رسانه سلامت و دانش

استرس مزمن خطر مرگ بر اثر سرطان را دو برابر می‌کند

به گزارش شفاف، استرس نه تنها بر ذهن، بلکه بر جسم نیز تأثیر می گذارد. به گفته محققان کالج پزشکی جورجیا، بدن ما به طور کلی می تواند این شرایط را تحمل کند، اما استرس مزمن خطرات زیادی را به همراه دارد و می تواند خطر ابتلا به سرطان را در طول زمان افزایش دهد.

اثر | استرس | بر

به گزارش SF، دکتر جاستین خاویر مور، اپیدمیولوژیست در کالج پزشکی سرطان جورجیا، گفت: در پاسخ به عوامل استرس زای خارجی، بدن شما هورمون استرسی به نام کورتیزول ترشح می کند و پس از پایان استرس، این سطوح باید پایین بیایند. . با این حال، اگر استرس‌های روانی-اجتماعی مزمن و مداوم دارید که هرگز به شما اجازه آرامش نمی‌دهند، این می‌تواند بدن شما را در سطح بیولوژیکی فرسوده کند.

در این مطالعه، مور و تیمش این اثرات بالقوه مضر را با تجزیه و تحلیل یک مطالعه قبلی که شامل داده های بیش از 41000 نفر بود، ارزیابی کردند. این مطالعه شامل داده‌های 41000 نفر بود که بین سال‌های 1988 و 2019 جمع‌آوری شده بودند.

فشار خون دیاستولیک و سیستولیک، کلسترول تام (کلسترول کل خون)، هموگلوبین A 1 C (شاخص مهم دیابت)، آلبومین و کراتینین (معیارهای ارزشمند عملکرد کلیه) و پروتئین واکنشی C (شاخص مهم التهاب) که مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی این مقادیر به محققان کمک کرده است تا بار آلوستاتیک بدن یا خستگی را تعیین کنند.

بار آلوستاتیک خستگی بدن است که وقتی فرد در معرض استرس مکرر یا مزمن قرار می گیرد جمع می شود. این اصطلاح در سال 1993 توسط “Bruce McEwan” و “Stellar” ابداع شد و به اثرات فیزیولوژیکی پیامدهای قرار گرفتن در معرض مزمن به نوسان یا افزایش نورون ها یا نورون ها در پاسخ به قرار گرفتن در معرض استرس مزمن یا طولانی مدت اشاره دارد.

شرکت کنندگان با امتیاز سه یا بالاتر در رده بار آلوستاتیک بالا قرار گرفتند. محققان داده‌های شرکت‌کنندگان را با داده‌های شرکت‌کنندگان در شاخص ملی مرگ، که توسط مراکز ملی آمار بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نگهداری می‌شود، مقایسه کردند تا مشخص کنند چه کسی و چه زمانی بر اثر سرطان فوت کرده است.

محققان دریافتند که حتی بدون تعدیل متغیرهای مخدوش کننده مانند سن و نژاد، افرادی که بار آلوستاتیکی بالایی دارند، 2.4 برابر بیشتر از افرادی که بار آلوستاتیک پایین دارند، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند.

پس از کنترل سن، محققان دریافتند افرادی که بار آلوستاتیک بالایی دارند، همچنان 28 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند. یعنی اگر یکی از دو جوان 20 ساله بار آلوستاتیک بالایی داشته باشد، احتمال مرگ آن فرد بر اثر سرطان بسیار بیشتر از دوستش خواهد بود.

یافته های این مطالعه در مجله SSM Population Health منتشر شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان