رسانه سلامت و دانش

عکس | خلاقیت فوق‌العاده در ساخت ربات با الهام از پیش‌پاافتاده‌ترین وسایل

یک بطری سس کچاپ پلاستیکی یک دریچه کوچک در در دارد که به محتویات آن اجازه خروج می دهد. در همین راستا، محققان هلندی با الهام از این مکانیسم، محرکی ساخته اند که می تواند در ربات های نرم استفاده شود.

محققان دانشگاه آیندهوون این گجت را طراحی کرده اند که به آن دریچه هیسترتیک می گویند. گجت مذکور از رفتار دریچه بطری سس کچاپ برای باز و بسته شدن سریع (جهت رها شدن مقدار کمی آب میوه) تقلید می کند.

به نظر می رسد چنین واکنشی چندان جالب نیست. اما هدف از استفاده از آن در ربات پمپاژ هوا از طریق دریچه به دست یا انگشت پنوماتیک و ایجاد یک عمل پرش است که باعث می شود دستگاه به طور منظم منقبض و منبسط شود و همزمان به جلو و عقب حرکت کند.

علاوه بر آنچه گفته شد، برخلاف دستگاه های الکترونیکی پیچیده که نیاز به برق زیادی دارند، چنین حرکتی در گجت جدید با مکانیزم آنالوگ ساده آغاز می شود. حتی پمپ هوا را می توان با تغییر در محیط ربات فعال کرد و در نتیجه نیاز به کنترل خارجی ابزار را از بین برد.

عکس  خلاقیت خارق العاده در ساخت ربات هایی با الهام از ابتدایی ترین دستگاه ها

به بیان ساده، یک شیر هیسترتیک از یک پایه سیلیکونی مسطح با شکاف های لیزری تشکیل شده است، فلپ های ایجاد شده توسط شکاف ها بسته می مانند تا فشار هوا در پشت آنها به آستانه مشخصی برسد و سپس باز می شوند تا هوا خارج شود. سپس دوباره بسته می شوند و این چرخه بارها تکرار می شود.

کارشناسان متوجه شدند که وقتی 2 سوپاپ به یک پمپ متصل می شوند، به طور متناقض باز و بسته می شوند. به عبارت دیگر، هنگامی که یک دریچه باز می شود، دیگری بسته می شود. با استفاده از این فرآیند، محققان رباتی نرم ساختند که با کمک 4 پا راه می رود. آنها همچنین یک دست رباتیک توسعه داده اند.

5858

.