رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

طرز کار با ماشین لباسشویی ال جی 9 کیلویی

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی ،در صورتی که طرز کار با ماشین لباسشویی را بلد نباشید و در انتخاب برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی دچار اشتباه شوید، ممکن است به لباس‌های خود آسیب رسانده و حتی موجب استهلاک بیش از اندازه دستگاه شوید. لباسشویی‌های اتوماتیک امروزی با انجام تمامی مراحل شستشو آن هم تنها با فشار دادن چند دکمه، شما را از اتلاف زمان بسیار و انجام دادن کاری پرزحمت آسوده کرده‌اند. برای آگاهی از قیمت و خرید انواع با کارشناسان ما تماس بگیرید.

طرز کار ماشین لباسشویی ال جی

پس از نصب ماشین لباسشویی، نوبت به استفاده از آن می‌رسد. ممکن است این کار ساده بنظر بیاید. اما بسیاری از افراد، نحوه کار با لباسشویی ال جی خود را به درستی نمی‌دانند یا فکر می کنند که روش آنها درست است! عمدتا در انتخاب بهترین برنامه شستشوی ماشین لباسشویی برای شستن پتو، حوله، کفش و… دچار اشتباه شده و مثلا به لباس‌های حساس و ظریف خود با انتخاب برنامه نامناسب آسیب می‌زنند. برخی نیز مراقبت از دستگاه را به خوبی نمی‌دانند و هرگونه اشتباهی اعم از قرار دادن البسه زیاد درون دستگاه، وزنه‌های سنگین روی لباسشویی و… را مرتکب شده و موجب بروز مشکل و خرابی لباسشویی خود می‌شوند.

توجه کنید که در بسیاری از مدل‌های لباسشویی، در اواسط فرآیند شستشو امکان توقف وجود دارد. پس از شروع سیکل، باز کردن درب لباسشویی برای اضافه یا کم کردن لباس ممکن است و باز کردن محفظه جاپودری هم مشکلی ندارد.

انواع برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی

در ادامه تمامی برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی ال جی، ظرفیت‌های  7، 8، 9 و 10.5 کیلویی به همراه مشخصات و تنظیمات آن بیان شده است:

 • برنامه شستشوی پنبه‌ای (Cotton)

برای لباس‌های رنگی سبک (پیراهن، لباس شب، پیژامه و…) و لباس‌های کتان سفید نسبتا کثیف (لباس زیر) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه) – در این برنامه شستشو به کمک حرکات متفاوت دیگ عملکرد بهتری از لباسشویی دیده می‌شود.

 • برنامه شستشوی پنبه‌ای کم مصرف (Cotton Eco)

مشابه با برنامه پنبه‌ای است که در برخی مدل‌ها cotton + نامگذاری شده است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – با مصرف حداقل انرژی عملکرد شستشوی بهینه را ارائه می‌کند.

جنس لباس مناسب: پلی آمید، اکریلیک، پلی استر – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – این برنامه برای پیراهن‌های پرمصرف روزانه که نیازی به اتو ندارند مناسب است.

 • برنامه شستشوی ترکیبی (Mix)

جنس لباس مناسب: انواع لباس به جز لباس‌های خاص (ابریشمی/ ظریف، لباس ورزشی، لباس‌های تیره، پشمی، پر/ پرده‌ها) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – برای شستشوی خودکار البسه گوناگون به طور همزمان.

جنس لباس مناسب: برای لباس‌های کودک (نسبتا کثیف) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه) – حذف لکه‌های چربی و آبکشی بهتر برای اقلام بزرگ چون روکش لحاف، متکا و … .

جنس لباس مناسب: برای لباس‌هایی که مستقیما با پوست در تماس هستند (مثل لباس زیر، حوله، دستمال، ملحفه، بالش و روکش متکا) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – حذف موثر مواد شوینده از روی لباس.

 • برنامه شستشوی بهداشتی (Hygiene)

جنس لباس مناسب: برای لباس‌های پنبه‌ای، لباس زیر، روکش بالشت، روتختی و البسه کودک – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد – این برنامه البسه را در دمای بالا می‌شوید.

 • برنامه شستشوی پر Duvet در لباسشویی ال جی

جنس لباس مناسب: برای موارد داخل رختخواب (مثل پر، بالش، پتو و روکش مبلمان) کثیف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه برای موارد چون پتو، لحاف و … مناسب است.

جنس لباس مناسب: این برنامه مناسب لباس‌های ورزشی و کفش کتانی است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه)

 • برنامه شستشوی پشمی (Wool)

جنس لباس مناسب: برای البسه پشمی قابل شستشو با ماشین لباسشویی – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – حتما از مواد شوینده مخصوص البسه پشمی استفاده کنید.

 • برنامه شستشوی سریع ۳۰ دقیقه‌ای (Quick 30)

جنس لباس مناسب: برای البسه رنگی که نسبتا کثیف هستند – دمای مناسب: ۳۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه، شستشوی خودکار و سریعی برای لباس‌های کم و نسبتا کثیف ارائه می‌کند.

 • برنامه شستشوی شدید ۶۰ دقیقه‌ای (Intensive 60)

جنس لباس مناسب: برای لباس‌های پنبه‌ای و ترکیبی (برنامه ویژه ۶۰ دقیقه‌ای برای لباس‌های معمولی) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – برای شستشوی خودکار با حداقل مصرف انرژی این برنامه توصیه می‌شود.

 • برنامه آبکشی + خشک کن (Rinse+Spin)

جنس لباس مناسب: برای البسه عادی قابل شستشو – قابل استفاده برای لباس‌هایی که فقط به آبکشی نیاز دارند.

جنس مناسب لباس: برای البسه مخلوط پنبه، لباس‌های پلی استر، بلوز – دمای مناسب: ۲۰ درجه سانتی گراد – حداکثر ۳ یا ۴ تکه لباس – این برنامه به صورت سریع و در عرض ۸۰ دقیقه برای تعداد کمی لباس نسبتا کثیف، فرآیند شستشو و خشک کن را اجرا می‌کند.

جنس مناسب لباس: برای لباس‌هایی با پارچه مخلوط پنبه و لباس‌های غیر ظریف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (۳۰ درجه تا ۶۰ درجه) – این برنامه قابلیت پاک کردن لکه از جمله لکه نوشیدنی، قهوه، آبمیوه، خاک و … را دارد.

در صورتی که هیچ برنامه خاصی را دانلود نکرده باشید، این گزینه به صورت پیش‌فرض، روی برنامه آبکشی + خشک کن (Rinse+Spin) قرار دارد.

عملکرد دکمه های ماشین لباسشویی ال جی

حال که کلیت راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی را توضیح دادیم، لازم است با معنی کلمات روی ماشین لباسشویی ال جی نیز آشنا شده و کارکرد دکمه‌های آن را به خوبی بدانید تا بتوانید استفاده صحیح و کاملی از دستگاه داشته باشید. به دلیل تشابه و یکسان بودن لغات و واژه‌های روی لباسشویی ال جی، استفاده از این آموزش برای تمامی مدل‌ها و ظرفیت‌های 7، 8، 9 و 10.5 کیلویی امکان پذیر است.

1.دکمه پاور (Power) ماشین لباسشویی ال جی:

با فشردن این کلید، ماشین لباسشویی روشن و خاموش می‌شود.

با فشار دادن دکمه شروع یا توقف، امکان آغاز سیکل شستشو یا متوقف کردن آن را دارید. در صورتی که عمل توقف انتخاب شده باشد یا در پایان سیکل شستشو باشید، به مدت ۱ الی ۲ دقیقه درب باز نخواهد شد.

 • صفحه نمایش مواردی چون تنظیمات، زمان باقیمانده، قابلیت‌های دلخواه و پیام‌های وضعیت دستگاه را نمایش می‌دهد. زمانی که دستگاه روشن باشد، تنظیمات پیش فرض روی صفحه نمایش روشن می‌شوند.
 • با توجه به مدل لباسشویی، اعداد مربوط به دور چرخش دستگاه ممکن است متفاوت باشند.

برنامه‌های مختلف بر اساس نوع لباس‌ها وجود دارند که به کمک ولوم چرخشی قابل انتخاب هستند. با انتخاب هر یک از برنامه‌ها لامپ مربوط به آن روشن می‌شود.

5.تنظیمات دلخواه (Options):

با استفاده از این کلیدها، می‌توانید تنظیمات دلخواه را پس از انتخاب برنامه اصلی شستشو اعمال کنید.

تنظیمات برنامه خشک کن ماشین لباسشویی ال جی

 1. عادی یا نرمالاین گزینه را برای کاهش زمان و انرژی مصرفی در هنگام سیکل خشک کردن لباس‌ها انتخاب کنید.
 2. آماده اتو: برای البسه کتان و پنبه‌ای که در انتهای سیکل آماده اتو باشند. (برای اینکه لباس‌ها آماده و به راحتی قابل اتو باشند، خشک کردن را در شرایط مرطوب اتمام می‌کند.)
 3. دمای پایین: برای پارچه‌های حساس و ظریف و الیاف مصنوعی است.
 4. نرمال بهینه: مشابه با برنامه خشک کن عادی با قابلیت مصرف انرژی کمتر.

برای انتخاب برنامه خشک کن لباسشویی ال جی، به این موارد نیز توجه داشته باشید:

 • انتخاب زمان سیکل خشک کن با توجه به حجم البسه قابل تغییر است. پیشنهاد می‌شود برای ۱٫۵ کیلو لباس زمان ۶۰ دقیقه انتخاب شود.
 • جهت اطمینان از نتایج خشک کن عالی، بیشترین دور چرخش دستگاه را در سیکل شستشو انتخاب کنید.
 • در صورتی که ماکزیمم حد البسه در سیکل خشک کن رعایت شده باشد، می‌توان به صورت پشت سر هم (شستشو+خشک کن) از دستگاه استفاده کرد.

معنای نشانه‌ ها یا علائم روی ماشین لباسشویی ال جی

 • شکل a: پیش شستشو یا Pre Wash
 • شکل b: ضد چین و چروک یا Crease Care
 • شکل c: آبکشی اضافی یا +Rinse
 • شکل d: افزودن البسه یا Add Item
 • شکل e: شستشوی دیگ یا Tub Clean
 • شکل f: خشک کردن یا Dry

دکمه های ترکیبی ماشین لباسشویی ال جی

برخی قابلیت‌های ماشین لباسشویی ال جی با فشار دادن یا نگه داشتن همزمان چند دکمه فعال می‌شود.

 1. ابتدا ماشین را روشن کنید و برنامه شستشو انتخاب کنید و کلید start را فشار دهید.
 2. با توجه به مدل ماشین لباسشویی کلیدهای مشخص شده را به مدت 3 ثانیه فشار داده و نگه دارید. اگر دو کلید برای فعال کردن قفل مشخص شده باشد باید به طور همزمان فشار دهید.
 3. در این زمان صدایی شنیده شده و علامت CL یا علامت قفل روی نمایشگر نمایان می‌شود.
 4. هنگامی که قفل کودک لباسشویی ال جی تنظیم شود تمامی کلید‌ها بجز کلید Power قفل می شود.

شستشوی دیگ، برنامه ویژه‌ای است که به کمک آن داخل دیگ لباسشویی را تمیز می‌کنید. در این برنامه به کمک میزان بیشتری از آب با دمای بالا و در سرعت چرخش بالا، تمامی نقاط داخلی دیگ لباسشویی تمیز می‌شوند.

تیجه گیری از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی

قطعا استفاده از یک وسیله با توجه به اصولی که توسط شرکت آن به صورت دفترچه راهنما در اختیار شما قرار گرفته است، در بهبود کارایی و افزایش عمر مفید لباسشویی شما تاثیر گذار خواهد بود. از این رو در مقاله بالا برای شما راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی را ارائه کردیم. اگر در حین کار با ماشین لباسشویی ال جی و استفاده از این محصول سوالی داشتید و به دنبال یه مشاوره آنلاین بودید، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید. یکی از بهترین و پرفروشترین لباسشویی های ال جی است که همه امکانات ردیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله راهنمای ماشین لباسشویی ال جی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

راهنمای ماشین لباسشویی ال جی را در آی پی امداد تهیه و تدوین نموده ایم تا شما عزیزان بتوانید به سادگی در صورت بروز هرگونه مشکلی در زمینه نصب، راه اندازی و طرز کار ماشین لباسشویی ال جی خود از آن کمک گرفته و به رفع مشکل بپردازید. به طور کلی مقاله راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی می تواند به شما کمک کند تا بدون هیچگونه مشکلی بهترین کارکرد و استفاده از دستگاه خود را داشته باشید. همچنین اطلاع پیدا کردن از تنظیمات ماشین لباسشویی ال جی می تواند از بروز هرگونه مشکل در عملکرد دستگاه شما جلوگیری نماید. پس با آی پی امداد همراه باشید.

کاربران گرامی؛ در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه راهنمای ماشین لباسشویی ال جی می توانید در قسمت دیدگاه در انتهای همین مقاله از سوالات خود را مطرح نمایید.

خدمات آی پی امداد:

دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی ال جی LG

هنگامی که اقدام به خرید لباسشویی ال جی مینمایید، سعی کنید لباسشویی ال جی LG را از فروشگاه های معتبر لوازم خانگی الجی تهیه نمایید. همچنین دقت کنید کارت گارانتی و دفترچه راهنمای محصول به شما تقدیم گردد. در دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی ال جی ابتدا به انواع لباسشویی های مصرفی توسط شرکت الجی میپردازیم:

 • نوع لباسشویی های درب از جلو الجی
 • مدل لباسشویی های درب از بالا الجی
 • مدل لباسشویی و خشک کن الجی

 

نحوه نصب و راه اندازی لباسشویی الجی LG

قبل از اینکه ماشین لباسشویی را نصب کنید، ظاهر بدنه دستگاه را به منظور اطمینان از سالم بودن بررسی کنید. نکات نصب و راه اندازی لباسشویی الجی را در زیر میخوانید:

 • ماشین لباسشویی LG نباید در فضای باز نصب و نگهداری شود.
 • ماشین لباسشویی ال جی باید در جایی نصب شود که دمای هوا زیاد سرد و یا داغ نباشد.
 • همچنین در هنگام باید حتما سیم یا دوشاخ اتصال به زمین برای تطبیق با تمامی شاخصه های کشوری در دستگاه نصب شود.
 • اگر مکانی که ماشین لباسشویی نصب می شود فرش شده است، فرش را جمع کنید؛ زیرا ماشین باید در جایی نصب شود که فرش ندارد.
 • به منظور عدم تجمع سوسک و حشرات موذی حتما در نظر داشته باشید که باید ماشین و اطراف آن را مرتبا تمیز کنید.

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

محل نصب ماشین لباسشویی ال جی

در زمینه طرز استفاده از ماشین لباسشویی ال جی شرایط موقعیت نصب لباسشویی ال جی به شرح زیر است:

 • ماشین لباسشویی ال جی را روی سطحی صاف و یک دست قرار دهید و مطمئن شوید که روزنه گردش هوای ماشین بواسطه کارتن، فرش و یا موکت گرفته نشده باشد.
 • به هیچ عنوان با استفاده از چوب و مقوا و … تلاش نکنید ماشین را تراز کنید.
 • تحت هیچ شرایطی ماشین را در کنار اجاق گاز و بخاری نصب نکنید.
 • هرگز ماشین لباسشویی را در مناطقی که دمای هوا زیر صفر درجه است نصب نکنید.
 • در زمان نصب شرایط دسترسی برای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی را در نظر داشته باشید.
 • با استفاده از آچار ماشین را تراز و ارتفاع آن را تنظیم کنید.
 • محل نصب باید صاف و بدون ناهمواری باشد و نهایب شیب مجاز در محل نصب 1 درجه می باشد
 • پریز برق باید در فاصله حدود 1.5 متری دستگاه باشد و اتصال باید فقط با دوشاخه باشد
 • دستگاه باید برای همه انواع مدل ها در محل نصب از پشت 2 سانتی متر و از طرفین 10 سانتی متر فشا داشته باشد
 • مواد شوینده را نباید روی ماشین لباسشویی قرار داد.
 • ماشین لباسشویی ال جی باید دارای اتصال به زمین باشد تا در صورت اتصالی احتمال شوک الکتریکی را کاهش دهد.
 • این ماشین سیم اتصال به زمین و یا دوشاخه اتصال به زمین دارد.
 • به همین دلیل باید این دوشاخه به پریزی وصل شود که اتصال به زمین دارد. در صورتیکه این اتصال را ندارید با یک متخصص صحبت کنید.

 

طریقه اتصال برقی ماشین لباسشویی ال جی

در آموزش لباسشویی ال جی به بررسی نحوه اتصال برق این دستگاه می پردازیم:

 • از سیم سیار و یا سه شاخه نباید استفاده شود.
 • پس از استفاده از دستگاه حتما سیم برق را از دستگاه جدا و شیر آب را ببندید.
 • سیم برق ماشین لباسشویی باید به پریزی اتصال داده شود که دارای اتصال به زمین باشد.
 • محل نصب ماشین باید به شکلی باشد که دسترسی به سیم برق راحت باشد.
 • تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی خود را تنها به افراد متخصص و نمایندگی مجاز ال جی واگذار کنید.
 • در صورت نصب ماشین لباسشویی در منطقه ای با دمای زیر صفر درجه احتمال ترکیدن شیلنگ های تحت فشار زیاد است و عملکرد الکترونیکی دستگاه نادرست خواهد شد.
 • اگر در زمستان و یا هوای سرد ماشین لباسشویی را خریداری کردید، حتما قبل از نصب آن را چند ساعت در دمای اتاق نگهداری کنید.
 • کودکان و افراد سالمند نباید بدون نظارت افراد توانمند به دستگاه دست بزنند.
 • سیم برق ماشین لباسشویی را همواره از آسیب های فیزیکی مانند تابیده شدن، خم شدن، له شدن، گیر کردن و … محافظت نمایید.
 • مراقب پاشیدن آب و یا رطوبت اطراف پریز برق ماشین باشید.

روش اتصال آب ماشین لباسشویی ال جی

برای متصل کردن آب در نحوه کار با ماشین لباسشویی ال جی مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • حتما برای اتصال ماشین لباسشویی ال جی از شیلنگ مخصوص و نو استفاده کنید
 • فشار آب برای ماشین لباسشویی ال جی باید بین 100PA تا 1000PA باشد
 • در هنگان اتصال شیلنگ به شیر آب حتما از دو واشر لاستیکی طراحی شده استفاده کنید تا آب نشتی پیدا نکند.
 • از محکم بودن و عدم نشتی شیر های آب اطمینان یابید
 • هر از چند گاهی شیلنگ را بررسی و در صورت خرابی و پوسیده شدن تعویض کنید.
 • از خم نشدن و له نشدن شیلنگ اطمینان یابید

برای اتصال شیلنگ به شیر آب باید پیچ تثبیت کننده را باز کنید و رابط را به سمت بالا فشار داده تا واشر محکم به شیر بچسبد و سپس 4 عدد پیچ آن سفت شود. حالا شیلنگ آب ورودی را به صورت عمودی به طرف بالا فشار دهید به طوری که لاستیک داخل شیلنگ کاملا به شیر بچسبد و سپس به سمت راست آن را سفت کنید.

برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی ۹ کیلویی | طرز کار با ماشین لباسشویی ال جی 9 کیلویی v5 | طرز کار با ماشین لباسشویی ال جی 9 کیلویی درب فضایی

راهنمای نصب شیلنگ تخلیه لباسشویی ال جی

در دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی ال جی نحوه نصب سیلنگ تخلیه به صورت زیر می باشد:

 • اگر شیلنگ تخلیه را به سیفون سیتگ اتصال می دهید باید با استفاده از سیم و یا تسمه آن را محکم کنید
 • از عدم نشتی لوله فاضلاب در هنگام اتصال اطمینان یابید
 • شیلنگ تخلیه نباید بیش از 1 متر از زمین فاصله داشته باشد
 • بهتر است شیلنگ تخلیه زیاد بلند نباشد زیرا باعث صدای اضافی دستگاه خواهد شد.

پیشنهاد آی پی امداد:

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی ال جی

نحوه به شرح زیر است:

 • تراز شدن دستگاه باعث عملکرد بهتر و سر و صدای کمتر می شود.
 • با پایه های قابل تنظیم باید دستگاه کاملا صاف در زمین تثبیت شود.
 • مطمئن شوید که هر چهار پایه محکم روی زمین قرار گفته اند.
 • وقی ماشین تراز شد بهتر است مهره های قفل آن را به سمت بالا و کف ماشین برگردانید تا قفل شود.
 • اگر ماشین در جایی غیر از کف زمین نصب شده باید از استیبل بودن آن اطمینان یابید.
 • برای نصب ماشین در زیمن بتونی باید زمین خشک و تراز باشد و ماشین در جای محکمی قرار بگیرد.
 • برای نصب ماشین بر روی زمین سرامیکی و کاشی کاری شده باید با تکه های از کاشی و یا سنگ در جلول پایه ها جلول حرکت آن گرفته شود.
 • ماشین را بر روی سطوح چوبی نصب نکنید.

نحوه حمل و نقل ماشین لباسشویی ال جی

پیچ های ویژه حمل و نقل به منظور جابه جایی دستگاه و کاهش احتمال آسیب به دستگاه به کار می رود که باید قبل از استفاده از ماشین لباسشویی ال جی با دقت در همه قطعات این پیچ ها باز شوند. همچنین در هنگام باز کردن متعلقات دستگاه از باز شدن محتویات اضافی نگهداره دستگاه اطمینان حاصل کنید:

 • پشت دستگاه 4 پیچ نگهدارنده تعبیه شده است که باید قبل از کار کردن با دستگاه باز شود.
 • اگر این پیچ ها باز نشود دستگاه دارای لرزش زیاد و سر و صدا و خرابی خواهد شد.
 • این چهار پیچ با ادوات لاستیکی همراه است که باید با هم باز شوند و آچار مخصوصی دارد که در بسته بندی ماشین معمولا موجود است.
 • بعدا 4 درپوش در بسته بندی وجود دارد که باید در جای آنها قرار داده شود.
 • ضمن اینکه باید پیچ ها را برای حمل و نقل های بعدی نگهداری کنید.

پیشنهاد آی پی امداد:

نحوه روشن كردن لباسشويي ال جي

یکی از مهمترین مسائل پس از نصب و تراز کردن دستگاه، نحوه روشن كردن ماشين لباسشويي ال جي و شروع کار با دستگاه می باشد. از این رو در این بخش از راهنمای فارسی ماشین لباسشویی ال جی قصد داریم به بررسی طرز روشن كردن لباسشويي ال جي و کار با دستگاه برای شما بپردازیم:

 • طریقه روشن کردن لباسشویی های برند ال جی در بسیاری از مدل های این برند به صورت مشابه می باشد.
 • شما برای روشن کردن دستگاه خود می توانید از دکمه POWER که بر روی پنل لباسشویی تعبیه شده است، استفاده نمایید.
 • پس از فشار دادن این دکمه لباسشویی در حالت فعال قرار گرفته و شما می توانید پس از انتخاب برنامه مورد نظر، عملیات شستشو را آغاز کنید.

طرز استفاده از دکمه های پنل نمایشگر لباسشویی ال جی

برای اینکه بتوانید از پنل تنظیمات ماشین لباسشویی ال جی به راحتی استفاده کنید، در زمینه راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی در ادامه هریک از دکمه های لباسشویی ال جی را به همراه کاربرد آنها برای شما آورده ایم:

 • دکمه power برای روشن کردن دستگاه است.
 • کلید start / pause برای راه اندازی و یا توقف دستگاه است.
 • دکمه time delay برای عملکرد صدای بیپ دستگاه را قطع و وصل می کند.
 • با انتخاب دکمه medic rinse و pre wash بصورت هم زمان دستکاه به منظور جلوگیری از تغییرات ناگهانی قفل می شود و قفل کودک هم فعال می شود و با نگه داشتن هم زمان دوباره غیر فعال می شود.
 • دکمه spin برای انتخاب خشک کن است و با هر بار فشار مدت زمان آن تغییر می کند.
 • اگر می خواهید بر روی خشک کن نرود باید دکمه no spin را بزنید.
 • گزینه rinse hold با فشار مکرر دکمه spin قابل انتخاب است . این عملکرد لباس ها را در ماشین در آب غوطه ور نگه می دارد.
 • زمان شستشو بسته به برنامه ای دارد که به دستگاه می دهید. در پایان شستشو خود دستگاه با آلارمی متوقف می شود و درب ماشین باز می شود.
دکمه ماشین لباسشویی ال جی کاربرد دکمه لباسشویی الجی
power روشن کردن لباسشویی
start / pause راه اندازی و توقف کار دستگاه
time delay قطع و وصل کردن صدای دستگاه
Display مشاهده تنظیمات پیش فرض دستگاه
Program Knob ولوم چرخشی انتخاب برنامه شستشوی مختلف
Options دسترسی به تنظیمات لباسشویی
Rinse+spine برنامه‌ آبکشی و خشک کردن لباس‌ ها
Rinse Hold توقف در زمان آبکشی دستگاه تا دستور مجدد کاربر
Rinse+ یک بار آبکشی اضافه
Rinse++ دو بار آبکشی اضافه
Spine خشک کن
No Spine بدون خشک کردن
Temp تنظیم دمای آب
Drain تخلیه آب
Time Save صرفه جویی در زمان
Steam Wash شستشو با بخار
Steam Softener نرم کننده با بخار بعد از خشک کن
Souk زمان اضافه برای لباس‌های کثیف تر (خیس کردن لباس ها)
Wash +Dry شستشو و خشک کن
Dry خشک کن 100%
Wash اضافه کردن به زمان شستشو
Strong Wave شستشوی قدرتمند
Remote Start کنترل از راه دور
Hot Wash انتخاب ورودی آب گرم
Cold Wash انتخاب ورودی آب سرد
Time Dry زمان‌ بندی خشک کن
Favorite ذخیره برنامه دلخواه
Air Dry برنامه مجزا برای خشک کردن لباس‌ ها
Water Level تعین سطح آب بر اساس میزان لباس
Pre wash برنامه‌ مناسب شستشوی اولیه برای لباس‌ های کثیف
Time Delay تاخیر در زمان شروع کار ماشین لباسشویی
Intensive برنامه‌ شستشوی متمرکز برای لباس‌ های کثیف
Crease Care برنامه‌ شستشوی ضد چروک برای اتوکشی آسان
Medic Rinse برنامه‌ افزایش دمای آب کشی پایانی به 40 درجه

 

طرز استفاده از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی ال جی LG

روش استفاده از ماشین لباسشویی ال جی و پنل نمایشگر آن در انتخاب جنس پارچه در لباسشویی ال جی LG به شرح زیر است. شما می توانید دمای آب مناسب را برای شستشو بسته به نوع لباس انتخاب نمایید:

برنامه ماشین لباسشویی الجی کاربرد برنامه لباسشویی ال جی
Delicate شستن پرده و لباس‌ های حریر و ظریف
Hand Wash شستشوی لباس‌ ها زمانی که شستشو با دست انجام شود
Quick 30 شستشوی سریع لباس‌ ها در 30 دقیقه
Intensive 60 شستشوی لباس‌ ها به صورت متمرکز برای لباس های کثیف
Bio care شستشوی لباس‌ های لکه‌ دار
Boilling care شستشوی لباس‌ های بیمار (شستسشو با بالاترین دما)
Bed cover برنامه‌ شستشوی روتختی و تکه های بزرگ
Bulky برنامه‌ شستشوی لباس های بزرگ
Cotton eco شستشوی لباس‌ های کتان با صرفه جویی انرژی
Cotton Large شستن لباس‌ های کتان با حجم بیشتر
Synthetic / Mix برنامه‌ شستشوی لباس‌ های معمولی و دم‌ دستی
Refresh شستشوی لباس‌ ها با بخار (برنامه ضد چروک)
Skine Care شستشوی لباس‌ هایی که با پوست به صورت مستقیم در تماس هستند
Stain Care برنامه‌ مناسب شستشوی ضد لک
Speed14 شستشوی سریع در 14دقیقه
Baby Care شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشویی
Hygiene برنامه‌ شستشوی ضد حساسیت
Easy care برنامه‌ شستشوی آرام
Direct Wear برنامه‌ شستشوی مستقیم و سریع لباس ها
Easy care برنامه‌ شستشوی آرام و شستن پرده، تور، لباس‌ های معمولی با چروک کمتر
Outdoor شستشوی لباس‌ های ورزشی
Wash +Dry(-kg) شستشو و تنظیم خشک کن لباسشویی
Baby Steam Care برنامه‌ شستشوی لباس‌ های کودک با بخار
Light Soil شستشوی لباس‌ های رنگی و پنبه ای با کثیفی معمولی
Underwaer شستشوی لباس‌ های زیر زنانه
lingerie برنامه‌ شستشوی لباس‌ های زیر و پارچه‌ های لطیف
lingerie/Wool برنامه‌ شستشوی لباس‌ های زیر و پشمی
Boil wash برنامه‌ شستشوی بهداشتی
Normal برنامه‌ شستشوی لباس‌ های عادی
Eco Wash شستشوی لباس‌ ها به صورت کم مصرف
Quick Wash شستشوی کوتاه مدت برای لباس‌ های کم چرک
Normal+Pre Wash شستشوی لباس‌ های عادی با پیش شستشو
Cotton + برنامه‌ شستشوی لباس‌ های کتان با حجم زیاد
Mix Fabric شستشوی لباس‌ های معمولی و مختلف
Single shirt dry برنامه‌ خشک کردن یک تکه لباس در 19 دقیقه
Sanitary شستشوی لباس‌ ها با دمای بالا
Baby care شستشوی لباس‌های کثیف کودک
Bedding care برنامه‌ برطرف کردن رطوبت و بو از لوازم خواب
Cold wash برنامه‌ شستشو با آب سرد (پنبه، لباس زیر، روبالشتی، ملافه)

Cotton و cotton eco

 • جنس لباس: لباس های دارای رنگ ثابت مانند پیراهن و لباس خواب و راحتی و لباس های نخی و لباس زیر
 • دمای مناسب: برای cotton درجه سانتی گراد و برای cotton eco درجه سانتی گراد.
 • گزینه: شستشوی بهداشتی، خیس خوردن، ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن لباس : دسته بندی شده
 • جنس لباس : لباس نوزاد
 • دمای مناسب: درجه سانتی گراد
 • گزینه: شستشوی بهداشتی، خیس خوردن، ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن لباس: 6 کیلو گرم
 • جنس لباس: پای آمید، آکرلیک، پلی استر
 • دمای مناسب: 40 درجه سانتی گراد
 • گزینه :شستشوی بهداشتی، خیس خوردن، ضد چروک، متمرکز
 • وزن لباس: 4 کیلو گرم

Duvet (دووت)

 • لوازم تخت خواب کتان به جز پوشاک، لباس های حساس، پشمی، ابریشمی، لحاف، پتو، مبل با لایی نازک و انواع روکش
 • درجه مناسب: 40 درجه سانتی گراد
 • گزینه: ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن: تک سایز

Wool (وول)

 • لباس پشمی قابل شستشو با ماشین
 • دمای مناسب: 40 درجه سانتی گراد
 • گزینه: ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن: 2 کیلو گرم
 • لباس های ظریف و حساس
 • درجه مناسب:  30 درجه سانتی گراد
 • گزینه: ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن: 3 کیلو گرم

Quick 30 (کوییک 30)

 • لباس های رنگی نسبتا کثیف
 • درجه مناسب: 30 درجه سانتی گراد
 • گزینه: ضد چروک، متمرکز
 • حداکثر وزن: 2 کیلو گرم

گرم کن داخلی

مکانیسم گرم کردن خودکار آب داخل ماشین لباسشویی است که متناسب با دمای انتخاب آب را گرم می کند

سامانه شستشوی هوشمند

این سامانه با تشخیص مقدار لباس و دمای آب میزان مناسب آب و زمان شستشو را تنظیم می کند و باعث مصرف کمتر آب و برق می شود.

child lock (چیلد لاک)

قفل کودک اجازه تغییرات را به کودک با زدن کلید های ماشین نمی دهد.

سامانه محرکه مستقیم

نوعی سامانه پیشرفته است که باعث می شود محکره DC بدون نیاز به تسمه و پولی به درام وصل شود.

پیشنهاد آی پی امداد:

راهنمای تنظیم ساعت لباسشویی ال جی

خدمات آی پی امداد:

طریقه فعال و غیر فعال کردن قفل کودک لباسشویی ال جی چگونه است؟

طریقه فعال کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی به شرح زیر می‌باشد:

آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی ال جی

گاهی اتفاق می افتد که ماشین لباسشویی ال جی هنگ می کند و دیگر امکان کار کردن با آن وجود ندارد. در این موارد حتی روشن و خاموش کردن دستگاه هم مشکلی را حل نمی کند. اگر چنین اتفاقی برای ماشین لباسشویی شما افتاده است باید به سراغ ریست کردن آن بروید. ریست کردن ماشین لباسشویی ال جی کار آسانی است و به راحتی می توانید آن را انجام دهید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در برخی از مدل ها دکمه روی پنل وجود دارد. با فشار دادن این دکمه و چند ثانیه نگه داشتن آن به سادگی میتوانید دستگاه را ریست نمایید.
 • چنانچه این دکمه در لباسشویی شما وجود ندارد، لباسشویی الجی را از برق بکشید و پس از 10 دقیقه مجددا به برق بزنید. یک برنامه شستشو را اجرا نمایید. حال باید لباسشویی شما ریست شده باشد.

پیشنهاد آی پی امداد:

برای استفاده از جاپودری لباسشویی ال جی چه اقداماتی انجام دهیم؟

ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان استفاده جاپودری ماشین لباسشویی ال جی ساده به نظر برسد، اما باید در نظر داشته باشید که اگر یک سری نکات ضروری را هنگام استفاده از این محفظه رعایت نکنید به مشکلاتی بر خواهید خورد. قسمت اول محفظه ی جاپودری لباسشویی برای شست و شوی مقدماتی، قسمت دوم محفظه برای شست و شوی اصلی، قسمت سوم محفظه ی جاپودری لباسشویی برای قرار دادن مواد شوینده مانند نرم کننده و قسمت چهارم محفظه ی جاپودری لباسشویی که در برخی ماشین ها تعبیه شده و در برخی دیگر وجود ندارد،  برای مواد شوینده رنگی تعبیه است.

 • کشوی مواد شوینده اصلی ، مواد شوینده خیس خوردنده و نرم کننده مجزا هستند.
 • هرگز مواد نرم کننده را بیش از ظرفیت و از خط MAX بیشتر نریزید.
 • مواد نرم کننده نباید بیش از دو روز در کشوی خود بمانند.
 • نرم کننده را در آخرین دور شستشو بصورت خودکار خود ماشین اضافه می کند.
 • در هنگام جریان آب کشو را باز نکنید.
 • نرم کننده را مستقیم روی لباس ها نریزید.
 • از حلال ها مانند بنزین و تینر استفاده نکنید.

پیشنهاد آی پی امداد:

نحوه شستن لباس با ماشین لباسشویی ال جی

قبل از اولین شستشو ماشین را بدون لباس و با کمی مواد شوینده به کار بیاندازید تا رسوبات و کثیفی های دستگاه خارج شود. طبق طرز استفاده از ماشین لباسشویی ال جی به صورت زیر است:

 • قبل از قرار دادن لباس در دستگاه برچسب روی لباس را مشاهده کنید تا جنس و نحوه شستشوی آن را متوجه شوید
 • قرار دادن لباس در دستگاه لباس ها را به شکلی دسته بندی کنید که لباس های با دستور شستشوی یکسان را با هم شستشو دهید.
 • هر پارچه روش شستشوی خاص خود را دارد.
 • لباس های تیره را از روشن جدا کنید تا باعث رنگ گرفتگی لباس های روشن نشوند.
 • لباس های کثیف را با لباس های نسبتا کثیف جداگانه شستشو دهید.
 • باید لباس ها را بر اساس کثیفی جدا کنید.
 • لباس های سفید را جداگانه شستشو دهید
 • محصولا پرز دار را جداگانه شستشو دهید
 • لباس های کوچک و بزرگ را بصورت قاطی با هم بشویید لباس های بزرگ نباید بیش از نیمی از ظرفیت ماشین را بگیرند.
 • جیب لباس ها را خالی کنید.
 • یقه لباس و سر آستین ها را ابتدا با مواد شوینده کمی برس بگشید تا به خوبی شسته شوند.
 • زیپ، بندها و دکمه ها را ببندید تا به سایر لباس ها گیر نکنند.
 • دقت کنید چیزی زیر لاستیک درب ماشین گیر نکرده باشد.
 • داخل لگن لباسشویی را بررسی کنید که چیزی از قبل باقی نمانده باشد.

برای شستشوی پرده در لباسشویی ال جی چه کنیم؟

به طور کلی در راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی روش‌ های زیادی برای شستن پرده وجود دارد. اما برای اینکه پرده منزل شما به بهترین شکل تمیز شود، نیاز است که با توجه به نوع پرده و جنس آن، شیوه‌ های مناسب و بهترین راه آن را شناسایی و بعد برای شستشو دست به کار شوید.

 • یکی از برنامه‌هایی که مختص شستن پرده در ماشین لباسشویی‌های ال جی می‌باشد، برنامه‌ی DELICATE است.
 • این برنامه برای پرده و توری و لباس‌ هایی که حساس و ظریف‌ اند توصیه می‌ شود
 • اگر دستگاه شما این برنامه را نداشت، می‌توانید از برنامه جایگزینی مثل EASY CARE برای این کار استفاده کنید.
 • برای اینکه پرده‌ها چروک نشوند، نیاز است که از دور خشک کن‌ پایین‌ تر استفاده کنید.

خدمات آی پی امداد:

آیا شستشوی پتو در لباسشویی الجی امکان پذیر است؟

و نظافت آن ها یکی از کارهایی است که از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه به صورت کامل نکات شستن پتو با ماشین لباسشویی الجی را در راهنمای لباسشویی ال جی به شما آموزش خواهیم داد.

 • برای شستشوی پتو در ماشین لباسشویی حتما باید به خود دقت کنید.
 • ماشین لباسشویی ال جی برنامه‌ های متنوعی مانند Duvet، Bulky، Bed cover و Blanket برای شستشوی پتو دارد.
 • برنامه‌ی Duvet و Bulky در مدل‌ های ماشین لباسشویی‌ جدید دیده می‌شود.
 • برنامه هایی مانند Bed cover و Blanket در مدل‌ های قدیمی بیشتر به چشم می‌خورد.
 • در این برنامه‌ ها می‌توانید از پایین‌ ترین دور خشک کن استفاده کنید.

 

چگونه اقدام به شستن حوله در ماشین لباسشویی ال جی کنیم؟

شستن صحیح با رعایت اصول و به موقع حوله‌ ها باعث می‌ شود تا مدت زمان زیادی بتوانید از آنها استفاده کنید و به خرید زود به زود حوله‌ های جدید نیازی نداشته باشید. در زمینه آموزش کار با ماشین لباسشویی ال جی در ادامه به بررسی نحوه شستشوی حوله در لباسشویی ال جی خواهیم پرداخت:

 • حوله‌ ها را با لباس‌ ها یا موارد دیگر در ماشین لباسشویی نیندازید.
 • برای شستن حوله ها از استفاده از آب خیلی سرد یا داغ بپرهیزید.
 • از مایع لباسشویی به جای پودر استفاده کنید تا حوله‌ ها لطافت خود را از دست ندهند و زبر نشوند.
 • اگر حوله‌ها بوی نامطبوعی می‌دهند، می‌ توانید یک بار آنها را در ماشین لباسشویی با یک فنجان جوش شیرین (بدون مواد شوینده) بشویید.
 • بار دوم با مواد شوینده تا بوی ناخوشایند آنها کاملا از بین برود.
 • برای شستن حوله در لباسشویی بهتر است از برنامه cotton استفاده کنید.

پیشنهاد آی پی امداد:

راهنمای شستشوی کفش در لباسشویی ال جی

اگر از قابل شستشو بودن کفش خود در لباسشویی ال جی اطمینان حاصل کردید، دست به کار شوید و را مطابق با مراحل زیر آغاز کنید:

 • از انداختن کفش های چرم، جیر، پاشنه بلند، رسمی، لاستیکی و ورنی در ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 • اگر کفشی که قصد شستشوی آن را دارید جزء این دسته نیست، برچسب نگهداری متصل به کفش خود را چک کنید.
 • از استفاده از پودر و پاک کننده های جامد خودداری کنید تا جمع نشوند و به کفش هایتان نچسبند.
 • چرخه شستشوی مناسب برای کفش Delicate یا Air Wash می‌ باشد.
 • برای خشک شدن بهتر می‌توانید چند ورق روزنامه مچاله کنید و در کفش‌ هایتان قرار دهید تا نم آنها را به خود بگیرد.

:

نحوه تميز كردن ماشين لباسشويي ال جی

با توجه به راهنمای فارسی ماشین لباسشویی ال جی برای خود باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • برای تمیز کردن ماشین الجی آن را از برق خارج کنید.
 • اگر آب دارای سختی زیادی باشد، احتمال دارد فیلتر آب ورودی بگیرد.
 • به همین دلیل باید هر از چند گاهی تمیز شود. معمولا در صورتیکه آب وارد کشوی مواد شوینده نشود، چراغ دکمه crease care  و pre wash چشمک زن می شود.
 • برای تمیز کردن فیلتر باید شیر آب را ببندید، شیلنگ ورودی آب را باز کنید، فیلتر با با فرچه سفت تمیز کنید و دوباره شیلنگ را سفت ببندید.

خدمات آی پی امداد:

مراحل تمیز کردن لباسشویی الجی

تمیز کردن فیلتر تخلیه

 • فیلتر تخلیه  ذرات و اشیا ریز به جا مانده در ماشین لباسشویی را جمع می کند.
 • این فیلتر برای نرم کار کردن ماشین باید مرتبا تمیز شود.
 • برای این کار ابتدا آب را از شیلنگ تخلیه خالی کنید  و آب را هنگامی که سرد است تخلیه کنید.
 • سپس سر پوش درپوش پایینی را باز کنید و شیلنگ را بیرون بیاورید.
 • زائده تخلیه آب را بیرون بکشید و فیلتر با با چرخواندن به سمت چپ خارج کنید.
 • فیلتر را تمیز کنید و دوباره بر خلاف عقربه های ساعت ببندید.

پیشنهاد آی پی امداد:

شستشوی کشوی مواد شوینده

 • مواد شوینده پس از هر مدتی باعث ایجاد رسوب در این کشو ها می شوند.
 • با فشار دستگیره به طرف پایین کشور خارج می شود .
 • پس از شستشو دوباره می توانید به همین ترتیب آن را جا بزنید.
 • قسمت فوقانی آن هم به منظور سهولت کار خارج می شود.

شستن حفره کشو

 • با یک مسواک کهنه هر بار کشور را خارج می کنید حرفه مواد شوینده را به خوبی تمیز کنید.

نظافت لگن شستشو

 • اگر آب در منطقه شما از نوع سخت است بهتر است مرتبا دستگاه را بررسی کنید تا در صورت رسوب گرفتن برخی قسمت ها آن را تمیز کنید

تمیز کردن سطح بیرونی لباسشویی

 • سطح بیرونی ماشین را با مواد شوینده خنثی و آب گرم شستشو دهید.
 • بلافاصله کف و آب را خشک کنید.
 • مراقب باشید از هیچ وسیله زبر و یا تیزی استفاده نشود.
 • همچنین مواد تینر و الکلی و حلال ها نباید استفاده شوند.

تمیز کردن سطح داخلی لباسشویی

 • دور درز درب، لاستیک و شیشه را مرتبا تمیز و خشک کنید.
 • هر از چند گاهی ماشین را بدون لباس به کار بیاندازید .

 

نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی

در این بخش از راهنمای ماشین لباسشویی ال جی می‌خواهیم شما را با چگونگی جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی آشنا کنیم که در صورت جرم گرفتن ماشین لباسشویی می‌ تواند بسیار کمک کننده باشد.

 • جرم گیری ماشین لباسشویی ال جی با استفاده از جرم گیر مخصوص ال جی انجام می‌ شود.
 • مواد جرم گیر ال جی بسیار باکیفیت است و به بهترین صورت ممکن جرم گیری ماشین لباسشویی شما را انجام می‌ دهد.
  برای جرم گیری ماشین لباسشویی تنها کافی است یکی از ساشه‌ های موجود درون بسته را به همراه پودر ماشین لباسشویی و آب داغ درون محفظه بریزید.
 • توجه داشته باشید که لباس درون ماشین لباسشویی نباشد تا به سرعت جرم گیری ماشین لباسشویی انجام شود.
 • این جرم گیر علاوه بر رسوبات باکتری‌ های درون لباسشویی را نیز از بین می‌برد.

 

چه کارهایی برای از بین بردن بوی بد لباسشویی ال جی انجام دهیم؟

به صورت کلی پس از مدتی استفاده از ماشین لباسشویی امکان اینکه بوی بدی از ماشین لباسشویی به مشام برسد وجود دارد که دلیل آن ایجاد میکروب‌ها و باکتری‌های در قسمت های مختلف دستگاه است که باید سریعا رفع گردد.

 • یک چهارم فنجان جوش شیرین را با همان مقدار آب ترکیب کنید.
 • سپس این محلول را داخل محفظه مربوط به پودر لباسشویی بریزید.
 • ماشین لباسشویی را روشن نموده و اجازه دهید یک شستشوی داخلی داشته باشد.
 • بهتر است حداقل یکبار در ماه ماشین لباسشویی را کاملا تمیز کنید.

پیشنهاد آی پی امداد: نحوه

نتیجه گیری از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی

قطعا استفاده از یک وسیله با توجه به اصولی که توسط شرکت آن به صورت دفترچه راهنما در اختیار شما قرار گرفته است، در بهبود کارایی و شما تاثیر گذار خواهد بود. از این رو در مقاله بالا برای شما راهنمای فارسی ماشین لباسشویی ال جی را ارائه کردیم. اگر در حین کار با ماشین لباسشویی ال جی و استفاده از این محصول سوالی داشتید و به دنبال یه مشاوره آنلاین بودید، کافی است در انتهای این صفحه در بخش دیدگاه سوال خود را مطرح نمایید تا تعمیرکار آی پی امداد راهنمای شما عزیزان باشد. امیدواریم مقاله راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ال جی برایدر این مقاله به صورت کامل و با ارائه تصاویر راهنما، نحوه کار با ماشین لباسشویی ال جی ۶، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ کیلویی را به همراه معنی کلمات روی لباسشویی ال جی، انواع تنظیمات برنامه شستشوی لباسشویی ال جی و… را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

طرز کار ماشین لباسشویی

پس از ، نوبت به استفاده از آن می‌رسد. ممکن است این کار ساده بنظر بیاید. اما بسیاری از افراد، نحوه کار با لباسشویی ال جی را به درستی نمی‌دانند یا فکر می کنند که روش آنها درست است!

عمدتا در انتخاب بهترین برنامه شستشوی ماشین لباسشویی برای شستن پتو، حوله، کفش و… دچار اشتباه شده و مثلا به لباس‌های حساس و ظریف خود با انتخاب برنامه نامناسب آسیب می‌زنند.

برخی نیز مراقبت از دستگاه را به خوبی نمی‌دانند و هرگونه اشتباهی اعم از قرار دادن البسه زیاد درون دستگاه، وزنه‌های سنگین روی لباسشویی و… را مرتکب شده و موجب بروز مشکل و خرابی لباسشویی خود می‌شوند.

روش کار با لباسشویی ال جی به این صورت است که:

 • ابتدا با در نظر گرفتن ظرفیت دستگاه (6، 7، 8، 9 یا 10.5 کیلویی) مقدار مناسب لباس‌ را داخل دیگ قرار داده و سپس درب آن را ببندید.
 • سپس مقدار مناسب پودر لباسشویی یا مواد مشابه آن (مایع و قرص شستشو) را در محفظه جاپودری لباسشویی ال جی بریزید.
 • متناسب با نوع البسه، برنامه مناسب را برای شستشو انتخاب کنید.
 • در نهایت با انتخاب دکمه Start یا شروع، فرآیند شستشو به صورت اتوماتیک آغاز می گردد.
 • تنها پس از اتمام کامل سیکل شستشو، درب دستگاه را می توان باز کرد.

توجه کنید که در بسیاری از مدل‌های لباسشویی، در اواسط فرآیند شستشو امکان توقف وجود ندارد. پس از شروع سیکل، باز کردن درب لباسشویی برای اضافه یا کم کردن لباس ممکن نیست و باز کردن محفظه جاپودری هم اشتباه است.

البته به تازگی در برخی از مدل های جدید لباسشویی ال جی، قابلیت توقف در اواسط کار و اضافه و کم کردن لباس‌های داخل دستگاه نیز افزوده شده است.

اگر برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی به درستی اجرا نمی‌شود یا دستگاه عملکرد صحیحی ندارد، توصیه می‌شود از یک تکنسین کمک بگیرید تا به سایر قطعات آسیب جدی وارد نشود.

انواع برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی

در ادامه تمامی برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی ال جی، ظرفیت‌های 6، 7، 8، 9 و 10.5 کیلویی به همراه مشخصات و تنظیمات آن بیان شده است:

برنامه شستشو عملکرد
برنامه شستشوی پنبه‌ای (Cotton) برای لباس‌های رنگی سبک (پیراهن، لباس شب، پیژامه و…) و لباس‌های کتان سفید نسبتا کثیف (لباس زیر) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه)
برنامه شستشوی پنبه‌ای کم مصرف (Cotton Eco) مشابه با برنامه پنبه‌ای است که در برخی مدل‌ها cotton + نامگذاری شده است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – با مصرف حداقل انرژی عملکرد شستشوی بهینه را ارائه می‌کند.
برنامه شستشوی ضد چروک (Easy Care) جنس لباس مناسب: پلی آمید، اکریلیک، پلی استر – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – این برنامه برای پیراهن‌های پرمصرف روزانه که نیازی به اتو ندارند مناسب است.
برنامه شستشوی ترکیبی (Mix) برای انواع لباس به جز لباس‌های خاص (ابریشمی/ ظریف، لباس ورزشی، لباس‌های تیره، پشمی، پر/ پرده‌ها) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه)
برنامه شستشوی لباس کودک (Baby Care) برای لباس‌های کودک (نسبتا کثیف) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۹۵ درجه) – حذف لکه‌های چربی و آبکشی بهتر برای اقلام بزرگ چون روکش لحاف، متکا و … .
برنامه شستشوی ضد حساسیت (Skin Care) برای لباس‌هایی که مستقیما با پوست در تماس هستند (مثل لباس زیر، حوله، دستمال، ملحفه، بالش و روکش متکا) – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – حذف موثر مواد شوینده از روی لباس.
برنامه شستشوی بهداشتی (Hygiene) برای لباس‌های پنبه‌ای، لباس زیر، روکش بالشت، روتختی و البسه کودک – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد – این برنامه البسه را در دمای بالا می‌شوید.
برنامه شستشوی پر Duvet در لباسشویی ال جی برای موارد داخل رختخواب (مثل پر، بالش، پتو و روکش مبلمان) کثیف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه برای موارد چون پتو، لحاف و … مناسب است.
برنامه شستشوی لباس ورزشی (Sports Wear) این برنامه مناسب لباس‌های ورزشی و کفش کتانی است – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه)
برنامه شستشوی ظریف (Delicate) این برنامه با اسم gentle care هم نامگذاری شده است – دمای مناسب: ۳۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – مناسب برای لباس‌های زیر، بلوز و لباس‌های ظریف.
برنامه شستشوی پشمی (Wool) برای البسه پشمی قابل شستشو با ماشین لباسشویی – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – حتما از مواد شوینده مخصوص البسه پشمی استفاده کنید.
برنامه شستشوی سریع ۳۰ دقیقه‌ای (Quick 30) برای البسه رنگی که نسبتا کثیف هستند – دمای مناسب: ۳۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه)
برنامه شستشوی شدید ۶۰ دقیقه‌ای (Intensive 60) برای لباس‌های پنبه‌ای و ترکیبی (برنامه ویژه ۶۰ دقیقه‌ای برای لباس‌های معمولی) – دمای مناسب: ۶۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه) – برای شستشوی خودکار با حداقل مصرف انرژی این برنامه توصیه می‌شود.
برنامه آبکشی + خشک کن (Rinse+Spin) برای البسه عادی قابل شستشو – قابل استفاده برای لباس‌هایی که فقط به آبکشی نیاز دارند.
برنامه شستشوی مستقیم کم حجم (Direct Wear) برای البسه مخلوط پنبه، لباس‌های پلی استر، بلوز – دمای مناسب: ۲۰ درجه سانتی گراد – حداکثر ۳ یا ۴ تکه لباس – این برنامه به صورت سریع و در عرض ۸۰ دقیقه برای تعداد کمی لباس نسبتا کثیف، فرآیند شستشو و خشک کن را اجرا می‌کند.
برنامه شستشوی لکه‌بری (Stain Care) برای لباس‌هایی با پارچه مخلوط پنبه و لباس‌های غیر ظریف – دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (۳۰ درجه تا ۶۰ درجه) – این برنامه قابلیت پاک کردن لکه از جمله لکه نوشیدنی، قهوه، آبمیوه، خاک و … را دارد.
برنامه شستشوی بیصدا (Silent Wash) برای لباس‌های پنبه‌ای ترکیبی، پلی استر ترکیبی، بلوز و …– دمای مناسب: ۴۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۶۰ درجه)
برنامه شستشوی البسه مشکی (Dark Wash) برای البسه تیره رنگ پنبه‌ای یا ترکیبی – دمای مناسب: ۲۰ درجه سانتیگراد (سرد تا ۴۰ درجه) – این برنامه مانعِ تغییر رنگ البسه می‌شود و برای لباس‌هایی که احتمال سفید شدن دارند مناسب است.
برنامه دانلود شده (Download Cycle) در صورتی که هیچ برنامه خاصی را دانلود نکرده باشید، این گزینه به صورت پیش‌فرض، روی برنامه آبکشی + خشک کن (Rinse+Spin) قرار دارد.
برنامه شستشوی موارد رختخواب (Bedding) این برنامه مشابه با برنامه پر یا Duvet در لباسشویی‌های ال جی است. در برخی مدل‌ها نیز با نام bedcover نامگذاری شده است – برای شستشوی روتختی، ملافه، رولحافی و … مناسب است.

معنی دکمه های ماشین لباسشویی ال جی

حال که کلیت طرز استفاده و برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی را توضیح دادیم، لازم است با معنی کلمات روی ماشین لباسشویی ال جی نیز آشنا شده و کارکرد دکمه‌های آن را به خوبی بدانید تا بتوانید استفاده صحیح و کاملی از دستگاه داشته باشید.

به دلیل تشابه و یکسان بودن لغات و واژه‌های روی لباسشویی ال جی، استفاده از این آموزش برای تمامی مدل‌ها و ظرفیت‌های 6، 7، 8، 9 و 10.5 کیلویی امکان پذیر است.

1.دکمه پاور (Power) ماشین لباسشویی ال جی

با فشردن این کلید، ماشین لباسشویی روشن و خاموش می‌شود.

با فشار دادن دکمه شروع یا توقف، امکان آغاز سیکل شستشو یا متوقف کردن آن را دارید. در صورتی که عمل توقف انتخاب شده باشد یا در پایان سیکل شستشو باشید، به مدت ۱ الی ۲ دقیقه درب باز نخواهد شد.

 • صفحه نمایش مواردی چون تنظیمات، زمان باقیمانده، قابلیت‌های دلخواه و پیام‌های وضعیت دستگاه را نمایش می‌دهد.
 • زمانی که دستگاه روشن باشد، تنظیمات پیش فرض روی صفحه نمایش روشن می‌شوند.
 • با توجه به مدل لباسشویی، اعداد مربوط به دور چرخش دستگاه ممکن است متفاوت باشند.

برنامه‌های مختلف بر اساس نوع لباس‌ها وجود دارند که به کمک ولوم چرخشی قابل انتخاب هستند. با انتخاب هر یک از برنامه‌ها لامپ مربوط به آن روشن می‌شود.

5.تنظیمات دلخواه (Options)

با استفاده از این کلیدها، می‌توانید تنظیمات دلخواه را پس از انتخاب برنامه اصلی شستشو اعمال کنید.

تعمیر تخصصی ماشین لباسشویی ال جی خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

تنظیمات برنامه خشک کن ماشین لباسشویی ال جی

 1. عادی یا نرمال: این گزینه را برای کاهش زمان و انرژی مصرفی هنگام سیکل خشک کردن لباس‌ها انتخاب کنید.
 2. آماده اتو: برای البسه کتان و پنبه‌ای که در انتهای سیکل آماده اتو باشند. (برای اینکه لباس‌ها آماده و به راحتی قابل اتو باشند، خشک کردن را در شرایط مرطوب اتمام می‌کند.)
 3. دمای پایین: برای پارچه‌های حساس و ظریف و الیاف مصنوعی است.
 4. نرمال بهینه: مشابه با برنامه خشک کن عادی با قابلیت مصرف انرژی کمتر.

برای انتخاب برنامه خشک کن لباسشویی ال جی، به این موارد نیز توجه داشته باشید:

 • انتخاب زمان سیکل خشک کن با توجه به حجم البسه قابل تغییر است. پیشنهاد می‌شود برای ۱٫۵ کیلو لباس زمان ۶۰ دقیقه انتخاب شود.
 • جهت اطمینان از نتایج خشک کن عالی، بیشترین دور چرخش دستگاه را در سیکل شستشو انتخاب کنید.
 • در صورتی که ماکزیمم حد البسه در سیکل خشک کن رعایت شده باشد، می‌توان به صورت پشت سر هم (شستشو+خشک کن) از دستگاه استفاده کرد.

معنای نشانه‌ ها یا علائم روی لباسشویی ال جی

 • شکل a: پیش شستشو یا Pre Wash
 • شکل b: ضد چین و چروک یا Crease Care
 • شکل c: آبکشی اضافی یا +Rinse
 • شکل d: افزودن البسه یا Add Item
 • شکل e: شستشوی دیگ یا Tub Clean
 • شکل f: خشک کردن یا Dry
 1. ولوم یا گردونه برنامه‌ها
 2. دکمه شروع/ مکث
 3. دکمه خشک کن یا چرخش
 4. دکمه انتخاب دما
 5. دکمه روشن/ خاموش
 6. دکمه آبکشی بهداشتی
 7. دکمه پیش شستشو یا خیس خوردن
 8. دکمه حداکثر توان
 9. دکمه ضد چروک
 10. دکمه‌های مربوط به قفل کودک
 11. دکمه‌های مربوط به شستشوی دیگ
 12. دکمه تاخیر زمانی

هنگام انتخاب برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی در این مدل، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • زمانی که عبارت Detecting یا تشخیص، در صفحه نمایش ظاهر شود، درام لباسشویی به آرامی چرخیده و میزان لباس‌های موجود را تشخیص می‌دهد که چند ثانیه طول می‌کشد.
 • این قابلیت در حالت‌های Cotton، Cotton Eco، Mix، Easy Care، Skin Care و Baby Care امکان پذیر است.
 • در مدل‌های مختلف این سری، ماکزیمم سرعت چرخش دیگ یا همان خشک کن (۱۴۰۰ دور بر دقیقه) متغیر بوده و در برخی ۱۰۰۰ و در برخی دیگر ۱۲۰۰ دور بر دقیقه است.
 • در صورتی که کلید چرخش یا Spin پس از چندبار فشار دادن روی حالت Rinse Hold قرار بگیرد، لباس‌ها پس از آبکشی بدون ورود به مرحله خشک کردن، در آب غوطه ور می‌مانند.

معنی کلمات روی ماشین لباسشویی ال جی، نمونه سوم:

معنی نشانه‌ها یا علائم روی ماشین لباسشویی ال جی در نمایشگر این مدل:

 • شکل a: پیش شستشو یا Pre Wash
 • شکل b: شستشوی بهداشتی یا Medic Rinse
 • شکل c: برنامه دلخواه یا Favorite
 • شکل d: تاخیر زمانی یا Time Delay
 • شکل e: شستشو یا Wash
 • شکل f: شستشوی تمام قدرت یا Intensive
 • شکل g: شستشوی سریع یا Turbo Wash
 • شکل h: شستشو و مکث یا Rinse+hold

هنگام انتخاب برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی در این مدل، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. این مدل از لباسشویی‌های ال جی دارای صفحه لمسی بوده و با لمس نمایشگر می‌توان هر یک از آنها را انتخاب کرد که در این صورت چراغ دکمه انتخاب شده روشن خواهد شد.
 2. برای شروع سیکل شستشو یا توقف موقت آن از دکمه Start/ Pause استفاده می‌شود. در حالت مکث، پس از گذشت ۴ دقیقه لباسشویی به صورت خودکار خاموش خواهد شد.
 3. برنامه شستشوی سریع یا Turbo Wash از تنظیمات اضافی این مدل لباسشویی‌های ال جی بوده که مشابه با برنامه Intensive 60 در مدل‌های دیگر است و البسه را در کمتر از یک ساعت می‌شوید.

معنی کلمات روی ماشین لباسشویی ال جی:

 1. ولوم انتخاب برنامه ها
 2. دکمه شروع/ توقف
 3. دکمه خشک کن یا چرخش و تخلیه
 4. دکمه آبکشی بهداشتی
 5. دکمه عملکرد شستشوی قوی (حداکثر توان)
 6. دکمه آبکشی اضافی
 7. دکمه پیش شستشو یا خیس خوردن
 8. دکمه ضد چروک و چین خوردگی
 9. قفل کودک
 10. دکمه روشن/ خاموش
 11. دکمه تاخیر زمانی

عملکرد دکمه های لباسشویی ال جی

در بخش قبل با چهار نمونه از پنل‌های کنترلی ال جی آشنا شدیم و معنی کلمات روی ماشین لباسشویی را بیان کردیم. در این قسمت آموزش عملکرد دکمه‌های لباسشویی ال جی را که در تمامی مدل‌ها یکسان‌اند، بیان شده است.

دکمه نوع عملکرد مراحل کار
دکمه تاخیر زمانی Delay با استفاده از این دکمه لباسشویی پس از مدت زمان معلومی، به صورت اتوماتیک شروع به کار کرده و شستشو را انجام دهد. دستگاه را روشن کرده و برنامه مورد نظر شستشو را انتخاب کنید. کلید تاخیر زمانی که با اسامی مختلفی چون Delay End، Time Delay، Delay یا صرفا شکل یک ساعت روی دستگاه مشخص شده را فشار داده و زمان مورد نظر را انتخاب کنید.
دکمه پیش شستشو (Pre Wash) اگر البسه خیلی کثیف باشند، استفاده از گزینه پیش شستشو یا خیس خوردن مناسب است. پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب برنامه شستشو، دکمه پیش شستشو یا Pre Wash را فشار دهید.
دکمه ضد چین و چروک (Crease Care) برای جلوگیری از چین و چروک لباس‌ها پس از روشن کردن دستگاه و انتخاب برنامه شستشو، دکمه ضد چروک یا Crease Care را انتخاب کنید و دکمه شروع/ توقف را بفشارید.
دکمه شستشوی بهداشتی (Medic Rinse) برای پاکیزگی بیشتر در حالت آبکشی، از این قابلیت برای افزایش تاثیر تمیزی البسه در تمامی برنامه‌ها به جز Wool، Delicate، Sports Wear، Duvet، Quick 30 و Intensive 60 می‌توان استفاده کرد.
دکمه شستشو با حداکثر توان (Intensive) برای شستشوی البسه زیاد یا لباس‌هایی که خیلی کثیف هستند انتخاب این گزینه با توجه به برنامه انتخابی باعث افزایش مدت زمان شستشو می‌شود.
دکمه انتخاب دما (Temp) دکمه انتخاب دما، دمای فرآیندهای شستشو و خشک کن را برای برنامه انتخاب شده تعیین می‌کند. این دکمه را تا انتخاب دمای مناسب خود فشار دهید تا چراغ دمای مورد نظر روشن شود.
دکمه چرخش یا آبگیری (Spin) امکان تعیین دور چرخش لباسشویی برای برنامه‌های مختلف جهت آبگیری و خشک کردن با زدن کلید چرخش یا Spin به صورت مداوم، تا رسیدن به دور بر دقیقه مدنظر خود و سپس انتخاب دکمه شروع، می‌توانید آبگیری را تنظیم کنید.
دکمه آبکشی اضافی (+Rinse) به کمک این دکمه می‌توانید یک مرتبه مراحل آبکشی البسه را افزایش دهید. این دکمه را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا مراحل آبکشی افزایش پیدا کند.
دکمه افزودن البسه (Add Item) اضافه کردن البسه جدید به لباسشویی وقتی ال ای دی روشن است، کلید افزودن لباس یا Add Item را فشار دهید. لباس‌ها را اضافه یا کم کنید و سپس دکمه شروع/ مکث را فشار دهید.
دکمه برنامه دلخواه (Favorite program) تنظیمات برنامه دلخواه خود را یکبار برای همیشه در دستگاه ذخیره کرده و برای دفعات بعدی به آن دسترسی داشته باشید. دستگاه را روشن کرده و یک برنامه را انتخاب کنید. تنظیمات اضافی و گزینه های دلخواه (نحوه شستشو، تعداد آبکشی، ضد چروک و…) را انتخاب کنید. کلید Favorite را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید.

دکمه های ترکیبی ماشین لباسشویی ال جی

برخی قابلیت‌های ماشین لباسشویی ال جی با فشار دادن یا نگه داشتن همزمان چند دکمه فعال می‌شود.

قفل کودک، تمامی دکمه‌های دستگاه به جز دکمه روشن/ خاموش را از کار می‌اندازد. حتی با خاموش شدن دستگاه و روشن شدن مجدد آن، قابلیت قفل کودک فعال است و تا غیر فعال نکردن آن به این حالت باقی خواهد ماند.

 • برای فعال یا غیر فعال کردن قفل کودک کلید یا کلیدهای مربوط به آن را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید.
 • پس از فعال شدن، عبارت CL روی نمایشگر ظاهر می‌شود.
 • هنگام غیر فعال شدن قفل کودک، زمان باقی مانده از شستشو نشان داده خواهد شد.

شستشوی دیگ، برنامه ویژه‌ای است که به کمک آن داخل دیگ لباسشویی را تمیز می‌کنید. در این برنامه به کمک میزان بیشتری از آب با دمای بالا و در سرعت چرخش بالا، تمامی نقاط داخلی دیگ لباسشویی تمیز می‌شوند.

مراحل کار:

 • ابتدا هرگونه لباس و چیزی را از داخل دیگ بیرون آورید و درب لباسشویی را ببندید.
 • سپس در محفظه جاپودری از پودر مخصوص ضد رسوب و تمیز کننده استفاده کنید.
 • دستگاه را روشن کرده و کلید یا کلیدهای شستشوی دیگ یا Tub Clean را ۳ ثانیه نگه دارید.
 • عبارت tcl روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. دکمه شروع/ مکث را انتخاب کنید.
 • پس از پایان فرآیند درب دستگاه را باز بگذارید تا خشک شدن سریع‌تر اتفاق بیوفتد.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی معنای دکمه‌های ماشین لباسشویی و نحوه انتخاب برنامه شستشوی ماشین لباسشویی ال جی پرداختیم تا بتوانید به درستی از لباسشویی و قابلیت‌های متعدد آن استفاده کنید.

سوالات متداول

در صورتی که البسه خیلی کثیف باشند، استفاده از گزینه پیش شستشو یا خیس خوردن مناسب است. در این مواقع باید پودر شستشو نیز در محفظه جاپودری اضافه شود.

برای فعال یا غیر فعال کردن قفل کودک کلید یا کلیدهای مربوط به آن را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید. پس از فعال شدن، عبارت CL روی نمایشگر ظاهر می‌شود و هنگام غیر فعال شدن قفل کودک، زمان باقی مانده از شستشو نشان داده خواهد شد.