برای خرید خانه چه سوالاتی بپرسیم

علاوه بر دانستن ، قبل از خرید باید سؤالات مهمی از مشاوران املاک بپرسید. بازدید از خانه‌ها صرفا برای این نیست که با مشاهده از جو و فضایی که در آینده خواهید داشت، مطلع شوید. لازم است از فرصت استفاده کنید و سؤالاتی مطرح کنید که ممکن است بعدها در فرایند معامله، پرسیدن و آگاهی از آنها مقدور و ممکن نباشد. پس حواس‌تان را حسابی جمع کنید و در ادامه‌ی این مقاله با ۱۰ سؤالی که باید قبل از از مشاور املاک بپرسید، آشنا بشوید:

۱. تاکنون چند پیشنهاد خرید مطرح شده است؟

اگر منزل فروشی خواهان زیادی داشته باشد، مشاوران املاک معمولا این مسئله را سریع عنوان می‌کنند و مایلند تا از نظر قیمت فروش، شما و دیگران را وارد رقابت و چالش کنند. در هر حال به میزان استقبال از منزل فروشی دقت کنید. اگر خانه طالب زیادی داشته باشد، قیمت پیشنهادی بالاتر می‌رود و باید به کار درست در این رقابت قیمتی دقت کنید.

۲. قیمت فروش چه تغییراتی کرده است؟

باید از بپرسید که خانه مورد نظر برای خرید، از زمانی‌که برای فروش گذاشته شده است، چندبار و به چه علت تغییر قیمت داشته است؟ مثلا گاهی اوقات، عجله و نیاز فروشنده موجب کاهش قیمت می‌شود. شاید هم دلایل دیگری وجود دارد که باید برای تصمیم‌گیری بهتر در جریان آنها باشید و این موضوع و دلایل آن را از مشاور املاک جویا شوید.

۳. علت فروش خانه چیست؟

باید بدانید که علت فروش خانه چیست. آیا منطقه برای زندگی ناامن است یا مدارس موجود در محله بسیار نامناسب و نامطلوب هستند؟ همسایه‌ها آزار و اذیت زیادی دارند یا؟ باید از علت اصلی نقل مکان خانواده مطلع شوید تا بعد از دچار مشکلاتی مشابه نشوید. اگر مشاور املاک و صاحب‌خانه در پاسخ‌گویی تعلل داشته باشند و نتوانند درست‌وحسابی علت فروش را توضیح بدهند، باید کمی شک و بیشتر تحقیق کنید.

۴. چند وقت از پیشنهاد فروش خانه گذشته است؟

باید بدانید که خانه مورد نظر شما در بنگاه‌ها چه مدت برای فروش قرار گرفته است؟ اطلاعات موجود در این زمینه باعث می‌شود خیلی چیزها دست‌تان بیاید. آیا خریداران قبلی بر سر قیمت به توافق نرسیده‌اند؟ آیا استقبال از آن کم بوده است؟ آیا به‌تازگی پیشنهاد فروش مطرح شده است و… .

۵. مشکلات این خانه چیست؟

باید قبل از خرید هر خانه بدانید چه مشکلات ساختاری، حقوقی و… درباره‌ی این خانه مطرح است؟ حق شما است که بدانید مسائل مرتبط با این خانه از چه قرار است؟ وجود مشاور املاکی پرچانه در این زمینه بسیار راه‌گشا خواهد بود. چون از میان حرف‌هایش حتما به نکاتی اشاره خواهد کرد که شما را از مشکلات احتمالی و عینی خانه آگاه می‌سازد. اگر مشکلات و مسائل موجود و همچنین را بدانید، دست‌تان در تخفیف‌گرفتن بازتر خواهد بود.

۶. تاریخ بازسازی خانه در چه زمانی است؟

باید قبل از خرید خانه از آخرین دست‌کاری‌ها و بازسازی‌های صورت‌گرفته، مطلع باشید. مثلا ایزوگام بام خانه، تغییر لوله‌ها و یا موارد دیگر، بسیار مهم هستند و باید درباره‌ی آنها سؤال کنید.

۷. هزینه شارژ و قبوض چگونه است؟

هزینه‌های جانبی خانه نیز بسیار اهمیت دارند. باید حتما درباره‌ی میزان قبوض مصرفی مختلف، اطلاعات کسب کنید و هزینه‌ی شارژ و را بدانید. به ویژه اگر می‌خواهید از منزلی دربست به آپارتمان نقل مکان کنید، باید از هزینه‌های قبوض خدماتی و کاملا آگاه باشید و این هزینه‌ها را مطابق با بودجه‌ی خود تنظیم کنید.

۸. همسایه‌ها چه کسانی هستند؟

برای بعضی از افراد، همسایه‌ها و چگونگی فضای محل اهمیتی ندارد. اما بیشتر افراد به این موضوع اهمیت می‌دهند و روی مسائل مربوط به حساس هستند و مایل به دانستن این هستند که همسایه‌ها سالمندند یا بچه‌دار؟ ساکت‌اند یا پرسروصدا؟ رفت‌وآمدهای افراد در محل چگونه است؟ مشاور املاک می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۹. موقعیت مکانی خانه چطور است؟

محله‌ای که در آن زندگی خواهید کرد نیز بسیار مهم است. باید بدانید که موقعیت مکانی آن محل از نظر مراکز خرید، فروشگاه‌ها، مدارس و دسترسی به وسایل نقلیه در محله‌ی موردنظر به چه صورت است؟ همچنین جذابیت‌های تفریحی، امکانات و چگونه است.

۱۰. زمان‌بندی صاحب‌خانه برای فروش به چه ترتیب است؟

نکته‌ی مهم دیگر این است که صاحب‌خانه فعلی چه زمان‌بندی‌ای برای یا خانه و تخلیه‌ی آن مدنظر دارد. آیا برای فروش عجله دارد؟ یا مثلا می‌خواهد تا پایان سال تحصیلی فرزندان در منزل فعلی‌اش ساکن باشد. همه‌ی این اطلاعات به شما و فروشنده برای توافق بر سر قیمتی مناسب و کمک خواهد کرد.

یادتان باشد درباره‌ی خودتان اطلاعات ریز و جزئی را فاش نکنید. اگر منزل را پسندید، اشتیاق بیش‌ازحد نشان ندهید یا بودجه‌ی خود را سریع آشکار نکنید. این سیاست‌ها در تعیین قیمت خرید نقش مهمی دارند.

مشاوران املاک ایران زمین بهترین مشاوره را به شما اراعه می دهند.