اقتصادی

انعقاد ۴۵ همت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه حمل‌ونقل دریایی و بندری

۴۵ | اقتصاد دریامحور | انعقاد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رشد تجارت دریابرد ایران، از انعقاد ۴۵ همت قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه حمل‌ونقل دریایی و بندری‌ خبر داد.

به گزارش سلام دکتر، علی‌اکبر صفایی در همایش توسعه دریامحور و گرامیداشت روز حمل‌ونقل با اشاره به آخرین آمار تجارت دریایی ۲۰۲۳ گفت: کل اقتصاد دنیا رشد سه درصدی داشته، آمریکا رشد ۲.۱ درصد، اروپایی‌ها رشد ۰.۷ درصد، چین رشد ۵.۴ درصد و هند رشد شش درصدی داشته است. تجارت دریابرد در دنیا در سال ۲۰۲۳، ۴.۸ درصد رشد داشته که بیش از ۱۱ میلیارد تن بوده و رشد خوبی ثبت شده است. ظرفیت تناژ کشتی‌هایی که در دنیا به‌صورت تناژ مرده بوده، دو میلبارد و ۳۳۷ میلیون تن بوده است، همچنین ارزش کشتی‌های سرمایه‌گذاری‌شده، ۱۳۶۷ میلیارد دلار است با ۸۰ هزار فروند کشتی.

وی ادامه داد: در کشور ما رشد تجارت دریابرد بنادر، در هشت ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در محموله‌های غیرنفتی ۸.۵ درصد رشد داشته و رشد اقتصاد نفتی هم بالای شش درصد بوده و همه آمارها حاکی از آن است که وضعیت اقتصادی دنیا و کشور به‌خصوص در حوزه حمل‌ونقل دریایی و تجارت دریابرد وضعیت خوبی دارد و سرمایه‌گذاران خارجی هم رقم‌های بزرگی به این صنعت آورده‌اند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مبحث ایران‌راه، توضیح داد:‌ در وزارت راه و شهرسازی، بحث ایران راه مطرح شد که در ابعاد بین‌المللی کشورهای دورتر از جمله چین و هند را در برمی‌گیرد و در بعد کشورهای همسایه،‌ کشورهای حوزه خلیج فارس و حاشیه دریای خزر و کشورهایی که در خشکی محصور هستند را شامل می‌شود و در ابعاد ملی هم در شقوق‌ مختلف حمل‌ونقل، پروژه‌هایی تعریف شده که هم در زیربناها هم در روبناها، بتواند مسیرهای کریدورهای شمال جنوب و شرق غرب را تعریف می‌کند.

سرمایه‌گذاری ۵۷ هزار میلیارد تومانی سازمان بنادر در پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل دریایی

صفایی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های حوزه حمل‌ونقل دریایی بیان کرد: امروز ۴۵ همت قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه حمل‌ونقل دریایی و بندری‌ منعقد می‌شود که عملیات اجرایی آن‌ها همین امسال آغاز می‌شود، قراردادهای این پروژه‌ها در این دو سال به امضا رسیده و ارزش روز آن ۶۵ هزار میلیارد تومان است. ۵۷ همت هم سازمان بنادر و دریانوردی در پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل دریایی از شناور تا اسکله و امکانات زیربنایی در دست اجرا دارد که در دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه ناوگان دریایی اظهار کرد: در این بخش هم مجموعه کشتیرانی، نفت‌کش و مالکان بخش خصوصی اقدامات خوبی انجام داده‌اند و از محل وجوه اداره‌شده سازمان بنادر هم استفاده شده تا توسعه ناوگان به‌ویژه در دریای خزر به شکل خوبی انجام شود که حداقل ۲۰۰ میلیون دلار توسعه ناوگان در این بخش اتفاق افتاده و در حوزه جنوب و دریاهای آزاد هم این مجموعه‌ها، توسعه ناوگان را در دستور کار قرار داده‌اند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.