رسانه سلامت و دانش

عکس | جنگنده اوکراینی که قاتل موشک‌های روسی شده!

نیروهای مسلح اوکراین معمولا از سامانه های موشکی پدافند هوایی خود برای انهدام موشک ها و پهپادهای ارتش روسیه استفاده می کردند و جنگنده های این کشور تنها وظیفه مقابله با جنگنده های دشمن را بر عهده داشتند. اما ظاهراً عرضه موشک‌های SAM (زمین به هوا) اوکراین برای سامانه‌های دفاعی قدیمی‌اش مانند اس-300 رو به اتمام است و به همین دلیل، سوخو 27 و میگ-29 اوکراین تا حد زیادی مسئولیت مقابله را بر عهده دارند. موشک های کروز روسیه.

در واقع این هواپیماها به گشت زنی در آسمان ادامه می دهند تا هر گونه تهدیدی را فورا خنثی کنند. البته شکار موشک کروز توسط جنگنده کار جدیدی نیست و سال هاست که در کشورهای مختلف انجام می شود، اما به ندرت پیش می آید که فیلمی در چنین لحظه بی نظیری اکران شود.

یکی از حساب های توییتر ویدئویی را منتشر کرده است که در آن یک جنگنده اوکراینی موشک پرتاب می کند. موشک به سمت چپ می رود و سپس منفجر می شود.

البته ویدئوی دیگری نیز در این رابطه منتشر شده است که در آن موشک شلیک شده توسط جنگنده اوکراینی پس از انجام مانورهای سریع به هدف اصابت می کند.

جنگنده میگ 29 نسل چهارم اتحاد جماهیر شوروی

میگ 29 یکی از بهترین محصولات صادراتی اتحاد جماهیر شوروی در زمان خود است و برای روسیه امروز، این هواپیما همچنان مورد استفاده روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اوکراین است.

جنگنده دو موتوره و دو موتوره MiG-29 شباهت زیادی به جنگنده بزرگتر سوخو-27 دارد که در همان زمان طراحی و تولید شد. این دو جنگنده برای رقابت با F-15 Eagle و F-16 Fighting Falcon آمریکایی ساخته شده اند.

عکس  جنگنده اوکراینی که موشک های روسی را کشت!

وزن خالی این جنگنده 11 تن است که در هنگام برخاستن می تواند تا 21 تن افزایش یابد. میگ 29 با حداکثر سرعت 2.25 ماخ می تواند تا 3500 کیلوگرم مهمات از جمله موشک های هوا به هوا رادار هدایت شونده حمل کند. احتمالاً از همین موشک ها برای هدف قرار دادن موشک های کروز روسیه استفاده می شود.

چرا موشک ها هدف قرار می گیرند؟

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که در همان روزهای اول جنگ این کشور با روسیه، تمامی خلبانان جنگنده این کشور تحت آموزش های ویژه قرار گرفتند تا بتوانند موشک های کروز را ساقط کنند. با این حال، موشک‌های کروز بازتاب کم دارند و در ارتفاع بسیار پایین نیز حرکت می‌کنند. این همچنین شناسایی آنها را با رادار هواپیما دشوار می کند.

با این حال، تنها چند روز پس از شروع آموزش، خلبانان اوکراینی توانستند با موفقیت از عهده این کار برآیند. البته ناگفته نماند که برخی از موشک ها مانند کالیبر روسی، Kh-101، Kh-59 و Kh-555 از موتور جت استفاده می کنند و اثر حرارتی از خود به جای می گذارند. بنابراین، خلبانان اوکراینی می توانند با استفاده از سیستم هدف گیری الکترواپتیکی مادون قرمز آنها را ردیابی کنند.

عکس  جنگنده اوکراینی که موشک های روسی را کشت!

ظاهرا نیروی هوایی اوکراین نیز از این روش برای انهدام پهپادها استفاده می کند. با این حال کارشناسان نظامی استفاده از هواپیماهای جنگی برای شکار پهپادها را گران و خطرناک می دانند.

5858

.