رسانه عمومیکسب و کار سلامتی

برش لیزری؛ به‌روزترین روش برای برش انواع فولاد با هر ضخامتی

روش برش لیزری به این صورت است که از پرتوهای متمرکزی برای برش انواع متریال استفاده می‌‌‌شود. اغلب دستگاه‌های برش لیزری این قابلیت را دارند که انواع متریال‌های ‌سخت مانند فولاد و آلومینیوم را با هر ضخامتی برش دهند. از طرفی متریال‌های ‌مانند چوب و ام دی اف را می‌‌‌توان با دستگاه‌های ‌برش لیزری کارگاهی و خانگی نیز برش داد. در انتخاب دستگاه مناسب برای برش فلزات از جمله فولاد باید نهایت دقت را داشت و بهترین مدل دستگاه را از بازار خریداری کرد. در این مطلب با دستگاه لیزر برش آلومینیوم و فولاد در ایران آشنا می‌‌‌شویم.

در انتخاب دستگاه برش لیزری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برش لیزری کاری بسیار تخصصی است و نیاز به رعایت برخی نکات دارد. فلزات دارای خواصی هستند که برش آن‌ها دشواری‌هایی را به دنبال دارد. فلزات متراکم و رفلکتیو هستند و جذب گرما توسط آن‌ها می‌‌‌تواند بر سختی‌های ‌کار اضافه کند.

لیزرهای CO2 ممکن است در برخی موارد به‌صرفه‌تر باشند، اما برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشند باید از اکسیژن به‌عنوان گاز کمکی در آن‌ها استفاده کرد. البته در مقایسه با لیزرهای فایبر که نوع پیشرفته‌تری از دستگاه‌های ‌برش لیزری آلومینیوم هستند، قابلیت برش طیف محدودتری از فلزات با رفلکت پایین را دارند. از طرفی لیزرهای فایبر بدون گاز نیز می‌‌‌توانند متریال‌ها را برش دهند و همچنین هزینه‌های ‌تعمیر و نگهداری آن‌ها پایین‌تر است، اما قیمت خرید این مدل دستگاه بالاتر است.

بهترین دستگاه‌های ‌برش لیزر آهن و فولاد

یکی از بهترین فروشگاه‌های ‌داخلی که می‌‌‌توانید از آن انواع تجهیزات برش لیزر را خریداری کنید، فروشگاه روتک است. از جمله مدل‌های ‌دستگاه برش فولاد می‌‌‌توان به مدل‌های ‌RT1325MN، RT1530G2  RT1530G3 و RT1530A3 اشاره کرد که در ادامه به معرفی هریک از این مدل‌ها خواهیم پرداخت.

دستگاه برش لیزری مدل RT1325MN

دستگاه برش لیزری مدل RT1325MN قابلیت برش متریال‌های ‌فولاد ضدزنگ و آهن را دارد. این مدل از دستگاه برش مبتنی بر تکنولوژی فایبر است. از جمله ویژگی‌های ‌این مدل برش متریال‌ها با هر ضخامتی است که ورق‌های ‌نازک با ضخامت 1.5 میلی‌متر را نیز در برمی‌گیرد. علاوه بر ورق‌های ‌فولادی، این مدل دستگاه‌ها قابلیت برش متریال‌های ‌نرم مانند اکریلیک، چوب و کاغذ را نیز دارا هستند. شما می‌‌‌توانید انواع متریال‌ها را با دقت بالا و در سریع‌ترین زمان برش دهید. از این رو، دستگاه برش لیزری مدل RT1325MN را می‌‌‌توان در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار داد. از جمله مزایای این دستگاه عبارت‌اند از:

 • دستگاه برش لیزر مدل RT1325MN از طریق سیستم انتقال بال اسکرو با بهترین کیفیت به‌روزرسانی می‌‌‌شود
 • این دستگاه دارای طراحی خاصی است و سیستم پیگیری غیرقابل لمس آن کاملا با طول پرتوهای لیزر سازگار است و می‌‌‌تواند شکاف‌های ‌صاف و با دقت بالا را در قطعات ایجاد کند

دستگاه برش لیزری مدل RT530G2

دستگاه برش لیزر RT530G2 قابلیت برش فلزاتی مانند فولاد و آهن با ضخامت 20 میلی‌متر را دارا است. این مدل دستگاه نسبت به دیگر انواع مدل دستگاه برش مانند پلاسما و واترجت، دارای ویژگی‌های ‌متمایز است و در عین برخورداری از کیفیت بالاتر، می‌‌‌تواند در کوتاه‌ترین زمان برش قطعات و ورقه‌های ‌فلزی را انجام دهد. از جمله مزایای این مدل دستگاه می‌‌‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • در دستگاه برش لیزری مدل RT1530G2 بدنه و میز کار بر اساس محاسبات دقیق و نقشه‌هایی کاملا مهندسی طراحی شده‌اند؛ طوری که شما در زمان بارگذاری و خارج کردن متریال‌ها به مشکل نمی‌خورید
 • ارتفاع صفحه کارگیر این دستگاه نیز کاملا اصولی و ارگونومیک است
 • دارای محور یکپارچه آلومینیوم آلیاژی
 • استفاده از پروفیل‌های ‌فولادی با ضخامت بالا در بدنه
 • این مدل دستگاه دارای یک سیستم هوشمند روغن‌کاری است که میزان آن را براساس زمان پیمایش محورهای حرکتی با دقت بالایی محاسبه می‌‌‌کند

دستگاه برش لیزری مدل RT1530G3

دستگاه برش لیزری مدل RT1530G3 نیز برای کاربردهای صنعتی مناسب است. تکنولوژی مورد استفاده در این مدل از دستگاه برش، تکنولوژی فایبر است. از جمله ویژگی‌های ‌این مدل دستگاه می‌‌‌توان به ‌دقت بالا و همچنین سرعت آن در برش ورقه‌های ‌با ضخامت پایین اشاره کرد. البته این مدل، نسبت به سایر مدل‌ها در برش ورقه‌ها و قطعاتی با ضخامت بالا نیز از کیفیت و دقت بالایی برخوردار است و لبه‌های ‌صاف‌تر و تمیزتری را می‌‌‌توان با آن تولید کرد. این دستگاه را می‌‌‌توان در صنایع گوناگونی مانند صنایع ریلی، خودروسازی، صنایع الکتریکی، ساخت لوازم‌خانگی، کشتی‌سازی، هواپیماسازی و سازه‌های ‌فولادی به کار برد. از جمله مزایای این مدل می‌‌‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بدنه ساخته‌شده از ورق‌ها آهنی با ضخامت بالا
 • طراحی کاملا مهندسی‌شده
 • دارای سیستم روغن‌کاری هوشمند

دستگاه برش لیزری مدل RT1530A3

دستگاه برش لیزری مدل RT1530A3 مخصوص برش فلزاتی مانند فولاد، آهن و آلومینیوم طراحی شده است که قابلیت برش ورق‌های ‌فلزی تا ضخامت 25 میلی‌متر را دارا است. این مدل نسبت به دیگر دستگاه‌ها دارای سرعت و دقت بالاتری است. همچنین، دستگاه مدل RT1530A3 دارای دو میز متحرک است که باعث می‌‌‌شود کار برش قطعات با سرعت بالاتری پیش برود. از این دستگاه در صنایع گوناگونی مانند سازه‌های ‌فولادی، کشتی‌سازی، خودروسازی و تولیدات انبوه استفاده می‌‌‌شود. از جمله مزایای این دستگاه می‌‌‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • استفاده از سیستم سلولی تهویه در بخش‌های ‌مختلف میز کار که باعث می‌‌‌شود قدرت مکش تنها در محل برش تمرکز پیدا کند

برش لیزر؛ یک جایگزین قابل‌اعتماد برای تکنیک‌های ‌سنتی

امروزه برش لیزری به دلیل دقت و سرعت بالایی که دارد توانسته است جایگزین دیگر تکنیک‌های ‌برش صنعتی شود. در برش لیزری، قطعات پس از برش، برخلاف دیگر روش‌ها نیاز چندانی به پرداخت سطح ندارند. سیستم‌های ‌لیزری با ایجاد حرارت در ناحیه‌ای کوچک، با صرف انرژی کمی قطعات با ضخامت‌های ‌مختلف را برش می‌‌‌زنند. در مقایسه با دیگر فرآیندهای برش، این روش قابلیت برش انواع متریال‌های ‌سخت و نرم را دارد. اما آنچه مهم است انتخاب بهترین دستگاه متناسب با نیاز شما است.

اگر سراغ یک شرکت معتبر ارائه دهنده تجهیزات برش لیزری را می‌‌‌گیرید، سری به وب‌سایت روتک بزنید. شما می‌‌‌توانید بهترین مدل‌های ‌دستگاه‌های ‌برش لیزر موجود در بازار ایران را از این مجموعه خریداری کنید.