بررسی امکانات منطقه تهرانسر تهران

محله تهرانسر یکی از محله‌های پررونق غرب تهران واقع در منطقه ۲۱ است. محله‌ای که هنوز هم محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری و زندگی به شمار می‌رود. این محله در گذشته شکارگاه شاهان قاجاری بوده است.  دسترسی این محله به طور کلی خوب است؛ اما به علت نبود مترو از نظر حمل‌ونقل عمومی جای بهتر شدن دارد. وجود بزرگراه‌ها و اتوبان‌های اطراف محله تاحدی از بار ترافیکی آن می‌کاهد. البته که نزدیکی به فرودگاه مهرآباد موجب شهرت اولیه تهرانسر شد، اما همیشه آلودگی صوتی را هم برای آن ایجاد می‌کند.

محله تهرانسر کجا است؟

محلهٔ تهرانسر در منطقه ۲۱ شهرداری تهران واقع شده است. تهرانسر از محله‌های غرب تهران محسوب می‌شود که تا همین چند سال پیش جمعیت چندانی نداشت. تهرانسر برای زندگی از محله‌های مقرون به صرفه و مناسب برای خرید خانه محسوب می‌شود. به همین علت است که امروز جمعیت آن نسبت به گذشته زیاد شده و دیگر محلهٔ خلوتی به شمار نمی‌رود. محلهٔ تهرانسر از شمال به جاده مخصوص و از جنوب به بزرگراه فتح ختم می‌شود. از شرق این محله به فرودگاه مهرآباد و از غرب آن به بزرگراه آزادگان می‌رسیم.

نقشهٔ محله تهرانسر

همان‌طور که گفته شد، تهرانسر در منطقه ۲۱ تهران واقع شده است. در تقسیم‌بندی‌های شهری، برخی اوقات تهرانسر خود به چند محله تقسیم مرکزی، شمالی، شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در تصویر زیر، نمایی از کل محله تهرانسر را مشاهده می‌کنید. با کلیک روی لینک‌های زیر هم نقشه این محله‌ها را در مسیریاب بلد ببینید:

تاریخچهٔ محلهٔ تهرانسر

تاریخ تهرانسر به خاندان قاجار گره خورده است. گفته‌ می‌شود که این محله در قدیم شکارگاه قاجاریان بوده است. در دورهٔ حکومت احمدشاه قاجار، چشمه‌ای در تهرانسر به یکی از بزرگان فروخته شد. در آن روزگار چشمه و آب اهمیت زیادی داشت. به واسطهٔ وجود این چشمه، کشاورزانی در این منطقه شروع به کار کردند و واسطه‌ای برای رونق آن شدند.

در سال ۱۳۳۱ شرکت نفت خانه‌سازی در این محله را شروع کرد. این کار گام بزرگی در توسعهٔ محله شد و به تدریج این محله را به کاربری مسکونی نزدیک کرد.

امکانات محله

امکانات سکونتی و رفاهی خوبی در محلهٔ تهرانسر در دسترس است و کمبودی از این نظر دیده نمی‌شود. یکی از مسائلی که در تهرانسر وجود دارد، حمل‌ونقل است. این محله، خط متروی مجزایی ندارد. همین هم هزینه‌های عبور و مرور مردم را بالا می‌برد.

تهرانسر برای زندگی گزینهٔ بسیار مناسبی به شمار می‌رود. به‌علاوه این محله هنوز هم امکان سرمایه‌گذاری برای ساخت و ساز را دارد. تهرانسر یکی از بهترین و ارزان‌ترین مناطق تهران بوده و امکانات رفاهی خوبی مانند میدان میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند و رفاه دارد. تهرانسر از نظر امکانات زندگی در سطح مناسبی قرار دارد و سرعت توسعهٔ امکانات این محله نیز خوب ارزیابی می‌شود.

این محله از نظر مراکز خدمات درمانی، تفریحی و ورزشی و مراکز فرهنگی وضعیت مناسبی دارد. البته این امر به معنای کامل بودن آن نیست. به عبارت دقیق‌تر این محله متناسب با رشد جمعیت خود نتوانسته توسعه پیدا کند. این مسأله موجب ایجاد نارضایتی در ساکنان قدیمی محله شده است. به عنوان مثال نبود مترو در محله جلب توجه می‌کند و مسئولان در پی برنامه‌ریزی‌های لازم برای افتتاح خط مترو در این منطقه هستند.

حمل‌ونقل عمومی و مترو تهرانسر

تهرانسر از جمله محلاتی است که در طرح ترافیک و طرح زوج و فرد نیست. ساکنان این محله دسترسی مناسبی به اتوبوس و تاکسی دارند. نزدیک‌ترین مترو به محله تهرانسر، ایستگاه متروی آزادی است.

ترافیک داخلی تهرانسر در وضعیت مناسبی قرار دارد و هنوز مانند بسیاری از محله‌های غرب تهران، شلوغ و پرترافیک نشده است. یکی از علت‌هایی که برای این خلوتی ذکر می‌شود، وجود اتوبان‌ها و بزرگراه‌های اطراف محله است. با این وجود شهرداری منطقه ۲۱ در پی بهبود شرایط حمل‌ونقل عمومی در تهرانسر بوده است تا با افزایش جمعیت روزافزون این منطقهٔ خوش‌قیمت، مشکلات حمل‌ونقل عمومی آن نیز کاهش یابد.

محله تهرانسر برای زندگی محله‌ای با دسترسی متوسط قلمداد می‌شود. نزدیکی تهرانسر به فرودگاه مهرآباد موجب تولید آلودگی صوتی شده است، اما همین امر نیز از دلایل رونق اولیهٔ آن از نظر دسترسی مناسب به شمار می‌رود.

با محله‌های دیگر تهران هم آشنا شوید:

عکس محله تهرانسر

تهرانسر یکی از محله‌های مناسب برای زندگی در غرب تهران محسوب می‌شود. این محله بزرگ که خود به چند محله کوچک‌تر تقسیم می‌شود، تقریبا تمامی امکانات رفاهی و سکونت را در سطح خوبی به شهروندان خود ارائه می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید بخشی از امکانات رفاهی و سکونتی این محله را مشاهده کنید.

عکس محله تهرانسر تهران منطقه ۲۱

خیابان‌های مهم تهرانسر

از شمال میدان کمال الملک تهرانسر، شهرک بازرگان و قباد را می‌بینیم. در شرق این محله بنفشه، گل‌محمدی، فجر و نفت و در غرب آن شهرک دریا، خیابان بهشتی و رجایی قرار گرفته است.  بخش مرکزی تهرانسر شامل چهارراه صدف، خیابان خسروپرویز، خیابان گلناز و تهرانسر بلوار اصلی است.

بهترین خیابانهای تهرانسر در قسمت شمالی تهرانسر بلوار اصلی و شهرک پاسداران واقع در شرق منطقه است. از دیگر خیابان‌های خوب تهرانسر می‌توانیم بلوار لاله و محله گلناز، بلوار یاس و نیلوفر شرقی را نام ببریم. این خیابان‌ها گران‌ترین خانه‌ها را داشته و بیشترین دسترسی را به امکانات منطقه دارند.

قیمت خانه و آگهی‌های تهرانسر

قیمت خانه در تهرانسر را می‌توان نزدیک به میانگین مناطق متوسط تهران دانست. با نگاهی به آگهی‌های فروش مسکونی در این محله در دیوار، می‌توان قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان را برای هر متر مربع (اردیبهشت ۱۴۰۰)، قیمت متوسطی برای تهرانسر دانست. البته قطعا خانه‌هایی با امکانات بیشتر و قیمت بالاتر هم در تهرانسر پیدا می‌شود.

تهرانسر برای اجاره مسکونی هم محله‌ای تقریبا مناسب به‌حساب می‌آید. به‌طور کلی می‌توان گفت که قیمت اجاره در این محله به نسبت محله‌های دیگر غرب تهران تاحدی پایین‌تر است. با کلیک روی لینک زیر، می‌توانید همه آگهی‌های املاک تهرانسر را در دیوار مشاهده کنید.

یکی از پروژه های معرف دولتی در منطقه تهرانسر پروژه تندگویان میباشد جهت اطلاعات بیشتر با ما با کلید روی پروژه تندگویان همراه باشید