روی دیگر سکه در بازار سکه و طلا!

بازار سکه | بازار سکه و طلا | سکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از تغییرات قابل توجه قیمت‌ها در بازار سکه و طلا در پی نوسان افزایشی نرخ ارز در بازارهای داخلی طی یک هفته اخیر خبر داد و گفت: باتوجه به شرایط رکود بازار سکه و طلا که از ابتدای سال بر این بازار حاکم شده بود، در روزهای پایانی این هفته کمی تکان خورد.

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با سلام دکتر، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: در مجموع هفته‌ای که گذشت، علیرغم کاهش ٢٠ دلاری اونس جهانی طلا در طول هفته، در بازار داخل روند افزایشی قیمت‌ها را شاهد بودیم. در این هفته هر اونس طلا میانگین ٢٠ دلار کاهش قیمت را تجربه کرد و این در حالی است که تا هفته‌های پیش تر، سیری صعودی در پیش داشت اما در یک هفته اخیر تغییر مسیر داده و به سمت نزولی شدن حرکت کرده است. 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در بازارهای داخلی اما روند بازار سکه و طلا روند افزایشی قیمت‌ها را داشتیم که بخش عمده آن به سبب نوسانات افزایشی نرخ ارز بود و بخش اندکی از آن نیز به سبب تقاضاهای شکل گرفته از اواسط هفته به بعد و به نزدیک شدن به ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) بود که در آستانه روز مادر، بازارهای داخلی نسبت به رکود و کاهش شدید تقاضایی که از ابتدای سال بر بازار سکه و طلا حاکم شد، بازار با اندکی افزایش تقاضا روبرو شد.

وی درباره تغییرات قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا در بازار در آخرین معاملات پایانی هفته (پنجشنبه) نسبت به ابتدای هفته‌، گفت: هر گرم طلای ١٨ عیار در مجموع با ۴١ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات هفته، دو میلیون و ۵۵۴ هزار تومان به  ازای هر گرم معامله شد.

نیم سکه رکورد زد

این مقام صنفی ادامه داد: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ٧٢٠ هزار تومان افزایش هفتگی در آخرین معاملات روز گذشته، ٣٠ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان تعیین قیمت شد و هر گرم سکه تمام قدیم با ٨٠٠ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته در پایان هفته به ٢٧ میلیون و ١٠٠ هزار تومان رسید. نیم سکه با  یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان افزایش هفتگی به ١۶ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان و ربع سکه با ۴٠٠ هزار تومان افزایش به ١١ میلیون تومان رسیدند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز در طول یک هفته اخیر ١٠٠ هزار تومان افزایش بها داشته و در آخرین معاملات هفته شش میلیون تومان تعیین قیمت شده است.

بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه در بازار نیز اظهار کرد: در پی افزایش‌ قیمت‌ها در بازار داخلی، حباب سکه نیز این هفته افزایشی شده و با یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان افزایش نسبت به هفته گذشته، در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) به شش میلیون و ٣٠٠ هزار تومان برای هر قطعه سکه رسید. در حال حاضر آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس طلا در بازارهای جهانی ٢٠۴٣ دلار است.

وی برای هفته پیش‌رو بازار نیز پیش‌بینی کرد که هفته‌ آینده نوسان خاصی در بازار نداشته باشیم؛ البته باید دید که بازارهای جهانی نیز به کدام سمت و سو خواهد رفت. چنانچه خبرهای سیاسی-اقتصادی خاصی در جهان نداشته باشیم یا در بازار داخل با اتفاق خاصی صورت نگیرد، بازار احتمالا روال عادی خود با یک تا سه درصد نوسان (افزایش/ کاهش) که طبیعی نیز هست، روبرو باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان ابراز امیدواری کرد که باتوجه به شرایط حدوداً ١٠-٩ ماهه اخیر که رکود بر بازار و صنعت طلا و سکه حاکم شده است، رونق به این بازار بازگردد.

انتهای پیام