اقتصادی

صادرات عصاره گیاهان دارویی ایران به کشورهای اروپایی

اروپایی | ایران | برنامه لیمویی

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی گفت: ایران مزیت قابل توجهی برای استفاده از گیاهان دارویی و محصولات جانبی آن در مصارف داخلی و صادرات دارد که بخش عمده آن به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، امریکا، هند و چین صادر می شود.

به گزارش سلام دکتر، قاسم شاکری در نشست خبری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون یورویی در کاشمر، بزرگترین پالایشگاه گیاهان دارویی خاورمیانه برای استحصال اسانس، عصاره و فراورده های گیاهان دارویی با کیفیت راه اندازی شد ، اظهار کرد: بخش عمده محصولات آن به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، امریکا، هند و چین صادر می شود.

وی افزود: این اسانس و عصاره گیاهان دارویی بدست آمده با تکنولوژی و فناوری های جدید روز دنیا در صنعت دارویی، آرایشی و بهداشتی، صنعت عطر و ادکلن و صنایع غذایی استفاده می شود.

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی تصریح کرد: از گیاهان دارویی مانند شیرین بیان، گل محمدی، چای سبز، چای سیاه، عشقه، سرخارگل، زعفران و سایر گیاهان دارویی اسانس و عصاره استحصال می شود و حتی در مواردی برخی گیاهان دارویی غیربومی ایران از کشورهای آفریقایی، ژاپن و هند نیز وارد و با فراوری به کشورهای هدف صادر می شود.

وی با بیان اینکه کشور ظرفیت‌ های بسیار خوبی در گیاهان دارویی دارد، عنوان کرد: ایران مزیت قابل توجهی برای استفاده داخلی و صادرات محصولات گیاهان دارویی دارد. همچنین طی سال های اخیر نیز تمایل مردم به زندگی سالم از طریق گیاهان طبیعی در دنیا و ایران بیشتر شده و استفاده از این گونه محصولات روز به روز در حال افزایش است.

به گفته وی سند ملی توسعه گیاهان دارویی به طور کامل با این سرمایه گذاری اجرایی شده است.

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی در ادامه گفت: یکی از مشکلات این صنعت عدم استقبال شرکت های دارویی، آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی ایران از این مواد اولیه است و با وجود اینکه فراورده های گیاهی تولید داخل مشابه تولیدات خارجی از کیفیت بالایی برخوردار است اما شرکت های داخلی علاقه ای به خرید محصولات تولید داخلی ندارند و تلاش دارند این محصولات را وارد کنند و اکثر شرکت های تولیدکننده داخلی برای تامین مواد اولیه فراورده های گیاهان دارویی همچون اسانس و عصاره ارز رسمی دریافت می کنند تا این محصولات را وارد کنند.

شاکری در پایان گفت:از طرفی دستگاه های دولتی همچون وزارت بهداشت و وزارت صمت نیز از این صنعت حمایت نمی کنند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.