رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

سفره شام شب عید نوروز

برای شام عید چی درست کنم؟ از دیرباز غذاهای شام عید نوروز در شهرهای مختلف ایران هر کدام پیشینه‌ای دور و بعضا فلسفه‌ای جالب داشته‌اند. در واقع یکی از مهم‌ترین رسم‌های عید نوروز، رسم غذای شب عید است. هرچند برخی از این غذاها در کل استان‌های کشور برای شام شب عید طبخ می‌شوند ولی در برخی شهرها این غذاها متفاوت است و ریشه در فرهنگ آن‌‌ها دارد. همچنین معمولا در این غذاها از سبزیجات و مواد غذایی بومی آن منطقه استفاده می‌شود. ما در این مقاله از سرویس  به معرفی و آموزش طرز تهیه غذاهای مخصوص شب عید در شهرهای مختلف به همراه فیلم آموزش تهیه این غذاهای نوروز پرداخته‌ایم. با همراه باشید.

شام شب عید در شهرهای مختلف ایران

اگر بخواهید به فهرست غذاهای شب عید در استان‌های مختلف نگاهی بیندازید، با غذاهای خوشمزه و سنتی زیادی مواجه خواهید شد که هر کدام از آن‌ها ریشه در فرهنگ مردم همان منطقه دارند. در مجله آشپری کوروش، به آموزش دستور پخت غذاهایی پرداخته‌ایم که به عنوان شام شب عید و غذای روز سیزده به در تهیه می‌شوند.

این غذاها معمولا در مناسبت‌های مختلف و حتی برای شام یا ناهار انواع عیدها و مجالس هم در آن مناطق طبخ می‌شوند. شما هم می‌توانید امسال غذا برای عید نوروز را از لیستی که در ادامه برایتان آورده‌ایم، انتخاب کنید. غذاهای شب عید از جمله محبوب‌ترین غذاهای هر شهر هستند و درست کردن آن‌ها، حتی اگر آن غذا متعلق به شهر محل سکونت‌ خودتان نباشد، حال و هوای تازه‌ای به این شب باستانی ایرانی می‌دهد.

غذاهای مخصوص شب عید در شیراز

غذاهای مخصوص شب عید در شیراز جزو قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین غذاهای شیرازی هستند. غذاهای سنتی شیراز کم نیستند و اهالی این شهر، از این لیست بلند بالا یکی را انتخاب و برای شب عید تهیه می‌کنند. ضمنا معمولا برنج از قدیم پای ثابت غذای شب عید به حساب می‌آمده است و آن را نمادی از برکت می‌دانسته‌اند.

به همین خاطر هم مردم در زمان‌های گذشته با هر میزان وسع مالی سعی می‌کردند انواع پلو را به عنوان غذای اصلی شب عید در شیراز تهیه کنند. شیرازی‌ها برای کل ایام عید غذاهای متعددی می‌پزند. بعضی از این غذاها معروف‌تر و برخی کمتر شناخته شده‌اند و اهالی این شهر آن را می‌شناسند.

ما در مقاله   ۵ غذای محبوب عید در این شهر را به شما معرفی کرده و طرز تهیه آن‌ها را به صورت مرحله به مرحله آورد‌ه‌ایم.

غذای مخصوص شب عید در همدان

آشنایی با غذای مخصوص شب عید در همدان می‌تواند همانند تاریخ ۳ هزار ساله این شهر برای خیلی از ما جذابیت ویژه‌ای داشته باشد. همدانی‌ها همانند اهالی بسیاری از شهرهای ایران در عید نوروز با انواع غذاهای سنتی و مخصوص به پیشواز سال نو می‌روند و معتقد هستند که خوردن برخی خوراکی‌ها و غذاها در این شب می‌تواند شیرینی روز اول عید را به کام خانواده‌شان دو چندان کند.

اما غذای معروف همدان برای شام شب عید نوروز چیست؟ مهم‌ترین غذاهای سنتی همدان در ایام نوروز چه غذاهایی هستند؟ در مقاله  می‌توانید با ۶ غذای سنتی همدان در شب عید  آشنا شوید.

غذای مخصوص شب عید در مازندران

مازندرانی‌ها به تنوع در آشپزی شهرت دارند و علاوه بر غذاهای دریایی، علاقه خاصی به درست کردن غذاهای با طعم ترش یا ملس دارند. درست است که شمالی‌ها فهرست بلند بالایی از غذاهای دریایی دارند یا معمولا به غذاهایی با طعم ترش و ملس روی خوش نشان می‌دهند اما برای شام شب عید نوروز، تهیه برخی غذاهای سنتی و اصیل در این منطقه متداول‌تر است.

جزو جدا نشدنی غذاهای شب عید در مازندران، برنج و گوشت است. شما هم می‌توانید برای مشاهده روی لینک مقاله بزنید و با نحوه پخت و طرز تهیه ۳ غذای مازندرانی برای این شب آشنا شوید.

غذای مخصوص شب عید در گیلان

گیلانی‌ها برای شب عید عموما غذاهای سنتی گیلان را درست می‌کنند. از معروف‌ترین غذاهای گیلانی‌ها برای شام شب عید کوکو اشپل، ماهی سفید شکم پر و ترش تره است. البته چند غذای مجلسی گیلانی هم برای غذای شب عید طبخ می‌شود.

معمولا در غذاهای گیلانی از غذاهای دریایی، برنج و سبزیجات محلی استفاده می‌شود. گیلانی‌ها هم مثل دیگر شهرها برای شب عید تنها به پختن یک غذا اکتفا نمی‌کنند و سعی می‌کنند در این شب غذاهای متنوعی را به عنوان غذای اصلی طبخ کنند. در مقاله ، با ۷ غذای شب عید در این شهر به همراه فیلم طرز تهیه این غذاها و آموزش مرحله به مرحله پخت غذاهای سنتی گیلان آشنا شوید.

فیلم آموزش طرز تهیه خورش فسنجان را تماشا کنید:

غذای شب عید در چهارمحال و بختیاری

مردم چهارمحال و بختیاری همانند سایر شهرها برای عید نوروز غذاهای مخصوصی دارند و با انواع غذاهای لذیذ و خوشمزه سفره‌ شام شب سال تحویل را مزین می‌کنند. مردم این شهر برای شب عید، شام مفصلی تدارک می‌بینند و در کنار پیش غذاها و دسرهای شب عید، دورهمی‌ مخصوص این شب را باشکوه‌تر از دیگر شب‌ها برگزار می‌کنند.

کوفته محلی، گردو پلو، سبزی پلو با ماهی، قلیه ماهی، خورشت قیمه و قورمه سبزی جزو غذاهای محبوب در مهمانی‌های عید است. در مقاله می‌توانید با طرز تهیه ۶ غذای محبوب عید چهارمحال و بختیاری و شهرکرد آشنا شوید. در ضمن فیلم طرز تهیه این غذاها را هم برای شما آماده کرده‌ایم.

غذای مخصوص شب عید در آذربایجان

غذاهای مخصوص شب عید در آذربایجان عموما جزو غذاهای سنتی این منطقه و از جمله خوش‌طعم‌ترین و لذیذترین انواع غذاهای ایرانی هستند. اهالی آذربایجان طبق رسومات شب عید در سراسر کشور با غذاهای مخصوص شب سال تحویل به پیشواز سال نو می‌روند.

اما می‌دانید معروف‌ترین غذای شب عید در آذربایجان چیست؟ آذری زبان‌ها، غذاهای خوشمزه و متفاوتی برای شب عید می‌پزند و هر کدام فلسفه خود دارد. مثلا دلمه، محبوب‌ترین غذای شب عید در آذربایجان است و قدیمی‌های این منطقه بر این باور بودند که هر کس در شب عید دلمه بخورد، در سال جدید به تمام آرزوهای خود می‌رسد.

در مقاله با ۱۰ غذای محبوب از شهرهای تبریز تا ارومیه به همراه فیلم طرز تهیه این غذاها آشنا شوید.

فیلم آموزش تهیه دلمه برگ را تماشا کنید:

غذای مخصوص شب عید در کرمانشاه

غذاهای مخصوص شب عید در کرمانشاه معمولاً چند غذای سنتی و فوق‌العاده خوشمزه است که طرفداران زیادی در میان مردم دارد. اگر چه  مشهورترین غذای کرمانشاه است اما آیا می‌دانید خوشمزه‌ترین غذای سنتی کرمانشاه در شب سال تحویل و روز عید چیست؟

غذاهای کرمانشاهی طعم بسیار لذیذی دارند و ترکیب روغن کرمانشاهی با برنج طعم غذاهای این شهر را خوشمزه‌تر می‌کند. انتخاب خوشمزه‌ترین غذای سنتی کرمانشاه از میان تنوع گسترده غذاهای این شهر کار ساده‌ای نیست. رشته پلو و خورش خلال از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین غذاهای شب عید نوروز در کرمانشاه هستند.

در مقاله می‌توانید با لیست ۷ غذا از معروف‌ترین غذاهای شب عید در این شهر آشنا شوید.

غذای مخصوص شب عید در اراک

غذاهای عید در شهر اراک کم نیستند. اراکی‌ها برای هر غذایی که برای شب عید می‌پزند، فلسفه خاصی دارند. در میان غذاهای اراکی محبوب در این شهر برای شب عید، رشته پلو، شفته اراکی، آبگوشت دوغ‌دار و … از معروف‌ترین‌ها هستند.

جالب است بدانید فلسفه رشته پلو شب عید در اراک نیز درست مثل دیگر شهرها به دست گرفتن بهتر کنترل امور زندگی است. قدیمی‌های اراک نیز بر این باور بودند که با خوردن رشته پلو در شب تحویل سال می‌توانند در سال جدید رشته امور را به دست بگیرند و شرایط بهتری را برای خود رقم بزنند. در مقاله می‌توانید با لیست ۷ غذای محبوب شب عید نوروز و طرز تهیه آن‌‌ها به صورت مرحله به مرحله آشنا شوید.

سوالات متداول

برای عید چی درست کنم؟

برای شام عید نوروز، در شهرهای مختلف غذاهای متفاوت مناسب با سلیقه و طبع هر شهر تهیه می‌شود که در آن‌ها معمولا از مواد غذایی اصلی بومی شهر مورد نظر استفاده می‌شود. از میان لیست بلند بالای غذاهای شهرهای مختلف می‌توانید یک یا چند غذا را بنا به سلیقه خود برای غذای شب با نزدیک شدن نوروز تقریبا تمام خانواده های ایرانی در تکاپو و جنب و جوش هستند تا آداب و رسوم استقبال از سال جدید را یک به یک اجرا کنند تا به این ترتیب طبق باور پیشینیان خود سال نو برایشان خوش یمن و مبارک شود. ایرانیان در روزهای آخر سال پس از به پایان رساندن خانه تکانی و خرید عید، کم کم شروع به چیدن سفره هفت سین می کنند تا طبق رسم هر سال کنار آن بنشینند و سال را تحویل کنند. یکی از رسوم مهم نوروز تهیه نمودن غذاهای مخصوص شب عید نوروز است. با قاطعیت می توان گفت که شب عید برای بیشتر مردم دنیا یک شب خاص و متفاوت است. ما ایرانیان نیز مانند همه افراد برای این شب غذاهای مخصوصی را تدارک می بینیم و بر اساس باور قدیمی ها، خوردن این غذاها بی دلیل نبوده و در انتخاب آن حکمتی بوده است. اگر قصد سفر به نقاط مختلف کشور را دارید می توانید با مراجعه به صفحه در وبسایت ایران هتل آنلاین، اقامتگاه مناسب خود را پیدا کرده و برای سفر آماده شوید.

آداب و رسوم عید نوروز از ابتدا تا انتها یک مراسم نمادین و زیبا بوده و هدف از آن به جریان انداختن نیروی زندگی و پالایش روح و روان است. ما در نوروز با کارهای نمادین خیر و برکت را به زندگی خود و دیگران فرا می خوانیم، از خانه تکانی گرفته تا غذای شب عید و سفره هفت سین همه چیز برای رسیدن به خیر و خوبی و تقسیم آن با دیگران به وجود آمده است. پیشینیان حتی غذای شب عید را نیز با توجه به باورهای خاصی انتخاب کرده بودند؛ به همین دلیل و بر اساس باورهای پیشینیان امروزه غذای شب عید اکثر ما ایرانیان را سبزی پلو با ماهی تشکیل می دهد. جالب است بدانید در گذشته امکان تهیه ماهی در بیشتر شهرهای ایران نبود. با ما همراه باشید تا با هم سری به شهرهای مختلف ایران بزنیم و با غذاهای محبوب شب عید بیشتر آشنا شویم.

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی غذای محبوب و معروف بیشتر ایرانیان مخصوصا در سال های اخیر است. بیشتر ایرانیان این غذا را برای شب عید آماده می کنند و از آنجا که همه آداب و رسوم نوروز نمادین هستند پشت تمام رسوم ایرانیان حکمتی نهفته است. طبق باور قدیمی ها، ماهی داستان حضرت سلیمان را روایت می کند؛ در این روایت حضرت سلیمان انگشتر خود را در شکم ماهی پیدا کرد، پس ما ماهی می خوریم به امید این که حقیقت را بیشتر درک کنیم. بر اساس باورهای دیگر ماهی نشانه حیات است و خوردن برنج به دلیل داشتن بركت در كنار ماهی كه نشانه حیات است و سبزی كه حكایت از بركت و زایش دارد، در بسیاری از خانواده‌های ایرانی در هر كجا كه زندگی می كنند، مرسوم بوده و است. برخی از ایرانی ها مانند مردم زنجان ماهی را با رشته پلو یا زعفران پلو می خورند و برخی دیگر آن را در کنار کوکو یا خورش های محلی سرو می کنند.

رشته پلو

خوردن رشته پلو در مناطقی از ایران مانند آذربایجان، کرمانشاه و اراک رایج است. قدیمی ها با این باورند که با خوردن رشته پلو بهتر می توانند زمام امور را در سال جدید بدست بگیرند؛ ازاین‌رو این غذا را برای شب عید انتخاب کرده و طبخ می کردند. امروزه هنوز هم برخی از ایرانیان در شب عید آش رشته یا رشته پلو می پزند و ریشه این رسم به همان باور قدیمی برمی گردد. رشته پلو یکی از لذیذترین پلوهای مخلوط بوده و ترکیبی از رشته پلویی، کشمش پلویی، برنج و زعفران است.

کوکو سبزی

برخی از ایرانیان در گذشته برای شب عید کوکو سبزی درست می کردند و برخی هنوز در کنار سبزی پلو ماهی، کوکو سبزی نیز می گذارند. قدیمی ها بر این باور بودند که با خوردن کوکو دیگر به دنبال اشیایی که در خانه تکانی گم شده اند نمی گردیم و به اصطلاح کو کو نمی کنیم؛ اما شاید استفاده از سبزی به عنوان نماد سبزی و طراوت در غذای شب عید نیز دلیل طبخ این غذا به عنوان غذای شب عید بوده است.

دلمه

پختن این غذا به عنوان غذای مخصوص شب عید در بین آذربایجانی ها رایج است. آن ها معتقدند با خوردن دلمه می توانند به آرزوهای خود در سال نو برسند. این دلمه با برگ های مو تهیه می شود و محتوای آن سبزیجات معطر، گوشت و برنجی است که برگ های مو به شکل زیبایی به دور آن پیچیده شده اند.

کوفته محلی

غذای مخصوص شب عید مردم استان چهارمحال بختیاری کوفته محلی است. این کوفته که با گوشت گوساله، برنج و سبزیجات معطر تهیه می شود، غذای محبوب مردم این استان و برخی از مردم کرمانشاه در شب عید است.

از غذاهای ایرانی که قبلا در نوروز می خورند در جدول | خوراکی های عید نوروز | غذای روز اول عید نوروز در جدول

خورش سبزی

خورش سبزی در برخی از شهرهای ایران مخصوصا شهرهای ناحیه کوهستانی کشور غذای محبوب شب عید به شمار می رود. این دسته از ایرانیان معتقدند با خوردن خورش سبزی سال خوش و خرمی خواهند داشت.

ترشی تره با ماهی

مردم گیلان ماهی را در سفره شب عید خود دارند اما ترجیح می دهند آن را در کنار ترشی تره که یک غذای خوش طعم گیلانی است، میل کنند. این غذای خوشمزه با سبزی های معطر و مخصوص، سیر و تخم مرغ درست می شود و با کته و ماهی، سفره شب عید برخی از گیلانی ها را تشکیل می دهد.

سبزی پلو با ماهی و ته چین

مردم مازندران برای این شب ماهی شکم پر تهیه می کنند. این ماهی که با انواع و اقسام سبزی های معطر پر می شود، غذای بسیار خوشمزه ای است که در کنار ته چین و سبزی پلو در شب عید سرو می شود.

آبگوشت و کوفته

غذای محبوب شب عید در همدان نوعی آبگوشت و کوفته است؛ برای تهیه این کوفته از خرما، گردو، آلو، پیاز سرخ شده، ادویه های معطر و تخم مرغ استفاده می شود.

کلم پلو

این غذا در شیراز بسیار محبوبیت دارد، شیرازی ها برای شب عید کلم پلو درست می کنند و در طبخ این غذای بسیار لذیذ از برنج، کلم، کوفته قلقلی و سبزی های معطراستفاده می گردد.

آش سیرابی خوانسار

یکی از لذیذترین و اصیل ترین آش های ایرانی، آش سیرابی نام دارد که از موادی نظیر نخود، عدس، گندم سیرابی، سبزی معطر و غیره تهیه می شود. بهتر است توجه داشته باشید که هنگام طبخ این آش باید زمان زیادی را صبر کرد تا جا بیفتد و طمع و عطر خوبی بگیرد.

عید نوروز بپزید.

شام شب عید در شهرهای مختلف چیست؟

هرچند سبزی پلو با ماهی به عنوان اصلی‌ترین غذای شب عید در شهرهای مختلف شناخته می‌شود ولی هر شهر و استان در کشور، غذاهای مخصوص به خود را دارد که از میان آن‌ها می‌توان به کلم پلو شیرازی، شفته اراکی، دلمه، دنده کباب، کوکو سبزی و … به عنوان مشهورترین غذاهای شب سال تحویل عید نوروز اشاره کرد.

منبع: سایت حاشیه نیوز