اقتصادیکسب و کار سلامتی

آیا قیمت پروفیل قابل پیش بینی است؟

پیش بینی بازار قوطی پروفیل هفته جاری

بازار قوطی و پروفیل یکی از مهم‌ترین بازارهای مقاطع فولادی در کشور ایران است. اهمیت بالای این بازار اطلاع، پیش بینی در خصوص بازار پروفیل را به امری مهم تبدیل کرده است. بازار قوطی پروفیل به دلیل وضعیت نابسامان کشور همیشه در حال نوسان است، این نوسانات را می‌توانید به صورت هفتگی بررسی کنید. با توجه به نوع پروفیل، کارخانه تولید کننده، وضعیت عرضه و تقاضا، قیمت دلار و …. قیمت پروفیل روزانه قابل بررسی خواهد بود.

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده | پیش بینی قیمت آهن در سال 1402 | پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده

نوسانات قیمت پروفیل طی هفته گذشته

طی هفته گذشته شاهد نوسانات زیادی در بازار آهن آلات بودیم و این نوسانات تاثیر زیادی بر قیمت پروفیل در بازار داخلی گذاشته است. جهش ناگهانی نرخ دلار تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت محصولات فولادی داشته است و همان طور که مشاهده شد شاهد جهش شدید در قیمت پروفیل طی هفته گذشته و اواسط این هفته بودیم.

این در حالی است که در ماه گذشته قیمت قوطی و پروفیل بیشتر روند کاهشی داشت. نوسانات قیمت پروفیل برای بیشتر کارخانه ها به همین روند بود و تنها در هفته گذشته ما افزایش قیمت مقاطع را شاهد بودیم. یکی از عوامل منفی تاثیرگذار بر قیمت این محصولات کاهش مجدد قیمت دلار بوده است که سبب افت قیمت آهن آلات از جمله قیمت پروفیل طی روزهای پایانی هفته گشته است. هم چنین قیمت شمش آهن نیز طی هفته گذشته روند نسبتا ثابتی داشته که از جمله عوامل موثر بر قیمت محصولات فولادی است و سبب آرامش بازار گشته است. البته در روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت شمش بودیم که می‌تواند یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت پروفیل و قوطی باشد.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل در سال جاری

همانطور که میدانید عوامل زیادی روی قیمت پروفیل و دیگر مقاطع فولادی تاثیر میگذارد. از قیمت دلار و طلا گرفته تا وضعیت عرضه و تقاضای بازار و قیمت روز شمش فولادی همگی از عواملی هستند که باید برای ارائه تغییرات قیمت پروفیل در هفته جاری مورد بررسی قرار بگیرد. تغییرات قیمت برای هر مقطع جداگانه بررسی می شود. برای مثال قیمت میلگرد در هفته گذشته افزایشی بود در صورتی که قوطی و پروفیل روندی ثابت و یا کاهشی داشتند. برای هفته جاری نیز این روند به طور حتمی قابل پیش بینی نخواهد بود.

در حال حاضر بازار وارد روند افزایشی شده است که در نتیجه رشد بهای دلار می باشد. در وهله اول به نظر می رسد که رشد قیمت محصولات فولادی تنها نتیجه رشد قیمت دلار بوده است ولی اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه می شویم که این افزایش ها در نتیجه چند عامل مختلف هستند که هر یک باید جداگانه بررسی شود. از جمله عوامل منفی موثر بر بازار می توان به وضعیت آب و هوا و قیمت آهن آلات در بازار جهانی اشاره کرد.

در حال حاضر آینده بازار نامشخص می باشد و نمی توان گفت که چه روندی را طی روزهای آتی در پیش خواهد گرفت. ولی نکته ای که به آن امید داریم این است که بازار طی هفته آینده به آرامش خواهد رسید و قیمت ها در اکثر مبادی افت خواهد کرد. می توان گفت که رشد قیمت ها با توجه به روند قیمت دلار و قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی تعیین می شود که پیش بینی هیچ کدام از این فاکتورها صد درصدی امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل برای بررسی وضعیت بازار پروفیل، عملکرد روزانه بهترین نتیجه را در پیش خواهد داشت.

پیش بینی پروفیل در روزهای آینده

با توجه به گرم شدن آب و هوا به احتمال زیاد در بازار فولاد و آهن با افزایش تقاضا رو به رو خواهیم شد و در نتیجه آن افزایش قیمت قوطی و پروفیل در هفته را شاهد خواهیم بود. البته این یک پیش بینی کلی با توجه به سال های گذشته است. احتمال اینکه این موضوع کاملا برعکس باشد نیز وجود دارد. برای بررسی روزانه باید علاوه بر بررسی قیمت دلار به تغییرات ارائه شده در خصوص تحریم ها، نشست های سیاسی با کشورهای همسایه و …. نیز توجه شود.

مساله ای که در حال حاضر همگان به آن اذعان دارند این است که افزایش و ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل در نتیجه ی نوسانات قیمت دلار می باشد ولی باید توجه داشت که قیمت شمش تاثیر بیشتری بر ای این مساله داشته و افت قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل بیشتر تحت تاثیر افت قیمت شمش می باشد. هم چنین قیمت شمش در بازار جهانی نیز افت کرده است که این امر نیز سبب تشدید افت قیمت محصولات فولادی طی روزهای اخیر گشته است.

قیمت گذاری آهن آلات در سال 1402

قیمت‌گذاری آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه پیش‌بینی درستی از قیمت آهن در سال 1402 ارائه دهیم، باید تمامی عوامل موثر بر قیمت آهن‌آلات را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل بسیار زیادی بر قیمت آهن‌آلات موثر بوده و بر اساس آن‌ها می‌توان به پیش بینی میلگرد و آهن پرداخت؛ از این رو در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن آلات خواهیم پرداخت.

· میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت بازار آهن‌آلات دارد. در واقع هرچقدر تولید و عرضه آهن‌آلات در بازار بیشتر شود، قیمت محصولات کاهش پیدا کرده و با کاهش میزان مصرف و تقاضا، قیمت‌ها بیشتر خواهد شد.

· میزان تقاضا در بازار مسکن

میزان تقاضا در بازار مسکن، می‌تواند قیمت تیرآهن را بالاتر برده یا کاهش دهد. در سال‌های اخیر رکود بی‌سابقه ناشی از تورم در بازار مسکن، بر میزان تقاضا برای تیرآهن و میلگرد نیز اثر گذاشته و سرمایه‌گذاران را برای احیای مسکن دچار تردید کرده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است با تورم افسارگسیخته بازار مسکن در سال 1402 مواجه نباشیم.

به این معنی که کارشناسان معتقدند مسکن در حداقل 6 ماه آینده، دچار تورم نخواهد شد و ثبات قیمت‌ها را در سال جدید شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی نرخ تورم مسکن در سال جدید رقمی بین تورم مسکن در سال قبل و سال جاری است. بنابراین ممکن است این خوش‌بینی‌ها باعث ترغیب سرمایه‌گذاران به این سمت از بازار شود که احتمالا با افزایش تقاضا برای آهن و رشد ملایم قیمت تیرآهن همراه خواهد بود.

· نیاز صنایع وابسته

یکی دیگر از عوامل و شرایط موثر در پیش بینی قیمت میلگرد و آهن، نیاز صنایع وابسته است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و برخی دیگر از صنایع، به آهن‌آلات نیاز دارند و در صورتی که میزان عملکرد این صنایع افزایش پیدا کند، تقاضا برای آهن‌آلات نیز افزایش خواهد یافت.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که رشد تقاضای صنایع فولادی را باید در بازارهای جهانی مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه رشد تقاضا در صنایع داخلی تاثیر چندانی در قیمت‌ها نخواهد داشت.

· قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی در سال 1402

وضعیت ارز به‌طورمستقیم بر قیمت تیرآهن اثرگذار است. همانطورکه در ابتدای دی ماه سال جاری شاهد بودیم، با افزایش نرخ دلار، قیمت تیرآهن نیز، به‌شکل غیرمنتظره‌ای روبه افزایش گذاشت. درصورتی‌که نرخ تورم همچنان نزدیک به 50 درصد باقی بماند، کاهش ارزش ریال، دربرابر دلار ناگزیر خواهد بود.

دراین‌شرایط باید انتظار افزایش قیمت آهن در سال جدید را داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور، قیمت دلار و نوسانات ارزی است. میزان ارزش پول کشور ایران در مقایسه با ارزهای رایج دنیا همچون دلار و یورو بسیار کاهش پیدا کرده و همین امر باعث می‌شود تا هزینه واردات مواد اولیه افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آهن‌آلات نیز بیشتر خواهد شد.

قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا طبق دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت در ارز نیمایی منجر به افزایش قیمت در معاملات میلگرد و آهن خواهد شد؛ زیرا رابطه دلار با قیمت فولاد بسیار تنگاتنگ است.

· نرخ تورم

نرخ تورم در سال 1402، طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول دو سناریوی کاملا متفاوت خواهد داشت. سناریوی اول که خوش‌بینانه است، پیش‌بینی می‌کند درصورت اصلاحات شاخص‌های پولی و مالی، تا دو سال آینده، نرخ تورم کشور به زیر 20 درصد می‌رسد که دراین‌صورت قیمت آهن نیز با شیب بسیار ملایم متناسب با نرخ تورم، رشد خواهد کرد.

اما در سناریوی دوم این صندوق بیان می‌کند که اگر تغییر خاصی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشود، نرخ تورم به بالای 50 درصد رسیده و در این محدوده باقی خواهد ماند که دراین‌صورت شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آهن نیز خواهیم بود. تاثیر نرخ تورم بر تخمین قیمت آهن و میلگرد را نمی‌توان نادیده گرفت. با افزایش نرخ تورم، قیمت مواد اولیه آهنی بیشتر شده و در نتیجه بر قیمت کلی این محصولات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

· بازار جهانی

پیش‌بینی‌ها برای بازارجهانی فولاد در سال 2023 چندان امیداورکننده نیستند. افزایش همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های کرونایی در کشور چین، رکود سنگینی در این بازار ایجاد کرده است. همچنین جنگ روسیه و اوکراین نیز با تورم بازار و همچنین افزایش قیمت‌ها همراه بوده است. علاوه‌بر این، رکود اقتصادی جهانی و تغییرات اقلیمی، کاهش تقاضا برای تیرآهن را در اکثر کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای جهان سوم در پی داشته‌اند. به‌همین‌دلیل پیش‌بینی‌ها برای بازار جهانی فولاد در سال جدید، افزایش قیمت‌ها همراه با نرخ تورم است که درصورتی‌که تقاضای کافی از سوی بازار وجود نداشته باشد، رکود سنگینی در دنیای فولاد و به خصوص تیرآهن ایجاد خواهد کرد.

· قیمت نفت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حدود 15 درصد از قیمت آهن‌آلات وابسته به قیمت نفت است؛ از این جهت برای برآورد بهای میلگرد و آهن، باید به قیمت نفت هم توجه ویژه‌ای داشته باشید تا پیش‌بینی درستی انجام دهید.

· عوارض اعمال شده بر صادرات

از دیگر عواملی که در پیش بینی میلگرد و آهن باید به آن توجه داشته باشیم، عوارض اعمال شده بر صادرات این نوع کالاها است. با افزایش این عوارض بر صادرات کالا، قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

· وضعیت بورس کالا

یکی دیگر از عواملی که به‌طور مستقیم بر تخمین قیمت میلگرد و آهن تاثیر می‌گذارد، وضعیت بورس کالا است. تغییرات ارزش سهام شرکت‌های تامین‌کننده این محصولات در بازار بورس، باعث تاثیر این بازار بر قیمت آهن‌آلات خواهد شد.