نقش مکمل و متقابل ایران و ترکیه در زمینه‌های ترانزیت و حمل‌ونقل

ترانزیت | ترکیه | زمینههای

معاون وزارت خارجه ترکیه که برای برگزاری نشست مشورت‌های سیاسی معاونین وزرای خارجه ایران و ترکیه و شرکت در کنفرانس بین‌المللی فلسطین به تهران سفر کرده است، با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به گزارش سلام دکتر، «احمد ییلدیز» و «مهدی صفری» معاونین وزیران خارجه ترکیه و ایران طی رایزنی روز یکشنبه در تهران، با اشاره به اراده جدی رهبران برای گسترش روابط اقتصادی فیمابین و هدف‌گذاری ارتقای حجم تجارت به ۳۰ میلیارد دلار در سال، طیف گسترده‌ای از موضوعات را در زمینه همکاری‌های پولی- بانکی، گمرکی، ترانزیت و حمل و نقل، توسعه تجارت مرزی و رفع موانع ارتقای حجم تجارت، همکاری در زمینه انرژی، گاز و برق و سرمایه‌گذاری های مشترک مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند. 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به مشکلات موجود در تردد کامیون‌ها در مرز بازرگان -گوربولاغ افزود: لازم است مدیران پایانه‌های دو طرف با دیدارهای مستمر  تدابیر لازم را برای تسریع در اتمام فعالیت‌های عمرانی و  پیش‌بینی اقدامات جایگزین برای تردد کامیون‌ها در طول دوره بازسازی اتخاذ نمایند تا مشکلات به وجود آمده تقلیل یابد. 

صفری همچنین با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران و ترکیه، نقش مکمل و نیاز متقابل دو کشور در زمینه ترانزیت و حمل و نقل، بر ضرورت همکاری‌های بیشتر بین وزارت‌خانه‌های ذیربط دو طرف تاکید کرد.

معاون وزیر خارجه ترکیه نیز با توجه به اهمیت همکاری‌های بیشتر وزرارت‌خانه‌های تخصصی ۲ کشور، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی را فرصت خوبی برای طرح و پیگیری موانع موجود و جستجوی راه‌حل‌ها توصیف کرد و راهبری وزارت‌خارجه‌های ۲ کشور و تشویق نهادهای تخصصی برای همکاری سازنده را مهم ارزیابی کرد.

انتهای پیام