهش طول عمر کمپرسور است که بهتر است به طور مداوم و دوره ای بررسی شود.

در نظر داشته باشید نشتی‌ها می‌توانند از ترک خوردگی و پارگی شیلنگ کمپرسور و اتصالات باشند و می‌بایست به محض شناسایی عامل نشتی، قطعه فوق به سرعت تعویض و یا تعمیر گردد.

عوامل مؤثر در تعیین قیمت کمپرسور اسکرال

با توجه به کاربردهای متعدد کمپرسورهای هوا و ضرورت استفاده از آنها امروزه برندهای متعددی در سراسر دنیا در زمینه تولید این تجهیزات فعالیت دارند و محصولات متنوع و متعددی به بازار عرضه می‌کنند. عوامل و فاکتورهای مختلفی می‌توانند در انتخاب و قیمت کمپرسور اسکرال مؤثر باشند و لازم است حتماً به آنها توجه ویژه‌ای شود. از جمله مهم‌ترین فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان دبی هوای

میزان دبی هوای مورد نیاز در هر کدام از صنایع و مشاغل مختلف متفاوت هستند و لازم است که حتماً به آنها توجه شود. اگر حجم دبی هوای کمپرسور بیشتر از نیاز اپراتورها و کاربران باشد باید به صورت مستمر خاموش و روشن شود و این باعث می‌شود کمپرسور دچار مشکل و آسیب شود. همچنین اگر دبی آن کمتر از نیاز کاربران باشد فشار بیشتری را تحمل می‌کند و طول عمر آن کاهش پیدا می‌کند.

پیشنهاد: یکی از محصولات پرکاربرد که عموما مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد، پمپ وکیوم است. اگر شما هم قصد خرید این محصول را دارید، می‌توانید از سایت ما اقدام کنید.

میزان فشار هوا

میزان هوای فشرده تولیدی کمپرسور نیز می‌تواند نقش ویژه‌ای در قیمت آن داشته باشد چرا که در اصل میزان فشار هوا تعیین کننده کاربردها و قابلیت‌های کمپرسور خواهد بود.

برند و شرکت تولیدکننده

همان‌طور که گفته شد برندهای متعددی در زمینه تولید این تجهیزات فعالیت دارند. بنابراین قیمت کمپرسور اسکرال، کمپرسور اسکرو ، کمپرسور محوری، کمپرسور سانتریفیوژی، کمپرسور دیافراگمی و … می‌تواند تحت تأثیر برند سازنده آن باشد.

گارانتی کمپرسور

کمپرسورهایی که دارای گارانتی هستند بیشتر از سایر کمپرسورها مورد توجه قرار می‌گیرند و افراد بیشتری اقدام به خرید آنها می‌کنند چرا که داشتن گارانتی به عنوان یک تضمین در زمان بروز مشکلات می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

قطعات یدکی کمپرسور

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند در تعیین قیمت کمپرسور اسکرال مؤثر باشد میزان دسترسی به قطعات یدکی آنها است. از آنجایی که این کمپرسورها می‌توانند در دماها و فشارهای بالا کار کنند ممکن است دچار آسیب شوند و به تعویض قطعات نیاز داشته باشند به همین دلیل باید دسترسی به این قطعات امکانپذیر باشد.

نوع سیستم خنک‌کننده

کمپرسورهای هوا از نظر سیستم خنک‌کنندگی به دو دسته روغنی و بدون روغن تقسیم می‌شوند که هر کدام می‌توانند کاربردها و استفاده‌های متعددی داشته باشند. نوع سیستم خنک‌کننده کمپرسورها نیز می‌تواند تأثیر ویژه‌ای بر روی قیمت آن داشته باشد.

کیفیت تولید کمپرسور

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌تواند در تعیین قیمت کمپرسور اسکرال نقش داشته باشد کیفیت تولید و مونتاژ آن است. البته باید توجه داشت که بالا بودن قیمت یک کمپرسور نمی‌تواند دلیلی بر کیفیت بالای آن باشد و حتماً باید در کنار کیفیت به سایر موارد و نکات توجه ویژه‌ای شود.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.