رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

شستشوی نانو در قالیشویی

اصول فرش شویی با مواد نانو

فرش و قالی از جمله محبوب ترین وسایل خانگی هستند که نقش بسیار زیادی در دکوراسیون منزل خصوصا منزل ایرانیان دارند. اولین چیزی که به محض ورود به خانه در ایران به چشم می آید فرش است و زمانی که فرش به اندازه کافی تمیز و پاکیزه نباشد کل دکوراسیون منزل تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. پس از خدمات قالیشویی در کرج باید استفاده کنید.

اگرچه در سال های گذشته دیدگاه اشتباهی در مورد کیفیت کار کارخانه های بود اما امروزه اکثر افراد شستشوی فرش های خود را به قالیشویی ها می سپارند. برای شستن فرش ، قالی، موکت، مبل شویی و … مواد شوینده مختلفی وجود دارد که هر کدام قابلیت ها و کاربردهای متعددی دارند. شستن فرش با مواد نانو باعث می شود که فرش ها به صورت کامل تمیز شده و هرگونه آلودگی از آنها زدوده شود.

با رشد شهرنشینی و بروز بیماری ها و حساسیت های چشمی، پوستی و تنفسی و همچنین نقش مهم فرش ها در شیوع برخی از این عارضه ها (در اثر تماس با نخ خاب فرش و پرز)، میزان نظافت و تمیزی فرش ها و تاثیر آن بر سطح سلامتی خانواده ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

مواد نانو برای شستن فرش به چه موادی گفته می شوند؟

همانطور که گفته شد از گذشته تاکنون برای شستن فرش ها از مواد مختلفی استفاده می شده است که هرکدام دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می باشند. صابون ها، شامپوها، اسپری ها، لکه برها، ژل ها و … از جمله رایج ترین موادی هستند که در شستن و تمیز کردن فرش ها به کار می روند.

مواد نانو در حقیقت به موادی گفته می شود که از واحدهای کوچک بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر حداقل در یک بعد تشکیل شده باشند. این مواد امروزه در صنایع مختلفی مانند شستشوی فرش و مبل شویی کاربرد دارند.

نحوه فرش شویی با مواد نانو

همانطور که گفته شد مواد نانو واحدهای کوچک بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر هستند و فقط کارخانه های قالیشویی مجهز و پیشرفته همچون بهترین قالیشویی تهران از این مواد برای شستشوی قالی و فرش استفاده می کنند و نمی توان انتظار داشت که قالیشویی های سنتی نیز این روش شستن فرش را ارائه کنند.استفاده از مواد نانو و نانوشویی برای فرش های می تواند تا حد امکان از کثیف شدن و لکه شدن مجدد فرش ها جلوگیری کند.

به صورت کلی استفاده از مواد شوینده نانو و شستتن فرش با مواد نانو باعث می شود که رشد انواع قارچ ها و میکروب ها تا ۹۹ درصد کاهش پیدا کند.به صورت کلی مواد نانو می تواند انواع لکه های قدیمی که با استفاده از مواد شوینده معمولی از بین نمی روند را به خوبی از بین ببرد. البته مواد نانو از قیمت بالاتری نسبت به شوینده های معمولی برخوردار هستند و ممکن است که هزینه های نهایی قالیشویی را تحت تاثیر قرار بدهند.از این رو معمولا از این مواد برای شستن فرش های گران قیمت و دستبافت استفاده می شود.

در حقیقت روش شستن فرش با مواد نانو به این شکل است که بعد از اعلاشویی کامل فرش از این مواد استفاده می شود. این مواد باعث می شوند که فرش ها کاملا تمیز و براق شوند و هیچگونه بوی بدی نداشته باشند.

بهترین مواد

امروزه مواد و شوینده های متعددی برای شستشوی انواع لوازم خانگی در دسترس مصرف کننده ها قرار دارند که هر کدام دارای ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود هستند. به صورت کلی می توان گفت در حالت حاضر بهترین مواد شوینده برای انواع فرش ها مواد نانو هستند.

شستن فرش با مواد نانو باعث می شود تمامی لکه های قدیمی و کثیف از بین برود فرش ظاهر زیباتر و براق تری داشته باشد. همانطور که گفته شد این مواد از قیمت بالایی برخوردار هستند و بسیاری از کارخانه های قالیشویی بر اساس درخواست مشتریان و برای فرش های خاص از آن استفاده می کنند.

مزایای مواد نانو برای قالیشویی

همانطور که گفته شد مواد شوینده نانو مانند هر نوع شوینده دیگری دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند از جمله مهم ترین مزیت های این مواد به شرح زیر هستند:

  • این مواد به قارچ ها اجازه رشد نمی دهد.
  • فرش ها هیچگونه بوی بدی نخواهند داشت.
  • مواد نانو به نرم شدن فرش ها کمک زیادی می کنند.
  •  تمامی لکه ها و کثیفی های قدیمی فرش از بین خواهد رفت.
  • این مواد باعث ایجاد خاصیت آنتی باکتریالی در فرش ها می شود.
  • به میزان قابل توجهی میزان کثیف شدن دوباره فرش ها کاهش پیدا می کند.
  • این مواد باعث افزایش ماندگاری الیاف فرش شده و طول عمر آن را افزایش می دهد.
  • با ایجاد یک لایه ضد بو و ضد حساسیت باعث ضدعفونی شدن سطح فرش خواهند شد.

معایب مواد نانو برای قالیشویی

در کنار تمامی مزایایی که مواد نانو شوینده برای  دارند می توان گفت معایبی نیز دارند که البته در مقایسه با تعداد مزیت ها قابل چشم پوشی می باشنداین مواد از قیمت بالایی برخوردار هستند و معمولا هزینه شستشوی فرش در قالیشویی با مواد نانو بیشتر از مواد شوینده معمولی است.اگرچه ادعا می شود شستن فرش با مواد نانو باعث می شود که دیگر فرش ها به هیچ عنوان کثیف نشوند اما این فقط یک ادعا است و چنانچه به خوبی از فرش مراقبت نشود بعد از شستن با مواد نانو نیز ممکن است کثیف شود.

اهمیت استفاده از مواد نانو در فرش شویی

از آنجایی که فرش ها مستعدترین محل برای آلودگی و انتقال آن می باشند ممکن است آلودگی های بسیار زیادی در آن وجود داشته باشد که با چشم قابل رویت نباشد و در نهایت منجر به ایجاد عارضه، بیماری و حساسیت در افراد شود.در حقیقت تاثیر مواد نانو بر فرش به عنوان بهترین مواد شوینده از بین بردن کامل این آلودگی ها و ضدعفونی کردن فرش است. همچنین فرش ها دیگر به سختی کثیف شده و زیبایی و براقیت بالایی دارند.

همچنین استفاده از ایاتفاق عجیبی که به تازیگی رخ داده است شستشوی فرش با مواد نانو می باشد. این مواد شوینده علاوه بر کمک در شستشوی فرش برای از بین بردن لکه های قدیمی و عمیق باعث می شود در کثیف شدن مجدد فرش کمک کند. و شستشوی بعدی را به تعویق بیاندازد. شستشوی فرش با مواد نانو صنعتی نوین در است که به کارخانه های قالی شویی کمک کرده تا خدمتی جدید در اختیار مردم قرار دهد.

با توجه به اینکه این مواد شوینده گران است. در کمتر کارخانه دیده می شود که با مواد شوینده نانو قالی بشویند. از نظر اقتصادی شستشوی مقرون بصرفه شاید نباشد. از همین رو برای شستشوی فرش های دستباف و گران بها بیشتر در خواست میگردد.

روش شستشو با مواد شوینده نانو به این صورت است که پس از از این مواد استفاده می شود. این مواد علاوه بر براق کردن فرش. باعث از بین رفتن بوی بد فرش نیز می شود. پس از شستشوی فرش کمک میکند تا از بیدخوردگی ها و قارچ ها محافظت کند.

اینکه می گویند فرش پس از شستتشو با مواد نانو دیگر کثیف نمی شود تا حدود درست است اما باید به این مسئله توجه کرد که با ماندن لکه روی فرش به مدت طولانی باعث می شود در مواد شوینده نفوذ کنند. پس توصیه می شود بعد از با مواد نانو اجازه ندهید لکه به مدت طولانی روی فرش بجا بماند.

شستشوی مبل با مواد نانو

علاوه بر شستشوی فرش با مواد نانو به تازگی مبلمان نیز با مواد نانو قابل شستشو هستند. خشکشویی مبلمان در منزل با مواد شوینده نانو شسته می شوند. این نوع شستشو نه تنها باعث می شود لکه ها و کثیفی کامل از بین برود. پس از شستشو نیز از کثیف شدن مجدد آن جلوگیری می نماید.