شناورها هم معاینه فنی می‌گیرند/ ضرورت بیمه قایق‌ها

سلام دکتر/مازندران آتش گرفتن یک فروند قایق موتوری تفریحی در روزهای گذشته در میان دریا به علت اتصالی برق و سرایت آن به باک بنزین در حوالی روستای انارور بخش مرکزی نوشهر که دارای سه سرنشین بود ذهن‌ها را به این سمت کشاند که اینگونه قایق‌ها از نظر سیستم ایمنی و فنی چگونه باید باشند و قایقران و سرنشینان دارای بیمه هستند یا خیر؟

البته خوشبختانه این قایق و سرنشینان آن توسط نیروهای مرزبانی که در دریا در حال گشت زنی بودند نجات پیدا کردند و برخلاف شایعاتی که مبنی بر غرق شدن قایق وجود داشت، این قایق غرق نشد و به ساحل انتقال داده شد.

فرماندار نوشهر در گفت‌وگو با سلام دکتر، با اشاره به اینکه عصر روز دوشنبه این اتفاق برای یک از قایق‌های موتوری که دارای مجوز بود روی داد، اظهار کرد: خوشبختانه با کمک نیروهای مرزبانی هر سه سرنشین آن نجات پیدا کردند.

شناورها هم معاینه فنی می‌گیرند/ ضرورت بیمه قایق‌ها

رستم زرودی با بیان اینکه مجوز اسکله‌های تفریحی از سوی اداره گردشگری صادر می‌شود اما مجوز این قایق‌ها با این دستگاه نیست، افزود: صدور دفترچه و مجوز آن با مرزبانی و مؤسسات رده بندی بندر است.

صدور۸۰۰ مجوز تردد در دریای حوزه غرب مازندران

وی گفت: بنا به گفته فرمانده مرزبانی غرب مازندران ۸۰۰ نفر مجوز تردد در دریای حوزه غرب مازندران دارند و این بدان معنا است که اقتصاد ۸۰۰ خانوار از طریق دریا تامین می‌شود.

مصطفی عسگری فرمانده مرزبانی غرب مازندران مستقر در نوشهر نیز در گفت‌وگویی با سلام دکتر، با بیان اینکه صدور دفترچه تردد تمامی قایق‌ها با دریابانی است، ابراز کرد: در زمان صدور دفترچه تمامی آیتم‌های قانونی از جمله بیمه و واجد شرایط بودن قایقران لحاظ می‌شود.

همه قایق‌ها بیمه هستند

وی با بیان اینکه کنترل تردد شناور و قایق‌ها با دریابانی است، افزود: از نور تا رامسر تعداد ۸۰۰ فروند شناور ساماندهی شده است همچنین ۵۰ تا ۶۰ قایق صیادی به صورت پره و خاویاری در این منطقه تردد دارند.

فرمانده مرزبانی غرب مازندران با بیان اینکه متاسفانه زیرساخت‌های اسلکه تفریحی برای استقرار شناورهای تفریحی چندان مطلوب نیست، خاطرنشان کرد: قایق‌های بزرگ قابلیت این‌را ندارند که به ساحل نزدیک شوند و تنها قایق‌های کوچک می‌توانند خود را به ساحل بزنند و توقف کنند.

صدور گواهینامه معاینه فنی برای شناورها

عسگری با اشاره به صدور گواهینامه معاینه فنی برای کلیه شناورها از سوی موسسات رده بندی بندر و خود اداره کل بنادر و دریانوردی گفت: هر قایقی باید هر ساله معاینه فنی و ایمنی خود را از این موسسات دریافت کند در غیر اینصورت اجازه تردد نخواهد داشت.

وی اتفاقاتی همچون حریق را برای شناورها و قایق‌های موتوری اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: همه این قایق‌ها باید کپسول اطفای حریق داشته باشند تا در صورت حادثه این چنینی بتوانند خود را نجات دهند.

شناورها هم معاینه فنی می‌گیرند/ ضرورت بیمه قایق‌ها

 فائزه قدیری سرپرست معاونت امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوری مازندران نیز در گفت‌وگویی با سلام دکتر، با بیان اینکه کلیه قایق‌های تفریحی جهت دریافت مجور و صدور گواهینامه ایمنی و فنی به مؤسسات رده بندی زیر نظر بندر مراجعه می‌کنند، گفت: این مؤسسات تمامی قایق‌ها را مورد بازرسی و بررسی قرار می‌دهند و در صورتی که مشکلی نداشته باشند گواهینامه فنی برای آنها صادر می‌شود.

اعتبار یکساله گواهینامه قایق‌ و شناورها

وی با اشاره به ثبت مالکیت این قایق‌ها توسط اداره کل بنادر افزود: اعتبار هر گواهینامه یک سال است و قبل از به پایان رسیدن اعتبار آن، مالک شناور باید به مؤسسات رده بندی بندر مراجعه کند تا اگر واجد شرایط بود، تمدید شود.

سرپرست معاونت امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوری مازندران تصریح کرد: اگر مشکلی برای این شناورها ایجاد شود که دریانوردی را تحت تاثیر قرار دهد یا مالک بخواهد تغییراتی در قایق خود ایجاد کند گواهینامه وی تعلیق خواهد شد و از آنجایی که سیستم مؤسسه با سیستم جامع دریایی ما ارتباط دارد به محض تعلیق آن شناور غیر فعال خواهد شد.

انتهای پیام