رسانه سلامت و دانشکسب و کار سلامتی

اثر رژیم فستینگ بر بهبود BMI در مردان تعیین بهترین مقدار BMI برای بهبود سلامت و کاهش بیماری‌های مزمن

وزن مناسب برای آقایان چگونه تعریف میشود؟

BMI آدولف کوئتلت، ریاضیدانی بود که چند دهه پیش BMI یا شاخص توده وزنی بدن را توسعه داد و معادله وزن به قد را به‌عنوان راهی برای کمک به تعیین وزن ایده‌آل، به‌طورکلی فرمول‌بندی کرد. BMI ابزاری است که به تعیین تناسب وزن نسبت به قد کمک می‌کند، اما «ابزار» یک کلمه عملی است، درحالی‌که این شاخص برای تخمین چربی اضافی یا ناکافی بدن طراحی شده و چربی را مستقیماً اندازه‌گیری نمی‌کند. بنابراین تصویر کاملی را برای برخی افراد ارائه نمی‌دهد. به‌همین دلیل است که BMI به تنهایی نباید فاکتوری درنظرگرفته شود که برای اندازه‌گیری وزن مناسب استفاده می‌شود. عوامل دیگری که برای تعیین وزن مناسب در کنار شاخص توده وزنی بدن باید لحاظ شوند، عبارتند از:

محاسبه bmi: بااین‌وجود، شاخص توده وزنی بدن بازهم می‌تواند نشان دهد که آیا چربی اضافی در بدن وجود دارد یا خیر. این چربی اضافی باعث افزایش خطر ابتلابه دیابت نوع 2، بیماری قلبی، فشارخون بالا می‌شود و درمقابل، داشتن شاخص توده بدنی بسیار پایین، مشکلات سلامتی دیگری مانند سوءتغذیه و تراکم استخوان پایین را به همراه دارد. به‌همین دلیل، محاسبه وزن متوسط ​​افراد ساده اما تعیین وزن سالم یا ایده‌آل کمی پیچیده‌تر است. برای محاسبه بهترین BMI برای مردان و تعریف وزن مناسب برای آقایان باید وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب سانتی‌متر تقسیم شود. محدوده‌های وزنی شاخص توده وزنی عبارتند از:

رژیم فستینگ: اگرچه BMI به‌طورمستقیم چربی بدن را اندازه‌گیری نمی‌کند، اما نتایج آن تا حدودی با نتایج سایر روش‌های اندازه‌گیری چربی بدن مرتبط است. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 محدوده BMI برای مردان

نمونه‌ای از محدوده BMI برای مردان با استفاده از قد و وزن به‌صورت زیر است و بهترین BMI برای مردان در رده‌های سنی و وزنی مختلف به صورت ذیل می‌باشد:

در این روش، به‌عنوان مثال فردی که 150 سانتی‌متر قد و حدود 75 کیلوگرم وزن دارد، در محدوده اضافه‌وزن قرار می‌گیرد، درحالی‌که مردی که تقریباً 180 سانتی‌متر دارد، در محدوده سالم است. اگرچه این یک نگاه اجمالی از نحوه عملکرد BMI است، اما می‌تواند به شناسایی محدوده وزن مردان کمک کند.

فرمول محاسبه اضافهوزن مردان چیست؟

میزان متابولیسم پایه (BMR) معادل مقدار انرژی (به شکل کالری) است که بدن برای فعالیت در صورت استراحت 24 ساعته به آن نیاز دارد. محاسبه میزان متابولیسم پایه یکی از فرمول‌های مرتبط با محاسبه چربی و اضافه‌وزندر کنار شاخص توده وزنی بدن است. برای محاسبه BMR تنها چیزی که نیاز است، اندازه‌گیری وزن، قد، سن و تعیین جنسیت است. محاسبه BMR برای مردان و زنان متفاوت است و فرمول زیر محاسبه میزان متابولیسم پایه مردان را نشان می‌دهد:

BMR = 66.5 + (13.75 * وزن (کیلوگرم)) + (5.003 * قد (سانتی‌متر)) – (6.75 * سن)

BMI نیز محدوده وزنی مردان را براساس قدشان ارزیابی می‌کند. این محاسبه بدون درنظرگرفتن سن، جنس، نژاد، ترکیب بدن و سایر عوامل برای تمام افراد به‌طور یکسان ارزیابی می‌شود.

BMI برای مردان با فرمول کلی شاخص توده وزنی یعنی اندازه‌گیری نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می‌شود.

آیا محاسبه BMI شاخص خوبی برای تشخیص BMI مردان است؟

BMI همیشه ابزار مناسبی برای سنجش وزن مردان در محدوده سالم یا طبیعی نیست و یافتن بهترین BMI برای مردان نیز به‌همین دلیل می‌تواند کمی دشوار باشد. برای مثال، ممکن است وزن یک مرد ورزشکار بیشتر از یک مرد غیرورزشکار هم‌قد خودش باشد، اما از نظر بدنی و سلامت در جایگاه بالاتری ایستاده باشد؛ چرا که عضله از چربی متراکم‌تر است و همین مورد به افزایش وزن کمک می‌کند. البته جنسیت نیز در این زمینه موردتوجه است. زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به ذخیره چربی بدن دارند. به همین ترتیب، مردان یا زنان مسن‌تر نیز چربی بدن بیشتری ذخیره می‌کنند و توده عضلانی کمتری نسبت به بزرگ‌سالان جوان با همان قد دارند. پزشکان عموماً افرادی را که BMI آن‌ها در محدوده “طبیعی” است، دارای BMI سالم می‌دانند. افراد زیر این محدوده ممکن است دارای کمبود وزن باشند و افراد بالاتر از این محدوده دارای اضافه‌وزن یا چاقی محسوب می‌شوند. با این حال، شاخص توده وزنی ممکن است به دلایلی که توضیح داده شد، دقیق‌ترین معیار برای تشخیص سالم بودن وزن یک فرد نباشد.

آدرس دکتر کرمانی رژیم لاغری | بهترین bmi برای مردان | رژیم دکتر کرمانی یا لیمومی

بهترین BMI برای مردان چقدر است؟

برای آگاهی از بهترین BMI برای مردان، ابتدا باید دسته‌بندی وزن بدن آنان را به‌صورت زیر درنظرداشت:

این محدوده‌ها با محدوده BMI مطابقت دارند:

این محدوده‌ها صرف‌نظر از جنسیت اعمال می‌شوند. بااین‌حال، باید توجه داشت نمودار BMI اولیه بزرگ‌سالان برای افراد 20 سال به بالا مفید است. کودکان و مردان جوان تا 19 سال، باید از یک ماشین‌حساب صدک BMI برای محاسبه محدوده دقیق وزنی خود استفاده کنند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند محدوده BMI سالم برای مردان بین 18.5 تا 24.9 درنظرگرفته می‌شود، اما نقطه میانی 22 سالم‌ترین وزن برای مردان و نقطه 21 مناسب‌ترین وزن برای زنان است. ن

به‌عبارت‌دیگر، برای رسیدن به BMI = 22، وزن یک زن با قد 150 سانتی‌متر حدود 54 کیلوگرم خواهد بود، در حالی که یک مرد 150 سانتی‌متری حدود 57.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت. بااین‌وجود، همه نمی‌توانند BMI را حتی با سالم و ورزش فراوان در محدوده طبیعی حفظ کنند. مثال ورزشکاران حرفه‌ای با توده عضلانی بالا از این دست است. به‌همین ترتیب، قرارگرفتن در محدوده طبیعی لزوماً به معنای سالم بودن فرد نیست. افرادی که غذاهای ناسالم می‌خورند و هرگز ورزش نمی‌کنند، ممکن است همچنان در سطح متوسط شاخص توده وزنی باشند. به‌همین دلیل، بهترین استراتژی،است. برای اکثر افراد، این کار دستیابی به BMI در محدوده طبیعی را آسان‌تر می‌کند. افرادی که به دنبال ارتقای سلامت خود هستند، می‌توانند از پیشنهادات زیر استفاده کنند:

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

ورزش در بیشتر روزهای هفته برای مدیریت BMI

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در آمریکا توصیه می‌کند بزرگ‌سالان هر هفته 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط مانند پیاده‌روی یا 75 دقیقه ورزش هوازی شدید مانند دویدن را در برنامه خود داشته باشند. بزرگ‌سالان همچنین باید حداقل دوبار در هفته تمرینات قدرتی انجام دهند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای مدیریت BMI

اگرچه محدودکردن مصرف غذاهای پرکالری یا پرچرب بسیار مهم است، اما مردان برای رسیدن به بهترین BMI، باید از رژیم‌های غیرمنتظره یا فاقد موادمغذی و عجولانه پرهیز کنند. البته گاهی‌اوقات نیز افزایش وزن نشانه یک مشکل اساسی سلامتی مانند وضعیت تیروئید است که باید به پزشک مراجعه شود.

برخی متخصصان بر این باورند که BMI شاخص کاملی برای تمام افراد نیست.

آیا فرمول محاسبه BMI در زنان و مردان متفاوت است؟

محاسبات BMI براساس جنسیت تنظیم نمی‌شود و نمودارهای شاخص توده وزنی بدن، برای مردان و زنان بزرگ‌سال یکسان است. مواردی مانند فاکتورهای مهمی در هنگام تجزیه و تحلیل سلامت افراد هستند و همیشه باید همراه با وزن و قد برای تعیین خطر ابتلا به فرد بدون توجه به BMI استفاده شوند. علاوه‌براین، تفاوت قد و وزن نیز باید درنظرگرفته شود؛ به این معنی که فقط به این دلیل که کسی هم‌قد دیگری است، دلیل نمی‌شود که دقیقاً همان وزن هم برای او ایده‌آل باشد. عوامل متعددی در تفاوت وزن نقش دارند، از جمله:

به‌طورکلی، نمودارهای شاخص توده بدنی مردانه و زنانه در ارقام BMI متفاوت است. مردان اندامی عضلانی‌تر از زنان دارند، درحالی‌که زنان اندکی چربی بیشتر حمل می‌کنند. بااین‌حال، روش‌های محاسبه وزن ایده‌آل بدن و BMI در هر دو جنس نسبتاً یکسان است؛ اگرچه اعداد مورد استفاده متفاوت هستند. بااین‌وجود، BMI برای پیش‌بینی وزن سالم و ایده‌آل مردان و زنان مفید است، اما به این معنا نیست که کاملا دقیق باشد؛ زیرا ترکیب کلی بدن فرد را درنظرنمی‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود از شاخص توده وزنی به‌عنوان یک ابزار استفاده کنید، اما به‌طور کامل به آن تکیه نکنید.

بهترین BMI برای مردان، در محدوده 24.9 – 18.5 قرار می‌گیرد و طبق تحقیقات جدید عدد طلایی تناسب‌اندام برای مردان و برای زنان درنظرگرفته شده است. فرمولاسیون شاخص توده وزنی، جنسیت، سن، عضلانی بودن و ژنتیک خاص بدن را درنظرنمی‌گیرد و به‌همین دلیل، انتقاداتی بر آن وارد شده که بر این اساس نمی‌توان به‌طور کامل به آن تکیه نمود، اما همچنان یک ابزار خوب برای تعیین وضعیت تغذیه و وزن بدن محسوب می‌شود

فاطمه کیمیا

در ابتدا با نوشتن مجموعه 3 نمایشنامه برای کودکان با نام غول سیاه کوچولو کار محتوا را شروع کردم و آن را به چاپ رساندم.سپس دوره های محتوا ، سئوی محتوایی را آموزش دیدم. الان در حدود یکسال است که در به اندام دکتر کرمانی مشغول به کار نوشتن و ترجمه‌ی مقالات هستم.