دانمارک کجاست

دانمارک، زادگاه هانس کریستین آندرسن و کشور مجسمه پری دریایی کوچولو و البته شادترین مردمان دنیاست. ولی به جز این دانستنی‌های زیاد دیگری هم هستند که بسیاری در مورد این کشور کوچکِ حوزه اسکاندیناوی نمی‌دانند.

ایرانیان مقیم دانمارک | پادشاه دانمارک | تصاویر کشور دانمارک

دانمارک کشوری زیبا مملو از مناظر غنی و دل‌فریب طبیعی، ساختمان‌های چوبی، کلبه‌های سنتی، کلیساهای سنگی و کهن، موزه‌ها و گالری‌ها، کاخ‌ها، قلعه‌ها و عمارت‌های باستانی و آثار و بناهای به‌جای مانده از دوران وایکینگ‌ها است و پایتختی پر از افسونِ افسانه‌های کهن با تاریخچه‌ای غنی دارد که همچنان همچون دوران کهن، خاندانی پادشاهی بر آن سلطنت می‌کند. علاوه بر این، دانمارک کشوری است که در اکثر نظرسنجی‌ها در مورد بهترین کشورها برای زندگی و شادترین مردم جهان در رده‌های بالا قرار می‌گیرد. اما چطور کشوری به این کوچکی با زمستان‌های تاریک و سرد، به چنین مکان‌ فوق‌العاده‌ای برای زندگی و سفر بدل شده است؟ در این مطلب از مجله گردشگری علی بابا قصد داریم به معرفی این کشور بسیار زیبا و پرجاذبه بپردازیم، با سفرگیگ همراه باشید:

دانمارک چگونه کشوری است؟

دانمارک با نام رسمی پادشاهی دانمارک، کشوری در شمال اروپا است که دارای دو قلمروی برون‌مرزی و خودگردانِ جزایر فارو و گرینلند در اقیانوس اطلس شمالی است. جمعیت دانمارک حدود ۵،۷ میلیون نفر است. حکومت پادشاهی دانمارک مشروطه با نظام پارلمانی و دموکراسی نیابتی است که پادشاه حکم رئیس رسمی کشور را داشته، اما تنها نقشی تشریفاتی دارد. مهمترین سِمت‌های سیاسی در کشور دانمارک نخست‌وزیر و وزرای کابینه هستند.

دانمارک از نظر کارآمدی دولت، پایین‌ترین میزان فساد اداری، کیفیت زندگی و رفاه، مدیریت شهری و زیرساخت‌های مناسب، توزیع عادلانه ثروت و پایداری زیست‌محیطی در میان بهترین کشورهای دنیا جای دارد. و البته همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم و احتمالا بسیار هم در مورد آن شنیده‌اید، دانمارکی‌ها در رتبه‌بندی‌های مختلف همواره در میان شادترین مردمان دنیا قرار می‌گیرند. دانمارک از کشورهای شبه‌جزیره اسکاندیناوی است که با کشورهایی نظیر سوئد و نروژ و همچنین سایر کشورهای شمال اروپا همچون فنلاند و ایسلند روابط اقتصادی و فرهنگی زیادی دارد. دانمارک یکی از اعضای اتحادیه اروپا و پیمان شینگن نیز هست. با این حال، همچنان ارز معاملاتی در این کشور کرون است.

پایتخت دانمارک کجاست؟

کپنهاگ پایتخت و بزرگ‌ترین شهر دانمارک است. این شهر در قرن دهم میلادی بنا شده و طی سده‌های بعد به اهمیت و رونق آن افزوده شده است. کپنهاگ شهری غنی با مناظر تاریخی و طبیعی بکر و دیدنی و مردمانی از سراسر دنیا است. کپنهاگ به لحاظ شاخص‌های کیفیت زندگی و کار و رفاه، همواره در بین بهترین شهرهای دنیا قرار می‌گیرد. کپنهاگ همچنین از هوشمندترین شهرهای دنیا هم به حساب می‌آید.

پایتخت دانمارک که در نیمه‌ی دوم سده‌ بیستم به‌طرز چشمگیری رشد کرد، علاوه بر اینکه مرکز سیاسی و اداری پادشاهی دانمارک است، بلکه در حوزه‌های دیگری همچون آموزش، تجارت، حمل‌ونقل و گردشگری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کپنهاگ از شهرهای اروپایی است که برخی از مشهورترین و بهترین مراکز آموزشی قاره‌ی سبز از جمله دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه فنی دانمارک، آکادمی هنرهای زیبا و دانشکده‌ بازرگانی کپنهاگ را در اختیار دارد.

علاوه بر این، کپنهاگ طی سال‌های اخیر به یکی از پربازدیدترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای دنیا بدل شده و سالانه میلیون‌ها گردشگر از سرتاسر دنیا برای لذت بردن از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری و طبیعی این شهر راهی شبه‌جزیره اسکاندیناوی می‌شوند. جمعیت پایتخت دانمارک با احتساب حومه‌ی آن حدود ۱،۹ میلیون نفر است. اکثر ساکنان کپنهاگ اصالت دانمارکی دارند. با این حال، مهاجرانی از سرتاسر دنیا از جمله مراکش، پاکستان، لهستان، آلمان، عراق، ترکیه، سوئد، نروژ، انگلیس، آمریکا، ایتالیا و چین هم در این شهر زندگی می‌کنند.

واحد پول دانمارک چیست؟

اگرچه دانمارک از اعضای اتحادیه اروپا است، ولی همچنان در معاملات از ارز ملی خود یعنی کرون (با علامت اختصاری kr و کد ایزوی DKK) استفاده می‌کند. با این حال، می‌توانید در این کشور فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌هایی را پیدا کنید که علاوه بر کرون دانمارک، یورو هم قبول می‌کنند. اما از آنجایی که واحد پول رسمی کشور دانمارک کرون است، نباید انتظار داشته باشید، تمام پرداختی‌های خود را با یورو انجام دهید.

کرون علاوه بر خود دانمارک واحد پول رسمی در استان‌های برون‌مرزی گرینلند و جزایر فارو نیز هست. هر کرون به ۱۰۰ اوره (Øre) تقسیم می‎شود. اسکناس‌های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰ کرونی در دانمارک مبادله می‌شود. سکه‌ها هم در واحدهای ۵۰ اوره و ۱، ۲، ۵، ۱۰ و ۲۰ کرونی وجود دارند. یک کرون دانمارک معادل ۰،۱۶ دلار آمریکا (سپتامبر ۲۰۲۰) است.

دانمارکی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

دانمارکی زبان رسمی پادشاهی دانمارک است و اکثر مردم این کشور نیز به این زبان صحبت می‌کنند. دانمارکی از زبان‌های ژرمنی شمالی به حساب می‌آید که حدود ۶ میلیون نفر گویش‌ور به طور عمده در دانمارک و همچنین شلسویگ-هولشتاین در شمال آلمان دارد. زبان دانمارکی با توجه به حضور دانمارکی‌ها در سایر نقاط دنیا مانند کانادا، آمریکا، اسپانیا، آرژانتین و برزیل نیز صحبت می‌شود. علاوه بر این، حدود  ۱۵ تا ۲۰ درصد از جمعیت گرینلند نیز به این زبان صحبت می‌کنند.

در حالی که دانمارکی زبان رسمی کشور دانمارک است، ولی برای سفر به آنجا نیازی به یادگیری زبان دانمارکی ندارید. خوشبختانه مردم دانمارک زبان انگلیسی را بسیار خوب و سلیس با ته لهجه‌ی جزئی صحبت می‌کنند. بنابراین جای نگرانی نیست و در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید می‌توانید به راحتی از عهده امور روزمره خود در این کشور بربیایید.

زندگی در دانمارک

دانمارک کشوری است که از استانداردهایی بالایی برای کار و زندگی برخوردار است. توازن بسیاری خوبی که بین کار و زندگی در این کشور برقرار است، باعث می‌شود که برنامه‌ریزی برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت با خانواده و انجام فعالیت‌ها و تفریحات جمعی به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. به همین دلیل و توجه ویژه به کیفیت زندگی و رفاه شهروندان است که دانمارک به کشوری بسیار ایده‌آل برای زندگی تبدیل شده است.

بر اساس نتایج پژوهش‌های بین‌المللی، دانمارکی‌ها از خوشبخت‌ترین و خوشحال‌ترین مردمان روی کره زمین هستند. این رضایت از زندگی معمولا با توجه به شاخصه‌های مختلف فرهنگی، امنیت، رفاه، محیط کاری و توزیع عادلانه منابع و موارد دیگر سنجیده می‌شود. دانمارکی‌ها مردمانی بسیار تحصیل‌ کرده و با سواد هستند که ضمن رعایت ادب و حفظ حرمت اجتماعی سایرین، رفتاری بسیاری گرم و خودمانی داشته و بسیار شوخ و بذله‌گو هستند.

در سرتاسر کشور دانمارک مدارس بین‌المللی متعددی وجود دارد که از سطح آموزش بسیار بالایی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردارند. در حالی که دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس دانمارک دروسی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی را فراگیرند؛ اما زبان دانمارکی در تمام مدارس کشور اجباری است.

نکته دیگری که می‌تواند دانمارک را به کشوری ایده‌آل برای زندگی و سفر تبدیل کند، مسافت‌های کوتاه آن است. به این ترتیب، می‌توان با سفری کوتاه (خصوصا آخر هفته‌ها) از دلِ شلوغی و هیاهوی شهر به مناظر آرامش‌بخش و زیبای کوهستانی، جنگلی و ساحلی کشور رفت. دانمارک کشوری بسیار سرسبز است که با جنگل‌های انبوه و فراوانی پوشیده شده و همچنین به هر جای کشور سفر کنید، هیچ‌وقت از دریا بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله نخواهید داشت! بله با وجود بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی در دانمارک، تعجبی هم ندارد که سفر به مناطق ساحلی، بخش مهمی از برنامه دانمارکی‌ها برای سپری کردن تعطیلات باشد.

نرخ بالای مالیات در دانمارک نیز ناشی از تاکید دولت این کشور بر تعادل کار و زندگی، دموکراسی و به‌طور کلی فراهم کردن استانداردهای بالا در حوزه‌های آموزش و درمان است. در دانمارک تمامی شهروندان به خدمات آموزشی، درمانی، وسایل حمل‌ونقل عمومی و فعالیت‌های فرهنگی به صورت رایگان یا با هزینه‌های بسیار پایین دسترسی دارند.

وجود امکانات تفریحی متعددی مانند پارک‌ها و فضاهای عمومی موجب بالا رفتن کیفیت زندگی عموم مردم در این کشور شده است. ساختارهای سازمانی مسطح، کار تیمی و تعادل بین زندگی و کار از ویژگی‌های محیط کار دانمارک است. ساختاری سازمانی مسطح در واقع بدین معناست که به عنوان مثال، کارمندان و مدیران یکدیگر را با نام کوچک مورد خطاب قرار داده و بیشتر جلسات مهم در تالارها و سالن‌هایی برگزار می‌شود که کارمندان هم حضور داشته و حق صحبت و اظهارنظرِ برابر را دارند.

علاوه بر این، بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸/۲۰۱۹ بانک سرمایه‌گذاری اروپا (یک موسسه سرمایه‌گذاری غیرانتفاعی در سطح اروپا)، دانمارکی‌ها سخت‌کوش‌ترین شهروندان اروپا به حساب می‌آیند. این امر به دلیل ذهنیت شغلی و فرهنگ کاری خاصِ دانمارکی‌هاست که در آن کارمندان از استقلال و توانمندی بالایی در انجام امور کاری خود برخوردارند و همین نیز موجب شده تا شهروندان این کشور بدل به کارمندانی وظیفه‌شناس با مسئولیت‌پذیری بالا شوند.

چنانچه در سطور قبل هم اشاره کردیم، تعادل بین زندگی و کار پایه و اساس فرهنگ کاری در دانمارک است و همین نیز باعث شده تا این کشور به یکی از خانواده دوست‌ترین کشورهای دنیا تبدیل شود. طبق قوانین کشور دانمارک، همه‌ی کارمندان هر ساله ۵ هفته مرخصی دارند. به این جهت، برنامه‌ریزی سفر و تفریح برای شهروندان این کشور بسیار راحت است.

ساعات کاری انعطاف‌پذیر نیز باعث شده تا اکثر زنان و مردان دانمارکی‌ها شاغل باشند. ولی باید بگوییم که دانمارک سخت‌ترین سیاست‌های مهاجرتی را در بین کشورهای اروپایی دارد. با وجود انتقاداتی که از این سیاست‌ها می‌شود، مقامات این کشور از این سیاست خود دفاع کرده و آن را راهی برای محافظت از مردم و حفظ برابری‌های اجتماعی و امنیت و رفاه بالای کشور می‌دانند. نکته دیگر اینکه دانمارک و همچنین سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی مرتبا در بین کشورهای قرار می‌گیرند که در آن شکاف طبقاتی بسیار پایین بوده یا اصلا وجود ندارد.

مردم دانمارک چگونه هستند؟

وقتی به دانمارک سفر کنید، خیلی زود متوجه می‌شوید که دانمارکی‌ها مردمانی قابل اعتماد و حامی و پشتیبان هستند. در حالی که شاید دانمارکی‌ها در ابتدا کمی محتاط و کم‌حرف باشند، اما ذهنی باز، رفتاری بی‌تکلف و البته طبعی شوخ دارند و همیشه در تمامی امور زندگی، نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند. قطعا ورود به یک فرهنگ جدید و مراوده با مردمانی با آداب و سنن و فرهنگی متفاوت دشوار است.

از نظر برخی از مسافران خارجی که برای اولین مرتبه به دانمارک سفر می‌کنند، ممکن است دانمارکی‌ها در ابتدا کمی محتاط به نظر برسند که تا زمانی که از آن‌ها خواسته نشود، تمایلی به ورود به حریم شخصی دیگران ندارند. بهترین توصیه ما به شما این است که خودتان ابتدا پا پیش بگذارید و با یک سلام ساده سر صحبت را باز کنید. پس از آن، خیلی زود متوجه می‌شوید که دانمارکی‌ها رفتار بسیار ساده و دوستانه‌ای دارند.

به صورت خلاصه بگوییم که دانمارکی‌ها:

۱. بسیار وقت‌شناس هستند، اگر با یک دانمارکی ساعت ۶:۳۰ دقیقه قرار ‌گذاشتید، سعی کنید رأس همان ساعت به محل قرار بروید.

۲. علاقه‌ای به دوپهلو صحبت کردن ندارند و هر آنچه فکر می‌کنند را به زبان آورده و مستقیم سر اصل مطلب می‌روند.

۳. با وجود حفظ نزاکت و احترام، چندان اهل تشریفات رسمی نیستند و ترجیح می‌دهند در تعاملات اجتماعی کاملا رفتاری دوستانه با یکدیگر داشته باشند.

۴. با وجود زمستان‌های سرد و تاریک و همین‌طور بارندگی‌های مکرر، حتی با کوچک‌ترین نشانه‌ای از سر زدن آفتاب در آسمان، تصمیم به خارج شدن از منازل و قدم زدن، دویدن، دوچرخه‌سواری گرفته یا راهی کافه‌ها، رستوران‌ها یا فضاهای روباز دیگر می‌شوند.

وقتی با دانمارکی‌ها بهتر آشنا شوید، متوجه می‌شوید که کاملا راحت در مورد تمام مسائل صحبت می‌کنند، چرا  که بحث آزاد یکی از شاخصه‌های اصلی فرهنگ دانمارکی است. در خانه و مدرسه از سوی والدین و آموزگاران از کودکان دانمارکی خواسته می‌شود عقاید و نظرات خود را راحت بیان کنند.

هوگه (Hygge) را باید دلیل شادی و خوشبختی دانمارکی‌ها بدانیم. ترجمه هوگه همچون تلفظ آن سخت است، ولی هوگه را می‌توان زندگی در لحظه‌ی کنونی در جا و حالتی گرم و نرم و دِنج دانست. در سبک زندگی هوگه، مواردی مانند حضور در لحظه،‌ کم کردن شتاب زندگی، حسِ راحتی، شادی و امنیت و گرایش به سادگی اهمیت زیادی دارند.

دانمارکی‌ها برای اینکه بتوانند خصوصا در شب‌ها و روزهای تاریک و سرد زمستان لحظاتی شاد را سپری کنند، در خانه‌های خود شمع روشن می‌کنند، نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم می‌خورند، از وسایل گرمایشی خصوصا شومینه استفاده می‌کنند، لباس‌های گرم و نرم می‌پوشند و در تنهایی با خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی یا در جمع دوستان لذت ببرند.

هوگه طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی در اقصی نقاط دنیا پیدا کرده و کتاب‌ها و مقالات زیادی نیز در مورد آن به زبان‌های مختلف نوشته شده، به حدی که هوگه در سال ۲۰۱۶ پس از برگزیت، دومین کلمه‌ی پرجستجو در کشور انگلستان شد. در سایر کشورهای دنیا نیز هوگه به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده است. در شبکه اجتماعی پینترست، دکوراسیون هوگه به یکی از داغ‌ترین هشتگ‌ها تبدیل شده و در اینستاگرام و توییتر هم پست‌هایی با تگ هوگه بارها و بارها نشر و بازنشر شده است.

دانمارک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از اعضای کنوانسیون شینگن است. شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شینگن سفر کنند. شهروندان بسیاری از کشورهای قاره آمریکا به همراه استرالیا، نیوزیلند و امارات متحده عربی نیز می‌توانند بدون ویزا به مدت ۹۰ روز در منطقه شینگن سفر کنند. اتباع باقی کشورها هم برای ورود به حوزه شینگن باید ویزای شینگن را اخذ کنند.

ویزای توریستی دانمارک به دارنده‌ آن این امکان را می‌دهد تا برای مدت زمان کوتاهی در کشور دانمارک یا سایر کشورهای عضو شینگن حضور داشته باشد. متقاضیانی که تمایل دارند زمان بیشتری را در دانمارک بمانند، باید درخواست اجازه اقامت کنند. چنانچه اداره مهاجرت تشخیص دهد که متقاضی قصد ماندن طولانی‌مدت یا غیرقانونی در دانمارک را دارد، درخواست ویزا توسط افسر رد می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی دانمارک عبارتند از:

 • پاسپوت (دارای حداقل ۱ سال اعتبار)
 • شناسنامه
 • ۲ قطعه عکس رنگی با ۳،۵ در ۴،۵ با پس‌زمینه سفید
 • اصل و کپی ترجمه‌شده سند ملک
 • گواهی تمکن مالی از بانک و گردش حساب حداقل ۳ ماه آخر
 • بیمه‌نامه تا سقف پوشش ۳۰ هزار یورو

تمامی اسناد و مدارک باید به زبان دانمارکی و انگلیسی بوده و حتما توسط مترجمان رسمی و معتبر ترجمه شده باشند.

درخواست ویزای توریستی دانمارک باید ۳ ماه قبل از تاریخ ورود متقاضی به این کشور ارائه شود. این درخواست باید از کشور محل سکونت متقاضی ارسال شود. متقاضی ملزم است که تمام اطلاعات را به صورت کامل پر کرده و امضا کند. عکس پاسپورت و اثر انگشت متقاضی هم الزامی است. متقاضی باید هزینه حداقل ۶۰ یورو پرداخت کرده و ثابت کند دلیل سفرش به دانمارک توریستی بوده و همچنین متقاضی نیاز به بیمه‌نامه‌ای به ارزش حداقل ۳۰ هزار یورو برای پوشش خدمات درمانی دارد.

ویزای توریستی دانمارک نهایتا ۹۰ روزه و در یک بازه‌ی ۱۸۰ روزه اعتبار دارد. پروسه رسیدگی به درخواست ویزای توریستی دانمارک نیز معمولا بین ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد. متقاضی باید برای دریافت ویزای توریستی دانمارک هزینه‌ای پرداخت کند. این هزینه درخواست ویزای توریستی دانمارک برای بزرگسالان، کودکان بالا و پایین ۶ سال با هم اختلاف درد.

برای مراجعه حضوری به سفارت دانمارک نیز می‌توانید روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۹ تا ۱۲ اقدام کنید.

 • آدرس سفارت دانمارک: خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، کوچه هدایت، کوچه دشتی، پلاک ۱۰
 • تلفن سفارت دانمارک: ۰۲۱۲۸۱۵۵۰۰۰
 • تلفن: ۰۲۱۲۸۱۵۵۰۰۰
 • ایمیل: thramb@um.dk
 • ایمیل مربوط به امور ویزا: thrambvisa@um.dk

سفر به دانمارک

دانمارک کشور هوگه، ساندویچ روباز و دوچرخه‌هاست. جالب است بدانید که از هر ۱۰ دانمارکی، ۹ نفر دوچرخه دارند و شهروندان این کشور ۲۶ درصد از سفرهای زیر ۵ کیلومتر را با دوچرخه طی می‌کنند. از سال ۱۹۹۳ تاکنون ۱۱ مسیر ویژه دوچرخه‌سواری در این کشور احداث شده است که در کل مسافتی ۴۲۳۳ کیلومتری را شامل‌ می‌شود. در فرهنگ دانمارک احترام به طبیعت جایگاه ویژه‌ای دارد. دانمارک با وجود جذابیت‌های مدرنی که دارد، دارای طبیعتی بِکر و دیدنی، آثار تاریخی و فرهنگی غنی است. با این حال، باید بگوییم دانمارک نیز مانند بسیاری از کشورهای حوزه اسکاندیناوی برای گردشگران خارجی گران است.

بنابراین، چنانچه بودجه مشخصی برای سفر خود به دانمارک در نظر نگرفته باشید، در سفر خود به این کشور، خرج سنگینی روی دست‌تان می‌افتد. بیشترین هزینه‌هایی که باید در زمان اقامت در دانمارک بپردازید، هزینه‌های محل اقامت و غذا هستند. ولی اگر بتوانید به جای هتل در مسافرخانه‌های ارزان قیمت اقامت کرده و غذاهای محلی و ارزان‌ بخورید، می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

برای اینکه درک بهتری از هزینه‌های سفر به دانمارک داشته باشید، قیمت برخی اقلام و خدمات ضروری را در اینجا ذکر می‌کنیم:

حداقل هزینه‌های اقامت

 • ۱۵۰-۳۰۰ کرون (۲۰-۵۰ دلار) پانسیون و مسافرخانه
 • ۵۰۰-۷۰۰ کرون (۸۰-۱۰۰ دلار) هتل معمولی
 • ۱۵۰۰+ کرون (۲۳۰+ دلار) هتل درجه یک
 • هزینه یک وعده غذای معمولی (برای یک نفر)
 • ناهار ارزان: ۷۵-۱۲۵ کرون (۱۲-۲۰ دلار)
 • شام در رستوران معمولی: ۱۳۵-۲۰۰ کرون (۲۱-۳۱ دلار)
 • غذای اصلی در یک رستوران درجه یک: ۲۵۰+ کرون (۴۰+ دلار)
 • اجاره دوچرخه: روزانه ۱۰۰ کرون (۱۶ دلار)
 • کارت گردشگری (City Pass) ۲۴ ساعته:‌ ۸۰ کرون (۱۳ دلار)
 • هزینه قطار و اتوبوس شهری: ۲۴ کرون (۴ دلار) بلیط رفت و برگشت
 • اتوبوس برای سفرهای طولانی: ۳۰۰ کرون (۴۷+ دلار)
 • قطار: حدود ۵۰۰ کرون (حدود۸۰ دلار)
 • اجاره ماشین: روزانه ۶۰۰ کرون (۹۴ دلار)

در سفر به دانمارک به کجاها برویم؟

دانمارک جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی دارد که نمی‌توان همه‌ی آنها را در یک مطلب گنجاند، ولی در اینجا به صورت مختصر به برخی از پرجاذبه‌ترین مکان‌های گردشگری کشور دانمارک می‌پردازیم:

باغ‌های تیوولی

باغ‌های تیوولی همواره در فهرست پربازدیدترین مکان‌های کشور دانمارک قرار می‌گیرد. این پارک تفریحی که قدمت آن به قرن نوزدهم بازمی‌گردد، روبروی ایستگاه مرکزی کپنهاگ قرار گرفته و می‌تواند مکان عالی برای سپری کردن یک بعد از ظهر شاد و مفرح در این شهر تاریخی باشد. وقتی به باغ‌های تیوولی سر زدید، حتما سوار تِرن هوایی و چرخ‌وفلک مشهور این پارک تفریحی شوید. این پارک تفریحی زیبا از اوایل بهار تا اواخر تابستان به روی عموم مردم باز است. بنابراین اگر در این فصل‌ها به دانمارک سفر کرده باشید، حتما باغ‌های تیوولی را هم در فهرست مکان‌های دیدنی کپنهاگ قرار دهید و سری به آنجا بزنید.

قلعه کرونبرگ

قدمت این قلعه تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته، به قرن شانزدهم باز می‌گردد. قلعه کرونبرگ که در امتداد ساحل هلسینگور قرار گرفته، ارزش سفری یک روز از کپنهاگ به آنجا را دارد تا بتوانید از نزدیک شکوهِ این اثر تاریخی را لمس کنید. حتما در بازدید خود از این قلعه دیدنی به‌خوبی در اطراف آن گشت‌وگذار کنید و به سالن‌های و اتاق‌های مجلل آن سربزنید و البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که وقایع نمایشنامه مشهور هملت اثر جاودانه شکسپیر در همین قلعه تاریخی رقم خورده است. ویلیام شکسپیر تمام صحنه‌های تراژدی خود؛ از صحبت کردن روح پدرِ هملت با او تا کشمکش‌های درونی او برای انتقام از عمو و مادرش را همه از این قلعه تاریخی و پرشکوه الهام گرفته است.

شهر راسکیله

اگر می‌خواهید بیشتر با تاریخچه‌ی غنی دانمارک آشنا شوید، توصیه می‌کنیم حتما به شهر تاریخی راسکیله سفر کنید. خوشبختانه این شهر زیبا فاصله چندانی با کپنهاگ ندارد. راسکیله بین سده‌های دهم تا شانزدهم عنوان پایتخت پادشاهی دانمارک را یدک می‌کشید. بنابراین در حین گشت‌وگذار در این شهر گویی به تاریخِ زنده‌ی دانمارک سفر کرده باشید؛ می‌توانید سری به مدراس قدیمی، کلیساها و عبادتگاه‌ها و موزه‌های جذاب آن با آثاری  به جای مانده از میراث وایکینگ‌ها بزنید.

می‌توانید حین قدم زدن در خیابان‌های سنگفرش‌شده راسکیله از برخی از مکان‌های تاریخی آن از جمله کلیسای جامع شهر بازدید کرده و حس و حال این شهر تاریخی را در دوران شکوهش از نزدیک لمس کنید. اگر ماه ژوئن (خرداد) را برای سفر به دانمارک انتخاب کرده باشید، حتما حواس‌تان باشد که یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های موسیقی اروپا در این شهر برگزار می‌شود.

اسکله نیهاون

نیهاون یکی از دیدنی‌ترین مکان‌هایی است که می‌توانید در سفر به دانمارک به آن سربزنید. در این اسکله قرن هفدهمی با خانه‌های رنگارنگ و معماری منحصربه‌فرد، می‌توانید سری به قایق‌ها و کشتی‌های چوبی زده و در رستوران‌های محلی غذا بخورید.

دژ کاستلت

گشت‌وگذار در دژ کاستلت می‌تواند برای هر کسی که به تاریخ علاقه دارد، خاطره‌انگیز باشد. این قلعه قرن هفدهمی به شکل یک ستاره با برج و باروهای دیدنی ساخته شده است. دژ کاستلت از دست‌نخورده‌ترین قلعه‌های تاریخی در شمال اروپاست. این قلعه با داشتن موزه، آسیاب‌های بادی و جان‌پناه‌ها و استحکامات خود، مکانی عالی برای گردشی چند ساعته و لذت بردن از برخی برنامه‌های تفریحی و کنسرت‌های رایگان است.

نکته دیگر اینکه دژ کاستلت فاصله چندانی با مجسمه مفرغی مشهور «پری دریایی کوچولو» ندارد که به نوعی نماد شهر کپنهاگ نیز به حساب می‌آید، با این تفاسیر این منطقه از پایتخت دانمارک قطعا ارزش دیدن را دارد.

قلعه ویرانه هامرشاس

موزه دِن گامله بای

این موزه از ۷۵ ساختمان و بنای تاریخی تشکیل شده که تماما از ساکنین محلی خریداری شده‌اند. خانه‌های این موزه دارای یا دارای دکوراسیونی به سبک قدیم هستند یا اینکه به صورت نمایشگاهی برای نمایش اشیا و آثار باستانی درآمده‌اند.

قلعه روزنبورگ

همان‌طور که احتمالا تا به حال نیز متوجه شده‌اید، فهرست قلعه‌ها، دژها و کاخ‌های کشور دانمارک بسیار بلند بالاست. دانمارک به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حکومت‌های پادشاهی جهان، دارای آثار تاریخی بی‌نظیر بسیاری است. کاخ روزنبورگ یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی این کشور است. این بنای تاریخی در مرکز شهر کپنهاگ و باغ زیبای سلطنتی قرار گرفته است. جایی که جواهرات و تاج‌های گرانبهای پادشاهی و همچنین مجموعه‌ای بزرگ از آثار هنری خاندان پادشاهی دانمارک در آن نگهداری می‌شود.

از جمله قلعه‌های دیگری که ارزش سرزدن را دارند، کریستینبرگ و قلعه فردریکسبورگ هستند. کریستینبرگ نیز در کپنهاگ قرار دارد، این کاخ محل استقرار پارلمان دانمارک است و همچنان مورد استفاده خاندان پادشاهی دانمارک قرار می‌گیرد. و اگر دوست دارید بیشتر از تاریخ دانمارک بدانید،‌ نباید فرصت رفتن به قلعه‌ی باشکوه فردریکسبورگ را از دست بدهید. این قلعه دیدنی در میان باغی بسیار زیبا با دریاچه‌ها و برکه‌ها قرار گرفته تا منظره‌ی دل‌فریب و تماشایی را پیش‌روی هر بیننده‌ای قرار دهد.

لگولند بیلوند

شهر بازی لگولند دلیل اصلی است که سالانه خیل عظیمی از گردشگران به این شهر سرازیر می‌شوند. یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های لگولند، مینی‌لند یا سرزمین مینیاتوری است که در آن ماکت‌ برخی از مشهورترین ساختمان‌های دنیا با بلوک‌های لگو بازسازی شده، از جمله‌ی این ماکت‌ها می‌توان از برج خلیفه، برج شانگهای، برج سلطنتی ساعت مکه، مرکز تجارت جهانی و برج تایپه ۱۰۱ اشاره کرد.

موزه هانس کریستین اندرسن در ادنسه

هانس کریستیان اندرسن یکی از نامدارترین شخصیت‌های ادبی دنیا و دانمارک است که در شهر ادنسه متولد شده است. حال، خانه‌ای که او در کودکی در آن زندگی می‌کرد تبدیل به موزه‌ای دیدنی شده که بازدیدکنندگان را با زندگی و آثار این نویسنده شهیر داستان‌های کودکان آشنا می‌کند.

موزه کشتی وایکینگ در راسکیله

اگر به کشتی‌ و دریانوردی و تاریخچه وایکینگ‌ها علاقه‌مند باشید، قطعا از تماشای آثار متعددی که در موزه کشتی وایکینگ در شهر راسکیله به نمایش درآمده، نهایت لذت را می‌برید. موزه کشتی وایکینگ از جاذبه‌های پربازدید دانمارک است. در این موزه دیدنی می‌توانید اطلاعات زیادی از دریانوردی و کشتی‌سازی به سبک وایکینگ‌ها به دست بیاورید. در این موزه علاوه بر پنج فروند کشتی وایکینگ‌ها، نمونه‌های بازسازی‌شده‌ای از کشتی‌های این جنگجویان سلحشور باستانی نیز به نمایش درآمده است.

قطعا یکی از بهترین بخش‌های هر سفر خارجی علاوه بر آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور، امتحان کردن غذاهای محلی آن یا به اصطلاح دقیق‌تر شکم‌گردی است که بخش‌ جدایی‌ناپذیری از تفریحات هر گردشگری است. دانمارک از کشورهایی است که دارای فرهنگ غذایی بی‌نظیری با غذاهای لذیذ و باب طبع بسیاری از گردشگران است. بسیار خوب، اگر اهل شکم‌گردی هستید، در سفر به دانمارک این خوراکی‌های خوشمزه را اصلا از دست ندهید.

اسموربرود

اسموربرود (Smørrebrød) نوعی ساندویچ روباز و مقرون‌به‌صرفه و بسیار لذیذ است که دانمارکی‌ها معمولا به‌عنوان ناهار می‌خورند. در تهیه این ساندویچ بسیار محبوب از موادی مانند شاه‌ماهی یا میگوی خام، قزل‌آلای دودی، تخم‌مرغ آب‌پز، گوشت یا سبزیجات به کار می‌رود.

فریکادلر

استکت فلسک

استکت فلسک (Stegt Flæsk) این غذای ملی را می‌توانید در هر اغذیه‌فروشی و رستورانی در دانمارک پیدا کنید. استکت فلسک با سرخ کردن تکه‌های چربی با چاشنی نمک و فلفل سرخ‌ پخته می‌شود. این غذای بسیار محبوب دانمارکی معمولا با سیب‌زمینی و سس جعفری سرو می‌شود.

پولسر

پولسر (Pølser) نه تنها از سنتی‌ترین غذاهای دانمارکی است، بلکه از محبوب‌ترین غذاهای این کشور نیز به حساب می‌آید. پولسر که همان هات داگ است را می‌توانید در اکثر اغذیه‌فروشی‌های کپنهاگ و شهرهای دیگر دانمارک پیدا کنید. این غذای سنتی  همراه با سس گوجه‌فرنگی، خردل، پیاز سرخ‌شده و خیارشور تهیه و آماده سرو می‌شود.

آب‌وهوای دانمارک چطور است؟

کشور دانمارک به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود که با آب‌های آزاد احاطه شده،‌ دارای آب‌وهوای نسبتا معتدلی است و بادهای غربی با هوای گرم خود در اکثر نواحی کشور می‌وزند. علاوه بر این، دمای روز و شب دانمارک نوسان چندانی ندارد، بنابراین اگر قصد سفر به این کشور شمالِ اروپا را داشته باشید، نیازی به تدارک لباس‌های جداگانه برای شب و روز نیستید.

میانگین دمای دانمارک در سردترین ماه سال فوریه (بهمن) به صفر درجه سانتی‌گراد و در گرم‌ترین ماه سال، ژوئیه (تیر) به ۱۷ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اگرچه وزش بادهای شدید و تغییر جهت آن می‌تواند در مقطعی از سال موجب تغییر دمای هوا شود. در تمام طول سال در دانمارک بارندگی وجود داشته و هیچ دوره‌ی خشکی در آن وجود ندارد. با این حال، بین ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (شهریور تا بهمن) شاهد مرطوب‌ترین فصل سال در این کشور هستیم. متوسط مجموع بارش سالیانه در دانمارک به ۶۵۰ میلی‌متر می‌رسد و در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک هم معمولا ۱۷۰ روز در سال بارندگی می‌شود.

بهترین زمان سفر به دانمارک هم بسته به هدف‌تان از سفر و تفریحاتی که در نظر دارید، می‌تواند بین ماه‌های مارس تا مه (اسفند تا خرداد) یا ژوئن تا اوت (خرداد تا شهریور) باشد. تابستان قطعا بهترین فصل برای سفر به دانمارک است، ولی در این فصل با توجه به آب‌وهوای بسیار خوب و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های زیاد، کمتر می‌توانید شاهد قیمت‌های مناسب و معقول باشید. در عین حال، بهار می‌تواند فصل ایده‌آلی برای سفر به دانمارک باشد. با فرارسیدن بهار رستوران‌ها، کافه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها در پیاده‌روها به راه می‌افتند و انواع رویدادها و کنسرت‌های موسیقی روباز در شهرهای مختلف دانمارک برگزار می‌شود که حال‌وهوای شهر را پر از پر از شور و نشاط و شادی می‌کند.

با شروع ماه اکتبر (مهر) هم هوای دانمارک رفته‌رفته رو به سرما می‌رود و دوران انزوا و خلوتی زمستان در این کشور شمالی سر می‌رسد. با این حال، در اواخر ماه دسامبر (آذر) و با نزدیک شدن به سال نوی میلادی شور و هیجان زیادی دانمارک را فرا می‌گیرد و شهرها دوباره مملو از گردشگران زیادی می‌شود که برای تماشای مراسم‌ها و جشن‌های تعطیلات سال نو به دانمارک سفر می‌کنند.

شهرهای مهم دانمارک کدامند؟

دانمارک در جنوب نروژ و جنوب غربی سوئد قرار دارد. این کشور شمال اروپا ۴۲،۹۲۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن نیز ۵،۷ میلیون نفر است. اکثر شهروندان دانمارک از درآمد بالا همراه با سطح بالایی از خدمات درمانی و آموزش برخوردار هستند. دانمارک همچنین به لحاظ امنیت‌ اجتماعی، آزادی‌های مدنی و رفاه در زمره‌ی برترین کشورهای جهان است.

این کشور پادشاهی در رأس کشورهایی با کمترین فساد اداری قرار داشته و یکی از بالاترین درآمدهای سرانه و بالاترین سطح برابری درآمد را در بین تمام کشورهای دنیا دارد. بنابراین، شهرهای دانمارک از نظر شرایط زندگی، زیرساخت‌ها، امکانات درمانی و آموزشی و سایر شاخصه‌ها از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آیند.

کپنهاگ

کپنهاگ بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور دانمارک است که در ساحل شرقی جزیره شیلند قرار دارد. بخش کوچکی از شهر در جزیره آماجر واقع شده است. کپنهاگ در قرن دهم توسط وایکینگ‌ها به عنوان یک دهکده ماهیگیری بنا شد. از آن زمان، این شهر شاهد چندین دوره پرفراز و نشیب بوده تا اینکه خصوصا با رشد چشمگیری که در نیمه‌ی دوم قرن بیستم داشت، تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین و شادترین شهرهای دنیا شود.

این شهر میزبان چندین دانشگاه مهم دانمارک مانند دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه فنی دانمارک و سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی مهم کشور است. کپنهاک از سرسبزترین شهرهای جهان است که به دلیل محیط مناسبش برای دوچرخه‌سواری نیز مشهور است. فرودگاه کاستروپ در کپنهاگ بزرگ‌ترین فرودگاه در شمال اروپا است. از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان از باغ‌های قلعه روزنبورگ، باغ‌های تیوولی و مجسمه پری دریایی کوچولو نام برد.

آرهوس

آرهوس که در رده دوم شهرهای بزرگ دانمارک قرار دارد، در شرق شبه‌جزیره یوتلاند و در فاصله ۱۸۷ کیلومتری شمال غربی کپنهاگ واقع است. این شهر به عنوان یک شهرک مستحکم وایکینگ‌ها در قرن هشتم تأسیس شد. انقلاب صنعتی منجر به توسعه سریع شهر شد تا امروز به قطب اقتصادی و فرهنگی منطقه تبدیل شود. علاوه بر این، آرهوس یکی از قطب‌های تحقیقاتی و آموزشی کشور دانمارک نیز به حساب می‌آید. این شهر در زمینه موسیقی نیز تاریخچه غنی و پر باری دارد.

ادنسه

سومین شهر بزرگ دانمارک ادنسه است که در جزیره فونن و در فاصله ۱۶۷ کیلومتری جنوب غربی کپنهاگ واقع است. خود شهر و حومه‌ی آن قدمت کهنی دارد و برآورد می‌شود که به مدت بیش از ۴۰۰۰ سال دارای سکنه بوده است. ادنسه شهری صنعتی است که شرکت‌های بزرگ دانمارک را در خود جای داده است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به کاخ ادنسه، تئاتر ادنسه و موزه هانس کریستین اندرسن اشاره کرد.

آلبورگ

آلبورگ که چهارمین شهر بزرگ دانمارک است، شهری صنعتی و دانشگاهی در شمال شبه‌جزیره یوتلاند و در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال اورهوس قرار دارد. است. آلبورگ از قرون وسطی یکی از بنادر مهم و صنعتی کشور دانمارک به حساب می‌آمده است. معماری منحصربه‌فرد این شهرها که به‌جای مانده از قرون گذشته، جلوه‌ دیدنی به این شهر زیبا می‌دهد. آلبورگ یک قطب مهم فرهنگی در دانمارک است و چندین موزه، کاخ، سالن‌ تئاتر ارکستر دارد. جشنواره موسیقی آلبورگ که اواخر بهار در این شهر برگزار می‌شود، از بزرگ‌ترین جشنواره‌های منطقه اسکاندیناوی است.

با جشنواره‌های مهم دانمارک آشنا شوید

دانمارک کشوری با مردمانی شاد و پرانرژی و تقویمی پر از رویدادهای مختلف است. رویدادها و تعطیلات دانمارک از جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی گرفته تا سلطنتی و ورزشی متفاوت هستند. در این میان، رویدادها و جشنواره‌های مهیج موسیقی جایگاه ویژه‌ای در بین مردمان محلی و البته گردشگران خارجی دارد جشنواره راک روزکیلد و در رده بعدی جشنواره بین المللی جاز کپنهاگ از محبوب ترین و پربازدیدترین جشنواره های موسیقی کشور دانمارک به حساب می آیند.

جشنواره راک راسکیله

جشنواره راک راسکیله از بزرگ‌ترین رویدادهای عمومی در دانمارک است. حدود ۸۰ هزار نفر برای تماشای کنسرت‌ها و اجراهای زنده‌ی بیش از ۱۷۰ گروه موسیقی محلی و بین‌المللی به این شهر سفر می‌کنند. جشنواره راک راسکیله معمولا در ژوئیه (تیر ماه) برگزار می‌شود و تمامی عواید حاصل از آن وقف امور خیریه می‌شود. شهر راسکیله تنها ۳۵ کیلومتر با کپنهاگ فاصله دارد، بنابراین هر کسی در پایتخت دانمارک می‌تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه خود را به این جشنواره تماشایی برساند.

جشنواره جاز کپنهاگ

یکی از زیباترین زمان‌ها برای سفر به اروپا زمانی است که جشنواره جاز کپنهاگ برگزار می‌شود. این جشنواره تماشایی و بی‌نظیر هر سال در ژوئیه (تیر ماه) برگزار می‌‌شود. پایتخت دانمارک به خودی خود زیباست و تماشایی است،‌ حال برگزاری کنسرت و اجراهای زنده موسیقی در خیابان‌ها، حس و حال کاملا جادویی را برای هر مسافری به وجود می‌آورد.

جشنواره اسکاندربورگ

جشنواره اسکاندربورگ که دقیقا پس از جشنواره راک راسکیله و در ماه اوت (مرداد ماه) برگزار می‌شود، یکی دیگر از رویدادهای مهیج راک در دانمارک است. جذاب‌ترین جنبه‌ی آن (جدا از گروه‌‌های بزرگ موسیقی که در آن شرکت می‌کنند)، خود محل برگزاری این جشنواره است. در این جشنواره دیدنی کنسرت‌ها و اجراهای زندگی در کنار یک دریاچه و نزدیکی جنگل‌های انبوه شهر اسکاندربورگ برگزار می‌شود تا هنرمندان شاخصی از سرتاسر دنیا با حال و هوای ویژه‌ای به روی صحنه رفته و هنرنمایی کنند.

جشنواره آرهوس

حتی اگر جشنواره راک راسکیله،‌ میزبان بزرگ‌ترین کنسرت دانمارک باشد، آرهوس بزرگ‌ترین جشنواره سالانه در دنیا را میزبانی می‌کند. در این جشنواره ۱۰ روزه که اواخر اوت تا اوایل سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می‌شود، بازدیدکنندگان می‌توانند از جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی از نمایش‌ها و اجراهای موسیقی و رقص محلی گرفته تا نمایشگاه‌های محلی و غذاهای دلپذیر نهایت لذت را ببرند. این جشنواره در اماکن مختلف شهر آرهوس از جمله پارک‌ها و سالن‌های اجتماعات، کلیساها و سایر مکان‌‌های عمومی برگزار می‌شود.

شب فرهنگ در کپنهاگ

شب فرهنگ در پایتخت دانمارک می‌تواند برای هر کسی که به تاریخ علاقه‌مند است، تجربه‌ای خاطره‌انگیز و جادویی باشد. شب فرهنگ کپنهاگ، جشنی باشکوه است که در اواسط ماه اکتبر (مهر ماه) برگزار می‌شود. بیش از ۳۰۰ مکان فرهنگی مختلف از کاخ‌ها، کلیساها، سالن‌ها و تئاترها، گالری‌ها و موزه‌ها و غیره درهای خود را به روی عموم مردم باز می‌کنند. برخی از این امکان تنها در این شب بازگشایی می‌شوند.

جشن سال نو در کپنهاگ

با وجودی که جشن‌های سال نو در سرتاسر کپنهاگ برگزار می‌شوند، ولی دیدنی‌ترین این جشن‌ها در میدان املی‌بورگ برگزار می‌شود. هزاران نفر از مردم محلی و گردشگران خارجی برای تماشای آتش‌بازی و شرکت در این مهمانی عظیم در فضای باز دور هم جمع می‌شوند. رژه‌ی گارد سلطنتی که جزئی از مراسم جشن سال نو است،‌ می‌تواند ضمن تجربه‌ی بی‌نظیر، فرصتی مغتنم برای آشنایی با خاندان پادشاهی دانمارک و آئین‌ها و مراسم‌های سلطنتی این کشور زیبا باشد.

جشنواره زمستانی جاز

با شرکت در جشنواره جاز زمستانی که در تعطیلات زمستانی برگزار می‌شود، می‌توانید در دل سرما در جوی گرم و مهیج از شنیدن موسیقی نهایت لذت را ببرید. این جشنواره ۱۰ روزه بین ماه‌های ژانویه و فوریه (دی و بهمن ماه) برگزار می‌شود و ده‌ها شهر میزبانی کنسرت‌ها و اجراهای زنده این جشنواره را برعهده دارند. این جشنواره به قدری محبوبیت‌ رسیده که هم اکنون برخی رویدادهای آن در چندین کشور دیگر منطقه اسکاندیناوی برگزار می‌شود.

و در آخر اینکه

دانمارک یکی از زیباترین کشورهای جهان با ساختمان‌های چوبی، کلبه‌های سنتی، کلیساهای سنگی و کهن، موزه‌ها و گالری‌ها، کاخ‌ها، قلعه‌ها و عمارت‌های باستانی و مناظر طبیعی بسیار غنی و خیره‌کننده است که تبدیل به یکی از پربازدیدترین مکان‌های دنیا شده است. علاوه بر این، شهرهای دانمارک دارای بالاترین استانداردها به لحاظ کیفیت زندگی، زیرساخت‌های شهری، توزیع عادلانه و پایداری زیست‌محیطی و سایر شاخصه‌ها در جهان هستند. به جز این، شاخصه‌های فرهنگی مانند هوگه هم باعث شده تا نام دانمارک بیش از پیش بر سر زبان‌ گردشگران خارجی بیافتد.

با این تفاسیر و آنچه در این مطلب تقدیم شما کردیم، قطعا سفر به دانمارک می‌تواند با یک برنامه‌ریزی صحیح، به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای هر مسافری تبدیل شود. بدیهی است کو بخشی از پادشاهی دانمارک به‌شمار می‌آیند اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن‌ها خودگردانی اعطا شده‌است. دانمارک جنوبی‌ترین کشور است و تنها مرزی زمینی که دارد با کشور آلمان است. یک تونل زیردریایی و پلی معلق به نام ، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند.

دانمارک از اعضای مؤسس و است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن همواره به عنوان یکی از شادترین ملتهای جهان انتخاب می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به‌شمار می‌آید.

پرچم این کشور که شامل یک صلیب سپید در میان آن است قدیمی‌ترین پرچمی در جهان است که از سال ۱۸۲۱ تا به حال استفاده می‌شود. صلیب سفید این پرچم را در پرچم کشورهای ، ، ، و هم می‌توان دید.

کشور پادشاهی دانمارک بعد از کشور دارای قدیمی‌ترین خاندان پادشاهی است. دانمارک دو سرود ملی دارد: یکی سرود شهروندان (با نام ) و دیگری سرود سلطنتی (به نام ).

دانمارک از حدود ۱۲٬۵۰۰ سال پیش مسکونی بوده و پیشینه کشاورزی در این سرزمین به ۳۹۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد.

به باور تاریخدانان، پیش از مردم دانمارکی که گروهی از هستند، قوم دیگری از ژرمن‌ها به نام به این منطقه آمده‌بودند و و جزایر پیرامون آن را مسکونی کرده‌بودند. ژوت‌ها به همراه و سه قوم نیرومند ژرمن در زمان خود به‌شمار می‌آمدند.

از سده سوم به بعد در این منطقه به مرور سازه‌های دفاعی ساخته شد و با ظهور شاهان دانمارکی، تلاش‌های ساخت‌وساز در سال ۷۳۷ گسترده‌تر شد. دانمارکی‌ها از سده هشتم تا دهم میلادی به عنوان شناخته می‌شدند. دانمارکی‌ها همراه با نروژی‌ها و سوئدی‌ها به اقصی نقاط اروپا حمله برده و به غارت و تجارت پرداختند. وایکینگ‌های دانمارکی بیشتر در جزایر بریتانیا و غرب اروپا فعالیت داشتند.

سده‌های میانه[]

به‌سال ۱۳۱۹ و در ۱۵ ژوئن، شاه «» دانمارکی که او را فاتح می‌نامیدند در تنگنای بدی گرفتار شده بود. در این وضعیت، اسقف‌های دانمارکی که همراه لشکر جنگی بودند، بر تپه‌ای گرد آمده و به دعا پرداختند. بنا بر داستان‌های در این هنگام، ناگاه ابرها کنار رفتند و پارچهٔ سرخ‌رنگ بزرگی از آسمان به زیر افتاد که صلیب سپید رنگی برآن دیده می‌شد. به قول داستان‌ها این نشانه‌ای عینی از جانب خداوند بود که نشان می‌داد او برای دانمارکی‌ها بخشنده و خیرخواه خواهد بود.

تاریخ روشن و آشکار دانمارک به سده دهم میلادی بازمی‌گردد. در اوایل سده یازدهم فرزند فتوحات زیادی را در اروپا برای دانمارک کسب کرد که از آن جمله انگلستان و نروژ بود.

پس از مرگ ، دانمارک مدت‌ها درگیر کشمکش‌های داخلی بود. در طی سده‌های دوازده و سیزدهم میلادی نیز بر وسعت متصرفات دانمارک افزوده شد و به خاطر وجود پادشاهانی مانند والدمار یکم و دوم بود در قرن چهاردهم پادشاه وقت، کوشش‌های زیادی را برای عظمت دانمارک آغاز کرد که تا اندازه‌ای هم به پیشرفت‌هایی نایل آمد ولی سرانجام مغلوب رقبای اروپائیش گردید.

در سال ۱۳۹۷ میلادی پادشاه وقت (دختر ) را بین دانمارک و سوئد و نروژ برقرار ساخت. اتحاد با نروژ تا سال ۱۸۱۴ دوام داشت ولی اتحاد با سوئد در سال ۱۵۲۳ پایان یافت. در سال ۱۴۴۸ به پادشاهی دانمارک رسید. او از خاندان بوده و نواحی و (دو ناحیه در جنوب دانمارک که در آن زمان دوک‌نشین آلمانی بودند) را تحت تسلط دانمارک درآورد.

پس از کریستیان اول پسرش و سپس پسر ژان، به پادشاهی رسیدند. کریستیان دوم در سال ۱۵۱۳ به سلطنت دانمارک رسید. وی در سال ۱۵۲۰ با اقداماتی که انجام داد سوئد را تسخیر و ضمیمه دانمارک کرد. اما سوئدی‌ها در سال ۱۵۲۳ متحد شده و با لغو قرارداد کالمار کشور خود را مستقل اعلام نمودند. در همان سال اشراف دانمارک علیه کریستیان قیام نموده و پس از سرنگون کردن او عمویش فردریک اول را به سلطنت منصوب کردند.

در سال ۱۵۳۴ میلادی پس از مرگ (۱۵۳۳)، فرزند او به پادشاهی دانمارک (و همچنین نروژ) رسید. وی با کمک را که به دانمارک تجاوز کرده بودند شکست داد (۱۵۳۶). او را در دانمارک تثبیت کرده و به نروژی‌ها نیز تحمیل نمود. در دوران سلطنت او دانمارک به عظمت زیادی رسید. در سال ۱۵۵۹ فرزند به پادشاهی رسید. در زمان وی اصلاحات اقتصادی و سیاسی زیادی انجام گرفت و دانمارک دارای نیروی دریایی گردید. پس از وی، پسر اول به پادشاهی کشور رسید (۱۵۵۸). لیکن به علت خردسالی وی، تا سال ۱۵۹۶ حکومت در دست نایب السلطنه‌اش بود که در آن سال خود حکومت را به دست گرفت. در زمان سلطنت ۶۰ ساله وی، بارها با سوئد جنگید؛ و همچنین در درگیر شد ولی سیاست اقتصادی وی باعث رونق بازارهای کشور گردید.

در سال ۱۶۴۸ فرزند کریستیان با نام به تخت نشست. در زمان او نیز جنگ‌هایی با سوئد واقع شد. جانشین کریستیان فرزند وی، فردریک چهارم بود. وی نیز طی جنگ‌هایی با سوئد کوشید تا نواحی شلسویگ و سوئد جنوبی را به دست بیآورد ولی فقط موفق به دست آوردن ناحیه اولی شد. پس از او به ترتیب: (۱۷۳۰ میلادی)، (۱۷۴۶)، (۱۷۶۶)، و سپس (۱۸۰۸) به سلطنت دانمارک و نروژ رسیدند.

تاریخ معاصر[]

در زمان جنگ‌هایی میان دانمارک و انگلستان درگرفت. در سال‌های ۱۵ – ۱۸۱۴ برپایه پیمان وین، نروژ از دانمارک تجزیه شد و ضمیمه سوئد گردید؛ ولی سایر مستعمرات همچنان در دست دانمارک باقی‌ماند. پس از فردریک ششم حکومت به دست یکی از خویشان او افتاد. در این دوره دانمارک پیشرفت‌های اقتصادی فراوانی یافت. پس از درگذشت وی (۱۸۴۸) پسرش و سپس (۱۸۶۳) به سلطنت رسیدند. کریستیان نهم که از خاندان بود در کنفرانس سال ۱۸۵۲ لندن مقامش در ولایتعهدی تثبت شده بود. او در آغاز سلطنتش در سال ۱۸۶۳ ناحیه شلسویگ – هولشتاین را به دانمارک الحاق نمود. در نتیجه این عمل جنگی میان دانمارک با و اتریش روی داد که موجب از دست رفتن ناحیه نام‌برده و چند منطقه دیگر شد. در جنگ ۱۸۶۴ دانمارک با ارتش تا ۴۰ درصد از اراضی ملی خود را از دست داد که حدود ۲۰ درصد آنها پس از به این کشور عودت داده شد. در طول پادشاهی کریستیان نهم فعالیت آزادی‌خواهان برای تدوین قانون اساسی جدید تشدید شد.

پس از کریستیان نهم فرزندش در سال ۱۹۰۶ به سلطنت رسید. وی بیشتر به مسائل نظامی توجه داشت. بعد از وی در سال ۱۹۱۲ به سلطنت نشست. دانمارک در بی‌طرف باقی‌ماند ولی در طی جنگ جهانی دوم، در سال‌های ۴۵–۱۹۴۰ به اشغال آلمان نازی درآمده و کریستیان تحت نظر قرار گرفت. در پایان دانمارک از اشغال آلمان نازی خارج شد. در سال ۱۹۴۷ با درگذشت کریستیان دهم، پادشاه شد. در زمان او دانمارک به حد اعلای پیشرفت‌های اقتصادی و سیاسی خویش رسید. در سال ۱۹۷۲ با مرگ فردریک نهم، دختر وی به پادشاهی رسید.

ولی در ۱۹۲۰ و طی یک رای‌گیری، قسمت شمالی به دانمارک پس داده شد. در قرن بیستم، آخرین مستعمرات دانمارک یا فروخته شد () یا به استقلال رسید () یا خود مختار گشت ( و ). این کشور در جنگ جهانی دوم به اشغال آلمان نازی درآمد (۱۹۴۰تا ۱۹۴۵) و از آن پس یکی از اعضای اتحاد غربی بوده‌است. از دههٔ ۱۹۶۰ روابط دانمارک به‌طور فزاینده‌ای با آلمان و بریتانیا بوده‌است تا با کشورهای شمالی (نروژ و سوئد) که با آن‌ها روابط منفی دارد. دانمارک در ۱۹۷۳ به جامعهٔ اروپا ملحق شد، ولی پیامد پیوستن به این بازار مشترک دسته‌بندی هر چه بیشتر بین احزاب سیاسی کشور بوده و تشکیل دولت‌های ائتلافی و اقلیت را فرایندی وقت‌گیر و مشکل ساخته‌است. عدم پذیرش (۱۹۹۲) از سوی رأی دهندگان دانمارکی اقدام برای اتحاد اروپا را زیر سؤال برد.

نقشه ناهمواری‌های دانمارک.

دانمارک بخشی از است. دانمارک، ۴۳٬۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از خاور به ، از باختر به ، از جنوب به کشور و از شمال به محدود می‌شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. خاک اصلی دانمارک سرزمینی فاقد کوهستان است و بلندترین نقطه طبیعی آن (Møllehøj) نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰٫۸۶ متر است.

دانمارک سرزمینی کم ارتفاع بوده و بر روی هم از جلگه‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز، و مراتع فراوان تشکیل یافته‌است. رودهای آن کوتاه ولی پرآب است، از جمله استورو، اسکیرن، وارده و گودنا. بلندترین نقطه کشور ۱۷۳ متر ارتفاع دارد. آب و هوای آن معتدل و مرطوب و پرباران است.

مهم‌ترین شهرهای دانمارک عبارت‌اند از (پایتخت) در جزیره شیلند، ، و در شبه جزیره و در .

و بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک بوده، ولی خودمختار می‌باشند؛ یعنی مردم آن‌ها شهروند دانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای «پارلمان دانمارک» انتخاب می‌کنند و علاوه بر آن مجامع دموکراتیک خود را دارند.

تقسیمات کشوری[]

در تقسیمات کشوری جدید دانمارک که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج ناحیه ملی (که در دانمارکی Region نامیده می‌شود) تقسیم گردید.

خاک اصلی دانمارک به پنج ناحیه ملی و ۹۸ استان تقسیم شده‌است. هر استان دارای یک شهرداری اصلی است و هر شهرداری از شهرداری های کوچکتر تشکیل شده است. نواحی ملی دانمارک عبارتند از ناحیه مرکزی یعنی پایتخت، یعنی یولند شمالی، یعنی یولند مرکزی، جزیره ، و یعنی دانمارک جنوبی.

و نیز دو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان دانمارک به‌شمار می‌آیند.

این کشور حکومت مشروطهٔ پادشاهی دارد و از سال ۱۹۴۵ در عضو است. خاندان سلطنت حق دخالت در امور سیاسی را ندارد و نقش ملکه یا پادشاه بجز موارد خیلی اضطراری نقشی تشریفاتی است. نظام سیاسی در دانمارک نظامی پارلمانی است و هر حزبی که بیشترین تعداد کرسی را در انتخابات مجلس ملی بدست بیاورد حق تشکیل دولت را دارد. با این همه دولتها در دانمارک همواره پس از ائتلاف احزاب تشکیل می شوند و امکان تشکیل دولت فقط توسط یک حزب سیاسی تقریبا غیرممکن است. احزاب سیاسی در دانمارک دارای دو گرایش چپ یا راست هستند و احزاب چپ به سیاستهای سوسیالیستی و بسط و گسترش اعتقاد بیشتری دارند و احزاب راست عموما خواهان ایجاد نظام سیاسی متمایل به و سیاسی و تجارت آزاد هستند. بزرگترین حزب سیاسی دانمارک حزب سوشیال دموکرات است که سیاستهای چپ میانه را دنبال می کند. از سال ۲۰۱۵ و پس از و هجوم پناهجویان سوری به کشورهای اروپایی احزاب دست راستی و ناسیونالیست های افراطی سیاستهای سختگیری علیه مهاجران را در دستور کار خود قرار دادند. با این همه پس از روی کار آمدن به عنوان رهبر حزب در سال ۲۰۱۵، سیاستهای این حزب در قبال پناهجویان و مهاجران تغییر کرد و در حال حاضر یکی از سختگیرانه ترین سیاستهای مهاجرتی توسط همین حزب در دانمارک اعمال می شود.

نظام دموکراسی دانمارک بر اساس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شده‌است. این قانون اساسی در تمام این سال‌ها تغییر کرده‌است که آخرین بار آن سال ۱۹۴۵ بوده، به عنوان مثال در سال ۱۹۱۵، حق رأی به زنان نیز اعطا شد. قانون اساسی کنونی در سال ۱۹۵۳ تعدیل شده‌است، ولی بیشتر اصول آن از شکل اولیه خود بدون تغییر باقی مانده‌است.

که (Folketinget) نام دارد قوانین دانمارک را به رأی گذاشته و تصویب می‌کند. پارلمان دانمارک دارای ۱۷۹ عضو می‌باشد که از احزاب سیاسی مختلف برخاسته‌اند. اعضای پارلمان در هر نوبت برای یک دوره خدمت چهار ساله انتخاب می‌شوند. با این حال نخست‌وزیر می‌تواند قبل از این دوره چهار ساله پارلمان را منحل کرده و خواستار انتخابات عمومی شود.

دو تن از اعضای پارلمان دانمارک در گرینلند و دو تن از آن‌ها در جزایر فارو انتخاب می‌شوند.

در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۱ در دانمارک به رهبری ، با فاصله اندکی توانستند پیروز شوند و با این کار، دولت راست میانه پس از یک دهه حکومت، جای خود را به احزاب چپ و اولین نخست‌وزیر زن در دانمارک داد.

هله تورنینگ اشمیت، جایگزین شد و راسموسن را متهم کرد که با اعمال سیاست‌های غلط باعث افزایش کسری بودجه شده‌است. هله تورنینگ اشمیت در این انتخابات قول داد قوانین مهاجرتی سختگیرانه را تغییر دهد، سیاست‌های مالیاتی و هزینه‌های عمومی را اصلاح کند.

پایه آن، قانون اساسی ژوئن ۱۸۴۹ بود که اولین قانون اساسی دمکراتیک دانمارک بود. با وجود تغییرات در قانون اساسی، اصول آن را می‌توان هنوز در قانون اساسی فعلی مورخ ۱۹۵۳ یافت. با تغییر قانون اساسی در سال ۱۹۱۵ به زنان حق رأی داده شد.

دانمارک عهدنامه‌های متعددی را در عرصه بین‌المللی به منظور دفاع از حقوق بشر را امضاء کرده‌است؛ مثلاً قطعنامه‌های سازمان ملل علیه شکنجه، مبارزه با هر نوع تبعیض نژادی، هر نوع تبعیض علیه زنان و حقوق کودکان را امضا کرده‌است.

دانمارک با عضویت در به عهدنامه حقوق بشر اروپا پیوسته‌است که خود تأثیر فراوانی روی قوانین دانمارک دارد. از سال ۱۹۷۳ دانمارک عضو اتحادیه اروپا – که سابقاً بازار مشترک اروپا نامیده می‌شد – بوده‌است. در طی دوران عضویت دانمارک، اتحادیه اروپا در فعالیت‌های بیشماری نفوذ پیدا کرده‌است و مردم دانمارک اغلب در مسائل مربوط به رابطه کشور با اتحادیه اروپا به دو دسته تقسیم شده‌اند. دانمارک با عضویت خود در سازمان ملل در کمک به نیازمندان و برقراری صلح و ایجاد رشد و پیشرفت در دنیا و پیشبرد احترام به حقوق بشر کوشیده‌است. عضویت دانمارک در سازمان نظامی و (اوای‌سی‌دی) این کشور را به ، و یکسری نزدیکتر کرده‌است.

نخست‌وزیر دانمارک و وزیر امورخارجه پیشین آمریکا

دانمارک یکی از کشورهای معدودی است که بیش از میزان تعیین شده سازمان ملل برابر هفت دهم درصد از درآمد ناخالص ملی را صرف همکاری‌های بنیادی در کشورهای فقیر قاره ، و می‌کند. این کمک مالی از طریق سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مستقیماً از دانمارک به کشورهای دریافت‌کننده تقدیم می‌شود. این کمک بر پایه همکاری با ممالک دریافت‌کننده قرار دارد تا آنان شخصاً مسئولیت رشد و پیشرفت جوامع خود را بعهده بگیرند.

توربین‌های بادی نزدیک ساحل کپنهاگ

فراورده‌های لبنی و گوشتی، کشتی و نفتکش، توربین‌های بادی، پوست سمور و روباه، اسباب‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند.

واحد پولی دانمارک است. هر کرون دانمارک معادل ۰٫۱۴۵ دلار آمریکاست و هر دلار معادل ۶٫۸۵ کرون است. (آوریل ۲۰۲۲).

از نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون و ) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌است، معرفی شده‌است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست. این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده‌است.

بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و تصور می‌شود که این کسری در سال ۲۰۱۲ معادل ۴٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

نقاش دانمارکی

بیشینهٔ مردم دانمارک و با مردم سوئد و نروژ خویشاوندند. اسکاندیناویایی‌ها از تبار و شاخه‌ای از نژاد هستند. ۸٫۵٪ مردم مهاجرانی هستند که بیشتر از کشورهای و به دانمارک آمده‌اند. جمعیت دانمارک بیش از ۵٬۴ میلیون نفر است. ۸۵ درصد از این جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند. تقریباً ۱٬۶ میلیون نفر در پایتخت آن و زندگی می‌کنند. دومین شهر بزرگ دانمارک (Århus) با جمعیتی در حدود۳۰۰۰۰۰ نفر می‌باشد. زبان رایج در سراسر کشور دانمارکی است. تقریباً ۵ درصد از کل جمعیت دانمارک یعنی حدود ۲۷۰۰۰۰ نفر خارجی هستند – که شامل مردم کشورهای ، ، ، و و می‌شوند.

طبق تحقیقات مردم دانمارک بعد از مردم کشور نروژ به خوشبخت‌ترین مردم روی زمین شهرت دارند ولی طی چندین سال متوالی اخیر مقام اول در رضایتمندی از زندگی را کسب کرده‌اند.

زبان رسمی کشور، است که از خانواده ، شاخه بوده و با زبان‌های سوئدی و نروژی زیرشاخه شمالی زبان‌های ژرمن را می‌سازد.

تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله (دوره ابتدایی و سیکل اول متوسطه) اجباری است. حدود ۹۰ درصد دانش آموزان ۷–۱۶ ساله در مدارس دولتی و ۱۰ درصد بقیه در مدارس خصوصی که تحت حمایت مالی دولت هستند، تحصیل می‌کنند. تا کلاس هفتم محتوای آموزش برای همه دانش آموزان یکسان است. اما دانش آموزان ممکن است در پایه‌های هشتم تا دهم در دروس ریاضی، انگلیسی، آلمانی فیزیک و شیمی، به کلاس‌های با سطوح پایه و پیشرفته هدایت شوند. تحصیل در پایه دهم اختیاری است. دانش آموزان می‌توانند پس از گذراندن پایه نهم مدرسه را ترک کنند. پایه دهم با دو هدف آماده‌سازی دانش آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و دادن دانش لازم برای تحصیل در دوره‌های بالاتر در نظر گرفته شده‌است.

در تمام مدارس دانمارک، دانش آموزان به صورت طبیعی و بر اساس سن به کلاس بالاتر ارتقاء می‌یابند. در هفت سال اول تحصیل هیچگونه امتحانی وجود ندارد و هیچگونه نمره‌ای به دانش‌آموزان داده نمی‌شود.

در پایه‌های هشتم تا دهم نمره در مقیاس ۱۰، ممکن است به دانش آموزان داده شود. در پایان کلاس نهم و در پایان کلاس دهم امتحان وجود دارد که در دروس مختلف به عمل می‌آید. دانش آموزان در شرکت یا عدم شرکت در این امتحانات آزادند و به هر حال نمره قبولی وجود ندارد.

۸۰٫۴ درصد مردم پیرو کلیسای لوتری (لوتران) هستند به غیر از کلیسای مردمی پروتستان، جوامع مذهبی بسیاری در دانمارک هست. برآورد شده‌است که حدود۱۵۰ جامعه مذهبی بزرگ و کوچک در دانمارک وجود دارد. ، و اقلیت جمعیت دانمارک را تشکیل می‌دهند.

در دانمارک، تمام افراد تا زمانی که قانون را رعایت کنند، می‌توانند آزادانه به امور دینی خود پرداخته و عقاید خود در مورد زندگی را دنبال نمایند. تمام افراد آزادند که عقاید یا وابستگی‌های مذهبی خود را تغییر دهند – و این کار را می‌توانند به عنوان مثال با ترک یک جامعه مذهبی و عضویت در یک جامعه مذهبی دیگر انجام دهند.

به دنبال چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک و اعتراض‌های مسلمانان به این حرکت، مجامع فرهنگی آن کشور برنامه‌های مختلفی را برای آشنایی بیشتر مردم با اسلام و دیدگاه‌های آن به اجرا می‌گذارند که طرح انتخاب نیز، یکی از برنامه‌های تشویقی جوانان برای پیوستن به این مباحث است.

مسابقه روسری در حالی انجام می‌شود که دولت دانمارک در تلاش است، استفاده از نمادهای مختلف مذهبی، از جمله حجاب، صلیب، عرقچین یهودی و عمامه هندی را در کشور ممنوع کند.

بر طبق نظر سنجی ۲۰۱۰ ، ۲۸ درصد از شهروندان دانمارک پاسخ دادند که آن‌ها «باور به وجود خدا دارند»، ۴۷ درصد پاسخ دادند که «آنها معتقدند که نوعی روح یا قدرت حیات وجود دارد» و ۲۴ درصد پاسخ دادند که «باور ندارم که هیچ نوع روح، خدا یا قدرت حیات وجود دارد». نظرسنجی دیگر که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، دریافت که ۲۵ درصد دانمارکی‌ها باور دارند که عیسی پسر خدا است و ۱۸ درصد معتقدند که او منجی جهان است.

ساندویچ دانمارکی (اسموربرود) بر روی نان تیره.

در سال ۱۹۶۹ دانمارک نخستین کشور جهان بود که پورنوگرافی را قانوناً آزاد کرد. پارلمان دانمارک در ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ (۷ ژوئن ۲۰۱۲) به ازدواج همجنسگرایان رأی مثبت داد.

برابری اجتماعی، و وقت‌شناسی از جنبه‌های مهم روش زندگی دانمارکی است.

دانمارک متشکل از جمعیتها است و در جهان دانمارک جزو کشورهایی است که بالاترین تعداد عضویت در انجمن‌ها و جمعیتها را دارد. ۷۳٪ افراد دست کم عضو ۲ انجمن یا کلوپ هستند. از دهه ۱۹۹۰ فیلم‌های دانمارکی توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده و از کارگردان‌های معروف این کشور در عرصه بین‌المللی است.

، پرطرفدارترین ورزش دانمارک است. و دیگر ورزش‌های آبی نیز طرفداران فراوان دارد، و هم‌چنین ، و . گروهی از مردم نیز به ورزش علاقه‌مندند. یکی از قهرمانان ، اهل دانمارک است. دانمارک یکی از کشورهایی است که در جهان دارای بیشترین تعداد دوچرخه‌سوار می‌باشد. در ساعات شلوغی ترافیک شهر، تعداد زیادی سوار- والدینی که فرزندان خود را حمل می‌کنند – را در راه منزل یا محل کار، مهدکودک و کودکستان مشاهده خواهید نمود.

آشپزی دانمارکی مانند سایر کشورهای شمال اروپا و همچنین شمال آلمان، عمدتاً شامل گوشت قرمز و ماهی است. این ناشی از پیشینه کشاورزی کشور، و همچنین جغرافیای کشور و زمستان‌های سرد و طولانی آن است. با مصرف سرانه ۱۴۵٫۹ کیلوگرم در سال ۲۰۰۲، دانمارکی‌ها در آن سال گوشتخوارترین مردم جهان به‌شمار آمدند. ساندویچ‌های باز، معروف به عنوان (smørrebrød) را می‌توان غذای ویژه دانمارک به‌شمار آورد. آبجوهای و دانمارک معروف هستند.

در دانمارک مزاح در روابط مردمی نقش بسزایی دارد. به‌علاوه بسیاری نیز طعنه می‌زنند. به این دلیل نحوه صحبت به خصوص در بسیاری از محیط‌های کار تند بنظر می‌آید. افراد می‌توانند چیزهایی به یکدیگر بگویند که به گوش شنونده ناخوشایند است و به راحتی باعث ترس و وحشت یک فرد جدید می‌شود؛ ولی اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، گرچه یکدیگر را کمی مسخره می‌کنند.

مشاهیر دانمارک[]

دیگر شخصیت‌های سرشناس دانمارکی:

پیوند به بیرون[]

مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به در ویکی‌گفتاورد موجود است.

 

ویکی‌سفر یک راهنمای سفر برای دارد.

در این مطلب اطلاعات کلی درباره دانمارک ارائه می‌کنیم و با این کشور بیشتر آشنا می‌شویم:

نقشه دانمارک

مناطق و استان‌های دانمارک

 • هوودستان (Hovedstaden)
 • میتولن (Midtjylland)
 • نوردیولند (Nordjylland)
 • شیلند (Sjælland)
 • سوددانمارک (Syddanmark)
ایالت مرکز پرچم
هوودستان (Hovedstaden) هیلرود (Hillerød)
میتیولن (Midtjylland) ویبورگ (Viborg)
نوردیولند (Nordjylland) آلبورگ (Aalborg)
شیلند (Sjælland) سورئو (Sorø)
سوددانمارک (Syddanmark) وایله (Vejle)
گرینلند (Greenland) نوک (Nuuk)
جزایر فارو (Faroe Islands) توشهاون (Tórshavn)

نقشه استان‌های دانمارک

دانمارک 5 استان داخلی دارد.

تاریخچه دانمارک

بین قرن 8 تا 10 میلادی، تاریخ دانمارک با وایکینگ‌ها (Vikings) گره خورده بود. دریانوردانی غارتگر که بسیاری از سرزمین‌های دور و نزدیک را فتح کرده و بر آن‌ها سلطه می‌کردند.

در جنگ جهانی دوم، دانمارک توسط آلمان نازی اشغال شد و بعد از پایان جنگ با سرعت بالایی رشد و توسعه پیدا کرد.

آب و هوای دانمارک

آب و هوا در دانمارک معتدل است. بهار خشک‌ترین فصل و پاییز مرطوب‌ترین فصل در این کشور است. هوا معمولا مرطوب و روزهای زیادی در سال باران می‌بارد. دانمارکی‌ها در تابستان‌ هوای خنک و مطبوع و در زمستان هوای سرد و اقیانوسی را تجربه می‌کنند.

اقتصاد دانمارک

اقتصاد کشور دانمارک بیشتر در بخش‌های خدماتی، صنعتی و پزشکی متمرکز است. مهم‌ترین صادرات این کشور: گوشت، لبنیات، تجهیزات پزشکی و تجهیزات صنعتی است. با وجود این‌که دانمارک عضو اتحادیه اروپاست، از واحد پولی یورو پیروی نمی‌کند و ارز رایج آن کرون (Krone) است.

دانمارک یکی از پاک‌ترین سیستم‌های اقتصادی دنیا از نظر میزان فساد و آزادترین سیستم اقتصادی جهان را در اختیار دارد. امنیت اقتصادی در این کشور بسیار بالاست و مردم آن از مرفه‌ترین‌ها در دنیا هستند.

زندگی در دانمارک

خیابان‌های کپنهاگ

مهاجرت به دانمارک

با توجه به پایین بودن نرخ رشد جمعیت و نیاز به نیروی کار، دانمارک بخشی از نیاز خود در این زمینه‌ها را از طریق مهاجران تامین می‌کند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به دانمارک وجود دارد.

در میان آن‌ها، مهاجرت تحصیلی و کاری از جمله مهم‌ترین و پرطرفدارترین روش‌ها هستند. با توجه به کیفیت بالای سیستم بهداشت و درمان در این کشور، دستمزد بالا و نیاز به نیروی پزشکی، مهاجرت کادر درمان به دانمارک محبوبیت بالایی دارد.