دعوتنامه دانشگاه های خارجی برای رتبه های برتر کنکور

تحصیل در کشور های خارجی

آزمون اس ای تی: برخی از دانشگاه هایی که در کشورهای خارجی وجود دارند، برای تحصیل دانشجویان دیگر کشورها خدمات بسیار مناسبی را ارائه می دهند و گاها علاوه بر تحصیل رایگان، مزایای بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر خارجی ادامه دهند و علاوه بر تحصیلات سطح بالا و با کیفیت از مزایای تحصیل رایگان نیز بهره ببرند.

البته گاها تحصیل در دانشگاه های خارجی به دلیل رایگان بودن آن نیست و افراد ممکن است دلایل متفاوتی برای تحصیل خود داشته باشند. برای اینکه شما بتوانید در یک کشور خارجی تحصیل کنید لازم است تا از سفارت خانه آن کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که شما از دانشگاه مقصد دعوتنامه دانشجویی داشته باشید بدون شک تأثیر بسیار زیادی در احتمال پذیرش ویزای دانشجویی شما خواهد داشت. در ادامه در مورد دعوتنامه تحصیلی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کشورهای مناسب برای تحصیل

آزمون sat متروپل: دعوتنامه تحصیلی به دریافت ویزای شما کمک بسیار زیادی می کند و ممکن است برای یک دانشگاه در آمریکا، اروپا و یا آسیا باشد. اما کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟ پاسخ این سؤال بستگی به هدف شما از تحصیلات دارد. در هرکدام از قاره ها تحصیلات شرایط خاص خودشان را دارند و شما باید بر حسب شرایط خودتان اقدام به انتخاب یکی از آن ها کنید. انتخاب کشورهای آمریکایی برای تحصیل اگرچه بسیار مناسب است اما ممکن است مشکلاتی از بابت ویزا و سفر خانواده هایشان به آن کشورها داشته باشد، کشورهای اروپایی به ایران نزدیک ترند و این یک امتیاز به شمار می رود. عده ای نیز کشورهای آسیای را می پسندند.

بنابراین انتخاب کشوری که قرار است در آن تحصیل کنید و یا دعوتنامه تحصیلی برای شما ارسال شود، بستگی به شما دارد. از مناسب ترین و بهترین کشورهایی که دانشجویان علاقه بسیار زیادی برای تحصیل رایگان در آن و دریافت دعوتنامه تحصیلی از آن را دارند می توان به آلمان، فرانسه، کشور های اسکاندیناوی، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، هند، تایوان، لهستان، مالزی، نروژ، مکزیک و فنلاند اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور نی نی سایت | بورسیه رتبه های برتر کنکور انسانی | بورسیه رتبه های برتر کنکور هنر

دعوتنامه چیست

در حالت کلی دعوت نامه یک برگه کاغذ است که در روی آن مطالبی نوشته می شود و از یک شخص خاص و یا یک گروه برای انجام دادن کار و یا ملاقات دعوت می شود. امروزه برای دریافت ویزا یا روادید برای اکثر کشورهای خارجی داشتن یک دعوتنامه الزامی است. گاهی نیز برای دریافت ویزای یک کشور خاص دعوتنامه نیاز نیست، اما وجود آن باعث تسریع فرایند دریافت ویزا می شود و احتمال موافقت با ویزا را بالا می برد. علاوه بر دریافت ویزا دعوت نامه ها تأثیر بسزایی در مراحل خروج از کشور دارند.

به عنوان مثال در صورتی که در مرزها از مسافران علت سفرشان پرسیده شود، با نشان دادن دعوت نامه از احتمال به وجود آمدن دردسر در امان می مانید و جواب سؤال های افسر مورد نظر نیز داده می شود. دعوت نامه ها انواع مختلفی دارند و دعوتنامه تحصیلی یکی از انواع آن است. دقت داشته باشید ارائه دعوت نامه تضمین کننده صدور ویزای شما نیست و ممکن است به دلایل مختلفی افسر از صادر شدن ویزا ممانعت کند.

بدون شک داشتن یک دعوتنامه معتبر در روند دریافت ویزا بسیار مفید واقع خواهد شد. در حالت عادی مشکلات فراوانی ممکن است برای دریافت ویزا داشته باشید و دلایل سفر شما به شهر مقصد برای سفارت و یا کنسولگری کشور مقصد قانع کننده نباشد. در این صورت داشتن یک دعوت نامه باعث حل بسیاری از مشکلات می شود و پاسخ قانع کننده ای برای دلیل سفر شما خواهد بود. دعوت نامه ها می توانند از سوی یک فرد بومی یا فردی که از کشور دیگر مهاجرت کرده است برای شما ارسال شوند.

دعوت نامه ها که عموماً به صورت یک فایل از طرف اداره پست بین الملل ارسال می شوند دارای انواع مختلفی هستند. دعوتنامه ها بر اساس نوع ویزای شما می توانند یک دعوتنامه تحصیلی، دعوت نامه تجاری، دعوتنامه دیدار از خویشاوندان، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوت نامه کاری، دعوت نامه توریستی و یا دعوتنامه تحصیلی باشند.

بدون شک برای افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند مفید خواهد بود. فرد باید پشتوانه مالی کافی را داشته باشد و بتواند از عهده مخارج خود بربیاید. افرادی که از طریق دعوتنامه تحصیلی به دانشگاه ها دعوت می شوند، می توانند در دوره های کار آموزی شرکت کنند و سطح تحصیلات دانشگاهی و مهارت های شغلی خود را ارتقا دهند. پس از دریافت دعوتنامه تحصیلی افراد می توانند از دوره های کارآموزی برای افزایش درآمد خود نیز استفاده کنند. اشخاصی که دارای مقام های رسمی و دولتی هستند و قصد ارتقا شغل را دارند، باید پیگیری های مربوط به دعوتنامه تحصیلی را از طریق کارفرمای خود انجام دهند.

مراحل دریافت دعوتنامه تحصیلی

برای اینکه شما بتوانید دعوت نامه تحصیلی و یا سایر دعوتنامه ها را به سفارت مورد نظر تحویل دهید باید یکسری اطلاعات مهم در روی آن نوشته شده باشد. مشخصات و نام فرد دعوت کننده به همراه تاریخ تولد او باید در فرم دعوت نامه به طور دقیق نوشته شود. در صورتی که دعوتنامه تحصیلی باشد، مشخصات دانشگاه دعوت کننده باید ذکر شود. اطلاعاتی همچون آدرس دقیق و شماره تماس باید در برگه دعوت نامه نوشته شده باشند. در صورتی که دعوتنامه از طرف یک شخص است باید شغل فرد مورد نظر در آن نوشته شده باشد و بیان شود که آیا فرد تابعیت آن کشور را دارد و یا مقیم آن جا است.

در ضمن اطلاعات دقیق اعضای خانواده، همچون تعداد و مشخصات هرکدام از افراد باید در دعوت نامه ذکر شوند. پس از نگارش مشخصات دعوت کننده لازم است تا در دعوتنامه تحصیلی و یا دیگر دعوت نامه ها مشخصات دعوت شونده همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس، شماره تلفن، نسبت و یا ارتباط فرد دعوت شونده با دعوت کننده و هدف سفر به صورت کامل، دقیق و صادقانه نوشته شوند. دعوت نامه ها بر اساس نوعشان دارای شرایط و مشخصات خاصی نیز هستند که باید به طور دقیق بیان شوند.

مدارک مورد نیاز برای دعوتنامه تحصیلی

پس از آنکه شما از یک دانشگاه خارجی موفق به دریافت دعوت نامه تحصیلی شدید باید مدارک زیر را برای تحویل دادن به سفارت کشور مورد نظر تهیه کنید.

  • فرم های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی
  • مدرک تحصیلی دیپلم
  • گذرنامه با اعتبار حداقل 1 سال
  • مدارک تحصیلی کارشناسی برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد
  • مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری
  • مدرک زبان مورد نیاز
  • توصیه نامه اساتید
  • گواهی های لازم برای اثبات توانایی مالی
  • گواهی های عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی

انواع دعوتنامه تحصیلی

یکی از مهم ترین و معتبر ترین دعوتنامه ها که نقش مهمی را در اخذ ویزای کشور مقصد دارد، دعوتنامه تحصیلی است. همان طور که از نام دعوتنامه تحصیلی مشخص است، این دعوت نامه با هدف تحصیل در کشور خارجی برای افراد ارسال می شود. مشکلات بسیار زیادی به هنگام اخذ ویزای تحصیلی ممکن است برای افراد پیش بیاید اما داشتن یک دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه معتبر خارج از کشور راه حل بسیار مناسبی برای آن خواهد بود. دعوت نامه های تحصیلی خود به انواع مختلفی همچون بورسیه، نیمه بورسیه و یا سهمیه آزاد تقسیم می شوند که هرکدام از آن ها دارای شرایط خاص و متفاوتی است.

در صورتی که شما قصد تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشید نیازمند اقامت طولانی مدت در آن هستید و بنابراین شرایط دریافت ویزای تحصیلی با دیگر ویزاها متفاوت است و حساسیت بالاتری دارد. با توجه به مطالب گفته شده بدون شک دارا بودن دعوتنامه تحصیلی کمک به سزایی در روند اخذ ویزای تحصیلی خواهد داشت.

دعوتنامه تحصیلی از نوع بورسیه

به احتمال زیاد شما نیز با کلمه بورسیه آشنایی دارید. اغلب دانشگاه های معتبر برای دانشجویان ممتاز خود خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهند و در صورتی که فرد از یک معدل بالا و سطح علمی خوب برخوردار باشد، اغلب هزینه های مربوط به تحصیل او را به طور کامل پرداخت می کنند. در این نوع بورسیه ها، دانشگاه در دعوتنامه تحصیلی فرد را به ادامه تحصیل در آن دانشگاه دعوت می کند و بیان می کند که اغلب هزینه های او توسط دانشگاه به عهده گرفته خواهد شد. در دعوت نامه تحصیلی از نوع بورسیه کامل باید تمام مشخصات دعوت شونده ذکر گردد. با توجه به اینکه دولت کشور مقصد اغلب هزینه های دانشجو را بر عهده می گیرد سفارت از دعوت نامه تحصیلی استقبال می کند و با احتمال قوی تری با ویزای تحصیلی دانشجو موافقت می کند.

دعوتنامه تحصیلی از نوع نیمه بورسیه

برخی از افراد سطح علمی متوسطی دارند و تمام امتیازات مربوط به تحصیل رایگان و بورسیه کامل را دریافت نکرده اند. برای این نوع از دانشجویان دعوت نامه تحصیلی به صورت نیمه بورسیه صادر می شود و دانشگاه مقصد موافقت خود را برای تحصیل دانشجو در آن جا اعلام می کند. در این نوع دعوتنامه تحصیلی دانشگاه ها معمولاً نیمی از مبلغ هزینه های دانشجو را پرداخت می کنند و در هر ترم مبلغ مشخصی را برای او واریز می کنند. احتمال موافقت با ویزای تحصیلی این دانشجویان اگرچه نسبت به دیگر گزینه ها کمتر است اما اگر فرد از یک پوشش مالی خوبی برخوردار باشد و ثابت کند که از عهده مخارج خود بر می آید می تواند با همان دعوتنامه تحصیلی موفق به اخذ ویزای کشور مورد نظر شود.

دعوتنامه تحصیلی از نوع سهمیه آزاد

سومین نوع دعوت نامه تحصیلی برای دانشجویان سهمیه آزاد است. سالانه ظرفیت محدودی برای دانشجویانی که توانایی ادامه تحصیل با سرمایه شخص خود را دارند اختصاص داده می شود. افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار باشند و بدون کمک دانشگاه بتوانند هزینه های خود را تأمین کنند، با دریافت دعوتنامه تحصیلی از نوع سهمیه آزاد، موفق به اخذ ویزای تحصیلی در کشور مقصد می شوند. سعی کنید برای دریافت این نوع دعوت نامه تحصیلی همواره پیگیر ظرفیت های موجود باشید و از آن ها برای دریافت دعوتنامه تحصیلی سهمیه آزاد استفاده کنید. در این نوع دعوتنامه تحصیلی شما باید به دانشگاه اعلام کنید که علاقه مند به تحصیل در آن دانشگاه هستید و تمامی هزینه های تحصیل را خودتان بر عهده می گیرید. در صورتی که دانشگاه با درخواست شما موافق باشد، اقدام به ارسال دعوتنامه تحصیلی برای شما خواهد کرد

منبع : wiki