رسانه عمومی

ارتقای دانش قضایی مردم مانع ورود آنها به برخی معاملات مشکل ساز می‌شود

سلام دکتر/اردبیل نماینده رییس قوه قضاییه در سفر به خلخال گفت: ارتقای دانش قضایی مردم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که اگر مردم از این موضوعات اطلاع داشته باشند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می‌شود که از جمله آن‌ها عدم ورود مردم در برخی معاملات مشکل ساز است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان عباس مسجدی در سفر به استان اردبیل در شهرستان خلخال حضور یافت و با اعلام این مطلب افزود: مهم ترین رکن اجرای عدالت در نظام جمهوری اسلامی ایران دستگاه قضاء است و دلیل سفرهای استانی رئیس قوه قضاییه نیز آگاهی از مشکلات و مسائل مردم استان ها و شهرستان های کشور و چاره جویی برای رفع آن‌هاست.

وی با بیان اینکه یکی از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری، مردمی‌سازی قوه قضاییه است، تصریح کرد: مردمی‌سازی قوه قضاییه موضوع مهمی است که در سند تحول قضایی مورد توجه قرار گرفته و در این راستا افزایش دانش قضایی مردم و آگاهی آنان از موضوعات قضایی در دستور کار است.

وی با اشاره به وجود پرونده ای کثیرالشاکی در استان با موضوع اختلاس و بیش از ۸۲۰ شاکی گفت: وجود این پرونده خود نشان دهنده نداشتن دانش قضایی لازم از سوی مردم است و متاسفانه شیادان، مردم ساده و ناآگاه را مورد سوءاستفاده قرار داده و چنین پرونده هایی را ایجاد می کنند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور تأکید کرد: مردم به هیچ عنوان وارد معاملاتی که ابعاد و چگونگی آن روشن نیست نشوند و لازمه این موضوع بالارفتن دانش قضایی و حقوقی آنان و آگاه شدن از این موارد است.

وی در خصوص مشکل دیگر شهرستان خلخال که استخراج قابل توجه معادن شن و ماسه این شهرستان و انتقال آن به دیگر استان ها است، اشاره و خاطرنشان کرد: این یک نعمت خدادادی است، اما باید منافع آن برای مردم استان باشد و انتقال کامل این منابع به استان های همجوار شایسته نیست.

وی در خصوص این مشکلات و بالا بودن نرخ بیکاری در خلخال به مسئولین شهرستان پیشنهاد داد: طرحی جامع در این زمینه تهیه و به استحضار مقام عالی قضایی رسانده شود تا معضلات عنوان شده مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: صرف نظر از اینکه تعداد بالای مجوزهای صادر شده برای معادن شن و ماسه صحیح است یا خیر و اینکه این برداشت‌ها مجوزهای لازم را دارد یا خیر، نکته مهم دیگر استفاده از افراد بومی در این بخش‌ها است تا به ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری این شهرستان هم کمک شود.

مسجدی در خصوص ظرفیت های گردشگری خلخال نیز افزود: با توجه به سخنان مسئولین شهرستان، خلخال از ظرفیت های گردشگری بسیار خوبی برخوردار است که پیشنهاد می شود طرح جامع گردشگری خلخال توسط کارشناسان مربوط تهیه و ارائه شود چرا که این آمادگی در دستگاه قضایی برای به نتیجه رساندن آن و به خط کردن دستگاه های مسئول در این خصوص وجود دارد.

وی با بیان اینکه اردبیل استانی فرهنگی، جوان و شهیدپرور است، تصریح کرد: پرداختن به صنعت گردشگری خلخال علاوه بر برخورداری مردم عزیز این شهرستان و استان از مواهب این صنعت، به کاهش و رفع بیکاری در شهرستان نیز کمک خواهد کرد و بنا به گفته مسئولین شهرستان، خلخال رتبه اول بیکاری در سطح استان را دارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص پیگیری مسایل مطرح شده در سفرهای استانی نیز یادآور شد: بخشی از آنچه در این سفرها به عنوان مشکل مطرح می شود در دستگاه قضا قابل پیگیری و رفع است و بخش‌های دیگری نیز به قوای مجریه و مقننه منتقل و از طریق آنان پیگیری می شود و حتی حسب مورد برخی مسائل در جلسه سران قوا طرح می شود تا شاهد برطرف شدن آن مشکل باشیم.

انتهای پیام