رسانه سلامت و دانش

بدن ما چقدر میوه و سبزی نیاز دارد؟

بدن | چقدر | دارد

به گزارش شفاف ، تجزیه و تحلیل متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که در مجموع پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بیشترین مفید برای سلامتی است.

مطالعه آنها که در مجله آنلاین Circulation منتشر شده است ، سلامت و تغذیه نزدیک به دو میلیون نفر را در سراسر جهان به مدت 30 سال دنبال کرده است.

به گزارش دویچه وله ، در مقایسه با افرادی که فقط دو تکه میوه یا سبزیجات در روز مصرف می کردند ، افرادی که پنج تکه از این اقلام مصرف کردند نتایج زیر را داشتند:

– خطر مرگ به هر علتی 13 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی 12 درصد کمتر است

– خطر مرگ بر اثر سرطان 10 درصد کمتر است

– خطر مرگ ناشی از بیماریهای تنفسی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه 35 درصد کمتر است

به گفته دکتر دانیل وانگ ، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق در دانشکده پزشکی هاروارد. آنها با خون ارتباط دارند.

به گفته محققان ، در حالت ایده آل ، مردم باید دو قطعه میوه و سه وعده سبزیجات در روز بخورند.

بهترین مزایای سلامتی ناشی از خوردن سبزیجات تیره (کلم پیچ ، اسفناج) و میوه ها و سبزیجاتی است که حاوی ویتامین C و بتاکاروتن (مرکبات ، توت ها ، هویج) هستند. ویتامین C و بتاکاروتن آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.

نکته دیگر این است که بر اساس نتایج این مطالعه ، خوردن بیش از پنج قطعه میوه یا سبزیجات فایده بیشتری در کاهش خطر مرگ ندارد. دکتر وانگ تأکید می کند که اگر در طول یک روز به میوه و سبزیجات دسترسی ندارید ، می توانید در روزهای دیگر کمی بیشتر از آن بخورید تا میانگین مصرف این مواد در یک هفته افزایش یابد.

برای انجام این کار ، نیازی به ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم عادی خود ندارید. به عنوان مثال ، صبحانه شما می تواند یک کاسه غلات با سبزیجات یا تخم مرغ و گوجه فرنگی آب پز ، پیاز و اسفناج باشد. ناهار می تواند یک سالاد با میوه ها و سبزیجات مورد علاقه شما (شاید سالاد کلم و اسفناج با برش های گریپ فروت ، فلفل قرمز ، هویج) ، یک فنجان ماست با توت فرنگی یا یک اسموتی با انبه باشد.

برای شام ، سبزیجاتی مانند کلم بروکلی سرخ شده یا کدو سبز و کدو سبز بخورید. اگر فرصتی برای خوردن سبزیجات کافی در طول روز ندارید ، یک سالاد بزرگ برای شام با مقدار زیادی سبزیجات رنگارنگ و مقداری پروتئین مانند مرغ سرخ شده یا ماهی آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید