ماشین لباسشویی روشن میشه ولی کار نمیکنه

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند؟ این سوالی است که ممکن است شما را مشغول کند و به دنبال راه راه چاره برای تعمیر آن باشید . ممکن است این مشکل برای شما هم اتفاق افتاده باشد که زمانی که ماشین لباسشویی را روشن می کنید متوجه خرابی آن می شوید.در اینجا بعضی از دلایل این مشکل را بررسی می کنیم در ادامه با همراه باشید.

محتوای این مطلب نمایش
1 مهمترین دلایل برای ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند

مهمترین دلایل برای ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمی کند

موارد زیر هرکدام دلیل اینکه ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند باشد که باید هر کدام از این قطعات برای تعمیر به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

بسته بودن درب لباسشویی، خرابی موتور تایمر لباسشویی، اختلال در برد اصلی لباسشویی، اختلال در ورودی جریان برق به لباسشویی، مشکل در موتور لباسشویی، خرابی چرخ دنده های لباسشویی، خرابی موتور تایمر لباسشویی و..

می توانید با تماس گرفتن به مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی اسنوا در مشهد ، مشکل دستگاه خود را ثبت کرده و تقاضای تکنسین مربوطه را

بسته نبودن درب ماشین لباسشویی

اگر درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند. زیرا بر روی درب ماشین لباسشویی، قطعه ای به نام سوئیچ وجود دارد؛ که تنها در صورت بسته شدن کامل آن، ماشین لباسشویی فعال شده، و اجازه کار کردن به دستگاه را میدهد. سوئیچ قطعه پلاستیکی است و در بعضی از موارد، دچار مشکل یا خرابی میشود. لازم است در صورت خرابی، آن را تعویض نمود.

بیشتر بخوانید:

خرابی موتور تایمر ماشین لباسشویی

از دیگر اجزای مهم ماشین لباسشویی، موتور تایمر است؛ که در صورت خرابی در عملکرد آن، ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کارنمیکند. برای رفع این مشکل لازم است، کارشناسان خبره با استفاده از ابزارهای مخصوص، سیم های موتور تایمر را از از خود تایمر جدا کرده؛ و آن را مستقیماً به برق متصل کنند، تا از سالم بودن آن مطمئن شوند. در صورتی که بعد از، اتصال موتور تایمر به جریان مستقیم برق، موتور تایمر کار نکرد؛ لازم است آن را تعویض کنید.

اختلال در برد اصلی ماشین لباسشویی

از دیگر عواملی که باعث میشود، ماشین لباسشویی روشن می شود ولی کار نمیکند، خرابی در برد اصلی ماشین لباسشویی است. وظیفه برد اصلی، کنترل اجزا و تمامی قطعات دستگاه از قبیل موتور می باشد؛ و یکی از پیچیده ترین اجزا های لباسشویی به شمار می آید. در نتیجه زمانی که، ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند؛ شاید اختلالی در برد اصلی آن به وجود آمده باشد. برای تعمیر و عیب یابی آن حتماً از یک تکنسین با تجربه در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

مشکل در عملکرد موتور ماشین لباسشویی، باعث عدم چرخش دیگ دستگاه خواهد شد؛ و نیز ممکن است باعث ایجاد صداهایی غیر عادی شود. این موارد حتماً از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید، تا با استفاده از دانش و تجهیزات خود عیب یابی موتور را بیابد و رفع مشکل کند. گرم شدن بیش از حد موتور می تواند، علت اینکه ماشین لباسشویی روشن میشود ولی کار نمی کند باشد. لازم است برای مدتی ماشین لباسشویی خود را خاموش کرده، تا موتور دستگاه خنک شود و سپس، مجدداً از آن استفاده کنید.

چیست؟

خرابی چرخ دنده های ماشین لباسشویی

خراب بودن، چرخ دنده های ماشین لباسشویی می تواند، علت آنکه ماشین لباسشویی روشن شود ولی کار نمی کند، باشد. عیب یابی و تشخیص مشکل در چرخ دنده ها، کاملاً تخصصی می باشد؛ که نیازمند بررسی توسط، یک تعمیرگاه خبره است. وظیفه چرخ دنده ها، انتقال حرکت محور موتور به محور تایمر میباشد؛ که در صورت خرابی چرخ دنده ها، این فرایند انجام نخواهد گرفت. برای برطرف کردن این مشکل نیاز است؛ در صورت خراب بودن چرخ دنده ها، آن را با نمونه سالم و اورجینال جایگزین کنید. فرایند تعویض چرخ دنده ها یک امر، تخصصی می باشد و نیازمند یک تکنسین باتجربه است.

کلام آخر

گاهی اوقات بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی و استارت برنامه شست و شو، متوجه می شوید که با وجود روشن شدن دستگاه، لباسشویی شروع به کار نمی کند. در این حالت شستشوی لباس ها آغاز نمی شود. به این وضعیت، کار نکردن ماشین لباسشویی روشن گفته می شود که کاربران زیادی هم با آن مواجه می شوند. در این حالت به ظاهر لباسشویی روشن است و استارت خورده، اما چرخه شست و شو آغاز نمی شود.

دلایل متعددی را می توان برای بروز این مشکل در نظر گرفت و بر اساس این که دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن چیست، می توان از یک سری راه حل ها برای رفع آن کمک گرفت. گاهی اوقات می توان به راحتی با دنبال کردن برخی ترفندها شخصا مشکل را برطرف کرد و در مواردی نیز باید به فکر تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بود. در ادامه ضمن بررسی دلایل، با بهترین روش های رفع مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن بیشتر آشنا می شویم.

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

برای رفع مشکل لباسشویی که روشن می شود اما کار نمی کند، باید اول با دلایل بروز مشکل آشنا شد. مهم ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن عبارتند از:

در هریک از این موارد، ممکن است ماشین لباسشویی روشن شود اما شروع به کار نکند. گاهی آب وارد دستگاه نمی شود و گاهی نیز لباسشویی شروع به چرخش نمی کند. عدم تخلیه آب یا لرزش لباسشویی حین کار نیز ممکن است در ماشین لباسشویی مشاهده شود.

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن

بررسی و رفع مشکلات درب

ساده ترین دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، بسته نبودن درب آن است. ممکن است درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد یا این که لاستیک آن فرسوده شده باشد. در نتیجه حتی با روشن کردن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. بستن درست درب یا تعمیر آن در صورت وجود مشکل در درب لباسشویی می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها قطعات مغناطیسی یا برقی کوچکی هستند که می توان با آنها درب لباسشویی را باز و بسته کرد. گاهی اوقات به دلیل خرابی میکروسوئیچ ها درب لباسشویی به درستی باز و بسته نمی شود. به همین دلیل هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند. در نتیجه برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید میکروسوئیچ را تعمیر و یا تعویض کرد.

تعمیر یا تعویض کلید استارت یا ولوم لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود، چراغ های روی پنل دستگاه روشن می شوند و ظاهرا فرایند آبگیری نیز انجام شده اما فرایند شست و شو آغاز نمی شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی شود.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی دو حالت دارد. گاهی این کلید از نظر مکانیکی مشکل دارد و باید آن را تعویض کرد. گاهی اوقات نیز مشکل کلید استارت، مسائل الکترونیکی است و برای از بین بردن آن باید به صورت تخصصی از یک کارشناس و دیگر برندها کمک گرفت.

تعمیر یا تعویض برد لباسشویی

برد به عنوان قطعه اصلی در هر دستگاه الکترونیکی، وظیفه عملکردهای اصلی را بر عهده دارد. گاهی خرابی برد می تواند دلیل اصلی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باشد. برد تمامی کارهای لباسشویی را پردازش کرده و فرمان های شروع و پایان شست و شو را صادر می کند؛ بنابراین خرابی آن ممکن است موجب کار نکردن لباسشویی، حتی در حالت روشن شود.

دلیل آن هم این است که دیگر برد نمی تواند ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات مانند موتور، قفل درب، شیر پرکن و … را تامین کند. برد قطعه حساسی است و تعمیر آن کار هرکسی نیست. برای عیب یابی تخصصی برد لباسشویی و تعمیر یا حتی در صورت لزوم تعویض این قطعه، باید حتما از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر لوازم خانگی کمک گرفت.

رفع مشکلات پمپ لباسشویی

مشکلات پمپ آب و خرابی آن، دلیل مهم دیگر کار نکردن ماشین لباسشویی روشن هستند. در صورتی که پمپ آب یا پمپ تخلیه خراب شده باشد، حتی بعد از استارت شدن لباسشویی و قفل شدن درب آن نیز به دلیل آب نگرفتن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. البته آب نگرفتن ماشین لباسشویی گاهی به دلیل بسته بودن شیر آب یا ترک خوردگی و خرابی شیلنگ انتقال دهنده آب به دستگاه است.

آبگیری نکردن لباسشویی که قطعا به دنبال آن دستگاه شروع به کار نمی کند، می تواند به دنبال گرفتگی فیلتر روی شیر برقی لباسشویی نیز باشد. به هر حال با رفع مشکل ورود آب به داخل ماشین لباسشویی می توان مشکل کار نکردن آن را برطرف کرد. در مقاله “” می توان با دلایل بیشتر بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی آشنا شد.

تعویض شیر برقی لباسشویی

شیر برقی قطعه مهم دیگری است که سالم بودن آن برای شروع به کار لباسشویی ضرورت دارد. در نتیجه اگر شیر برقی معیوب شده باشد، برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را تعویض کرد. برای اطمینان از این که مشکل از شیر برقی است یا نه، باید تست سیم برقی با استفاده از سیم تست را انجام داد.

تعمیر یا تعویض هیدروستات

خراب شدن هیدروستات می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد لباسشویی به وجود بیاورد که یکی از آنها کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. هیدروستات به صورت معمول در میزان آبگیری لباسشویی نقش دارد و از ورود بیش از حد آب به درون مخزن دستگاه جلوگیری می کند.

با این حال در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به دلیل تجمع رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. در این شرایط باید هیدروستات بررسی شود تا در صورت تجمع رسوب و جرم در آن با تمیز کردن هیدروستات مشکل آبگیری لباسشویی برطرف شود. زمانی که جریان آبگیری به حالت نرمال برگردد، مجددا لباسشویی شروع به کار می کند.

تعمیر موتور لباسشویی

موتور قطعه مهم دیگری است که سلامت آن برای کار کردن درست لباسشویی اهمیت دارد. خرابی موتور یا قطعات و اتصالات مرتبط با آن می تواند موجب کار نکردن ماشین لباسشویی روشن شود. برای مثال ممکن است تسمه روی پولی موتور معیوب باشد. اگر تسمه از فلکه بیرون آمده باشد. همچنین در صورت پارگی تسمه، قطعا موتور شروع به کار نمی کند. از طرفی نیز ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشند.

شل شدن سوکت های متصل کننده موتور به برد هم می تواند مانع از کار کردن موتور و در نتیجه ماشین لباسشویی شود. خرابی بلبرینگ ها یا قفل شدن آبکش نیز می تواند موجب کار نکردن موتور و به دنبال آن ماشین لباسشویی شود. بهتر است در صورت مواجهه با هریک از این مشکلات، از کارشناسان نمایندگی سامسونگ در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه کمک بگیرید.

رفع مشکلات چرخ دنده های لباسشویی

گاهی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، ناشی از خرابی چرخ دهنده ها یا درست کار نکردن این بخش هاست. اگر چرخ دنده های لباسشویی خراب شوند، حتی در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیرو محرکه ای به محور تایمر انتقال نمی یابد و به همین دلیل هم چرخه شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید چرخ دنده ها را بررسی کرد. گاهی با سرویس کردن این قطعات، مشکل برطرف می شود و گاهی نیز باید آنها را به صورت کامل تعویض کرد.

رفع مشکلات برقی ماشین لباسشویی

برق ماشین لباسشویی مورد دیگری است که در صورت کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را بررسی کرد. ممکن است جریان برق ورودی دستگاه اتصالی داشته باشد یا به دلیل ایراداتی در سیم کشی برقی لباسشویی، دستگاه به درستی شروع به کار نکند. در نتیجه برای رفع مچرا ماشین لباسشویی روشن می‌شود اما کار نمی‌کند؟

اغلب مردم چند بار در هفته از ماشین لباسشویی استفاده می کنند. حالا فکر کنید اگر روزی بخواهید لباس های خود را بشویید و لباسشویی روشن نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هنگامی که دو شاخه برق را به پریز وصل می کنید، ممکن است متوجه شوید که ماشین لباسشویی پاسخ نمی دهد، چراغ های دستگاه روشن می شود اما دستگاه کاری انجام نمی دهد این مشکل دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد در نتیجه با کاردون همراه باشید.

جهت تماس با نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بکو در مشهد کلیک کنید.

ابتدا به دو نکته توجه داشته باشید دلایل روشن نشدن لباسشویی،  و روشن شدن ولی کار نکردن آن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و ما در این مقاله به علت‌های کار نکردن ماشین لباسشویی هنگامی که روشن است، می‌پردازیم.

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

تفاوتی ندارد که دستگاه ماشین لباسشویی ال جی شما روشن نمی شود یا ماشین لباسشویی سامسونگ شما یا هر برند دیگری چرا که اساس کاری همه ی برند ها تقریبا یکسان است. در ادامه به مهم‌ترین علت‌های اینکه ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند می‌پردازیم:

این مشکلات را در ادامه مطلب به طور کامل‌تر توضیح داده‌ایم:

بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی

روشن بودن دستگاه از صفحه نمایش یا در بعضی مدل‌ها صدای فشردن دکمه‌ها و ولوم مشخص می‌شود. یکی از شایع‌ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، وجود مشکلات برقی در دستگاه است. توصیه می‌کنیم، قبل از هر اقدامی، جریان برق ورودی دستگاه را چک کنید. دستگاه را جلو بکشید و سیم برق متصل شده به پریز و حتی خود پریز را چک کنید.

عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل شایع دیگر اینکه ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند، پر کردن دستگاه بیشتر از ظرفیت آن است. برای مثال اگر ظرفیت دستگاه شما 7 کیلو است باید به این نکته توجه داشته باشید که این ظرفیت علاوه بر لباس‌ها، آب و مواد شوینده را نیز شامل می‌شود.

در صورتی که درب دستگاه به خوبی بسته نشود آب وارد دستگاه نمی شود و ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد کرد. بنابراین باید از محکم بسته شدن درب اطمینان حاصل کنید.

در ادامه مواردی را بررسی می کنیم که برای عیب یابی تخصصی آنها حتما باید با مراکز  تعمیر ماشین لباسشویی و لوازم خانگی در ارتباط باشید.

مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها دارای دو نوع مغناطیسی و برقی هستند و در ماشین لباسشویی به وسیله عملکرد آنها قفل یا باز می‌شود. اگر میکروسوئیچ دچار مشکل شود آب وارد دستگاه نخواهد شد.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی

حتی خرابی دکمه ها هم می تواند باعث روشن شدن لباسشویی و کار نکردن آن شود که این خرابی در دکمه‌های شروع و ولوم دستگاه ممکن است صورت گیرد.

اگر ماشین لباسشویی و چراغ‌های روی پنل آن روشن می‌شود و دستگاه آبگیری می‌کند اما فرایند شست و شو آغاز نمی‌شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است.

در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی‌شود. خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی ممکن است مکانیکی یا الکترونیکی باشد و باید آن را تعویض و یا تعمیر کرد.

خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه

اصلی‌ترین قسمت هر دستگاه برد آن است و ایراد در آن می تواند باعث مشکلات مختلف شود. یکی از این مشکلات روشن شدن لباسشویی اما کار نکردن آن است. اگر دستگاه به دلیل مشکل در برد الکترونیکی کار نمی‌کند، به علت قیمت بالا و حساس بودن این قطعه، حتما از تکنسین فنی برای تعمیر آن کمک بخواهید.

مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه

گاهی ممکن است پمپ تخلیه خراب شده باشد. یکی از دلایل شایع خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی عبور کرک یا اشیا از فیلتر و گیر افتادن آنها در پمپ تخلیه است. در بسیاری از مواقع، پمپ باید تعویض شود.

اگر ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی آب در ماشین لباسشویی وارد نمی‌شود، شیر برقی را بررسی کنید. برای این کار لباسشویی را از برق جدا کنید و شیر برقی را به وسیله سیم تست، چک کنید. اگر مشکل وجود داشت باید شیر برقی را تعویض کنید.

هیدروستات میزان آب ورودی به لباسشویی را کنترل می کند و از ورود بیش از حد آب به دستگاه جلوگیری می کند. در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به علت وجود رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. هیدروستات یکی از قطعات مهم دستگاه است. حتما باید برای کار کردن مجدد ماشین لباسشویی، آن را رسوب زدایی و تعمیر کنید.

خرابی موتور و اتصالات مربوط به آن هم یکی از مهمترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. ممکن است پارگی تسمه باعث کار نکردن موتور شده باشد، از طرفی ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشد. البته دلایل فنی دیگری هم وجود دارد که می تواند باعث کار نکردن ماشین لباسشویی شود. به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که ماشین لباسشویی را برای انجام عملیات شستشو روشن کردید اما صدای خفه ای یا صدای وز وز از دستگاه به گوشتان رسید بلافاصله دستگاه را خاموش کنید و از متخصص با تجربه بخواهید که برای ، سامسونگ، ، پاکشوما، بوش و همه برندها متخصصین را به محل شما مراجعه کند.

بروز مشکل در چرخ دنده‌های ماشین لباسشویی

خرابی چرخ دنده ها باعث می شود در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیروی محرکه ای به محور تایمر انتقال نیابد و به همین دلیل چرخه ی شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید حتما چرخ دنده‌ها چک شوند.

در برخی مواقع ممکن است دلایل ساده‌ای باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی شما شود. قبل از هر چیز درباره این موضوع به اطمینان برسید و کابل رابط را بررسی کنید که دچار پارگی و یا خرابی نشده باشد. اگر هر گونه مشکلی در کابل رابط و یا سیم اتصال به برق ماشین لباسشویی مشاهده کردید بهترین گزینه تعویض آن ها خواهد بود.

شیربرقی می‌تواند دوقلو، سه قلو یا حتی چهار قلو باشد. شما باید تک تک شیر برقی‌ها رو بررسی و تست کنید.

دستگاه های لوازم خانگی بسیار حساس هستند؛ بهتر است برای پیشگیری از مشکلات بیشتر کار رو به کاردون بسپارید.

شرکت زیر مرکز تعمیرات یخچال هایسنس در مشهد میباشد.

سوال و نظر خود را بیان کنید

شکل باید سیستم برقی لباسشویی بررسی و عیب یابی شود.

 

خروج از نسخه موبایل