علت شوره زدن آجر نما چیست؟

شوره، بر اثر رسوب نمک هاي محلول در آب است که در اثر تبخير آب بر روي سطح ديوارهاي بنايي باقي مي ماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتي پس از اتمام ساخت بر روی ساختمان ظاهر می شود . شوره به شکل پودر و معمولاً سفيد رنگ است ، معمول ترين نوع شوره، شوره سفيد يا سفيدک است.

علت به وجود آمدن شوره :

وقتی که شوره بر روی دیوار ظاهر میشود اغلب به اشتباه ، علت اصلی شوره را آجر نما می دانند . درحالی که نمکهای محلول در ملات و دوغاب، علت اصلی ایجاد شوره در آجر می باشد .

شوره زدگی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که  در ادامه به رایج ترین آن ها اشاره می نماییم .

نقش ملات در تشکیل شوره :

یکی از اصلی ترین علت شوره زدگی ، ملات آجر می باشد ، تماس آجر با ملات می تواند از 5 طرف باشد.  به همین علت می توان گفت تمام رطوبت موجود در آب ملات از نمای آجر خارج شده و پس از خشک شدن باعث پدیدار شدن شوره می گردد . اگر بخواهیم مواد تشکیل دهنده ملات هم مورد بررسی قرار دهیم ، می توان گفت آب منطقه بسته به موقعیت مکانی می تواند  املاح متفاوتی داشته باشد . یا ماسه و یا حتی سیمان موجود در ملات که از هر معدنی می تواند تامین گردد ، باز در ایجاد شوره تاثیر گذار است. پس به همین علت موقعیت مکانی ساختمان شما می توتند در ایجاد شوره نقش مهمی داشته باشد .

نقش آجر در تشکیل شوره :

آجر ممکن است محتوی نمکهای محلول باشد و باعث ایجاد شوره شود . شرکت های آجری با حذف کردن بخشی از خاک هایی که در تولید آجر شکل می گرفته ، توانسته با بهرگیری از دانش روز ایجاد شوره را از آجر های خود حذف نماید . برای اثبات این کار می توان با استفاده از تست شوره  استاندارد آمریکا مورد برسسی قرار گیرد . در این آزمون آجر را به مدت 7 روز در آب مقطر قرار می دهند که هیچ گونه املاحی به همراه نداشته باشد و پس از خشک شدن با آجری که درون آب نبوده مقایسه شده که اگر سفیدک وجود نداشته باشد یا در حد معقول باشد ، این آجر مناسب برای اجرا بوده است .

نقش باران ها پس از اجرای آجر کاری در ایجاد شوره :

در بسیاری از موارد پس از از بین رفتن شوره های اولیه که در زمان خشک شدن ملات اتفاق می افتد . بارندگی باعث جذب رطوبت مخصوصا سطوحی مثل آجر که جذب آب فراوانی دارد باعث ترکیب شدن آب با آجر و ملات پشت آجر شده و به علت خالص بودن آب باران تمایل بیشتری برای ترکیب شدن با اجسام دیگر دارد و باعث بروز شوره می گردید .  به همین منظور برای جلوگیری از نفوذ آب باید سطح آجر را در برابر رطوبت عایق نمود . در گذشته برای  از روغن جلا و یا رزین هایی استفاده می شد ، که با معضلاتی همراه بود . رزین ها با تشکیل لایه بر روی سطح ، علاوه بر تغیر رنگ و براق شدن سطح ، باعث نا مطلوبی و مصنوعی شدن سطح مورد نظر می گردید ودر اغلب موارد پوسده شدن رزین ها معضل بزرگی در این گونه پوشش ها بود .

استفاده از پوشش هاي آبگريز شرکت نانو نیکا پاک با توجه به ابعاد نانو متریک می تواند بدون تغییر رنگ و بدون ایجاد لایه سطح مورد نظر را در برابر رطوبت مقاوم سازد ، و از ایجاد شوره جلوگیری کند .

شوره زدگی یکی از عواملی است که بر اثر جذب آب بر روی آجر ایجاد نامطلوبی می نماید ، از موارد دیگر می توان ترکیب شدن آب باران با گرد غبار نشسته بر روی آجر و نفوذ در عمق آجر اشاره کرد که باعث نا مطلوبی نمای ساختمان می گردد .

و یا در بسیاری از مناطق سردسیر در فصل زمستان آب باران در سطح نفوذ کرده و پس از یخ زدگی و ازدیار حجم باعث ترک خودن سطح آجرشوره آجر چیست؟ آیا لکه های سفید رنگ روی مصالح آجری همان شوره است؟ علت شوره زدن آجر نما چیست؟ چه آجری سفیدک نمی زند؟

بهترین روش رفع شوره آجر چیست | رفع شوره آجر سفال | رفع شوره کف ساختمان

شوره زدن آجر نسوز، سنتی، هلندی یا هر مصالح آجری دیگر، از زیبایی و جذابیت بنا کاسته و باعث از بین رفتن عمر مفید این مصالح می شود. با شناخت عمده دلایل این پدیده می توان از این اتفاق جلوگیری کرد و فرق میان مصالح با کیفیت و کم کیفیت را تشخیص داد.

شوره آجر چیست و به چه دلیلی بوجود می آید؟

شوره زدن آجر یعنی چه؟

سفیدک هایی که روی آجر ایجاد می شوند، در واقع همان نمک های محلول در آب هستند که طی فرآیند نصب آجر، بر اثر تبخیر آب، رسوب می کنند و روی سطح آجر باقی می مانند که به آن ها شوره آجر می گویند.

شوره زدن آجر نما معمولا همزمان با ساخت یا بعد از تمام شدن ساخت ساختمان، در طی مدت زمان کوتاهی روی نما ایجاد می شود. رنگ شوره ها بسته به نوع نمک، متفاوت می باشد. گاهی ممکن است در فصل تابستان، شوره روی آجر ناپدید یا کمرنگ تر شود اما غالبا در طول سال باقی می ماند.

وبسایت از تامین کنندگان معتبر انواع آجر نما می باشد؛ به نحوی که تمامی محصولات آجر آنلاین، بدون شوره ارزیابی و دسته بندی می شوند. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر کافیست روی دکمه سبز رنگ تماس و یا چت آنلاین کلیک کنید.

شوره آجر به دلیل رسوب نمک های محلول ایجاد می شود.

علت شوره زدن آجر نما چیست؟

در هنگام ظاهر شدن سفیدک روی آجر، بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که دلیل آن بی کیفیت بودن آجر است؛ در حالی که اصلی ترین علت شوره زدن کف ساختمان و آجرها، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام موجود در آن می باشند.

مراقبت از نمای آجری در برابر عواملی همچون شوره، آلودگی و… کار چندان سختی نیست. یکی از ساده ترین راه های آن پیدا کردن علت شوره زدن آجر نما است. روش دیگر جلوگیری از شوره زدن آجر، نحوه است. با کلیک روی لینک می توانید با ساده ترین روش های نگهداری از آجر آشنا شوید.

۱_ نمک های محلول در آب علت شوره زدن آجر نما نسوز

همان طور که در متن بالا نیز گفته شد، نمک هایی که در ملات آجر موجود هستند می توانند به سطح آجر رسیده و منجر به شوره زدن آن شوند؛ اینکه نمک های محلول در آب منتقل شده به داخل آجر، آیا به سطح آن می رسند یا خیر؟ به ۲ عامل بستگی دارد:

 1. میزان آلوده بودن ملات به نمک های مختلف
 2. میزان جذب آب در آجر

در بررسی عامل دوم باید بدانید که آجرهای رسی و معمولی جذب آب بسیار زیادی دارند، اما شوره زدن آجر نسوز، بستگی به کیفیت آن دارد.

نقش نمک های محلول در آب در شوره زدن آجر نما

دسترسی به قیمت آجر نسوز در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه وبسایت آجر آنلاین به عنوان یکی از مراکز فروش مستقیم آجر نسوز از درب کارخانه، تولید انواع آجر نما نسوز را منطبق با استانداردهای مطرح در ایران و جهان، ضمانت می کند. برای درک میزان ماندگاری و دوام این آجرها کافیست به صفحه مربوطه مراجعه کرده و نمونه تصاویر پروژه های ساختمانی ما را مشاهده نمایید.

۲_ علت شوره زدن آجر سفال، سنتی و… با ملات

مهم ترین منبع نمکی که باعث ایجاد سفیدک روی آجر می شود، ملات مورده استفاده است. ملات ها با میزان درصد مشخصی از آب تهیه می شوند، در نتیجه از رطوبت قابل توجهی برای انتقال نمک های محلول در خود به داخل آجر برخوردارند و این عوامل باعث علت شوره زدن آجر سفال، نما، سنتی و… می شود.

ملات یکی از دلایل شوره زدن آجر نما

دلیل شوره زدن آجر با توجه به انواع آن

شوره آجر با توجه به علت های مختلف و روش های نصب آن از انواع مختلفی تشکیل می شود که خوب است در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشیم تا دلیل شوره زدن آجر نما را بهتر درک کنیم و برای جلوگیری از شوره زدن آجر نما اقدامات بهتری را انجام دهیم. انواع شوره های آجر در لیست زیر آمده است که در ادامه به توضیحات مختصر آنها پرداخته خواهد شد:

 • شوره نیتراتی
 • شوره کلروری
 • شوره کربناتی
 • شوره سولفاتی

شوره سولفاتی

شوره های سولفاتی معمولا به دلیل بارش باران و تبخیر آن روی آجرها ایجاد می شود. البته عوامل مختلفی هم وجود دارد که باعث تشدید این شوره می شود. مانند موارد زیر:

 • ساخت ملات آجر با آب های سولفات دار
 • استفاده از آهک در ملات آجر

شوره های کربناتی

شوره های کربناتی از دوغاب و ملات هایی که آهک در آن وجود دارد، ایجاد می شود. بعد از دیوار کشی و خشک شدن آب ملات ها، کربنات موجود در آن باعث ایجاد شوره می شود.

بنابراین برای جلوگیری از شوره زدن نمای آجری حتما ملاتی که استفاده می کنید توجه داشته باشید دارای آهک نباشد یا میزان خیلی کمی وجود داشته باشد.

۵ روش جلوگیری از شوره زدن آجر نما

در لیست زیر توصیه هایی را در خصوص جلوگیری از شوره زدن آجر نما برای شما ذکر کرده ایم:

 • در همان ابتدا اگر شوره آجر کم و ناچیز بود، آن را جارو کنید، اگر زیاد بود، چند بار با آب و جارو شست و شو دهید و اگر برطرف نشد، از مایع شوره زدا استفاده کنید.
 • استفاده از مایع نانو آجر
 • جوهر نمک رقیق شده بهترین راهکار بای جلوگیری از شوره آجر نما
 • از ورود آب به منافذ دیوارها جلوگیری کنید؛ زیرا می توانند منجر به تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب شوند.
 • با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن ها را رفع کنید.

از بهترین روش هایی که از شوره زدن آجر نما جلوگیری می کند استفاده از پوشش نانو آجر پس از نصب می باشد. اگر نمی دانید پس روی لینک کلیک کنید تا به طور کامل با این امر به خوبی آشنا شوید. همچنین پس از مطالعه این مقاله می توانید برای خرید آن در آجر آنلاین اقدام کنید.

روش جلوگیری از شوره زدن آجر نما

استفاده از محلول نانو آجر بهترین عامل جلوگیری از شوره

محلول نانو مایعی است که با اسپری روی سطح آجر پاشیده می شود. این محلول با نفوذ بین حفره های آجر لایه ای محافظتی ایجاد می کند که از مهم ترین مزیت آن جلوگیری از شوره زدن آجر نسوز، سنتی و… است.

دسترسی به قیمت محلول نانو آجر در تاریخ روز تنها با کلیک روی دکمه

با خرید آجر مناسب و مرغوب از سایت آجر آنلاین و همچنین مراقبت از آن با روش هایی که در پاراگراف بالا ذکر کردیم، می توانید از شوره زدن آجر پیشگیری کنید.

سوالات متداول

شوره زدن آجر نما به چه معنا است؟

✅ به سفیدک هایی که روی سطح آجر ایجاد شده و بر روی آن باقی می مانند، شوره آجر می گویند.

دلیل شوره زدن آجر چیست؟

✅ اصلی ترین علت شوره زدن آجر نما، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام  موجود در آن می باشد.

با چه راهکارهایی می توان از شوره زدن آجر نسوز، سفال و… جلوگیری کرد؟

۱از ورود آب به منافذ دیوارها جلوگیری کنید؛ زیرا می توانند منجر به تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب شوند. ۲با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن ها را رفع کنید.

و بندشکی می شود .

بهترین پیشنهاد برای جلوگیری از این گونه اتفاقات ، ضدآب سازی سطح آجر با پوشش های نانو می باشد که هیچ گونه لایه ای بر روی آجر ایجاد ننماید .