اقتصادی

استفاده از تجهیزات مدرن باید در کنار اصلاح ساختمان مدنظر قرار گیرد

از | استانی-اقتصادی | استفاده

سلام دکتر/همدان کارشناس نظارت عالی دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: به‌کارگیری بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات در ساختمانی که اصول در آن رعایت نشده، فایده ندارد بنابراین استفاده از تجهیزات مدرن در کنار اصلاح ساختمان و ضوابط جداره و پوسته باید مدنظر قرار گیرد.

گلابتون منصور در گفت‌وگو با سلام دکتر، با بیان اینکه سیاست دفتر مقررات ملی این بوده که آموزش بزرگترین راه برای رسیدن و ارتقای دانش مهندسی در زمینه طراحی، نظارت و اجرای درست ساختمان‌ها و حتی نگهداری آنها است، اظهار کرد: مطابق ماده ۴ و ۳۳ قانون نظام مهندسی و نظارت بر ساختمان افراد دارای صلاحیت در رشته مهندسی باید در زمینه صرفه‌جویی انرژی آموزش ببیند. بنابراین بخشنامه به شماره ۴۲۰/۱۷۶۲۰ از دفتر مقررات ملی در ۱۰ اردیبهشت سال‌جاری برای چهار رشته عمران، معماری، برق و مکانیک ابلاغ و یکسری از دوره‌ها علاوه بر سایر دوره‌های آموزشی برای افزایش آگاهی در زمینه بهینه‌سازی و صرفه‌جویی انرژی الزام شد و افراد برای ارتقاء از پایه ۳ به ۲ و ۲ به ۱ و تمدید پروانه به این دوره‌های آموزشی نیاز دارند.

وی با بیان اینکه قانون اصلاح الگوی مصرف در زمینه صرفه‌جویی انرژی در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و در آن قانون، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده که بین وزارت نفت و نیرو به عنوان واسطه و قانون‌گذار صنعت ساختمان یکسری ضوابط و مندرجات را تدوین کند، افزود: در این راستا ضوابط اجرای ماده ۱۸ و ۴۴ همین قانون با همکاری و حضور نمایندگان وزارت نیرو و وزارت نفت توسط دفتر مقررات ملی تهیه شده است و مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان نیز در سال ۱۳۹۹ براساس ماده ۱۸ بررسی و تدوین شد و با توجه به افزایش و رشد مصرف انرژی و عدم آگاهی تولیدکنندگان، مهندسان و مردم از این مباحث و الزامات و قوانین صرفه‌جویی در مصرف انرژی ضرورت آموزش و اطلاع‌رسانی احساس شد.

منصور با بیان اینکه بعد از ابلاغ بخشنامه الزام برگزاری دوره‌های آموزشی صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها، استان‌ها شروع به برگزاری این دوره‌های آموزشی با حمایت دفتر مقررات ملی کردند که این همایش‌ها هویت قانونی داشته و مجوز آنها از طرف دفتر مقررات ملی بوده و طی سه ماه گذشته این دوره‌ها در استان‌های مختلف برگزار شده است، گفت: با توجه به ضرورت و تعداد بالای جامعه مهندسان به این دوره برای ارتقاء پایه یا تمدید پروانه نیاز دارند که می‌تواند به صورت همایش یا در قالب دوره‌های ۳۰ تا ۴۰ نفره در استان‌ها برگزار شود که دوره‌های آموزشی برای مهندسان عمران ۱۶ ساعته و برای مهندسان معماری، تأسیسات برق و مکانیک ۳۲ ساعته است و بعد از پایان دوره‌ها آزمون برگزار خواهد شد.

کارشناس نظارت عالی دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: صرفه‌جویی در مصرف انرژی شامل استفاده از پوسته‌ها و عایق‌ها، تجهیزات و مصالح نوین و تجهیزات با رده‌بندی‌ها و انرژی‌های کم‌مصرف و تکنولوژی‌های جدید بوده و دفتر مقررات ملی از برگزاری این همایش‌ها حمایت می‌کند تا مهندسان آموزش‌های بهتری داشته باشند و با راه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی آشنا شوند و امیدواریم در همایش‌های بعدی تکنولوژی‌های جدید روز دنیا نیز در کنار این آموزش‌ها معرفی شود و مورد بررسی قرار گیرند.

منصور با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری بخشنامه‌ای توسط اعضای دولت ابلاغ شد تا کلیه ساختمان‌هایی که از ابتدای سال پروانه می‌گیرند، پایان‌کار آنها منوط به رعایت الزامات صرفه‌جویی در مصرف انرژی باشد، گفت: با توجه به اهمیت زیاد این دوره‌های آموزشی صرفه‌جویی انرژی برای جامعه مهندسان نخستین همایش ملی در استان همدان و مابقی به صورت دوره‌ای در سایر استان‌ها نیز برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در راستای صرفه‌جویی در مصرف انرژی باید به سمت سیستم‌های متمرکز و هوشمند مانند بویلرهای چگالشی، سیستم‌های خورشیدی و مصالح و تجهیزات بازیافتی حرکت کنیم، ادامه داد: در قالب ماده ۴۴ قانون به ساختمان‌هایی که الزامات مبحث ۱۹ رعایت شده و برچسب انرژی داشته باشند، بر روی برق و گاز و هزینه انشعابات ساختمان تخفیف داده می‌شود.

منصور با بیان اینکه اساس هر کاری آموزش است و بنیان آموزش درست باید فرهنگ‌سازی شود، گفت: انقلاب چهارم و حتی انقلاب پنجم صنعتی در حال رخ دادن است و بحران گاز در اروپا و امریکا و کل جهان جدی است و ایران مهندسان دارای دانش بالایی دارد و صنعت ساختمان روبه پیشرفت است و تجهیزات براساس استانداردهای روز اروپایی تهیه شده اما به‌کارگیری بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات در ساختمانی که اصول در آن رعایت نشده، فایده ندارد بنابراین استفاده از تجهیزات مدرن در کنار اصلاح ساختمان و ضوابط جداره و پوسته باید مدنظر قرار گیرد که این نیازمند همت مهندسان و سازمان‌های نظام مهندسی در برگزاری همایش‌های آموزشی برای تبادل اطلاعات بین آنها است.

انتهای 

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های پیشرفته و دستیابی به منابع موثق، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما اطلاعات کامل و تحلیل‌های به‌روز را ارائه دهم تا شما بتوانید در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین تصمیمات را بگیرید.