اقتصادی

نقش مشاوران املاک در قیمت‌سازی بازار مسکن/ بیگی‌نژاد: مسکن جای شوخی نیست؛ با نیاز افراد جامعه شوخی نکنید

افراد | املاک | با

داوود بیگی ‌نژاد با بیان این‌که در منطقه ۴ و ۵ هر کدام حدود ۱۳۰۰ مشاور املاک فعالیت دارند، اظهار کرد:‌ معاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریم.

وی افزود: هر موضوعی که منجر به امضای قرارداد شود از نظر محاکم یعنی این‌که معامله‌ای انجام شده است.

وی تصریح کرد:‌ تا سال ۹۲ در بخش مشاوران املاک حدود صنفی داشتیم و این مانع می‌شد تا تعداد مشاوران املاک به‌صورت قارچ‌گونه افزایش یابد. در آن زمان حدود ۲۰۰۰ بنگاه املاک در تهران داشتیم.

وی با بیان “این تعداد مناسب بود”، تاکید کرد: از این جهت خوب و مناسب بود که مشاوران املاک معاملات مردم را جهت می‌دادیم و معامله‌ای ایجاد نمی‌کردیم.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: باتوجه به این‌که تعداد قراردادهای مسکن با تعداد مشاوران املاک سنخیت داشت عملا آهسته و پیوسته اتفاقات ملکی روی می‌داد و ما هم از آن ارتزاق می‌کردیم. اما با برداشته شدن حدود صنفی این امکان فراهم شد هر کسی می‌خواهد وارد مجموعه مشاوران املاک شود.

بیگی‌نژاد در واکنش به این موضوع که شاید یکی از دلایل دولت برای برداشتن حدود صنفی ایجاد اشتغال بوده است، اضافه کرد: باید بدانیم که مسکن جای شوخی نیست، نباید با مسکن و نیاز افراد جامعه برای داشتن سرپناه شوخی کنیم.

وی ادامه داد: نباید به‌صرف این‌که می‌خواهیم اشتغالزایی کنیم و کارهایی را انجام دهیم بیاییم و اجازه دهیم هر کسی می‌خواهد وارد این صنف شود. این رویکرد صحیح نبوده و کاملاً اشتباه است. چون این افراد برای ارتزاق از این راه مجبورند یک سری فرمول‌ها و حرکات را انجام دهند.

وی با اشاره به شرکت‌های سدسازی اظهار کرد: در موضوع سدسازی این اتفاق افتاد؛‌ در یک دوره‌ای سدساز شدیم، اما الان همان شرکت‌ها چه می‌کنند؟ الان خیلی از این شرکت‌ها دیگر سدساز نیستند وارد حوزه ساخت و ساز مسکن شده‌اند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: تنظیم‌گری در اتحادیه‌ها به‌خاطر موضوعات پیش آمده با شکست مواجه شد و عملاً اتحادیه‌ها این اختیار را نداشتند کسانیکه وارد این مجموعه شوند را آنالیز کرده و اجازه ورود را ندهد. طبق قانون اینها هر آن کس برای مشاوری می آمد می‌توانست وارد صنف شود.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که ۱۲ هزار مشاور املاک مجوزدار در ۲۰ منطقه به‌علاوه شمیران داریم، اضافه کرد:‌ به‌صورت میانگین این عدد را اگر در عدد ۵ ضرب شود تعداد شاغلان در بنگاه‌های املاک مشخص می‌شود. یعنی حدود ۶۰ هزار نفر. به این تعداد حدود ۳۰ درصد غیرمجاز اضافه می‌شود که حدوداً ۸۰ هزار مشاور املاک خواهد شد.

۲۲۳۲۲۵

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.