رسانه سلامت و دانش

این گیاه درمان یبوست

این | برنامه رژیم لیمویی | برنامه لیمویی

آفتاب‌‌نیوز :

گیاه صبر زرد یا آلوئه ورا آلوئه ورا از دسته دارو‌های ملین تحریک کننده روده محسوب می‌شود.

آلوئه ورا بومی آفریقا، با برگ‌های بلند و سبز که محتوی ژل و لاتکس می‌باشد. لاتکس به بخش چسبناک زرد رنگ آلوئه ورا گفته می‌شود که سرشار از آنتراکینون و گلیکوزید می‌باشد که خاصیت ملینی قوی دارد.

از گیاه آلوئه ورا به دو صورت موضعی و خوراکی استفاده می‌شود. در مصارف موضعی از ژل آن در درمان زخم، سوختگی و التهاب، پسوریازیس و هرپس ژنیتال استفاده میشود.

در مصارف خوراکی: ژل آن در دیابت، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، تقویت سیستم ایمنی و لاتکس آن دریبوست کاربرد دارد. موارد منع مصرف: کودکان، بارداری، بیماری‌های کلیوی و کبدی، لاتکس آن در بیماران با مشکلات روده‌ای تداخلات: لاتکس با دارو‌های دیگوکسین، دیورتیک، استروئید تداخل دارد.

عوارض

در مصرف طولانی لاتکس سبب کمبود پتاسیم و ضعف قلب می‌شود.

سمیت

در مصرف مقادیر بالای آن سبب دهیدراته شدن، قرمز شدن ادرار، اسهال، نارسایی کلیه و مرگ می‌شود. *نکته قابل اهمیت در مصرف قسمت لاتکس این است که نباید بیشتر از ۱۰ روز پشت سر هم مصرف گردد.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.