رسانه سلامت و دانش

تمام آنچه باید از ضد آفتاب‌ها بدانید

آفتابها | آنچه | از

سلام دکتر / مرکزی نور خورشید نعمت های زیادی برای انسان ها دارد و در واقع زندگی انسان به نور خورشید بستگی دارد. این نور علاوه بر تضمین گرما ، اثرات ضد میکروبی و ضد افسردگی دارد اما در عین حال اشعه مستقیم آن یکی از دلایل آن است. این پوست است در حقیقت ، این نور در تمام فصول سال می تواند به پوست آسیب جدی برساند و باعث بیماری های پوستی یا حتی سرطان شود.

این اسکارها در تابستان رشد می کنند ، بنابراین باید مراقبت از پوست در این فصل با جدیت بیشتری انجام شود و یکی از راه های مراقبت از پوست استفاده از انواع ضد آفتاب است. ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند ، بنابراین باید بخشی جدایی ناپذیر از محصولات بهداشتی هر فرد باشد.

استفاده از ضد آفتاب برای برخی افراد بسیار جدی است و آنها مجبورند انواع مختلفی از آن را خریداری کنند که البته خارجی است و توسط بهترین شرکت های تولید کننده لوازم آرایشی تولید می شود و هزینه های زیادی را که چندین برابر بیشتر از گروه قبلی است ، هزینه کنند -. آنها می توانند از کرم های ضد آفتاب گران تر و در صورت نبود مدل ارزان تر استفاده کنند ، اما گروه سوم که چندین برابر بزرگتر از دو گروه قبلی است ، می تواند برای محافظت در برابر ضد آفتاب یا هر پوشش دیگری استفاده شود.

در همین حال ، متخصصان پوست بر لزوم استفاده از ضد آفتاب تأکید می کنند و اکنون که فصل تابستان فرا رسیده و آفتاب با تمام وجود به ما می تابد ، از ضد آفتاب به عنوان یکی از مهمترین اختراعات بشر برای محافظت از پوست و البته شناخت بیشتر از آن استفاده می کنند. در مورد استفاده از آنها ، بر این اساس ، ما به صحبت های دکتر افسانه قیومی ، متخصص پوست ، آرایشگر و متخصص زیبایی پرداختیم.

دکتر کایومی در گفت وگو با سلام دکتر اظهار داشت: نور خورشید گردش خون را افزایش می دهد و فشار خون را کاهش می دهد و همچنین در تشکیل خون نقش مهمی دارد.

“یکی از تأثیرات خورشید بر بدن انسان ، سنتز ویتامین D است که در پوست ایجاد می شود.” از طرف دیگر ، نور خورشید نیز تأثیر منفی دارد که این امر بستگی به وجود اشعه ماورا بنفش در این نور دارد. “این اشعه ایکس از سه قسمت تشکیل شده است که شامل UVA ، UVB و UVC است. خوشبختانه اشعه UVK به دلیل لایه ازن به سطح زمین نمی رسند اما UVA و UVB به سطح زمین رسیده و وارد پوست انسان می شوند.

یکی از اعضای انجمن علمی لیزر پوست ، مو و لیزر ایران ، آمریکا و اروپا در ادامه به بررسی تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت نور خورشید بر روی پوست پرداخت و افزود: اثرات کوتاه مدت کم آبی ، آفتاب سوختگی و آفتاب سوختگی و طولانی مدت اثرات کوتاه مدت ، از جمله حساسیت به پوست ، خشکی بیش از حد ، لکه ها و چین و چروک های پوستی.

وی گفت: بر این اساس قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید علاوه بر آفتاب سوختگی کوتاه مدت و آفتاب سوختگی و لکه های صورت ، در طولانی مدت منجر به سرطان پوست و پیری پوست می شود. استفاده منظم و منظم از ضد آفتاب علاوه بر محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی ، می تواند در طولانی مدت از سرطان پوست و پیری پوست جلوگیری کند ، اما استفاده منظم از ضد آفتاب می تواند سطح ویتامین D در بدن را کاهش دهد. با مصرف مکمل هایی مانند قرص های ویتامین D جبران شود.

وی در مورد اشعه ماورا بنفش و اشعه ماورا بنفش گفت: اشعه ماورا the بنفش خورشید را تولید می کند ، اما به طور موثری بر روی پوست تأثیر نمی گذارد و در واقع اثر کوتاه مدت دارد ، خورشید به پوست انسان نفوذ می کند ، اما اشعه ماوراlet بنفش ماوراio بنفش وارد خواهد شد. اثر منفی طولانی مدت بر روی پوست دارد ، از جمله چین و چروک و لکه های پوستی و ایجاد سرطان پوست.

دکتر کایومی در مورد شدت اشعه ماورا بنفش گفت: “شدت اشعه ماورا بنفش در ماه های گرم سال بسیار بیشتر است ، بنابراین افراد در تابستان بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند و باید استفاده از ضد آفتاب را با جدیت بیشتری انجام دهند ، اما شدت اشعه UVA. “یکسان است ، بنابراین باعث ایجاد چین و چروک در بهار می شود ، در زمستان نیز همین طور است ، بنابراین توصیه می شود در تمام فصول سال از ضد آفتاب استفاده شود ، زیرا پرتوهای UVA در تمام فصول به همان میزان روی پوست دارند و دارای اثر طولانی مدت.

چه زمانی باید ضد آفتاب بزنم؟

وی ادامه داد: همچنین شدت اشعه UVB در ساعات گرم روز بیشتر است و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی باید از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر نقاط حفاظتی را رعایت کنیم ، اما شدت اشعه UVA در طول روز و به همان میزان است. . “از آنجا که اشعه UVA صبح زود وارد پوست می شود ، در اواسط و روز نیز به پوست نفوذ می کند ، بنابراین توصیه می شود تمام روز از آفتاب استفاده کنید.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه ویتامین D با جذب اشعه UVB در بدن ایجاد می شود ، افزود: اگر هر فرد هفته ای دو تا سه بار به مدت 10 تا 15 دقیقه در معرض آن قرار گیرد ، کل صورت و دست ها از طریق آرنج تا کشاله ران. به میزان کافی ویتامین D در بدن او تجمع می یابد تا نور خورشید. البته ، سنتز ویتامین D به نور خورشید بستگی ندارد. از طرف دیگر ، بخشی از نیاز بدن به این ویتامین باید از طریق غذای موجود در غذاها باشد ، از جمله ماهی قزل آلا ، قارچ ، میوه ، شیر و لبنیات غنی از این نوع ویتامین باید حذف شود. افراد باید مصرف غذاهای غنی از ویتامین D خود را افزایش دهند ، به خصوص در تابستان ، هنگامی که از آفتاب بیشتری استفاده می کنند و سعی می کنند زمان بیشتری را صرف کنند در آفتاب بیرون وقت کمتری بگذران

SPF چیست؟

وی در مورد اثرات ضد آفتاب گفت: “اثر ضد آفتاب بر اساس SPF یا” عوامل ضد آفتاب “به معنی ضد آفتاب (ضریب محافظت در برابر آفتاب) است که معمولاً در کرم های ضد آفتاب ذکر می شود و درصد ضریب محافظت در برابر آفتاب در برابر ضد آفتاب. شکل SPF 30 در برابر آفتاب است. وقتی SPF 30 در ضد آفتاب ذکر می شود ، به این معنی است که این محصول حدود 96٪ قدرت ضد آفتاب دارد و هنگامی که SPF 50 ذکر می شود ، این قدرت در حدود 98.٪ است.

وی گفت: “فاکتور محافظت کننده UVA در آفتاب سوختگی به طور جداگانه ذکر شده است. برخی از ضد آفتاب ها فقط دارای SPF هستند و از پوست در برابر UVA محافظت نمی کنند ، اما اخیراً در اکثر ضد آفتاب ها از فاکتور محافظت کننده UVA نیز نام برده شده است.” اگر ضد آفتاب دارای SPF بالاتر از 15 باشد و دارای یک عامل محافظت کننده UVA باشد ، می تواند در طولانی مدت خطر سرطان پوست را کاهش دهد و اگر SPF بالاتر از 15 باشد و UVA را پوشش ندهد ، باعث کاهش خطر سرطان ، پوست و پیری. از آنجا که UVA نقش بسیار مهمی در خطر سرطان و پیری پوست دارد ، بنابراین باید یک ضد آفتاب انتخاب کنید که هم UVA و هم UVB را بپوشاند.

دکتر کایومی در پاسخ به این سال که چه نوع SPF برای شهرهای ایران کافی است ، گفت: “به طور معمول در ایران ، SPF 30 تا 60 مناسب است که ضریب محافظتی 96 تا 98٪ را برای افراد و البته از ضد آفتاب فراهم می کند. بهتر استفاده شود. “که شامل UVA نیز هست.

نحوه استفاده از ضد آفتاب

وی همچنین به روش استفاده از ضد آفتاب اشاره کرد و گفت: همه باید آفتاب را با توجه به نوع پوستی که یک متخصص پوست می تواند به شما کمک کند انتخاب کنند. 30-15 دقیقه قبل از خروج از خانه بهتر است ضد آفتاب بر روی پوست قرار گرفته و هر دو تا سه ساعت یکبار کشش یابد.

به گفته وی ، استفاده از ضد آفتاب برای پوشاندن کل سطح پوست ضروری است ، اما معمولاً از کرم های ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده نمی شود ، در این صورت اثر SPF به نصف کاهش می یابد. به عنوان مثال ، اگر از کرم ضد آفتاب نیمه دائمی با SPF 30 استفاده می کنید ، در واقع از کرم ضد آفتاب با SPF 15 استفاده شده است ، در حالی که باید به اندازه کافی روی پوست باشد تا به سطح مطلوب و اثر SPF مورد نظر برسد.

متداول ترین عامل در برخی سرطان های پوست قرار گرفتن در معرض آفتاب است

وی همچنین در مورد پیشرفت سرطان پوست یا سرطان پوست روشن کرد: میزان اشعه ماورا بنفش سالانه که به پوست فرد وارد می شود ارتباط مستقیمی با سطح سرطان پوست دارد و با افزایش سن این میزان افزایش می یابد و بیشتر سرطان های پوست در جاهایی مشاهده می شوند. جایی که بیشتر آنها در معرض نور خورشید هستند ، از جمله صورت ، سر ، گوش ها و اندام فوقانی. سرطان پوست در مردان بیشتر از زنان است و هرچه فرد پیرتر شود احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر است. متداول ترین عامل در برخی سرطان های پوست قرار گرفتن در معرض آفتاب است که نشان می دهد با محافظت از پوست در برابر آفتاب و استفاده از ضد آفتاب تا چه اندازه می توان از سرطان پوست جلوگیری کرد.

دکتر کایومی افزود: مطالعات نشان داده است که اگر افراد زیر 18 سال به طور منظم از ضد آفتاب استفاده کنند ، میزان سرطان پوست در دوران بلوغ حدود 78 درصد کاهش می یابد. این تحقیق نشان می دهد که با شروع استفاده از ضد آفتاب ها از دوران کودکی و به طور منظم و ثابت ، می توانیم از بروز سرطان و لکه های پوستی جلوگیری کنیم.

وی در پاسخ به این سال که در فصول مختلف سال باید از چه نوع ضد آفتابی استفاده کرد ، گفت: نوع ضد آفتاب در فصول مختلف سال به نوع پوست بستگی دارد. داروخانه ها انواع ضدآفتاب را برای انواع مختلف پوست از جمله پوست چرب ، طبیعی ، خشک و آفتاب سوختگی برای کودکان ، آقایان و یا ضدآب ارائه می دهند ، این نوع دوم بیشتر برای ورزشکاران یا افرادی که زیاد عرق می کنند استفاده می شود.

نیاز به استفاده منظم از ضد آفتاب برای کودکان از 6 ماهگی

وی استفاده منظم و مداوم از ضد آفتاب برای کودکان از 6 ماهگی را توصیه کرد و گفت: “نوعی ضدآفتاب برای افراد مبتلا به بیماری های پوستی وجود دارد که البته استفاده از آن به دلیل سنگینی پوست کمی دشوار است اما محافظت لازم برای افرادی که به بیماری های پوستی مبتلا هستند و بیماری آنها توسط آفتاب تشدید می شود.

این متخصص پوست ، مو و زیبایی درباره استفاده از ضد آفتاب های ایرانی یا خارجی گفت: خوشبختانه در ایران ضد آفتاب های مناسب با SPF 30 به بالا با مارک های مختلف وجود دارد که دارای پوشش UVA نیز هستند و افراد می توانند از ضد آفتاب ساخت ایران نیز استفاده کنند “

چه نوع آفتابی برای استفاده منظم مناسب است؟

وی افزود: افراد باید ضد آفتاب را انتخاب کنند که از نظر مالی در هر زمان از روز و در هر فصلی به طور منظم و ثابت قابل استفاده است. تهیه کرم ضد آفتاب که فقط به طور متناوب در تابستان استفاده می شود ، هیچ تاثیری در محافظت از پوست ندارد و باید کرم ضد آفتاب را انتخاب کرد تا در تمام فصول سال و در تمام روزهایی که افراد بیرون هستند ، استفاده شود.

وی در مورد استفاده از ضد آفتاب در محیط خانه گفت: اشعه UVB از شیشه عبور نمی کند و وارد خانه نمی شود اما اشعه UVA از شیشه عبور می کند و اگر خانه شما آفتابی است به این معنی است که نور خورشید مستقیماً وارد خانه می شود و در معرض نور خورشید قرار دارید ، باید بدانید که این نور حاوی UVA است و هنگام محافظت در برابر نور خورشید باید از ضد آفتاب استفاده کنید ، در غیر این صورت باید از ضد آفتاب در خارج و در تماس مستقیم با نور UVA استفاده کنید.

دکتر کایومی به نکات مشترک برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در تابستان اشاره کرد و گفت: استفاده از ضد آفتاب مانند کلاه ، لباس آستین بلند ، دستکش و عینک ضروری است. علاوه بر این موارد ، استفاده از ضد آفتاب باید با نظر پزشک با روش کاربرد ذکر شده انجام شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن ، باید در طول تابستان از مایعات و غذاهای حاوی ویتامین D به مقدار کافی استفاده شود.

وی در پایان درباره داشتن پوست سالم توصیه کرد: پوست بدن انسان گسترده ترین اندام است و به عنوان یک مانع محافظ در برابر ارگانیسم های مختلف عمل می کند ، برای پوست سالم مانند سایر اعضای بدن ، ما باید سعی کنیم غذای سالم بخوریم ، مایعات کافی بنوشیم ، خوب بخوابید و کنترل استرس داشته باشید. پوست صورت و دست ها به دلیل قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید ، مواد شوینده و آلاینده های محیطی آسیب پذیرتر است ، بنابراین توصیه می شود از شوینده های مناسب ، ضد آفتاب و لباس های مناسب مانند کلاه و دستکش استفاده کنید.

انتهای پیام

.

دیدگاهتان را بنویسید