رسانه سلامت و دانش

این موشک بالستیک «تهدیدی بزرگ» برای آمریکا شده / عکس

بر اساس گزارش جدید پنتاگون در مورد قدرت نظامی چین، موشک بالستیک میان برد Dang Feng 17 (DF-17) با کلاهک گلایدر مافوق صوت می تواند به راحتی پایگاه های ایالات متحده در منطقه اقیانوس آرام را هدف قرار دهد.

یکی از نکات مهم این گزارش که اواخر آبان ماه منتشر شد، مستقیماً به تغییر ماهیت نیروی موشکی چین با وارد شدن به خدمت موشک بالستیک مافوق صوت دانگ فنگ 17 اشاره دارد: «موشک دانگ فنگ 17 با موفقیت انجام شد. تست ها را گذرانده و عملیاتی است. . این موشک دارای کلاهک معمولی است اما در صورت لزوم می توان آن را به کلاهک هسته ای نیز مجهز کرد.

موشک مافوق صوت دانگ فنگ 17

DF 17 در سال 2019 در هفتادمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست در رژه ارتش آزادیبخش خلق چین رونمایی شد. این موشک بالستیک مجهز به کلاهک گلایدر مافوق صوت DF-ZF است.

این موشک بالستیک به «تهدیدی بزرگ» برای آمریکا تبدیل شده است/عکس

این موشک مافوق صوت بر روی یک پرتابگر متحرک نصب شده است و این ویژگی بر ترسناک بودن آن می افزاید، زیرا با تحرک بالا، شناسایی و انهدام آن قبل از پرتاب دشوارتر می شود.

پس از رها شدن موشک دانگ فنگ 17 از جو، گلایدر مافوق صوت جدا شده و به سمت هدف می رود. سرعت، قدرت مانور بالا و مسیر ویژه پرواز به این کلاهک اجازه می دهد تا پیشرفته ترین سیستم های دفاعی مانند TAD، Patriot و SM-3 را دور بزند.

این موشک در حال حاضر یک موشک زمینی است، اما گزارش هایی مبنی بر تلاش برای توسعه نسخه پرتاب شده از هوا برای استفاده در بمب افکن Xian H6 وجود دارد.

ترکیب این موشک میان برد با بمب افکن راهبردی Xian H6 که 12000 کیلومتر برد دارد، برد موشک را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

برد موشک مافوق صوت دانگ فنگ 2500 کیلومتر است.

گلایدر مافوق صوت DF-ZF با قابلیت حمل سلاح هسته ای می تواند به سرعت 5 تا 10 برابر سرعت صوت برسد. از دیگر کاربردهای این سلاح مافوق صوت می توان به عملیات تاکتیکی مانند هدف قرار دادن اهداف متحرک مانند کشتی های جنگی اشاره کرد.

5858

.