رسانه عمومی

آموزش فعالیت‌های تعاملی به شهروندان در هنگام بحران/ ضرورت حمایت از کودکان پس از بحران

یک جامعه‌شناس تاکید کرد: از همین امروز باید نسبت به آموزش شهروندان برای فعالیت‌های تعاملی در هنگام بحران و بعد از آن در قالب گروه‌های حامی کودکان، امداد و نجات، اسکان و اطلاع‌رسانی، پیگیری و اقدام شود.

به گزارش سلام دکتر، سیامک زند رضوی در نشست «بررسی درس آموخته های زلزله بم» که به مناسبت بیستمین سالگرد این زمین‌لرزه از سوی پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی برگزار شد، از عدم توجه کافی به کودکان و نوجوانان و آسیب‌های اجتماعی واردشده به آنان پس از وقوع زلزله بم انتقاد کرد و گفت: عدم مدیریت صحیح در توزیع و استفاده از امکانات موجود و کمک‌های مردمی در بم نیز موضوع دیگری بود که در آن زمان وجود داشت.

وی بر ضرورت ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای توجه به آسیب‌های اجتماعی و نیز توزیع مناسب کمک‌های مردمی تاکید کرد و گفت: از همین امروز باید نسبت به آموزش شهروندان برای فعالیت‌های تعاملی در هنگام بحران و بعد از آن در قالب گروه‌های حامی کودکان، امداد و نجات، اسکان، اطلاع‌رسانی و پیگیری اقدام شود.

این جامعه‌شناس افزود: حضور فعال این گروه‌های کاری محله‌محور، از یک‌سو از بار جابجایی در شهر بحران‌زده می‌‎کاهد و از سوی دیگر، اضطراب حاصل از بی‌پناه دانستن فرزندان را در والدین کاهش می‌دهد.

آموزش فعالیت‌های تعاملی به شهروندان در هنگام بحران/ ضرورت حمایت از کودکان پس از بحران
روزهای نخست زلزله بم

در ادامه این نشست، علی شفیعی فرماندار وقت بم نیز تجربیات خود در هنگام وقوع زلزله و روزهای پس از آن را تشریح کرد و گفت که نحوه جذب و توزیع کمک‌های مردمی پس از زلزله سال ۱۳۸۲ بم با مشکلات و نواقص زیادی مواجه بود.

شفیعی ضرورت هماهنگی میان دستگاه‌ها برای تعیین مدیریت فرماندهی واحد در هنگام زلزله در زمان پاسخ را یادآور شد و افزود: با وجود همکاری دستگاه‌های مختلف در در امر امدادرسانی و پاسخ موثر به بحران پس از وقوع زلزله بم، قهرمان اصلی مردم بودند که با همدلی و همکاری باعث شدند این فاجعه عظیم را پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام