اقتصادی

راهکارهای رسیدن به ترانزیت ۱۰ میلیون تنی کالا بین ایران و روسیه

۱۰ | ایران | ایران و روسیه

همکاری ایران و روسیه در زمینه ترانزیت و چگونگی دستیابی دو کشور به هدف ۱۰ میلیون تن ترانزیت کالا از مسیر جمهوری اسلامی ایران بررسی شد.

 به گزارش سلام دکتر، در نشست ویدیو کنفرانسی شهریار افندی زاده – معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی – با معاون وزیر حمل و نقل فدراسیون روسیه کلیه همکاری های حمل و نقلی دو کشور در حوزه زیرساخت و حمل و نقل و ترانزیت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست، دو طرف اهم موضوعات مورد گفت و گو در همکاری دو کشور در زمینه ترانزیت و چگونگی دستیابی دو کشور به هدف ۱۰ میلیون تن ترانزیت کالا از مسیر جمهوری اسلامی ایران و همچنین بررسی نقشه راه پیشنهادی ایران و نظرات ارسالی فدراسیون روسیه در این خصوص که در دست جمع بندی و نهایی سازی است، بیان کردند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تبادل نظر در زمینه همکاری بندری دو کشور خصوصاً در دریای خزر، گفت گو برای افزایش کشتیرانی در دریای خزر مابین دو کشور و وجود ظرفیت مناسب بنادر ایران برای عملیات جابجایی کالاهای ارسالی از روسیه و در ادامه مسیر حمل از ایران با شیوه ترکیبی به مقصد مورد نظر را مطرح کرد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، افندی‌زاده گفت: در این نشست در مورد روند پیشرفت پروژه ساخت مسیر ریلی رشت – آستارا نیز گفتگو و گزارشی از پیشرفت پروژه توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و شرکت کاسپین سرویس ارائه شد.

اعلام آمادگی ایران برای حمل ریلی ۲ میلیون تن کالا از شرق دریای خزر 

وی افزود: در این نشست همچنین طرفین پیرامون مسائل حمل و نقل ریلی و توسعه حمل و نقل ترکیبی بین دو کشور در امر ترانزیت و نیز آمادگی ایران برای حمل ریلی بیش از دو میلیون تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی از مسیر شرق دریای خزر و همچنین حمل و نقل جاده‌ای و بررسی مشکلات رانندگان دو کشور بالاخص در زمینه صدور سریع ویزا بحث و تبادل نظر و راهکارهای مشخصی در این موارد پیش‌بینی و اتخاذ کردند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در پایان اضافه کرد: مقرر شد پروتکل چهاردهمین نشست همکاری‌های حمل و نقلی دو کشور ظرف هفته آینده جمع بندی و نهایی شده و در حاشیه کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به امضاء طرفین برسد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.