رسانه عمومی

افزایش تعداد پرونده‌های پزشکی قانونی فارس/رشد ۱۶ درصدی فوت‌شدگان حوادث

سلام دکتر/فارس مدیرکل پزشکی قانونی فارس اعلام کرد که طی چهار ماه اول امسال، شاهد افزایش تعداد مراجعان و تشکیل پرونده در این اداره کل نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

علیرضا درودچی شنبه ١٨ شهریور در جمع خبرنگاران بیان کرد: طی چهارماهه اول امسال، ٣٨ هزار و ٥٠٠ نفر به پزشکی قانونی فارس مراجعه کرده و در بخش معاینات بالینی تشکیل پرونده داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١٠ درصد و نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

او با بیان اینکه در بازه زمانی یاد شده، ۲۰۲۲ جسد بررسی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد، یادآور شد: ۶۴۴ پرونده در چهارماه نخست امسال در کمیسیون‌های پزشکی این اداره کل تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٢٢ درصد کاهش داشته است.

درودچی همچنین به آمار تصادفات در این بازه زمانی اشاره و بیان کرد: در حوزه درون شهری در چهارماه اول امسال با ١٣٥ مورد فوتی نسبت به مدت سال گذشته افزایش ۱۰.۷درصدی متوفیان داشته‌ایم و در حوزه برون شهری نیز با ۴۵۲ مورد فوت، افزایش ١٧.٧ درصدی را شاهد بودیم که مجموعا در هر دو حوزه درون و برون شهری، افزایش ۱۶ درصدی متوفیان حوادث ترافیکی در چهارماهه اول امسال داشته‌ایم.

او خاطرنشان کرد: ٣٣ نفر در چهارماهه اول امسال بر اثر غرق شدگی و ١١ نفر به دلیل مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن در فارس نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس اعلام کرد که از مجموع پرونده‌های تشکیل شده در کمیسیون‌های پزشکی طی چهارماهه اول امسال، ٢٥٨ پرونده معادل ۴۰ درصد با موضوع قصور پزشکی بوده است.

درودچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مبنای کار در پزشکی قانونی، صداقت است، گفت: مجموعه فعالیت‌های پزشکی قانونی در چهار قالب معاینات، تشریح، کمیسیون‌های پزشکی و آزمایشگاهی انجام می‌شود.

او همچنین با بیان اینکه بیش از ٨٠ درصد از بار مراجعات پزشکی قانونی را بخش معاینات و کمیسیون‌های پزشکی تشکیل می‌دهد، افزود: پزشکی قانونی بر خلاف تصوری که برای مردم ایجاد شده، تنها سه تا پنج درصد از فعالیتش به امور متوفیان اختصاص دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس ادامه داد: در بخش معاینات به حسب وظیفه ماهوی، آسیب‌ها و صدماتی که افراد در حوادث مختلف دیده‌اند، بررسی می‌شود و با احراز صدمات، ارتباط این صدمات با حادثه ایجاد شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

درودچی با بیان اینکه حدود ١٥٠ فعالیت و کارشناسی برای مراجع قضایی در پزشکی قانونی انجام می‌شود، گفت: یکی از موارد مهمی که گاهی در احراز صدمات ایجاد می‌شود، وجود افراد سودجو است که تلاش می‌کنند سیستم قضایی و پزشکی قانونی، سیستم‌های بیمه‌ای و …به نفع منافع شخصی خود دور بزنند، این درحالی است که وظیفه پزشکی قانونی در راستای کشف حقیقت و کمک به استقرار عدالت است.

او اضافه کرد: در سراسر دنیا یکسری شاخص‌ها برای برنامه ریزی کلان در دولت‌ها از جمله تولد، طلاق، و مرگ و میر و…مورد توجه است.لذا اعلام دلیل فوت برای برنامه ریزی در حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی فارس؛ بیماریهای قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی و انواع سرطان‌ها بیشترین علت مرگ و میر در این استان را تشکیل می‌دهند.

درودچی همچنین به فعالیت سه آزمایشگاه سم شناسی، آسیب شناسی و بخش ژنتیک در پزشکی قانونی فارس اشاره و خاطرنشان کرد: در آزمایشگاه سم شناسی بیشترین فعالیت را در تشخیص سموم و داروها داریم که خوشبختانه با وجود دستگاه‌های به روز در استان، کمترین مقادیر دارو و سموم در بافت آزمایشی مشخص می‌شوند.

او همچنین خاطرنشان کرد: بیشترین بار مراجعات در بخش معاینات مربوط به تصادفات و منازعات است.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس خاطرنشان کرد: در موضوع سقط جنین نیز موردی که حائز اهمیت است، این است که اجازه سقط جنین به جنین بیمار داده می‌شود که امکان حیات ندارند.

درودچی با بیان اینکه موارد اعتراض به نظریات پزشکی قانونی در کمیسیون‌های پزشکی مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد، گفت: آمار تصادفات و صدمات ساختگی در استان بسیار کم و کمتر از دو درصد است.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس همچنین با بیان اینکه در ٣١ شهرستان این استان مرکز فعال پزشکی قانونی وجود دارد، به راه‌اندازی سامانه اینترنتی نوبت دهی در این اداره کل اشاره و عنوان کرد: به کمک این سامانه، از ازدحام جلوگیری شده و شاهد کاهش مدت زمان حضور در صف انتظار بوده‌ایم.

انتهای پیام