رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

در انتخاب کابینت فلزی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

انواع کابینت فلزی

اگر قصد دارید کابینت‌های آشپزخانه خود را از جنس فلز انتخاب کنید، می‌توانید از انواع متریال استیل گالوانیزه، مس، ورق سیاه یا فولاد استفاده کنید. هر یک از این متریال‌ها دارای معایب و مزایایی هستند که در ادامه در مورد قیمت کابینت فلزی سفید صحبت خواهیم کرد.

کابینت فلزی گالوانیزه

در واقع می‌توان گفت که فلز گالوانیزه، ورق‌های فولادی هستند که با روی پوشش داده شده‌اند. گالوانیزه یکی از متریال‌های قدیمی محسوب می‌شود که در گذشته برای کابینت‌های آشپزخانه استفاده می‌شد. اما امروزه نیز برخی از افراد به این فلز علاقه‌مند شده و ترجیح می‌دهند برای کابینت از آن استفاده کنند.

مقاومت در برابر زنگزدگی مهم‌ترین ویژگی این فلز محسوب می‌شود، اما اگر سطح کابینت فلزی به هر دلیلی دچار خراش شود، محل آسیب دیده ممکن است دچار زنگ‌زدگی و در نهایت پوسیدگی شود. نسبت به گذشت زمان، رنگ‌هایی که برای این فلز استفاده می‌شد، تغییر کرده است و بهترین رنگی که برای کابینت گالوانیزه استفاده می‌کنند، رنگهای کورهای و استاتیک است.

فلز گالوانیزه از نظر زیست محیطی بسیار ایمن، کاملاً بهداشتی و منعکسکننده نور است و توهم فضای بزرگ در آشپزخانه را ایجاد می‌کند. همچنین این فلز با پوشش یکنواخت و ضخامت مناسب، در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد. بین کابینت گالوانیزه و فولاد، قطعاً گالوانیزه نسبت به رطوبت مقاومت بالایی دارد. رنگپذیری و قیمت مناسب نیز، دو ویژگی مهم برای انتخاب کابینت گالوانیزه است. امروزه گالوانیزه فضای چشمگیری را در آشپزخانه ایجاد می‌کند و می‌توان گفت نسبت به گذشته، روند رو به رشدی داشته است.

 

 

کابینت فلزی استیل

در واقع استیل جزء متریال‌های جدید محسوب می‌شود. آنچه این فلز را منحصر به فرد کرده است، نکات بهداشتی است. از این نظر نه تنها برای خانه بلکه برای کابینتهای موجود در رستوران یا آزمایشگاهها نیز از این فلز استفاده می‌کنند. نسبت به سایر فلزات، استیل قیمت بالاتری دارد. برای انتخاب کابینت آشپزخانه باید کامل تحقیق کنید.

اما با این وجود رنگ‌پذیر نیست و نمی‌توانید تنوع رنگی را در آن مشاهده کنید. در مقایسه با نوع گالوانیزه در برابر خط، خش و ضربه می‌تواند از مقاومت بیشتری برخوردار باشد و استحکام بالا در برابر خوردگی و رطوبت باعث شده است از این فلز برای کابینتهای فضاهای تجاری و اداری نیز استفاده شود. آشپزخانه‌ای که دارای کابینت فلزی استیل است، فضایی سرد خواهد داشت، اما به دلیل اینکه سبکی مدرن است، در نصب آن جذابیت خاصی وجود دارد.

کابینت فلزی فولاد

کابینت‌های فولادی که ورق سیاه نیز نامیده می‌شوند، در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند. این نوع کابینت‌ها در بین سایر کابینت‌ها قیمت پایین‌تری دارند و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها، رنگپذیری است. از این نظر می‌توانید با توجه به دکوراسیون داخلی، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. فلز فولاد نیز در برابر ضربه و خط و خش مقاومت بالایی دارد و کمتر دچار زنگ‌زدگی می‌شود.

از این رو می‌توان برای کابینتهای آشپزخانه در خانه، یا کابینت آزمایشگاهها و رستورانها نیز این متریال را انتخاب کرد. همچنین می‌توان گفت نسبت به سایر متریال‌ها، در برابر رطوبت مقاومت کمتری دارد و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی دچار زنگ‌زدگی شود، این موضوع باعث شده است کمتر از این فلز برای کابینت‌ها استفاده شود.

کابینت فلزی مسی

از کابینت‌های فلزی می‌توان به کابینت‌های مسی اشاره کرد. این نوع کابینت‌ها فضای آشپزخانه را کاملاً تغییر می‌دهند و معمولا افرادی این فلز را انتخاب می‌کنند که حس ریسک‌پذیری بالایی دارند. از آنجایی که مس، فلزی است که به مرور زمان ممکن است، تغییر رنگ دهد و حالت‌های پتینه روی آن ایجاد شود، معمولاً افراد کمتری این فلز را برای کابینت انتخاب می‌کنند.

ترکیب چوب و فلز در کابینت

برخی از افراد ترجیح می‌دهند، فلز را با سایر متریال‌ها ترکیب و فضایی متفاوت داشته باشند. می‌توانید در طراحی کابینت فلزی، دربها را از جنس mdf انتخاب کنید. در واقع این انتخاب به این دلیل است که اگر کابینت در معرض مستقیم آب قرار گرفته است، از آسیب توسط رطوبت جلوگیری شود و طول عمر کابینت افزایش پیدا کند. کابینت‌های طرح چوب فلزی کمی گران هستند، اما می‌توانید از کابینتهای فلزی با روکش‌‌ام دی اف یا پی وی سی نیز استفاده کنید.

ترکیب شیشه و فلز در کابینت

اگر کابینت را فلزی انتخاب کرده‌اید، به این معنا نیست که درب‌ها باید فلزی باشند. گزینه‌های دیگری مانند شیشه نیز وجود دارد که می‌توانید برای درب استفاده کنید، تا ظاهری زیبا به فضا ببخشید و نمای داخلی کابینت به معرض نمایش گذاشته شود.

کابینت فلزی طرح چوب

اگر علاقه‌مند به طرح چوب هستید، اما فلز را نیز می‌پسندید، این امکان وجود دارد که کابینت‌ فلزی را با طرح چوب سفارش دهید.

رنگ کابینت فلزی

هیچ محدودیتی در رنگ کابینت‌های فلزی وجود ندارد و می‌توانید با هماهنگی دکوراسیون آشپزخانه و اتاق نشیمن، رنگ آن را انتخاب کنید. می‌توان گفت یکی از دلایلی که افراد مجدداً به کابینت‌های فلزی روی آورده‌اند، تنوع در رنگ است. با گذشت زمان و تغییر دکوراسیون دیگر نیازی به تعویض کابینت‌ها نخواهد بود و می‌توانید درب‌ها را مجدداً با رنگ مورد علاقه خود، رنگ‌آمیزی کنید. البته هر نوع رنگی را نمی‌توان برای رنگ‌آمیزی کابینت‌های فلزی استفاده کرد و رنگهای کورهای بهترین نوع رنگ محسوب می‌شود.

رنگ کابینت‌های فلزی تا حدود زیادی به میزان فضا بستگی دارد. اگر آشپزخانه کوچک است از رنگهای روشن استفاده کنید تا فضا بزرگتر دیده شود و اگر فضای آشپزخانه بزرگ است، میتوانید از رنگهای خنثی، خاکستری یا قهوهای استفاده نمایید. رنگ سفید برای کابینت‌های فلزی آشپزخانه بسیار رایج است، این رنگ زیبا جلوه خاصی به کابینت می‌بخشد. رنگ قرمز نیز یک رنگ قوی است و ترکیب آن با فلز یک ترکیب عالی خواهد بود و یک جلوه قدرتمند در آشپزخانه ایجاد می‌کند. این ترکیب رنگی قطعاً با همخوانی دارد.

نکات مهم در انتخاب کابینت فلزی

  • قبل از سفارش کابینت، یک نکته را در نظر بگیرید، اگر محل سکونت شما در شرایط آب و هوایی مرطوب است، بهتر است از کابینت فلزی استفاده نکنید، تا دوام و ماندگاری کابینت‌ها افزایش پیدا کند.
  • افرادی که کابینت‌های فلزی را انتخاب می‌کنند باید فضا و دکوراسیون را مشخص کرده و اگر از سبک مدرن پیروی می‌کنند، این متریال را انتخاب کنند.

  • برخی از افراد تصور می‌کنند که کابینت‌های فلزی، ساده هستند. اما می‌توانید آن‌ها را در طرح‌های مختلف نیز سفارش دهید.
  • کابینت فلزی همیشه مناسب آشپزخانه‌‌های مدرن است. آشپزخانه‌های مدرن دارای سطوح صاف هستند و به ندرت اکسسوری در آن دیده می‌شود. کابینتهای فلزی براق، زاویهدار و دارای طراحی بسیار ساده، در آشپزخانه‌های مدرن به راحتی قابل استفاده هستند.
  • هنگامی که فلز ضخیم باشد، کیفیت کابینت‌ها بالاتر می‌رود. این موضوع باعث می‌شود، خوردگی و زنگ‌زدگی کاهش پیدا کند.

مزیت‌های کابینت‌های فلزی

نظافت آسان

برای حفظ کابینت فلزی نیازی به صرف زمان و تلاش زیاد نیست و تمیز کردن و نگهداری آن آسان است. فلز نیاز به تمیز کردن زیاد ندارد و شما فقط با یک پارچه نرم و آب می‌توانید سطوح کابینت را تمیز کنید. پس از خشک شدن سطح، ظاهر درخشانی ایجاد خواهد شد. هرگز از سیم ظرفشویی و موارد نوک تیز و برنده برای با کابینت‌های فلزی استفاده نکنید. برای از بین بردن چربی‌ها، از مواد شوینده قوی استفاده نکنید و با اسپری پاک کننده تمام سطوح را تمیز نگه دارید.

شرکت  ارائه دهنده انواع خدمات ، پوستر کاغذی، ،  و اجرای انواع و  و چوبی با بهترین متریال و کمترین مبالغ در بین بازارهای مشابه می باشد و به کمک تیم مجرب خود انواع طراحی های مورد نیاز شما را جهت ایجاد محیطی متفاوت در خدمت شما عزیزان قرارد می دهد.

نکاتی که در انتخاب کابینت ها رعایت شوند

یک کابینت خوب و با دوامی بالا در قلب خانه شما نقش مهمی را در زیبایی و کارآیی آشپزخانه شما و خانه شما ایفا می‌ نماید. در نتیجه شناخت دقیق تمام اجزای تشکیل دهنده ی یک کابینت در آشپزخانه نقشی بسیار مهم در انتخاب یک کابینت مناسب برای شما خواهد داشت.

اجزای اصلی یک کابینت عبارتند از :

درب کابینت : در مورد تولیدکنندگان درب کابینت ها می‌ توان از دو محصول مرغوب و مناسب که در کشور ترکیه ساخته می شود نام برد که البته اخیرا یک شرکت کشور خودمان نیز اقدام به تولید این نوع دربهای کابینت نموده است. ضخامت این دربها بر خلاف دربهای معمولی کابینت ، ۱۸ میلیمتر می باشد که با روکش پی وی سی دارای شش تیپ مختلف و تنوع رنگی بیش از بیست رنگ می باشد. نوع دیگری از دربهای کابینت آشپزخانه نیز که به تازگی به بازار ایران وارد شده به نام ‌هایگلاس. این دربها دقیقا همان مشخصاتی که در بالا قید شد را دارا می باشند اما در زمینه روکش این درب ها از روکش هایی با جنس براق شبیه رنگ‌های پلی‌استر (براق) استفاده می کنند که جذابیت فوق العاده ای در ترکیب بندی کابینت آشپزخانه ایجاد می نماید.

بدنه ی کابینت : درمورد بدنه ی کابینت باید به دو نکته ی اصلی توجه نمود : جنس بدنه کابینت باید با مغز ام دی اف یا نئوپان و با روکش ملامینه ساخته شده باشد و نکته ی دوم این می باشد که لبه بدنه کابینت نوارکاری شده باشد تا نمای زیبایی به کار بدهد ، البته رنگ نوارکاری باید همرنگ و یا متناسب با رنگ کابینت باشد. در بازار ایران ، کابینت‌ها اکثرا با بدنه نئوپان و روکش کاغذی و نوار اطویی ساخته می‌ شوند که این نوع کابینت کیفیت خوبی ندارد و استفاده از این نوع بدنه در کابینت آشپزخانه شما توصیه نمی گردد. یعنی بهتر می باشد جنس بدنه کابینت نیز از نوع MDF انتخاب گردد ، برخی از تولید کنندگان کابینت برای ارزان تر شدن کابینت بدنه را از حنس نئوپان استفاده می نمایند ولی چون مشتریان قادر به شناسایی نمی باشند متوجه نمی شوند.

درمورد بدنه کابینت به دو نکته باید توجه داشت : اول اینکه جنس بدنه کابینت باید ام دی اف یا نئویان و با روکش ملامینه باشد و نکته دوم اینکه لبه های بدنه کابینت نوار کاری شده باشد تا نمای زیبا داشته باشد. متاسفانه در بازار ایران بدنه اغلب از نئوپان با روکش کاغذی و نوار اطویی ساخته می شود که کیفیت مناسبی نداشته و توصیه نمی گردند.

صفحه کابینت آشپزخانه را با توجه به نیاز و سلیقه میتوان انتخاب کرد. نکته مهم در انتخاب صفحه کابینت این است که صفحه کابینت آشپزخانه ، بیشترین تماس را با آب دارد پس باید از متریال کاملا مقاوم ساخته شود .

صفحه ی کابینت : در حال حاضر در بازار ایران پنج نوع صفحه کابینت موجود می باشد : صفحه کابینت ام دی اف 32 میلیمتر ، روکش اچ پی ال – صفحه ی نئوپان ، روکش اچ پی ال – صفحه ام دی اف ، صفحه با روکش ملامینه – صفحه ی پلی وود ، روکش اچ پی ال – صفحه ی سنگ مصنوعی تمام اکریلیک

مشخصات مهم صفحهات کابینت :

در کابینت آشپزخانه ، صفحه ی کابینت دارای بیشترین سطح تماس با آب می باشد ، و به همین خاطر تمام اجزای تشکیل دهنده صفحه ی کابینت باید دارای مقاومت بالایی در برابر آب و رطوبت باشد. روکش‌های اچ پی ال دارای مقاومت بالایی در برابر آب و خراشیدگی به وسیله اشیاء نوک ‌تیز می باشند ، و برای صفحه ی کابینت مناسب می باشند.

و به همین جهت صفحات نئوپانی که دارای مقاومت بسیار کمی در مقابل آب ، رطوبت و خراشیدگی می باشند پیشنهاد نمی‌ گردد ، درباره صفحات از جنس MDF با روکش ملامینه هم باید به ایم مورد توجه داشت که این صفحات به دلیل روکش ملامینه قابلیت خش پذیری دارند و برای صفحه ی کابینت چندان مناسب نمی باشد.

 پس بهترین پیشنهادی که برای انتخاب صفحه ی کابینتمی توان داد همان صفحات ۳۲ میلیمتر MDF با روکش HPL می باشد که هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ مقاومت در برابر آب و خراشیده شدن به وسیله اشیاء نوک ‌تیز قابل اطمینان می باشند.

 اخیرا محصولات جدیدی به نام پلی ‌وود به بازار کابینت آشپرخانه وارد شده که از جنس چوب و پلاستیک ساخته شده می باشد و برخلاف صفحه ی کابینت ، دوبل نمی باشد و به صورت یک لایه در ضخامت‌های ۳۲ ـ ۴۵ میلیمتر برای صفحات کابینت ساخته می شود و از این لحاظ ، نسبت به صفحه ی MDF با مشکل جدا شدن تدریجی دو لایه برخورد نخواهد نمود و در برابر رطوبت و آب نیز دارای مقاومت و طول عمر بیشتری می باشد.

 از دیگر مشخصات این محصول می‌ توان به این موارد اشاره نموی : اول بدون درز بودن این محصول ، دوم نامحدود بودن در ابعاد تولیدی ، سوم قابلیت تعمیر مجدد صفحه ی کابینت ، چهارم مقاومت در برابر آتش و حریق ، پنجم مقاومت در برابر رطوبت و مواد شیمیایی و آلی ، ششم خاصیت آنتی ‌باکتریال این صفحه کابینت ، هفتم وزن سبک این صفحه کابینت می باشد ، هشتم ضد لک بودن و بهداشتی بودن این صفحه کابینت می باشد که با این ویژگی ها گویا محصولی عالی و مناسب برای صفحه کابینت آشپزخانه شما می باشد.