رسانه سلامت و دانش

زیرسویه‌های BA۴ و BA۵ اُمیکرون در ایران / وضعیت بیماری‌زایی دو زیرسویه جدید

BA۴ | BA۵ | امیکرون

رئیس گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه دو زیرسویه BA4 و BA5 وارد کشور شده است، گفت: به طور کلی هیچ کشوری وجود ندارد. می تواند از انتقال و انتشار ویروس های تنفسی جلوگیری کند.

دکتر طلعت مختاری آزاد – رئیس آزمایشگاه های مرجع کشوری آنفلوانزا در گفت وگو با سلام دکتر. وی درباره رفتار ویروس های BA4 و BA5 که به زیر سویه های میکرونی معروف هستند، گفت: باید توجه داشت که دو زیر سویه BA4 و BA5 از نظر تغییراتی که ایجاد کرده اند با ویروس میکرون اصلی تفاوت دارند. علیرغم اینکه این دو زیرگونه میکرون محسوب می شوند اما دستخوش تغییرات زیادی شده اند.

توصیه سازمان بهداشت جهانی به سازندگان واکسن‌های کرونا

وی افزود: این تغییرات باعث شده است که در حالی که واکسن های قبلی کرونا همچنان می تواند در پیشگیری از عفونت های شدید و مرگ و میر ناشی از این بیماری موثر باشد، این تغییرات در دو زیر سویه BA4 و BA5 باعث شده است که سازمان بهداشت جهانی و برخی از کشورهای تولید کننده واکسیناسیون را مورد توجه قرار دهند. ایجاد تغییرات در فرمول واکسن اما تاکید می کنم که واکسن های قبلی همچنان می توانند در پیشگیری از مرگ و شدت بیماری موثر باشند.

پاتوژنز BA4 و BA5 چیست؟

مختاری آزاد گفت: در عین حال باید توجه داشت که تغییرات ویروس می تواند باعث تغییر در رفتار ویروس نیز شود. با این حال، بیماری دو زیرسویه BA4 و BA5 به شدت دلتا نیست و خفیف‌تر از دلتا است، اما نمی‌دانیم در آینده چگونه خواهد بود. همچنین طبق بررسی های انجام شده، دوره نهفتگی بیماری در این دو زیرسویه مانند کروناویروس های قبلی 2 تا 3 روز نیست و به نظر می رسد می تواند بیشتر هم باشد.

زیرسویه های BA4 و BA5 در ایران

وی درباره زیرسویه های BA4 و BA5 در ایران گفت: سوال این است که آیا این ویروس وارد کشور شده است، پاسخ مثبت است. به طور کلی هیچ کشوری نمی تواند از انتقال و انتشار ویروس های تنفسی جلوگیری کند. این ویروس وارد ایران هم شده و ما در ابتدای راه هستیم، باید ببینیم این ویروس چگونه پیشرفت خواهد کرد. با توجه به سیر و شدت بیماری، طبیعی است که تصمیمات مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت و ستاد کرونا تغییر کند.

مختاری آزاد با بیان اینکه معمولاً زمانی که انتقال و انتشار یک ویروس تنفسی شروع می شود، معمولاً غالب می شود و جایگزین ویروس قبلی می شود، ادامه داد: در حال حاضر شاهد افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری هستیم و باید یکی دو هفته صبر کنیم. تا ببینیم این روند چگونه خواهد بود همانند بسیاری از کشورهای ایران، این زیربخش روند افزایشی را نشان می دهد.

وی درباره وضعیت توالی یابی ویروس نیز گفت: به طور کلی دو مرکز انستیتو پاستور و مرکز ملی آنفولانزای دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال انجام توالی یابی کامل ویروس در کشور هستند. قبلا تعداد تست ها کاهش می یافت و افراد کمتر برای تست مراجعه می کردند، اما اکنون روند افزایشی در تعداد تست ها داریم.

مختاری آزاد تاکید کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار مهم است. در عین حال افرادی که احساس بیماری می کنند باید از ماسک استفاده کنند.

وی گفت: در این گزارش آمده است که چهار گونه آلفا، گاما، بتا و دلتا که قبلا داشتیم جزو ویروس هایی هستند که در حال حاضر در دنیا دیده نشده اند که ممکن است بعداً دوباره گزارش شود، اما برای اکنون گفته می شود که میکرون و انواع آن در جهان دیده می شود. البته تاکید می شود که ممکن است بعدا شرایط تغییر کند.

انتهای پیام

.