رسانه سلامت و دانش

خداحافظی ویندوز با «ورد پد» پس از ۳۰ سال

۳۰ | از | با

براساس اعلام رسمی بلاگ مایکروسافت، برنامه‌ وردپد در بیلد جدید ویندوز که در کانال Canary منتشر شده است، دیگر وجود ندارد و با نصب‌های جدید (Clean Install) سیستم‌عامل، روی کامپیوتر نصب نمی‌شود. در به‌روزرسانی‌های آینده نیز قرار است این برنامه از روی سیستم‌های موجود حذف شود. براساس این اعلامیه، وردپد رسماً یک برنامه منسوخ تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

حذف دائمی وردپد پس از حدود 30 سال

کاربران قدیمی ویندوز وردپد را همیشه به‌عنوان یک برنامه پیش‌فرض دیده‌اند. درواقع این برنامه در ویندوز 95 معرفی شد و جانشین برنامه قدیمی‌تر OG Microsoft Write بود. وردپد به دو صورت در دسترس بود؛ یک ویرایشگر متن که دارای برخی از ویژگی‌های نرم‌افزار مایکروسافت Word بود؛ همچنین به‌عنوان یک نسخه پیشرفته‌تر از برنامه Notepad نیز تلقی می‌شد؛ گفتنی است که نوت‌پد حدود 40 سال پیش در سال 1983 منتشر شد.

به عبارت دیگر، وردپد نرم‌افزاری مابین ورد و نوت‌پد بوده است و می‌توان آن را به نفع این دو حذف کرد. مایکروسافت به کاربران توصیه می‌کند که از نرم‌افزار پیشرفته‌تر این شرکت، یعنی ورد استفاده کنند. این برنامه از فرمت‌های متنی مختلف مانند doc. و rtf. پشتیبانی می‌کند. نوت‌پد نیز صرفاً برای فایل‌های متنی ساده مانند txt توصیه می‌شود. براساس برخی گزارش‌های دیگر، وردپد در آپدیت‌های جدید، حالت تاریک را دریافت نکرده است. درحالی‌که نوت‌پد به این قابلیت مجهز شده و این نشان‌دهنده حذف آرام‌آرام وردپد بوده است.

یکی دیگر از برنامه‌های قدیمی ویندوز یعنی People نیز به‌زودی حذف خواهد شد. با این برنامه می‌توانستید مخاطبین را مدیریت کنید و حالا این کار را می‌توان در Outlook به‌راحتی انجام داد.

بیشتر بخوانید:‌

۵۸۵۸

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.