اقتصادی

برای جلوگیری از زیان بیشتر در معاملات بازار سرمایه به سوی حرفه‌ای کردن قضات حرکت کردیم

از | بازار | بازار سرمايه

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: در جریان تفاهم نامه با سازمان بورس منعقد شد تا آموزش در اولویت کار قرار بگیرد. درست است در بدو معاملات بورسی آسیب دیدیم، ولی برای جلوگیری از زیان بیشتر به سوی حرفه‌ای و متخصص کردن قضات رفتیم.

به گزارش سلام دکتر به نقل از قوه قضاییه، مراسم افتتاحیه دوره آموزشی قضایی حقوق بازار سرمایه با حضور محمد باقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مهدی جوهری مدیر کل آموزش قوه قضاییه برگزار شد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در این جلسه ضمن تشکر از اهتمام رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ماه‌های گذشته به جهت تعامل با قوه قضاییه، آشنا کردن قوه به مباحث بورس و همچنین استفاده مناسب از ظرفیت‌هایی که دستگاه قضا در حوزه‌های مختلف خصوصاً در بحث پیشگیری از جرایم بورسی و بازار سرمایه و سهام در اختیار دارد، عنوان کرد: مهم‌ترین اقدامی که می‌توانیم با همکاری مشترک سازمان بورس انجام دهیم پیشگیری از جرایم بورسی و بازار سرمایه و سهام، استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، استفاده از مراجع تخصصی – کیفری و نهایتاً ایجاد آمادگی برای قضات از حیث رسیدگی به پرونده‌های کیفری و مدنی است.

وی ضمن تشکر از مدیر کل آموزش قوه قضاییه افزود: اداره کل آموزش قوه قضاییه در جهت حرفه‌ای کردن قضات به صورت جدی احکام سند تحول قضایی را در دستور کار قرار داده است.

الفت گفت: مدیریت قوه قضاییه توجه جدی به بازار دارد ضمن اینکه نقش آفرینی که در سازمان بورس انجام می‌دهیم با مراجع دیگر بسیار متفاوت بوده و اصولاً موضوعات حقوق تجارت از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین باید از هشیاری، دقت نظر و رفتار علمی مبتنی بر اصول و قواعد برخوردار باشیم.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اظهار کرد: در چند سال گذشته دارندگان سرمایه‌های خرد به سمت بازار سوق داده شدند و ریل گذاری به گونه‌ای صورت گرفت که جمعیت قابل توجهی با سرمایه‌های خود وارد بازار سرمایه شدند این افراد نه تنها آگاه نبودند بلکه فعالین در بازار سهام ظرفیت این حجمه را نداشتند و در واقع بازار آمادگی پذیرا شدن این جمعیت و سرمایه را نداشت و بسیاری درگیر این بحث شدند و عواقب منفی آن معلوم شد. سونامی مبادلات سهام اثر تخریبی خود را بر سرمایه‌های سرمایه گذران گذاشت و فعالان بدون اینکه بدانند وارد چه گردابی شدند به تدریج در چاه این گرداب فرو رفتند و شکست جدی مالی برای بسیاری از شهروندان ایجاد شد.

وی گفت: این شکست دلایل متعددی داشت که بخش مهم آن به بازار سهام، اداره کنندگان بازار اوراق بهادار و ناظران بر این بازارها مربوط می‌شود. با عدم شفافیت عملکردها، رفتارهای متقلبانه شکل گرفت و بی اطلاعی مردمی که به این معاملات وارد شدند جزء مهم‌ترین دلایل شکست جدی مالی در معاملات بورس بود.

الفت افزود: در عالم تجارت نوین اکثر ابزار تجارتی وارداتی بوده و محصول نیاز جامعه تجار است و باید برای استفاده از این ابزارها مردم را آگاه کنیم و آن‌ها را به باور برسانیم تا از ابزارهای موجود صحیح‌تر استفاده کنند. قبل از هر اقدامی باید فرهنگ سازی و تولید علم کنیم تا در ذهن مردم کیفیت و چگونگی بکارگیری ابزارهای تجارتی نهادینه شود.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: اگر قرار است بازار اوراق بهادار رونق پیدا کند باید سرمایه گذاران را آگاه می‌کردیم بدون اطلاعات قدم برداشتن در این فضا آسیب جدی به آنان وارد می‌کرد. قوه قضاییه از همان ابتدا متوجه این بحث شد که شرایط به گونه‌ای است که در مدت کوتاه با بروز اختلافات و جرایم متعدد در این عرصه روبرو می‌شویم لذا مدیران عالی قوه قضاییه برنامه ریزی به منظور تربیت نیروهای کارآمد و با هدف آماده سازی، شناخت محیط و رفع نیازمندی‌های علمی برای رتق و فتق این امور اقدام کردند و دستور العملی نیز از سوی رئیس قوه قضاییه به منظور نحوه ورود و رسیدگی به پرونده‌های مذکور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: بنا بر ضرورت، تفاهم نامه‌ای نیز با سازمان بورس منعقد شد تا آموزش در اولویت کار قرار بگیرد. درست است در بدو معاملات بورسی آسیب دیدیم، ولی برای جلوگیری از زیان بیشتر به سوی حرفه‌ای و متخصص کردن قضات رفتیم.

الفت افزود: قوه قضاییه قوی، قاضی مجرب آگاه به موضوعات و با مهارت در این عرصه تضمین کننده فعالیت فعالان این بازار است چرا که از ضرر جلوگیری کرده و حقوق آن‌ها را حفظ می‌کند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه به دنبال وحدت رویه هستیم، گفت: خواهشمندم تلاش کنید احکامی که صادر می‌کنید به گونه‌ای باشد که قضات دیگر و کارشناسان دیگر نیز بتوانند استفاده کنند و بحث حقیقی سازی را مدنظر داشته باشید و خیلی به تئوری‌های ۲۰ سال گذشته توجه نکنید. توسعه، نیاز و ضرورت کشور را درنظر بگیرید و در تصمیم گیری به روز باشید تا بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

رئیس سازمان بورس نیز در نخستین دوره آموزشی حقوق بازار سرمایه گفت: فرآیند رسیدگی به تخلفات را بازنگری کردیم تا کوتاه‌تر شود و بحث اعلام جرم و تعقیب کیفری هم رخ دهد. هرچه فرآیند رسیدگی کاهش یابد فضای بازار شفاف‌تر خواهد شد.

عشقی افزود: بازار سرمایه ماهیتی زنده و پویا دارد، اگر تخلف یا جرمی که صورت می‌گیرد به سرعت پیگیری نشود و جریمه قابل توجهی در نظر گرفته نشود، اشخاص متخلف به راحتی اقدامات خود را انجام می‌دهد.

دوره آموزشی قضایی آشنایی با حقوق بازار سرمایه با حضور قضات رسیدگی کننده به پرونده‌های بازار سرمایه (بورس) از دادگستری‌های کل دو استان تهران و البرز و زیر نظر اساتید مجرب این حوزه برگزار شد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.