اقتصادی

مقاومت نفت در برابر کاهش قیمت

افزایش ذخایر نفت آمریکا | برابر | برنامه رژیم لیمویی

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا که سرمایه‌گذاران به نظاره وضعیت دریای سرخ نشسته بودند، تغییر چندانی نداشت.

به گزارش سلام دکتر، بهای معاملات نفت برنت با هشت سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۷۹ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تغییری نداشت و در ۷۳ دلار و ۹۴ سنت در هر بشکه ایستاد.

هر دو شاخص روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی‌هایی که نسبت به مختل شدن تجارت جهانی در پی حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ ایجاد شد، بیش از یک درصد صعود کرده بودند.

واشنگتن روز سه شنبه یک کارگروه را برای حفاظت از تجارت دریای سرخ ایجاد کرد زیرا حملات اخیر باعث شده که شرکت‌های بزرگ کشتیرانی، مسیر کشتی‌های خود را تغییر دهند و ترس از اختلالات ادامه‌دار در تجارت جهانی، برانگیخته شده است.

ئیپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت آی جی در این باره اظهار کرد: تاکنون، ماموریت دریایی گروه ائتلاف به رهبری آمریکا نتوانسته است نگرانی‌های گسترده نسبت به عبور ایمن از دریای سرخ را آرام کند و شرکت‌های بزرگ کشتیرانی همچنان ترجیح می‌دهند از تنش‌ها دور بمانند.

حدود ۱۲ درصد از ترافیک کشتیرانی جهان از دریای سرخ و از کانال سوئز عبور می‌کند. با این حال، به گفته تحلیلگران، تاثیر اختلال ترافیک کشتی‌ها در این منطقه، بر عرضه نفت تاکنون محدود بوده است، زیرا بخش عمده نفت خاورمیانه از مسیر تنگه هرمز صادر می‌شود.

تحلیلگران گروه بانکی گلدمن ساکس هم پیش بینی کردند وقایع اخیر دریای سرخ بعید است تاثیر بزرگی روی قیمت نفت خام و گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) بگذارد زیرا تغییر مسیر کشتی‌ها نشان می‌دهد که هیچ تاثیر مستقیمی بر تولید، وجود نخواهد داشت.

وزارت انرژی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ادامه پر کردن مجدد ذخایر استراتژیک نفت پس از بزرگترین فروش تاریخ در سال میلادی گذشته، آمریکا ۲.۱ میلیون بشکه نفت برای تحویل در فوریه خریداری کرده است که مجموع خرید نفت را به حدود ۱۱ میلیون بشکه رساند.

منابع آگاه با اشاره به داده‌های موسسه امریکن پترولیوم اعلام کردند ذخایر نفت و سوخت آمریکا هفته گذشته افزایش یافت که برخلاف پیش بینی تحلیلگران از کاهش ذخایر نفت در نظرسنجی رویترز بود. آمار رسمی ذخایر نفت و سوخت آمریکا روز چهارشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی این کشور منتشر خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت «اس اند پی گلوبال کامادیتی اینسایتس» اعلام کرد آمریکا بیش از هر کشور دیگری در تاریخ، نفت تولید می‌کند و باعث رشد قوی تولید غیراوپک پلاس می‌شود که به عرضه بالاتر از تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۴ منتهی خواهد شد. مجموع تولید مایعات آمریکا در سه ماهه چهارم به ۲۱.۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۱۳.۳ میلیون بشکه در روز نفت و میعانات است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.