رسانه سلامت و دانش

روزانه چقدر مایعات بنوشیم؟ – سلام دکتر

برنامه رژیم لیمویی | بنوشیم | پیج لیمویی

نوشیدنی ها بخش مهمی از نیاز روزانه بدن به مایعات برای متابولیسم را تامین می کنند. همانطور که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مغذی تأثیر مطلوبی بر سلامت فرد دارد، عدم دقت در انتخاب آن نیز می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

به گزارش سلام دکتر،نوع نوشیدنی باید با توجه به آب و هوا انتخاب شود. زیرا استفاده از این مواد در تغییر دمای پوست تاثیر دارد به گونه ای که نوشیدنی های گرم باعث افزایش جریان خون در زیر پوست و در نتیجه احساس گرما در فرد می شود. برعکس این در هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد اتفاق می افتد. استفاده از آب میوه ها و سبزیجات تازه و خنک باعث نشاط روح و تقویت بدن می شود.

لازم به ذکر است که مقدار کل آب در نوزاد به 75 درصد وزن بدن می رسد اما این مقدار تا سنین بالا کاهش می یابد. با چاقی، درصد آب بدن به 45 درصد کاهش می یابد.

به گفته اداره بهبود تغذیه عمومی وزارت بهداشت، توصیه های کلی برای مصرف مایعات بسته به موقعیت، جنسیت و وضعیت سلامت افراد به شرح زیر است:

– مصرف هشت لیوان مایع ترجیحا آب در روز برای بزرگسالان توصیه می شود.

– نیاز روزانه مردان به مایعات حدود یک لیتر بیشتر از زنان است.

– مادران شیرده برای تامین آب بدن و تولید شیر، نیاز به نوشیدن حدود 1 تا 0.75 لیتر بیشتر از سایر زنان دارند.

– مصرف مایعات کافی در افراد بالای 55 سال مورد تاکید است. این گروه سنی به دلایل مختلفی از جمله کاهش تشنگی، کاهش عملکرد قلب و کلیه، کاهش فعالیت بدنی و مصرف داروها بیشتر مستعد عدم تعادل آب و الکترولیت در بدن خود هستند.

– در زنان باردار بر قطع یا محدود کردن مصرف برخی نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین تاکید شده و آب به عنوان بهترین نوشیدنی معرفی می شود. همچنین در صورت تهوع صبحگاهی مصرف مایعات بین وعده های غذایی و نه همراه غذا توصیه می شود.

– در صورت بروز یبوست که به دلیل کاهش تحرک دستگاه گوارش ایجاد می شود، برای کمک به تنظیم حرکات روده، مصرف مقادیر زیادی مایعات مانند آب یا آب میوه طبیعی به همراه غذاهای پرفیبر مانند مانند نان سبوس دار، غلات و غلات.

– نوشابه های رژیمی نوشیدنی هایی هستند که امروزه در اکثر نقاط جهان در بازار عرضه می شوند و مورد استقبال عموم مردم به ویژه افراد چاق هستند. نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند و می توانند برای مادران باردار، افراد مبتلا به فنیل کتونوری و افرادی که عادت به مصرف مکرر این نوشیدنی ها دارند، خطرناک باشد. به گونه ای که خطر زایمان زودرس را در زنان باردار افزایش دهد. از طرفی مصرف نوشابه های رژیمی نه تنها منجر به کاهش وزن می شود، بلکه به دلیل تحریک اشتها باعث افزایش وزن نیز می شود. افراد اغلب به اشتباه نوشیدنی های رژیمی را برای پیروی از رژیم لاغری مصرف می کنند، یعنی برای کاهش وزن یا پیشگیری از چاقی، به جای نوشیدنی های معمولی، نوشیدنی های رژیمی مصرف می کنند، در حالی که علت اصلی چاقی نوع نوشیدنی نیست، بلکه میزان و نوع نوشیدنی است. رژیم غذایی . .

به عبارت دیگر، نمی توان هر نوع و مقدار غذایی مصرف کرد و ادعا کرد که چون نوشابه رژیمی مصرف می شود، منجر به چاقی نمی شود. بنابراین باید توجه داشت که جایگزینی نوشیدنی های رژیمی انتخاب مناسبی برای پیشگیری و کنترل چاقی نیست.

– افرادی که فعالیت بدنی دارند یا در معرض هوای گرم هستند باید مایعات بیشتری بنوشند.

– مصرف مایعات نیز به ویژه در سن 55 سالگی مورد تاکید است. در افراد مسن، مصرف روزانه حداقل شش لیوان مایعات برای هیدراته نگه داشتن بدن ضروری است. زیرا این افراد علیرغم نیاز واقعی به مایعات، کمتر احساس تشنگی می کنند و در نتیجه بیشتر مستعد کم آبی بدن و یبوست هستند.

– به طور کلی آب بهترین نوشیدنی است و باید اکثریت مایعات مصرفی ما را تشکیل دهد. نوشابه‌ها، شربت‌ها و آب‌میوه‌های صنعتی قند بسیار بالایی دارند و ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار کمی دارند. به عبارت دیگر، انرژی بالایی دارند و در عین حال به ندرت حاوی مواد مغذی هستند. چای و قهوه نیز می توانند بخشی از مایعات بدن را تامین کنند، اما کافئین موجود در آنها اثر ادرارآور دارد و ممکن است باعث کم آبی بدن شود. بنابراین توصیه می شود در موارد کم آبی و نیاز به نوشیدن مایعات از آب به عنوان بهترین نوشیدنی استفاده شود.

– یکی از راه های اطمینان از کفایت مصرف مایعات در روز توجه به ویژگی های دفع روزانه ادرار است. ادرار باید حجیم، شفاف و بدون بو باشد.

– میزان کالری نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. مصرف روزانه برخی از نوشیدنی ها مانند آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار و کالری دریافتی از این نوشیدنی ها زیاد است. برخی از نوشیدنی ها مانند شیر کم چرب یا بدون چربی، دوغ یا آب میوه تازه (طبیعی)، حاوی مواد مغذی ضروری همراه با کالری هستند. آب و سایر نوشیدنی های غیر شیرین مانند چای و قهوه می توانند بخشی از نیاز بدن به مایعات را تامین کنند و حاوی کالری اضافی نیستند. همچنین برای محدود کردن میزان کالری و داشتن وزن متعادل و مناسب، نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها بدون کالری یا با کالری کم توصیه می شود.

انتهای پیام

.