رسانه سلامت و دانش

قالیباف: نیازمند یک حکمرانی مناسب در بخش نطام سلامت برای افق پیش رو هستیم

افق | بخش | برای

رئیس شورای اسلامی گفت: برای افق پیش رو نیازمند حکمرانی مناسب در حوزه سلامت هستیم تا بهداشت و درمان مورد توجه جدی قرار گیرد. تغییر موضوع شفافیت، مردمی‌سازی و هوشمندسازی در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه سلامت ضروری است.

به گزارش سلام دکتر، محمدباقر قالیباف با تبریک این روز و تسلیت شهادت امام سجاد (علیه السلام) گفت: برای من مایه خیر و برکت است که امروز در کنار پزشکان و عزیزانی هستم که نیازمند درمان و خدمت بودند. در روزهای سخت.” از همه کسانی که با آنها بودید. به همه پزشکان قوت الهی می گویم، این از شانس من است که امروز جزو پزشکان هستم.

وی تاکید کرد: نمی توان از رشادت ها و تلاش های پزشکان در دوران دفاع مقدس سخنی به میان نیاورد، شاید عده ای آن روزها را درک نکنند، اما در لحظات سخت و عاشقانه که سربازان شجاعانه به سوی دشمن رفتند، یکی از بدون شک بحث مجروحیت ها و جراحات بود و گاهی بحث این بود که می گفتند اگر شهید شویم راحت می شویم. گاهی اوقات بچه‌ها شب‌ها مجروح می‌شدند، اما تا صبح امکان تخلیه یا درمان فوری وجود نداشت. اوایل جنگ ساعت ها و گاه روزها طول می کشید تا به محل معالجه برسد اما هنوز یک سال از جنگ نگذشته بود که این نگرانی از ذهن بچه های سرباز زدوده شد و همراه با سربازانی که شب حرکت می کردند، اعضای تیم پزشکی در کنار آنها حضور داشتند و اولین مکان پشت خاکریز بود، می شد اورژانس ایجاد کرد و در بیمارستان هایی که چند کیلومتر دورتر از خط مقدم بودند، عمل های جراحی مهمی انجام شد.

وی با اشاره به فداکاری جامعه پزشکی در دوران کرونا گفت: در این دوره پزشکان به نوعی در خط مقدم حضور داشتند و نسل بعدی جامعه پزشکی نشان دادند که آماده خدمت هستند. وقتی در شیپور دمیده می شود فرق مرد و مرد آشکار می شود. من از شما تشکر می کنم و به شما پزشکانی که در هر زمینه ای خدمت می کنید افتخار می کنم.

قالیباف تصریح کرد: در بحث هایی که با عزیزانم در حوزه برنامه ریزی دارم; در مورد چالش های کشور سه موضوع را مطرح می کنم. اول آب، دوم جمعیت و سوم اقتصاد. وقتی از جمعیت صحبت می کنیم، سلامت نقش خود را ایفا می کند. امروز، ما در مورد هرم جمعیت، مهاجرت، طول عمر و سایر مسائل اجتماعی که بر سلامتی تأثیر می‌گذارند بحث می‌کنیم. سلامت یکی از مسائل جهانی است و هیچ فردی نیست که تحت تأثیر سلامت قرار نگیرد و نقش اساسی نداشته باشد.

وی افزود: در حوزه اقتصاد چالش هایی وجود دارد. حتی در مسائل فرهنگی و اجتماعی در حوزه توانمندی ها مشکل داریم، اما معتقدیم دو نقطه است که توان رقابت داریم و نه تنها داخلی نیستیم، بلکه توانایی رقابت جهانی را داریم. یکی در حوزه دفاعی و دیگری در حوزه بهداشت و درمان است که ظرفیت خوبی داریم. اما چالش ما نوع رویکرد حاکمیتی و مدیریتی در حوزه سلامت است. در حوزه اقتصاد اگر به موضوع پول نگاه کنیم یکی از مشکلات سیستم مدیریت ریالی است که تبعاتی دارد. ما هنوز نتوانسته ایم از پتانسیل هایی که در حوزه پزشکی و سلامت شناخته شده است آنطور که باید استفاده کنیم. نوع حکمرانی ما در این بخش باعث شده که گاهی از ظرفیت موجود استفاده نکنیم و به یک معنا در این بخش محروم باشیم. گروهی که نتوانند پتانسیل را به ظرفیت بالفعل تبدیل کنند، محروم هستند. یک حکمرانی خوب و یک تصمیم درست و قابل قبول، تحقق ظرفیت هاست. ما باید اقدامات درمان محور خود را به سمت پیشگیری سوق دهیم و سلامت را بر درمان اولویت دهیم.

وی ادامه داد: زمانی که در شهرداری تهران مشغول به کار بودم، تهران در حوزه سلامت در زمینه ارائه خدمات سیستماتیک حتی از روستاهای 2000 نفری مناطق دورافتاده ضعیف تر بود. یعنی مشکلی در اداره نظام سلامت وجود دارد که ما می دانیم و بخشی از آن به شخص من که نماینده مجلس هستم مربوط می شود و برای تغییر این روند چه کنیم؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ملی شدن خدمات بهداشتی و درمانی گفت: این ملی شدن هر روز در حال افزایش است در صورتی که این امر در باورهای دینی، نظام تکاملی، اعتقاد منطقی و غیره ما اشتباه است. ما باید در حین حرکت مردم بسازیم. امروز در شرایط سخت اقتصادی با تعداد قابل توجهی از متخصصان این حوزه بحث کردم و تور درمانی را دنبال کردیم که پتانسیل بسیار زیادی دارد که می تواند در همه بخش ها مزایای زیادی به همراه داشته باشد. وقتی شاهد مهاجرت جامعه پزشکی و پرستاری هستیم ناراحت کننده است.

وی افزود: اینها مسائلی است که باید با هم درباره آنها صحبت کنیم. من شک ندارم که برخی از اینها در مجلس به ما برمی گردد. البته در سال 1400 در برخی تصمیمات مشکلاتی وجود داشت، البته ما سعی کردیم این اتفاق نیفتد اما سعی کردیم سال آینده کمتر اتفاق بیفتد، بیایید کار را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون در حوزه غذا و دارو مشکلاتی وجود دارد. برخی مشکلات و انتقادات جدی به سازمان غذا و دارو وارد است. از زمانی که فرصت خدمت در نیروی انتظامی را پیدا کردم و همزمان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودم، متوجه مشکلاتی در زمینه غذا و دارو شدم که برخی از آنها همچنان ادامه دارد. قطعاً هر جامعه ای مشکلات خود را دارد، اما در این بخش از بهداشت و درمان، موضوع مدیریت تضاد منافع وقتی به پزشکان خطاب می شود، قطعاً بسیار محدود است. جامعه پزشکی ما فداکار است. اما در هزینه درمان، هزینه نیروی انسانی چند درصد از سهم هزینه است؟ در بدترین حالت این درصد تک رقمی است و مابقی هزینه در یک اداره دیگر است و همه ما در اینجا مسئول دفاع از جامعه پزشکی هستیم. در بخش‌های دیگر، در حوزه تأسیسات و تجهیزات و… چقدر از مسائل تحت تأثیر سایر بخش‌های اقتصادی است؟ که اصلا ربطی به جامعه پزشکی نداره.

قالیباف گفت: اکنون یکی از نکات مهم این است که بحث رابطه سلامت و بیمه بسیار مهم است. برای افق آینده نیازمند حکمرانی مناسب در بخش بهداشت و درمان هستیم تا سلامت و درمان مورد توجه جدی قرار گیرد. تغییر، شفاف سازی، عمومیت بخشیدن و هوشمندسازی موضوع در همه حوزه ها از جمله حوزه سلامت ضروری است.

انتهای پیام

.