رسانه سلامت و دانش

هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا درباره سرطان‌زایی برخی محصولات مو

آمریکا | برخی | برنامه لیمویی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به مصرف محصولات صاف‌کننده مو یا نرم‌کننده‌های حاوی «فرمالدئید» هشدار داده است. فرمالدئید، ماده شیمیایی خطرناکی است که با عوارض نامطلوب بلندمدتی در سلامتی و بروز سرطان مرتبط است.

به گزارش سلام دکتر به نقل از «وری‌ول‌ هلث»، پژوهش مؤسسه ملی بهداشت آمریکا در سال ۲۰۲۲ میلادی نشان داد که ارتباط مستقیمی بین استفاده مداوم از صاف‌کننده‌های شیمیایی مو و سرطان رحم وجود دارد. بر همین مبنا، ممنوعیت پیشنهادی درباره استفاده از این صاف‌کننده‌ها مطرح و ابلاغ شد.

خطر ابتلا به سرطان رحم تا سن ۷۰ سالگی در زنانی که هرگز از صاف‌کننده‌های مو استفاده نکرده‌اند، ۱.۶۴ درصد است اما این خطر در افرادی که مکرر از صاف‌کننده‌ها استفاده می‌کنند، ۴.۰۵ درصد افزایش می‌یابد.

به گفته متخصصان، زنان سیاه‌پوست بیشتر در معرض این خطرند زیرا تمایل به استفاده مکرر از این محصولات دارند و مصرف آن‌ها را از سنین پایین شروع می‌کنند.

نتایج آزمایشات همچنین حاکی از ارتباط بین صاف‌کننده‌های شیمیایی مو و افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سینه است.

فرمالدئید گونه‌ای گاز بی‌رنگ و اشتعال‌پذیر در دمای اتاق است و هنگامی که در هوای محیطی وجود داشته باشد در برخی از افراد موجب جاری شدن اشک از چشمان، آبریزش بینی و تحریک گلو، سرفه، خس‌خس سینه و تحریک پوست می‌شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایالت نیویورک، بیش از ۱۵۰ محصول شیمیایی صاف‌کننده مو حاوی فرمالدئید هستند. به برچسب‌ها نیز نمی‌توان اعتماد کرد زیرا برخی از محصولاتی نیز که برچسب ارگانیک یا بدون فرمالدئید دارند، حاوی فرمالدئیدند.

دکتر «کریستوفر بونیک»، استادیار پوست در دانشکده پزشکی «ییل» می‌گوید: محصولات مراقبت شخصی باید به مصرف‌کننده کمک کند نه اینکه آسیب برساند. باید مطالعات بیشتر و شفاف‌تری در این باره که کدام محصولات برای چه افرادی مفید است، انجام شود. بنابراین، حذف مواد سرطان‌زای مضر از محصولاتی که زنان سیاه‌پوست به‌ شیوه نامتناسبی استفاده می‌کنند برای سلامتی‌ آنان کاملا ضروری است.

بنابر اعلام روزنامه «ایندیپندنت»، ممنوعیت FDA در حال حاضر صرفا در حد توصیه است به این معنی که محصولات حاوی این ماده شیمیایی مضر هنوز در بازار موجودند.

انتهای پیام

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.