اقتصادی

نتیجه چهل‌ و سومین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی اعلام شد

حراج اولیه اوراق مالی اسلامی توسط دولت (وزارت امور اقتصادی و دارایی) از ۳ خردادماه ۱۴۰۱ آغاز و تا پایان سال با برگزاری ۴۳ مرحله حراج هفتگی در ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ پایان پذیرفت.

به گزارش سلام دکتر، به نقل از بانک مرکزی، جزئیات این گزارش به شرح زیر است:

طی حراج‌های برگزار شده سرمایه‌گذاران در مجموع ۱۱۹۵.۶ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی (مرابحه عام) خریداری کردند که در مقایسه با عملکرد سال گذشته (۹۰۶ هزار میلیارد ریال) حدود ۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

نتیجه چهل‌ و سومین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی اعلام شد

همچنین طی اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی و وفق ماده (۵) و (۷) شیوه‌نامه اجرایی عرضه اولیه و معاملات ثانویه اوراق بهادار دولتی مبنی بر پذیره نویسی اوراق، عرضه باقیمانده اوراق به تمامی متقاضیان (فعال در بازار پول و سرمایه) از طریق کلیه کارگزاران موجود در بازار سرمایه، در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۴، شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ و صرفاً به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در روز یک‌شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ به شرح جدول ذیل عرضه تدریجی گردید.

نتیجه چهل‌ و سومین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی اعلام شد

عملکرد حراج اولیه اوراق مالی اسلامی توسط دولت در سال ۱۴۰۱

حراج اولیه اوراق مالی اسلامی توسط دولت (وزارت امور اقتصادی و دارایی) از ۳ خردادماه ۱۴۰۱ آغاز و تا پایان سال با برگزاری ۴۳ مرحله حراج هفتگی در ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ پایان پذیرفت. طی حراج‌های برگزار شده سرمایه‌گذاران در مجموع ۱۱۹۵.۶ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی (مرابحه عام) خریداری کردند که در مقایسه با عملکرد سال گذشته (۹۰۶ هزار میلیارد ریال) حدود ۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. در سال جاری سهم مشارکت بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از خرید اوراق مالی اسلامی (صرفاً از طریق ارسال سفارش به بانک مرکزی)، طی حراج‌های اولیه برگزار شده حدود ۲۶ درصد بود و خرید بقیه اوراق توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، شرکت‌های بیمه و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی حدود ۷۴ درصد صورت گرفت. نمودار زیر فروش اوراق مالی اسلامی را در حراج‌های متوالی نشان می‌دهد. لازم به توضیح است، برگزاری حراج‌اوراق در سال آینده مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و تعیین سقف انتشار اوراق مالی اسلامی و همچنین تصویب آیین‌نامه‌ اجرایی مربوط به آن خواهد بود.

نتیجه چهل‌ و سومین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی اعلام شد

انتهای پیام