رسانه سلامت و دانش

آیا اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک با گوشی موبایل ممکن است؟

آیا | اتصال | است

مکانیسم اتصال به امواج ماهواره ای برای انواع ماهواره ها کم و بیش یکسان است. همانطور که برای دریافت کانال های تلویزیونی ماهواره ای به گیرنده خاصی نیاز داریم، برای دریافت سایر امواج رادیویی نیز به چنین دستگاهی نیاز خواهیم داشت. متاسفانه امکان استفاده مستقیم از امواج ماهواره ای استارلینک بر روی گوشی های هوشمند هنوز وجود ندارد و تنها پروتکل موجود برای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک، راه اندازی ایستگاه های ویژه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

البته راه اندازی ایستگاه های دریافت و ارسال امواج اینترنتی ماهواره ای مستلزم اخذ مجوزهای فنی، امنیتی و دولتی از کشورها خواهد بود. این موضوع یکی از مشکلات اصلی اینترنت استارلینک است. زیرا ایجاد ایستگاه مستلزم مجوزهایی است که هرگز در کشورهایی که اینترنت را فیلتر می کنند صادر نمی شود. به این ترتیب، راحتی استفاده از این سرویس از بین رفته و بهره مندی از ویژگی های مثبت اینترنت ماهواره ای برای ما دشوار است. واضح است که به دلیل پیچیدگی شبکه و امواج ماهواره ای، اتصال مستقیم موبایل به اینترنت ماهواره ای (بدون اتصال به ایستگاه ها) امکان پذیر نیست و وجود حداقل یک ایستگاه در هر منطقه برای اتصال به آن ضروری خواهد بود. اینترنت استارلینک

برای اتصال به starlink به چه چیزی نیاز داریم؟

در هر صورت معلوم نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و اینترنت ماهواره ای Starlink چه تغییراتی را متحمل خواهد شد. اما در حال حاضر برای اتصال به این اینترنت ماهواره ای به تجهیزات و سخت افزار خاصی نیاز دارید و بدون این تجهیزات نمی توانید از اینترنت استارلینک استفاده کنید. این تجهیزات شامل یک گیرنده و یک دیش برای دریافت سیگنال های اینترنتی از ماهواره های فعال در فضا است که برای آن باید 599 دلار (معادل نزدیک به 20 میلیون تومان) هزینه کنید. اشتراک ماهانه استفاده از استارلینک 110 دلار (معادل نزدیک به 3 میلیون و 700 هزار تومان) خواهد بود.

به این ترتیب بدون استفاده از این سخت افزار مورد نیاز امکان اتصال به اینترنت ماهواره ای وجود ندارد. گفته می شود به راحتی می توانید با موبایل خود به استارلینک متصل شوید، شایعه ای بیش نیست و هیچ گوشی هوشمندی توانایی اتصال به این نوع اینترنت ماهواره ای را ندارد. البته اخیرا گوشی هایی معرفی شده اند که یکی از ویژگی های آن اتصال ماهواره ای است اما آن چیزی نیست که بسیاری از کاربران انتظار دارند.

چندی پیش اپل از گوشی های جدید خود با نام سری آیفون 14 رونمایی کرد که دارای قابلیت جدیدی به نام Emergency SOS از طریق ماهواره است. همانطور که از نام این ویژگی مشخص است، تنها در مواقع اضطراری و خطرناک که آنتن دهی تلفن یا اتصال به اینترنت وجود ندارد، می توانید از آن برای ارسال پیام کمک از طریق ارتباط ماهواره ای استفاده کنید. بنابراین اتصال اینترنت ماهواره ای با آیفون 14 وجود نخواهد داشت. هواوی اخیرا از سری گوشی های میت 50 رونمایی کرده است، این گوشی پرچمدار نیز از ویژگی مشابهی بهره می برد و تنها با استفاده از آن می توانید پیام اضطراری ارسال کنید.

نکته دیگر این است که این قابلیت اتصال ماهواره ای بسیار محدود در همه جای دنیا وجود ندارد. اپل در حال حاضر قابلیت ارسال پیام های اضطراری را در ایالات متحده و کانادا فعال کرده است و قرار است در برخی دیگر از کشورها نیز فعال شود و امکان ارسال پیام های ماهواره ای اضطراری در هواوی میت 50 در حال حاضر فقط در چین امکان پذیر است. .

شاید در آینده نزدیک همه چیز تغییر کند، اما در حال حاضر نمی توانید با استفاده از تلفن همراه به اینترنت ماهواره ای Starlink متصل شوید. بنابراین گول برخی تبلیغات و نظراتی که مبنای علمی ندارند را نخورید. به خصوص از آنجایی که برنامه هایی وجود دارند که ادعا می کنند برای اتصال به اینترنت ماهواره ای از طریق تلفن طراحی شده اند. اما به هیچ وجه این برنامه ها را دانلود و نصب نکنید زیرا همگی بدافزار هستند.

در حال حاضر تنها یک برنامه رسمی استارلینک توسط اسپیس ایکس منتشر شده است که برای مدیریت و تنظیم این اینترنت ماهواره ای طراحی شده است و اینطور نیست که فقط با نصب این برنامه و بدون تهیه تجهیزات لازم بتوانید به استارلینک متصل شوید.

5858

.