رسانه عمومی

مقابله با سقط جنین در کرمانشاه با کمک «طرح نفس»/آمار سقط جنین نگران کننده است

زهرا جانجانی در گفتگو با خبرنگار سلام دکتر کرمانشاه، اظهار کرد: سقط جنین مسأله‌ای است که تمام دنیا از جمله کشور ایران و استان کرمانشاه با آن درگیر هستند اعداد و ارقام در این زمینه نگران کننده است اما آمار دقیقی از سقط جنین وجود ندارد چرا که بسیاری افراد خودشان اقدام به سقط می‌کنند و جزء آمار رسمی لحاظ نمی‌شود.

وی افزود: امروز دنیا به دنبال یافتن راهکاری برای مقابله با سقط جنین است به دلیل عوارضی که در پی دارد و شامل عوارض جسمانی و روانی است به عنوان مثال ممکن است مادر هیچگاه صاحب فرزندی نشود و آمار خودکشی در این مادران که دچار افسردگی می‌شوند هم ۶ برابر بیشتر از سایر بانوان است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به اینکه قانون ما بر اساس دین مبین اسلام است این دین برای مقابله با سقط جنین راهبرد دارد و سقط جنین در اسلام حرام است مگر اینکه جان مادر در معرض خطر قرار گیرد و یا سبب عسر و حرج جدی برای مادر شود.

وی گفت: در رابطه با مقابله با سقط جنین بخشی از اقدامات سلبی و بخشی ایجابی است که اقدامات سلبی شامل قوانین مقابله با سقط جنین است و محدودیت‌ها و قوانینی را ذکر می‌کند که کسی حق اقدام عملی برای سقط جنین ندارد، بخش ایجابی هم شامل این مورد است که باید در موضوع قبیح شمردن سقط جنین فرهنگسازی کنیم که سقط جنین کشتن یک انسان نیست بلکه کشتن یک نسل است.

جانجانی ادامه داد: در همین راستا گروهی با نام «طرح نفس» و با عنوان نجات فرزندان سقط زیر نظر بسیج جامعه پزشکی شکل گرفته و در کرمانشاه هم فعالیت می‌کند لذا عضوگیری برای این گروه و اقدامات تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی آن انجام شده تا بانوانی که تمایل به سقط داشته و اقدام به آن می‌کنند را از این عمل منصرف کنند.

وی اذعان کرد: تمام تلاش این گروه این است که هر مسأله‌ای که مادر را برای سقط جنین مصمم کرده برطرف کنند لذا برخی بانوان مشکل مالی دارند که نیازمند حمایت خیرین است.

این مسئول با اشاره به جلسات کارگروه سقط جنین، عنوان کرد: بخشی از مباحثی که در این کارگروه عنوان شد بر این اساس است که مطب‌هایی که سقط های جنایی را اجرا می‌کنند شناسایی و با آن ها برخورد جدی شود و با داروهای سقط جنین که به سهولت در دسترس قرار می‌گیرد، مقابله شود مگر اینکه مجوز پزشکی قانونی و مجوز پزشک داشته باشند.

وی با اشاره به شرایط سخت پزشکی قانونی برای تجویز سقط جنین، افزود: در تمامی موارد نیازمند کمک و همکاری عموم مردم هستیم تا آمار بالای سقط جنین در کشور و خصوصا استان کرمانشاه کاهش یابد.