رسانه سلامت و دانش

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

از | با | برنامه لیمویی

به گزارش شفاف ، این متخصصان معتقدند که لیتیوم می تواند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و آنها را نسبت به اثرات سوverse جهش های سلولی که باعث سرطان می شوند حساس تر کند.

این کشف منجر به راه اندازی یک آزمایش بالینی جدید برای لیتیوم ، یک داروی رایج که برای درمان چندین نوع بیماری روانی و احتمالاً برای جلوگیری از رشد لیتیوم در سرطان روده بزرگ استفاده می شود ، شد.

این آزمون افراد با ژن “آدنوماتوز خانوادگی” (FAP) را مطالعه می کند.

FEP یک بیماری ژنتیکی نسبتاً نادر است که 7 تا 22 نفر در هر فرد مبتلا می شوند. اگر کل روده بزرگ تحت عمل نباشد ، این وضعیت تقریباً همیشه منجر به سرطان روده بزرگ می شود.

بیشتر موارد سرطان روده در اثر جهش ژنتیکی به نام EPC ایجاد می شود.

سلول های بنیادی روده که تحت تأثیر جهش های EPC قرار دارند ، عملکرد بهتری نسبت به نمونه های سالم خود دارند و آنها را از بین می برند.

به گفته کارشناسان ، این روند منجر به رشد نامشخص سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP جهش ژنتیکی در EPC دارند و صدها پولیپ و توده غیرمتمرکز در روده خود تولید می کنند.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در ژورنال Nature می گوید: “ما اولین مرحله از رشد توده های سرطانی در روده را شناسایی کرده ایم.”

“ما دریافتیم که پس از جهش در ژن های مهم که سلول های بنیادی روده را تنظیم می کنند ، این سلول ها به سلولهای سنگفرشی تبدیل می شوند که به طور فعال سلول های طبیعی محیط را سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است زیرا همیشه تصور می شده سلولهای جهش یافته ای که می توانند به سرطان تبدیل شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلول مقاومت بیشتری دارند. با این حال ، تحقیقات ما نشان می دهد سلول هایی که در آستانه انحطاط قرار دارند می توانند سلول های بنیادی اطراف خود را به طور فعال سرکوب و تسلط یابند. ما این رقابت بزرگ را می نامیم.

دکتر هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان گفت: “یافته های پروفسور ورمیلن و تیم وی یک نقطه عطف مهم در درک ما از سرطان روده است.” ما از دیدن نتایج این آزمایش بالینی و پیامدهای آن برای افراد مبتلا به سرطان ارثی بسیار هیجان زده هستیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین نوع شایع سرطان روده در انگلیس است که هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده می شوند.

علائم سرطان روده همچنین شامل تغییر در حرکات روده ، درد شکم و خون در مدفوع است.

دیدگاهتان را بنویسید