رسانه سلامت و دانش

کشف اتفاقی سوسک منقرض شده توسط یک دانشجو!/ عکس

یک سوسک کمیاب پس از بیش از 80 سال که تصور می شد منقرض شده است، دوباره در استرالیا کشف شد. لازم به ذکر است که این سوسک فقط در استرالیا یافت می شود.

این سوسک چوبخوار در پای یک درخت انجیر هندی در جزیره لرد هاو با ابعاد 22 در 40 میلی متر دوباره کشف شد.

همانطور که دانشگاه سیدنی می گوید، یک دانشجوی زیست شناسی این سوسک بزرگ، بدون بال و چوبخوار را که تنها در جزیره لرد هاو در استرالیا یافت می شود و تصور می شود از دهه 1930 منقرض شده است، دوباره کشف کرده است.

ماکسیم آدامز، دانشجوی زیست شناسی در دانشکده علوم زیستی دانشگاه سیدنی می گوید: در 10 ثانیه اول فکر کردم اشتباه می کنم. اولین سنگ را زیر این درخت عظیم بلند کردم و این سوسک را آنجا دیدم.

نیکلاس کارلایل، دانشمندی از دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست نیو ساوت ولز (DPE) که با آدامز کاوش می کرد، گفت: “ما خانواده هایی از همه آنها را زیر یک درخت انجیر پیدا کردیم.

اعتقاد بر این بود که این سوسک چوبخوار کمیاب با نام علمی “Panesthia lata” زمانی در سراسر این مجمع الجزایر رایج بوده و پس از ورود موش ها به این جزیره در سال 1918 ناپدید شده است.

کشف تصادفی سوسک منقرض شده توسط دانش آموز!/ عکس

طی چند دهه بعد، جستجوها گروه های پراکنده ای از بستگان نزدیک سوسک را در دو جزیره کوچک پیدا کردند. با این حال، این گروه تازه شناسایی شده از نظر ژنتیکی از آن گروه متمایز بود.

آتیکوس فلمینگ گفت: این خبر بسیار خوبی است، زیرا بیش از 80 سال از آخرین مشاهده این نوع سوسک می گذرد.

وی افزود: جزیره رد هائو مکانی بسیار دیدنی است. این جزیره قدیمی تر از جزایر گالاپاگوس است و 1600 گونه از بی مهرگان بومی را در خود جای داده است که نیمی از آنها در هیچ کجای دنیا یافت نمی شوند.

سوسک‌ها برای اکوسیستم جزیره مهم هستند زیرا به عنوان بازیافت‌کننده‌های حیاتی مواد مغذی عمل می‌کنند، تجزیه‌کننده‌ها را تسریع می‌کنند و برای گونه‌های دیگر غذا فراهم می‌کنند.

پروفسور لو، رئیس آزمایشگاه اکولوژی مولکولی، تکامل و فیلوژنتیک در دانشکده علوم زیستی و محیطی دانشگاه سیدنی می گوید که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. ما امیدواریم که زیستگاه، رفتار و ژنتیک آنها را مطالعه کنیم و در مورد چگونگی زنده ماندن آنها از طریق آزمایش های بیشتر در جزیره بیشتر بیاموزیم.

شورای تحقیقات و بنیاد علوم استرالیا بودجه این مطالعه را که توسط دانشگاه سیدنی و با همکاری دپارتمان برنامه ریزی و محیط زیست و موزه جزیره لرد هدایت می شود، تامین می کنند.

5858

.