رسانه عمومی

اردوغان شروط ترکیه برای دبیرکلی ناتو را اعلام کرد

به گزارش سلام دکتر دفتر رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با «مارک روته» نخست‌وزیر هلند، شروط خود را برای موافقت با نامزدی وی در منصب دبیرکلی ناتو مطرح کرد.

پالتیکو در ماه گذشته به نقل از منابعی آگاه در هلند گزارش داد تا کنون بیش از ۲۰ کشور عضو ناتو اتفاق‌نظر دارند که مارک روته به‌عنوان دبیرکل جدید ناتو برگزیده شود.

به نقل از سلام دکتر حساب کاربری دفتر رئیس‌جمهور ترکیه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «اردوغان تاکید کرد که دبیرکل بعدی ناتو باید در حوزه مبارزه با تروریسم و دیگر چالش‌ها به بهترین نحو در خدمت امنیت و منافع کشورهای عضو این اتحاد بوده، اتحاد اعضا را تقویت کرده و به نقش اصلی ناتو اولویت بخشد، تعهدات متقاعدکننده‌ای در مورد ارزش‌های اساسی این ائتلاف ارائه داده، به رویه‌های دیرینه ناتو پایبند بوده و دغدغه‌های اعضایی که در اتحادیه اروپا حضور ندارند را در نظر داشته باشد.»

در اکتبر ۲۰۲۲ دوره دبیرکلی «ینس استولتنبرگ» در ناتو به پایان رسید، اما با آغاز جنگ اوکراین، او یک سال دیگر در جایگاه خود ابقا شد. در ژوئیه سال میلادی گذشته، اعضای ناتو بار دیگر دبیرکلی او را به مدت یک سال تمدید کردند و بدین ترتیب، استولتنبرگ در اکتبر سال میلادی جاری این جایگاه را به دبیرکل بعدی ناتو تحویل خواهد داد.

311311