رسانه سلامت و دانش

۱۳ سند همکاری ایران و کوبا در حوزه فناوری‌، سلامت و امنیت غذایی

۱۳ | امنیت | ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضای ۱۳ سند همکاری میان ایران و کوبا را نشان دهنده سطح روابط دو کشور اعلام کرد و از گسترش این روابط در بعد فناوری‌های نوین و امنیت امنیتی خبر داد.

به گزارش سلام دکتر، دکتر بهرام عین اللهی با بیان این خبر در مراسم اختتامیه هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های ایران و کوبا گفت: کمیسیون مشترک هجدهمین همکاری های اقتصادی ایران و کوبا طرحی نو و راه های جدید در گسترش همکاری های دو کشور بود.

وی افزود: ایران و کوبا در بعد فناوری های نوین همکاری مشترک دارند که این همکاری ها از تولید واکسن هپاتیت B شروع و تا تولید واکسن ضد کوید ۱۹ ادامه یافته است.

وی با اشاره به تفاهم ایران و کوبا برای توسعه همکاری‌ها در صنایع غذایی و غلبه بر بحران امنیت جهانی در آینده، ادامه داد: ایران شش سال است که ریاست کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های شانزدهم، هفدهم و هجدهم ایران و کوبا را در بعد تجاری و اقتصادی دارد. بر این امر و در کمیسیون هجدهم ۱۳ سند و یادداشت تفاهم همکاری در حوزه‌های مختلف به امضا رسیده است که در پویاتر کردن فضای، فرهنگی و تجاری بین دو کشور نقش مهمی خواهد داشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: با وجود تحریم‌های ظالمانه و ناقض قوانین بین‌المللی توسط استعمارگران علیه ایران و کوبا این دو کشور در اقدامی موفق عمل کردند و حال آن اروپا و آمریکا چنین موفقیتی نداشتند.

عین اللهی گفت: هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در زمینه های مالی، تجاری، بهداشت و درمان، امور بانکی، انرژی، نفت، کشاورزی، ورزشی، راه، علوم، معدن و تجارت های مختلف برای هر کشور همراه داشت.

وی در پایان از هیئت کوبایی به ریاست جمهوری ریکاردو کابریاس لوییس، معاون نخست وزیر کوبا بابت حضور در ایران و معاونان و مدیران وزارتخانه‌های کشور برای همکاری در تنظیم اسناد و امضای توافقنامه‌ها قدردانی کرد.

برگزاری اجلاس نوزدهم در هاوانا

معاون نخست وزیر جمهوری کوبا نیز در این مراسم برای برگزاری نوزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و کوبا در سال ۲۰۲۳ در هاوانا خبر داد و گفت: از هم اکنون باید یک برنامه مشترک منسجم برای کمیته‌های بعدی تنظیم شود که تا سال ۲۰۲۶ قابل اجرا باشد.

ریکاردو کابریساس لوییس، بیان کرد: دو کشور ظرفیت های زیادی برای توسعه همکاری ها و اجرای برنامه های دراز مدت تا سال ۲۰۵۰ دارند که بخشی از آن در نشست هجدهم در قالب تفاهم نامه ها و اسناد همکاری های مشترک به امضا رسید.

وی با بیان خرسندی از سفر به ایران و تعدادهای بزرگ هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا، گفت: کوبا همیشه دوست ایران باقی خواهد ماند.

بررسی میثاق بین المللی ایران در زمینه کمک های امنیتی بین المللی

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در ابتدای این مراسم مدیر کل همکاری بین الملل وزارت بهداشت از تشکیل کمیسیون تخصصی برای تنظیم اسناد و تفاهم نامه های همکاری ایران و کوبا در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری ها خبر داد و گفت: کمیسیون A در حوزه سلامت، فرهنگی و مهندسی نفت و نیرو، مهندسی نفت و قدرت ج، مهندسی انرژی و نیرو.

دکتر محمدحسن نینجنام افزود: سند اصلی این است که دو چیز مشترک است، دو چیز به هم پیوند خورده است. سند همکاری نیز بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف دو کوشور در زمینه‌های مختلف به امضا می‌رسد.

جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران دو کشور از توسعه یافته ترین کشورهای جهان هستند.

انتهای پیام

.