رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

بعد از بوتاکس چی نخوریم

آشنایی با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

گرچه زیبایی یکی از اولویت‌های اصلی بسیاری از مردم است، اما پس از دریافت درمان‌های زیبایی، رعایت بعضی از نکات می‌تواند نتیجه درمان را تحت‌الشعاع قرار دهد. یکی از محبوب‌ترین درمان‌های موجود در حیطه زیبایی، است، اما درک آنچه باید پس از انجام این روش انجام شود، کلید اجتناب از هر گونه عوارض جانبی است. به همین خاطر در این مقاله به مراقبت بعد از بوتاکس می‌پردازیم.

در حالی که مزایای زیادی برای انجام روش بوتاکس وجود دارد، اگر بعد از آن اقدامات احتیاطی خاصی را دنبال نکنید، می‌توانید نتایج ناخواسته‌ای را تجربه کنید. موارد زیر بعد از انجام روش بوتاکس اجتناب گردد:

ورزش کردن

از جمله مراقبت‌های بعد از بوتاکس ورزش نکردن می‌باشد. این کار را برای پیشگیری از به حرکت درآمدن بوتاکس نباید انجام دهید. انجام ورزش بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند در حصول نتیجه تاثیرگذار باشد.

ناراحتی محل تزریق

بعد از این عمل احساس ناراحتی می‌کنید و می‌خواهید محل تزریق را ماساژ دهید یا مالش دهید، اما باید از این کار اجتناب کنید . برای مراقبت بعد از پوست شما نیاز به بهبودی بعد از درمان دارد، بنابراین هر حرکت غیر ضروری در آن منطقه می‌تواند نتایج ناخواسته‌ای ایجاد کند.

خوابیدن روی صورت

زمان معمول برای بهبودی بعد از یک درمان بوتاکس بین دو تا چهار ساعت است، بنابراین اگرچه ممکن است بخواهید کوتاه مدت روی صورت خود بخوابید، توصیه می‌شود که در طول آن مدت زمان از این کار اجتناب کرده تا محل تزریق شما آسیب نبیند.

مصرف الکل

مصرف الکل باعث تعریق بیشتر و عدم جذب بوتاکس توسط پوست می‌گردد. در صورتی که تمایل به مصرف الکل دارید در راستای رعایت مراقبت‌های بعد از بوتاکس حداقل باید ۲۴ ساعت از تزریق بوتاکس گذشته باشد.

عدم مصرف رقیق کننده‌های خونی

پس از بوتاکس از مصرف هر یک از رقیق کننده‌های خون، اجتناب کنید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه موقع می‌توانید دوباره این داروها را مصرف کنید.

فعالیت بدنی

علاوه بر کار کردن، اجتناب از هر گونه فعالیت شدید که می‌تواند در طول این مدت به شما آسیب برساند. قبل از شروع هرگونه رژیم‌های شدید، یک فرجه 24 ساعته به خودتان بدهید.

عدم دست زدن به محل تزریق

علاوه بر ماساژ منطقه تحت درمان، نباید حداقل به مدت شش ساعت پس از آن منطقه را لمس نمود. پس از گذشت زمان، شما می‌توانید منطقه آسیب دیده را با صابون و آب بشورید.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض گرما بیش از حد

عوارض بوتاکس

زمان زیادی از ورود بوتاکس به فهرست جراحی‌های زیبایی گذشته و در این مدت عوارض قابل توجه یا خطرناکی از مشاهده نشده است. می‌توان گفت در مورد عوارض بوتاکس کمی اغراق شده است و بوتاکس اگر در محیط مناسب و همراه با مراقبت بعد بوتاکس و رعایت دستورالعمل‌های قبل آن انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت. در بوتاکس از سم بوتولینیوم رقیق شده استفاده می‌کنند، این سم بسیار خطرناک است و در غلظت‌های بالا باعث بوتولیسم می‌شود. بوتولیسم نوعی خطرناک و کشنده است که بر اثر مصرف غذاهای آلوده یا مانده ایجاد می‌شود و ممکن است به فلج دائمی عضلات بیانجامد.

کبودی و ورم پوست از عوارض شایع بوتاکس است که چند روز پس از تزریق از بین می‌رود. جالب است بدانید کاربرد بوتاکس تنها محدود به زیبایی و رفع نیست. تحقیقات نشان داده است بوتاکس در درمان بیماری‌هایی مانند :

بسیاری از افراد در سراسر جهان از رنج می‌برند، بوتاکس درمانی جدید و بسیار موثر برای دردهای میگرنی است. بوتاکس با فلج کردن بخشی از عصب گردن و سر مانع انتشار و انتقال پیام‌های درد در این نواحی می‌شود و دردهای میگرنی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

اگر مبتلا به میگرن هستید و سردردهای آزاردهنده میگرن شما را عذاب می‌دهد می‌توانید به جای تحمل این دردهای طاقت فرسا از بوتاکس برای درمان خود استفاده کنید.

می‌توانید قبل از هرچیز با یا مشورت کنید تا برای انجام این درمان نوین شما را راهنمایی کنند.

بهترین کرم بعد از بوتاکس | حرکات صورت بعد از بوتاکس | خوابیدن بعد از بوتاکس

منع مصرف بعضی از داروها

مصرف بعضی از داروها قبل از بوتاکس باعث ایجاد کبودی پوست یا مشکلات دیگر می‌شود. بهتر است قبل از بوتاکس از مصرف:

 • داروهای گیاهی
 • و بروفن خودداری کنید.

اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید حتما دکتر پوست خود را در جریان بگذارید. مصرف بعضی از داروها باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل بوتاکس می‌شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند :

 • روغن ماهی
 • ترکیبات گیاه خارمریم
 • مکمل‌های حاوی دوز بالای ویتامین ای و داروهای رقیق کننده خون از داروهایی هستند که مصرف آن‌ها از ده روز قبل از بوتاکس ممنوع است.

پیشگیری از تبخال

افرادی که مستعد تبخال هستند و زیاد دچار آن می‌شوند، ممکن است با انجام بوتاکس تبخال بزنند. اگر جزو این افراد هستید حتما یک هفته قبل از بوتاکس، پزشک خود را در جریان بگذارید تا با تجویز داروهای مورد نیاز از بروز تبخال پس از بوتاکس پیشگیری کند.

از آفتاب دور باشید

پیش از بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید زیرا برای بوتاکس مناسب نیست. یکی از مراقبت‌های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم استفاده مرتب از عینک آفتابی استاندارد و کرم ضد آفتاب است.

پرونده سلامت خود را در اختیار پزشک قرار دهید

بهتر است هنگام مراجعه به دکتر ساعدی برای انجام بوتاکس، پرونده سلامت خود را در اختیار او قرار دهید و او را در جریان بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید. رعایت این نکات برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از تداخل دارویی حائز اهمیت است.

چیزی میل کنید

بهتر است هنگام انجام بوتاکس گرسنه نباشید و پیش از مراجعه به پزشک یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده میل کنید. تا چند ساعت پس از بوتاکس عضلات صورت ضعیف هستند و خوردن غذا چندان آسان نخواهد بود.

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

برای کاهش عوارض بوتاکس و کسب نتایج مطلوب لازم است به نکات مراقبت بعد بوتاکس پیشانی  و دور چشم توجه کنید. در ادامه به بررسی دستورالعمل‌هایی که بهتر است بعد از بوتاکس انجام دهید می‌پردازیم.

 • برای مراقبت بعد از بوتاکس صورت خود را به آرامی ورزش دهید، از انجام حرکات شدید خودداری کنید.
 • بقیه روز را استراحت کنید تا ضربان قلب نرمالی داشته باشید.
 • از لمس و فشار آوردن به ناحیه بوتاکس شده خودداری کنید تا سم در صورت شما پخش نشود.
 • ورزش بعد از بوتاکس سرعت جذب بوتاکس را افزایش می‌دهد. یک یا دو ساعت پس از بوتاکس، عضلاتی را که بوتاکس دریافت کرده‌اند به آرامی حرکت دهید، این کار به پخش بهتر بوتاکس در عضله مورد نظر کمک می‌کند.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی پرهیز کنید. یک یا دو روز پس از بوتاکس انجام فعالیت‌هایی که باعث افزایش ضربان قلب و افزایش گردش خون می‌شوند ممنوع است.

افزایش گردش خون باعث پخش سم بوتولینوم در قسمت‌های دیگر صورت می‌شود و اثربخشی آن را در محل تزریق کم می‌کند.

 • یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ های بعد از بوتاکس صورت پرهیز از آرایش است. برای آرایش، دست با پوست صورت تماس پیدا می‌کند و پوست مالش داده می‌شود که منجر به پخش ترکیبات بوتاکس، کاهش اثربخشی بوتاکس و کبودی پوست خواهد شد. ۲۴ ساعت پس از بوتاکس می‌توانید با خیال راحت آرایش کنید.
 • مصرف بعضی از داروها پس از بوتاکس ممنوع است و خطر کبودی را افزایش می‌دهد. از پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید سوال کنید.
 • خوابیدن بعد از بوتاکس تا ۴ ساعت ممنوع است. خوابیدن یا خم شدن در این بازه زمانی باعث کبودی پوست خواهد شد‌. بهتر است تا چند ساعت پس از بوتاکس در حالت نشسته قرار بگیرید.
 • و دخانیات تا ۲۴ ساعت پس از بوتاکس ممنوع است زیرا اثربخشی بوتاکس را کاهش می‌دهند.
 • برای درمان ورم صورت بعد از بوتاکس می‌توانید از تمرینات صورت کمک بگیرید. اخم کردن، خندیدن و بالا انداختن ابروها باعث کاهش عوارض بوتاکس خواهد شد.
 • برای رعایت نکات مراقبت بعد از بوتاکس صورت تا ۴۸ ساعت از انجام درمان‌های پوستی خودداری کنید. استفاده از اسکراب‌های لایه بردار و هر نوع در این بازه زمانی ممنوع است. ماساژ پوست نیز باعث کاهش اثر تزریق می‌شود و لازم است به تعویق بیفتد.
 • برای پیشگیری از کبودی پوست تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس در مقابل نور خورشید قرار نگیرید. گرما می‌تواند پوست را ملتهب کند و با افزایش خطر کبودی پوست را افزایش دهد.
 • حمام بعد از بوتاکس حداقل تا ۲۴ ساعت توصیه نمی‌شود زیرا فشار آب به محل تزریق آسیب می‌رساند. علاوه بر فشار آب، گرمی آب و بخارهای گرم نیز باعث کبودی محل تزریق می‌شوند.
 • کبودی‌های ایجاد شده بر اثر بوتاکس باید تا دو هفته پس از تزریق محو شوند‌. برای درمان ورم صورت بعد از بوتاکس و کاهش کبودی محل تزریق می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
 • بهتر است از شستن صورت بعد از بوتاکس خودداری کنید یا در صورت لزوم صورت خود را با آب سرد یا ولرم و به آرامی بشویید.
 • بعد از بوتاکس به‌ندرت پیش می‌آید و موقتی است. ممکن است هنگام بوتاکس پیشانی، مقداری از مواد تزریق شده به قسمتی از پلک وارد شود که باعث فلجی موقت عضلات پلک و افتادگی پلک خواهد شد.
 • خوابیدن بعد از بوتاکس شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود، حداقل تا ۴ ساعت پس از بوتاکس دراز نکشید و نخوابید. پس از این مدت برای خوابیدن چند بالش زیر سر خود بگذارید تا سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.

شیوه خوابیدن در شرایط مراقبت بعد از بوتاکس باید به شکلی باشد که در حین خواب فشاری به صورت وارد نشود . خوابیدن روی شکم و خوابیدن به پهلو به شکلی که نواحی تزریق تحت فشار قرار بگیرند مناسب نیست.

 • برای کاهش عوارض بوتاکس بهتر است رژیم غذایی بعد از بوتاکس را رعایت کنید. حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس از مصرف غذاهای پرادویه یا شور پرهیز کنید. غذاهای شور با افزایش سدیم بدن، ورم و کبودی پس از بوتاکس را افزایش می‌دهند.
 • استفاده از رنگ مو بعد از بوتاکس صورت توصیه نمی‌شود و ممکن است عوارضی داشته باشد. در مدت زمانی که رنگ روی موها قرار دارد دمای سر افزایش پیدا می‌کند و باعث افزایش گردش خون در ناحیه سر و صورت می‌شود که ورم و کبودی محل تزریق را افزایش می‌دهد.
 • بوتاکس به رفع چروک‌های عمودی پیشانی که به خط اخم معروف هستند کمک می‌کند. برای رفع کامل این چروک‌ها لازم است به نکات مراقبت بعد از بوتاکس خط اخم توجه کنید.

۴ روز پس از بوتاکس خط اخم این چروک‌ها شروع به محو شدن خواهند کرد و دو الی سه هفته پس از بوتاکس کاملا محو می‌شوند. بهتر است در این مدت از انجام حرکاتی که باعث ایجاد خط اخم می‌شوند خودداری کنید.

 • یکی از نکات مهم در مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی استفاده نکردن از کلاه، هدبند و پوشش‌هایی است که به پیشانی فشار می‌آورد. این پوشش‌ها باعث انقباض عضلات پیشانی و پخش مواد تزریق شده می‌شوند.
 • مراقبت بعد از بوتاکس دور چشم اهمیت زیادی دارد و در رفع چین و چروک‌های زیر چشم موثر است. برای کاهش کبودی یا التهاب ناشی از بوتاکس در اطراف چشم از داروهای ضد التهاب استفاده نکنید. استفاده از کرم‌های دور چشم باعث ماندگاری بیشتر بوتاکس می‌شود و بهتر است بعد از بوتاکس به صورت منظم از محصولات دور چشم استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود برای اطلاعات بیشتر فیلم بوتاکس پیشانی را مشاهده کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

بوتاکس باعث کاهش چشمگیر چین و چروک‌ها خواهد شد و تاثیر قابل توجهی بر جوانسازی دارد. تزریق بوتاکس برای اکثر افراد عارضه‌ای ندارد و کاملا بی‌خطر است.

اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید یا به تازگی این عمل زیبایی را انجام دهید و دچار عوارض نادر آن شده‌اید ،بهتر است با یک در ارتباط باشید. مشاوران پذیرش ۲۴ پاسخگوی سوالات شما در زمینه بوتاکس، عوارض بوتاکس و مراقبت‌ های قبل و بعد از بوتاکس خواهند بود.

هنگام استفاده از درمان بوتاکس، مهم است که تمام پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید تا مطمئن شوید بهترین نتایج را در بر خواهد داشت. امکانات بسیاری از بوتاکس وجود دارد که می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند، اما انجام تحقیقات به شما کمک می‌کند تا نتایج مثبت را به دست آورید. بهتر است که در انتخاب کلینیک مورد نظر نیز دقت کافی را به عمل آورید.